Oorlog tegen bloteriken en etterbakjes v45 PZC Zaterdag 7 juli 2007 Naaktslak heeft hekel aan scherpe ondergrond 7n31c L-oftonh3L-L-z-irroIc on fiinnol/nonon oiorci-h3Ion Elke tuinliefhebber gruwt bij de aanblik: de hosta, troetelkindje van de sier- tuin, heeft een aanval te verduren gekregen en staat er met zijn aangevreten bladeren trooste loos in plaats van trots bij. De da ders: een paar glibberige naaktslak- ken die in de natte nacht hebben toegeslagen. Met zijn vernielzuchtige karakter staat de naaktslak hoog in de top tien van ongedierte. Hoe hou je die bloteriken uit de buurt? Juist, door ze te pakken op hun bloot heid. De naaktslak kruipt het liefst over vochtig gras of zand en heeft een bloedhekel aan scherp spul te gen zijn blote bast. Strooi rond de hosta's - voor de moestuin: rond de sappige kroppen sla - bijvoor beeld kattenbakkorrels, fijngekne- pen eierschalen of dennennaal den. Perfecte barrières. Mocht dat niet helpen, buit dan de alcohol verslaving van het beestje uit. De naaktslak is namelijk dol op bier. Graaf een paar jampotjes of plastic bekertjes tot aan de rand in de grond rond de kwetsbare planten en giet er het gerstenat in. De naaktslak kan de geur niet weer staan, wil zijn dorst lessen, kukelt in het bier en verdrinkt. Gemeen? Mwah, beter ladderzat naar de slakkenhemel dan opgepeuzeld en uitgekakt worden door een lijster of een kraai. Nog zo'n indringer: de mol. Nut tig, want op zijn menukaart staan onder meer emelten en engerlin gen, die plantenwortels aanvreten. Maar als het bijziende beestje dwars door je net ingezaaide groentebedjes raust of je gladge schoren gazonnetje omploegt, krijgt je toch een hekel aan hem. Een mollenklem is een afdoende moordwapen, maar het kan ook anders. De mol heeft een uitste kend reukorgaan. Maak daar ge bruik van. Graaf de molshoop even open en strooi er uiensnip- pers, visafval of mottenballen in. De kans is groot dat ie de benen neemt. Ook aan hoge tonen heeft de mol een bloedhekel. Zet flessen zonder bodem schuin in de gan- Uiensnippers, visafval of mottenballen in molshoop verjagen mol Indringers in je sier- of moestuin. Mollen, slakken, mieren, luizen, wespen. Je eerste gedachte: de gifspuit of een ander hardhandig middel. Niet doen. Probeer die lastposten eerst op een milieu- en mensvriendelijke manier het leven zuur te maken. door Carel Thijssen foto's GPD/ANP gen. De wind zal voor een fluit toon zorgen die de mol op afstand houdt. Nog een middeltje: plant her en der keizerskroon (jritillaria impera- lis, pas op: wél giftig!). De mol moet niks hebben van de geur van deze plant. Mieren in je tuin (of huis) zijn ook geen pretje, al ruimen ze scha delijke insecten en afval op. Mie ren huizen in nesten, zoeken bo vengronds voedsel en zetten geur- sporen uit naar de voedselbron, zo dat hun nestgenoten de hapjes ook kunnen vinden. Die mieren paadjes zijn de achilleshiel voor de beestjes. Wil je ze uit de tuin ver drijven, breng ze dan op een dwaalspoor. Middeltjes genoeg: strooi bijvoorbeeld lavendel, tijm, tomaat, afrikaantjes, witte peper, koffiedrap, knoflookpoeder of uiensap op hun route en ze raken de weg kwijt. Dreigen ze in colon ne de drempel van je huis over te komen, span dan koperdraad (roodkoperen euromunten leggen mag ook). Geen mier die het waagt de koperen hindernis te ne men. Een tikkeltje sadistisch, maar wel dodelijk doeltreffend: mieren zijn zoetekauwen; maak een mengsel tje van bakkersgist en keuken stroop of van poedersuiker en dro ge gist. De smulpapen slepen de lekkernij mee naar hun nest, eten ervan en leggen het loodje omdat de gist in het mierenlijf uitzet. Echte etterbakjes, hoe klein ook, zijn de bladluizen. Of ze nu wit, geel, groen, zwart of bruin zijn, ze kunnen een ware plaag zijn. Al in het voorjaar, als de temperatuur Strooi lavendel, tijm, tomaat, witte peper, koffiedrap, knoflookpoeder, of uiensap op route