Bloed vloeit bij Rode Moskee Zweden sluit deur voor Iraakse vluchtelingen lf-\exneUe Nederlander veroordeeld pzc Zaterdag 7 juli 2007 j 1 1 Tussen auto's houden Pakistaanse militairen de wacht tijdens de belegering van de Rode Moskee in Islamabad. foto Harald Doornbos/CPD Fanatieke moslims zijn volledig omsingeld door Pakistaanse militairen. door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - Tussen de struiken door kun je het gebouw zien lig gen: Lal Mashid, oftewel de Rode Moskee. In het gebedshuis houden zich nog zo'n duizend fanatieke moslims schuil, onder wie honder den vrouwen en kinderen. Er om heen staat een ring opgesteld van Pakistaanse soldaten, met tanks en pantserwagens. „Dat zijn geen frisse jongens daar", zegt kapitein Arshad, offi cier in het Pakistaanse leger. Helm op en geweer aan zijn schouder. Hij wijst in de richting van de mos kee. Het is onmogelijk, zo vertelt de kapitein, om dichter in de buurt te komen. „Veel te gevaar lijk, die lui zijn bewapend." Alsof de bezetters van de moskee het ge sprek horen, klinkt er onmiddel lijk dichtbij een schot. „Tuig is, het", vindt Arshad. Naast hem, langs een stroompje, hebben tientallen zwaar bewapende mili tairen hun posities ingenomen. Eindeloze rollen prikkeldraad om geven de moskee. „De terroristen zijn volledig omsingeld. Ze kun nen geen kant op. Of ze geven zich over, of we hakken ze in de pan." En dat laatste kan, volgens de kapitein, in 'twintig minuten of zo'. De situatie is uiterst merkwaardig. De struiken groeien niet in de ru we bergen van Afghanistan, niet in de wetteloze Pakistaanse provin cie Waziristan, maar in het hart van Pakistans modernste, meest ge organiseerde en rustigste stad: de hoofdstad Islamabad. Overal zijn keurig aangeharkte tuintjes en rus tige straatjes waar duizenden Paki- stanen wonen. Maar sinds kort zijn hier ook de tenten zijn opge zet voor de soldaten. Verder zijn er barricades gemaakt van zandzak ken. Natuurlijk ontbreken ook de tanks en pantserwagens niet. Al met al een heuse frontlinie. „We zitten al drie dagen binnen", klaagt buurtbewoner Abid Alvi (33). Zijn twee kleine kinderen staan in de tuin, op niet meer dan driehonderd meter van de mos kee. Ze kunnen even een frisse neus halen omdat het permanente uitgaansverbod dat in dit gedeelte stockholm - Zweden, het Europe se land dat de meeste Iraakse vluchtelingen heeft opgevangen, scherpt zijn asielbeleid aan. Irake zen die zijn uitgeprocedeerd, wor den zo nodig hardhandig het land uitgezet. Sinds 2006 hebben meer dan acht tienduizend Irakezen hun toe vlucht gezocht in Zweden. Tachtig procent van de asielaanvragen die Irakezen vorig jaar indienden, wer den goedgekeurd. Hun komst heeft geleid tot bezorgdheid over overbelasting van het royale socia le stelsel. Zweden klaagt dat ande re landen te weinig doen aan het Iraakse vluchtelingenprobleem. van Islamabad geldt voor drie uur is opgeheven. „Het was altijd zo rustig hier", zegt Alvi, „en nu moe ten we schuilen achter de muren van ons eigen huis vanwege die ra dicalen in de moskee." Een andere buurtbewoner, de der tigjarige Asif Anwar, hoopt dat het leger korte metten maakt met de militanten in de Rode Moskee. Wat hem betreft liever vandaag dan morgen. Wel vindt Anwar dat de kinderen in de moskee niet het slachtoffer mogen worden van een legeractie. „De meeste vrouwen en Het percentage gehonoreerde asiel aanvragen zal dalen, omdat Irake zen nu moeten kunnen aantonen dat zij concreet met de dood be dreigd worden. Voorheen was de chaotische situatie in Irak op zich al voldoende reden om een aan vraag goed te keuren. Bijna vier miljoen Irakezen zijn hun huizen ontvlucht, ongeveer de helft van hen naar het buitenland. Activisten en Iraakse immigranten reageerden woedend op het be leid. Iraakse asielzoekers uit het land zetten, komt voor hen neer op een doodvonnis, zei Tony Sali- ba, het hoofd van de Syrisch-or- thodoxe kerk in Stockholm. kinderen worden daar tegen hun wil vastgehouden door de militan ten", briest hij, „dat is schandalig. Ze hebben de deuren van buiten op slot gedaan, zodat de kinderen het gebouw niet uit kunnen." Volgens de meeste bewoners en soldaten gebruiken de militanten de kinderen als menselijk schild. De aanwezigheid van kinderen en vrouwen, die mogelijk tegen hun zin in de moskee verblijven, vormt een hinderpaal voor het bestormen van het gebouw. manchester - Een rechter in het Britse Manchester heeft een 37-jari- ge man met een Nederlands pas poort veroordeeld tot negen jaar cel wegens terreuractiviteiten. De man die in 2004 vanuit Nederland naar Groot-Brittannië ging, is vol gens de rechter lid van een 'slapen de terreurcel'. Hij werd onder meer veroordeeld, omdat zijn computers waren ge vuld met handboeken voor het ple gen van aanslagen en met informa tie over potentiële doelen voor aanslagen. De man gebruikte vele identiteiten en is naar eigen zeg gen een Irakees die in Jemen op groeide. Hij zou in Rotterdam niet nader aangeduide 'terroristische contacten' hebben gehad. „Zolang al die kleuters daar zitten, kan het leger natuurlijk niet zo maar tot de aanval overgaan", legt Anwar uit. Ondertussen klinken er af en toe schoten. Wie er vuurt en uit welke richting de schoten precies komen is onduidelijk. Op een grasveldje, net buiten het zicht van de moskee, liggen solda ten in het gras uit te puffen in de zomerhitte. Aan het einde van de middag wordt een hinkende buurtbewo ner bijna in tranen door politie mannen en omstanders weggedra gen. Als de man zijn sloffen uit doet, blijkt hij in zijn grote teen te zijn geraakt door rondvliegende kogels. Daarna neemt het schieten toe. Twee jongens die uit de moskee ontsnappen en zich willen overge ven aan het leger, worden voor de ingang van de Rode Moskee neer geschoten. Onduidelijk door wie: door hun eigen mensen in de mos kee? Of door de militairen er bui ten? Wel duidelijk is dat de Rode Moskee zijn naam vandaag eer aan doet. AANBESTEDING KOPIEER- EN PRINTAPPARATUUR De gemeente Terneuzen heeft besloten het bestek kopieer- en printapparatuur aan te besteden. Hiervoor zal een Europese aan besteding worden gehouden door middel van de openbare procedure. De Europese aanbesteding is gepubliceerd bij het Officiële Bureau voor de Publicaties in Luxemburg. Verdere informatie, waaronder het bestek met bijlagen, kunt u tot en met vrijdag 24 augustus 2007 digitaal opvragen centraleinkoop@terneuzen.nl of per post: Gemeente Terneuzen, afdeling Interne Zaken t.a.v. Centrale Inkoop, de heer C.van Sluijs postbus 35,4530 AA Terneuzen Aanbiedingen kunnen worden ingeleverd tot en met woensdag 29 augustus 2007.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11