11 BMWI 89,- BOLDERMAN Prisma v33 PZC Zaterdag 7 juli 2007 Een avontuurlijke wandeling door de oertijd. Dat is een bezoek aan het Dinobos bij Dierenpark Amersfoort. De ware dinofan komt hier gegarandeerd aan zijn trekken. De zestig exemplaren zijn levensecht. door Marjolein Vos foto's Studio Kastermans dont. Kenmerkend voor dit oer dier: het enorme zeil (botverlen- gingen met huidflappen ertussen) op de rug. „We vermoeden dat de Dimetrodont met dit zeil zijn tem peratuur regelde", vertelt Erik van Vliet, ontwikkelaar van het Dino bos. „Dit was de eerste vleeseter. Kijk maar naar die vlijmscherpe tan den. Toen ze eenmaal hadden ont dekt dat ze elkaar konden opeten, ontstonden steeds meer vleeseten de soorten. Tegelijkertijd investeer den de planteneters steeds meer in volume. Aan de kleine, platte koppen kun je zien dat ze nauwe lijks verstand hadden. Hun hersen inhoud had de omvang van een walnoot of een kleine tomaat." De wandeling gaat van het Perm over in het Trias, 248 miljoen jaar geleden. In dit tijdperk werd het steeds warmer op aarde. Het aan tal soorten planten en bomen nam af Ondertussen werden de dino's steeds groter. Eerste echte reus: planteneter Plateosaurus. Maar ook kleine dino's bevolk ten de woestijnen van de aarde. Coelophysis, herkenbaar aan hun lange puntige bekken en onsympathieke uitdrukking. Voor je er erg in hebt, loop je het tijdperk Jura binnen, dat 200 miljoen jaar geleden be gon. Nu is de tweedeling in di- noland duidelijk, je hebt een groep typische roofdinosau- riërs en een groep zware planteneters. Grootste ver tegenwoordiger van de reu zenplanten- eters is Diplodocus. Deze kolos kon wel 30 meter lang worden. Zijn lijf was lomp, slecht wendbaar en zijn nek zo lang dat hij deze niet eens meer fatsoenlijk kon op tillen. Qpvallend is dat de di no's steeds meer be- chermende factoren ontwikkelden, zoals stevige pun ten bij de heupen of grote kartels op de rug. „Deze beenplaten, die je ziet bij de Stegosaurus, konden De Ceratosaurus. wel een doorsnede hebben van een meter. Als ze boos of verliefd waren, kleurden deze platen rood", vertelt dinokenner Van Vliet. Het tijdperk Krijt, vanaf 145 mil joen jaar geleden, is tenslotte de periode waarin de meeste soor ten dino's leefden. De landmassa is dan uiteengevallen en op de brokstukken (Antartica, Afrika, Madagaskar, India en Zuid-Ame- rika) lopen dino's rond. Hun vor men werden steeds extremer. Van Vliet: „De vleeseters kregen nog langere achterpoten, betere ogen en grotere hersenen. De planteneters verloren hun onhan digheid en ontwikkelden steeds spectaculairdere beschermings methoden." Absolute klapper van het Dino bos is de Tyrannosaurus Rex, de favoriet van vele dinofans. Met zijn 14 meter is hij een van de grootste vleeseters die ooit leef de. Met zijn 1 meter 50 lange schedel en zijn kaken waarin plaats was voor zestig tanden is hij misschien wel de meest tot de verbeelding sprekende dino aller tijden. Het Dinobos is een onderdeel van Dierenpark Amersfoort en kan worden bezocht na beta ling van een toegangskaartje voor het dierenpark. Langs het pad door het Dinobos zijn pick- nickplekken en aan het einde van de route kunnen kids zelf dinobotten opgraven. Dagkaart voor kids van 3 t/m 12 jaar is €13,50,volw. €16,50. Bezoekadres: Barchman Wuy- tierslaan 224 in Amersfoort, info@dierenparkamersfoort.nl Een bezoek aan het Dino bos in Amersfoort is een compacte les dinokunde. Een les ook om van te dui zelen. Want niet alleen zijn de na men van de dino's vaak nauwe lijks uit te spreken: Dimetrodont, Coelophysis, Plateosaurus, Kueh- nesaurus, Ceratosaurus, Kentrosau- rus, Pterodactylus, Plesiosaurus, Iguanodont, Protoceratops, Trice- ratops, Centrosaurus, Pachycepha- losaurus. Ook zijn de afmetingen van sommige exemplaren vaak zo buitenproportioneel, dat je je bijna niet kunt voorstellen dat ze ooit echt hebben bestaan. De route begint niet minder dan 400 miljoen jaar geleden met vis- achtige dino-exemplaren. Maar al snel wandel je over het kronkelige pad het tijdperk Perm in, 300 mil joen jaar geleden. Daar staat de op vallende verschijning Dimetro- 4/5/8 DAGEN GOUDEN STAD PRAAG slechts v.a. BIJ m PRIJS INBEGREPEN 4/5/8 dagen op basis van logies en ontbijt in 5 2-persoonskamers met faciliteiten Dagelijks ontbijtbuffet j 3-gangen bij 5 en 8 dagen i Excursies met bus (excl. entreegelden) Stadswandeling o.l.v. gids Luxe touringcar met chauffeur/reisleider Nederlandstalige gids in Praag Goed verzorgd afscheidsbuffet (bij 5 en 8 dagen) BIJ DE PWUS INBEGREPEN 4/5/8 dagen in een middenklasse hotel op basis van logies en ontbijt, ■j Verzorging o.b.v. logies 4 ontbijtbuffet i 3-gangen diner bij 8 dagen Excursies met touringcar (excl. entreegelden) Stadsbezichtiging o.l.v. een gids Luxe touringcar met chauffeur reisleider a Goed verzorgd afscheidsbuffet i Nederlandstalige gids waar vermeld jj BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 4/5 dagen op basis van logies en ontbijt in 2-persoons- L \l kamers met faciliteiten 1 Ontbijtbuffet 3 Excursies zoals omschreven lexcl. entreegeld) Stadswandeling o.l.v. gids it Luxe touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland I Toeristenbelasting BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 1 nacht op heen- en terugreis in omgeving Dijon 7 nachten in een comfortabele 2 persoonskamer Dagelijks ontbijt en dinerbuffet of 3-gangendiner Alle omschreven excursies met de bus (entree gelden en optionele excursies niet inbegrepen) Luxe comfort class touringcar chauffeur/reis leider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting Voor brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Industrielaan 8 3903 AB VEENENDAAL Telefoon 0318-580958

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 115