mieren Meeste ongedierte in tuin hekel aan aromatische kruiden stijgt, komen ze tevoorschijn. Blad luizen zijn verzot op verse plan tensappen en hebben het vooral gemunt op zachte bladeren, jonge bloemknoppen en dito scheuten. Als heuse vampiers zuigen ze de sappen op uit de plant die niet zel den sneuvelt. Bekende slachtoffers van de luizen zijn rozen, fuchsia's en tuinbonen, maar tal van andere planten en kamerplanten kunnen ook het doelwit zijn. De kleine on dingen - ze vermenigvuldigen zich ook nog eens razendsnel - hebben eigenlijk maar drie natuurlijke vij anden: het lieveheersbeestje, de sluipwesp en de oorworm. Die hulptroepen zijn niet altijd bij de hand, dus is zelf ingrijpen gebo den bij een luizenplaag. Bladlui zen zijn koukleumen. Met een ste vige straal koud water doe je ze dan ook geen plezier. De behande ling moet wel een paar dagen her haald worden. Lavendel of knoflookbollen aan de voet van rozen is ook een an ti-bladluismiddel, net als een bad van brandnetelgier. Dat gaat zo: zet een bos brandnetels een dag of vijf in een emmer, zeef de prut, verdunnen met water en dan in de plantenspuit. Het goedje stinkt een uur in de wind, maar als je het na een paar dagen nog eens ge bruikt, werkt het wel. Nog eentje om te proberen: hang een paar stenen bloempotten met stro of proppen kranten erin een nacht in een boom. De kans is groot dat er oorwormen in kruipen. Zet of hang de potten de volgende dag bij de door bladluizen aangetaste planten. De oorwormen zorgen met liefde en plezier voor de grote schoonmaak. Wat de echte tuinliefhebber in zijn strijd tegen welk ongedierte dan ook zeker niet mag vergeten: aromatische kruiden. De meeste indringers, in moes- en siertuin, moeten er niets van hebben. Tijm, dille, marjolein, salie en hysop zijn uitstekende helpers. Een tuinspe- cialist zal er ongetwijfeld nog veel meer kunnen noemen. Lavendel. Pruimen. Haal uitgebloeide bloemen van eenjarige zomer- bloeiers weg. Het oogt fris en gezond en de planten zullen langer bloeien. Als u wilt stekken, doe het deze maand. Snijd een paar gezonde toppen van de fuchsia of geranium af en stop ze in speciale stekgrond. Ook de clematis, de kam perfoelie en de hortensia kunnen gestekt worden. Het kan nat én droog zijn in juli. Hou bij warm weer de vijver op peil. Vul zo no dig water bij. Wacht bij zonnig weer liever tot de avond om het gazon te maaien. Wordt er regen voorspeld, geef het gazon dan wat kunstmest. Voorkom dat pot- en kuip- planten bij regenweer te lang met natte voeten staan. Gooi op tijd de scho tels onder de potten leeg. Als de lavendel uitge bloeid is, kan hij het best een stukje teruggesnoeid worden. Zo blijft de vorm mooi. Het is nu tijd om te beginnen met het zaaien van twee jarige planten: viooltjes, duizendschonen en ver- geet-me-nietjes bijvoorbeeld. y In de fruittuin nadert voor de meeste rassen de prui- mentijd. De vruchten groeien en rijpen. Ondersteun zo 1 nodig de takken want die kunnen wel eens bezwijken onder het gewicht van de pruimen. Rode bessen - afhankelijk van het ras - kleuren vol op, maar vaak zijn ze nog te zuur om te oogsten. De vogels lusten ze nu al. Hang stukjes glimmend fo lie tussen de bijna rijpe bessen. Dat schrikt de vo gels af. In de moestuin kunnen mogelijk al tomaten ge plukt worden. Zorg dat de planten op tijd gediefd worden. Dat betekent: jonge scheuten uit de bladoksels verwijderen. Licht is onmis baar voor de rijping van tomaten. Haal dus bladeren die voor schaduw zorgen van de plant af. U kunt nu nog een keer sla zaaien voor malse kroppen in het najaar. Ook plantjes van (late) andijvie kunnen de grond in. Voordat u op vakantie gaat: nog even onkruid verwijde ren en bijna uitgebloeide bloemen goed terugsnoeien. En...pluk vroeg op de dag een mooi boeketje voor dege ne die tijdens uw vakantie op uw tuin past.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 127