Binnenland 'Elke dag bang om pak rammel te krijgen' Verdere vervolging voor brand in complex Schiphol-Oost blijft uit Verdachte van moord Sévèke zou Syndroom van Asperger hebben PZC Donderdag 5 juli 2007 7 Veroordeelde Libiër wil dat personeel wel voor rechter komt. HAARLEM - Het Openbaar Ministe rie in Haarlem zal oud-directeur Arend de Korte van het cellencom plex op Schiphol-Oost en twee be waarders niet vervolgen voor hun rol bij de brand. Ook komt er geen vervolging tegen de brandweer, de Dienst Justitiële Inrichtingen, de Rijksgebouwendienst, de gemeen te Haarlemmermeer en de Staat. De brand in het cellencomplex woedde op 26 oktober 2005. Daar bij kwamen elf gedetineerden om. Uit onderzoek is gebleken dat er op het cellencomplex van alles mis was op het gebied van brandveilig heid, brandpreventie en training van het personeel. Daardoor heeft de brand zich waarschijnlijk ook zo snel kunnen uitbreiden en zijn er zo veel doden gevallen. De rechtbank in Haarlem veroor deelde vorige maand een 25-jarige Libiër tot drie jaar cel, omdat hij door het weggooien van een bran dende peuk opzettelijk brand in zijn cel in het complex had ge sticht. Zijn advocaat kondigde gis teren aan naar het gerechtshof te stappen om te proberen de ex-di recteur van het complex en de Rijksgebouwendienst toch te laten vervolgen voor gemaakte fouten. Man wordt verder onderzocht, rechtszaak is aangehouden. ARNHEM - De verdachte van de moord op de Nijmeegse activist Louis Sévèke, moet tbs opgelegd krijgen. Dat adviseert de Foren sisch Psychiatrische Dienst (FPD) aan de Arnhemse rechtbank. De man is volgens de FPD vermin derd toerekeningsvatbaar. Hij zou lijden aan het Syndroom van As perger, een aan autisme verwante stoornis. In een aanvullend rap port wordt die conclusie afge zwakt. De verdachte beschikt over meer inlevingsvermogen dan aan vankelijk gedacht. Mensen die lijden aan het Syn droom van Asperger hebben vaak beperkte sociale vaardigheden, en moeite met het onderhouden van relaties met andere mensen. De 38-jarige verdachte vocht giste ren tijdens een rechtszitting het ad vies aan. „Tbs vindt hij een akelig toekomstbeeld. Dat is een stempel waar je nooit meer van afkomt", al dus zijn advocaat Bénédicte Ficq. Het risico dat hij, door tbs aan te vechten, levenslange gevangenis straf riskeert, neemt hij voor lief De rechtbank hield de zaak aan en laat de verdachte onderzoeken in het Pieter Baan Centrum. De vraag is of de man geestelijk ziek is en daarom misdrijven heeft ge pleegd. Hij wordt ook verdacht van zeven gewapende bankoverval len en het plegen van aanslagen. Rouvoet: mishandeling van kind moet harder worden aangepakt. door Carine Neefjes DEN HAAG - Minister André Rou voet van leugd en Gezin wil kin dermishandeling harder aanpak ken. Tijdens zijn eerste maanden als minister werd duidelijk dat dit probleem veel groter is dan werd gedacht. „Jaarlijks worden meer dan honderdduizend kinderen mishandeld. Sommigen moeten ie dere dag opnieuw vrezen dat ze weer worden afgeranseld. Dat raakt mij enorm." Tijdens de honderddagentoer die u door Nederland maakte, werd u ge confronteerd met kindermishande ling. Wat trof u aan? „Ik heb een keer een middag bij de kindertelefoon gezeten. Via chat-sessies op internet kunnen kinderen anoniem aan hulpverle ners vertellen wat er thuis aan de hand is. Ze beginnen vaak voor zichtig en zeggen dat het thuis niet zo goed gaat, maar tussen de regels door blijkt dat sommige kin deren worden geslagen. Het idee dat een kind de behoefte heeft om onder een schuilnaam aan een vol strekt onbekende volwassene te vertellen dat zijn ouders hem mis handelen, vind ik verschrikkelijk. Het gaat hier om kinderen die zich thuis, in hun eigen omgeving, niet veilig voelen. Iedere dag weer die Minister Rouvoet angst of ze afgeranseld worden of vernederd. Dit zijn situaties die haaks staan op wat ik als minister wil." Wat gaat u hier aan doen? „We moeten kindermishandeling voorkomen en dus eerder proble men signaleren in gezinnen. Hulp verleners in alle beroepsgroepen moeten samenwerken, van kraam verzorgster tot leraar. Ze gaan spe ciale 'meidcodes' gebruiken. Aan de hand van een vragenlijst breng en zij in kaart of er risico's zijn in een gezin. Vraag bijvoorbeeld tij dens een huisbezoek of vader werk heeft. Als pa werkloos is hoeft dat niet te betekenen dat hij zijn kind gaat slaan, maar zo'n si tuatie kan wel tot frustraties lei den. En als er dan ook nog andere problemen zijn - er is sprake van drankmisbruik of één van de ouders is zelf mishandeld - dan kan het fout gaan. Mishandeling komt vaak voort uit onmacht. Die ouders moeten hulp krijgen. In ernstige gevallen moet er gedwon gen hulp worden ingezet, door middel van een maatregel van de Raad voor de Kinderbescher ming." U wilt kindermishandeling voorko men. Is dat niet een beetje naïef? Zo dra de hulpverlener de voordeur sluit, kan er van alles misgaan in een gezin. „Dat klopt. Ook ik heb die beel den van gezinsdrama's op mijn netvlies staan waarbij een man zijn vrouw en zijn kinderen ver moordt en de buren zeggen: 'Het was zo'n normaal gezin, we heb ben nooit iets gemerkt'. Het is on mogelijk om achter al die voordeu ren te zitten. Daarom benadruk ik opnieuw dat familieleden, buren, maar ook sportcoaches of leraren eerder aan de bel moeten trekken als zij mishandeling vermoeden. Dat gebeurt echt veel te weinig. Bij de meldpunten voor kindermis handeling komen jaarlijks zo'n veertigduizend meldingen binnen, terwijl het aantal kinderen dat wordt mishandeld boven de hon derdduizend ligt! Ik kan niemand dwingen, maar kies voor de weg van de overreding. Besef dat het ook je eigen neefje, nichtje of kleinkind kan overkomen." Heeft u enige affiniteit met de da der? „Nee. Het gaat hier om structurele verwaarlozing. Het gaat hier om kinderen die zonder ontbijt naar school gaan, die dagelijks in angst leven of zij een pak rammel krij gen. Daders handelen vaak uit een gevoel van onmacht, maar ik kan mij daar absoluut niet in verplaat sen." U bent zelf vader van vijf kinderen in de leeftijd van zeven tot vijftien jaar. Heeft u hen weieens geslagen? „Ze hebben allemaal wel eeiis een tik op de vingers of hun billen ge had. Maar echt slaan, met de be doeling om hen pijn te doen, dat heb ik nooit gedaan." 'Ook ik heb die beelden van gezinsdrama's op mijn netvlies staan' Net als iedere ouder heeft u toch ook wel eens het gevoel dat u de kinde ren achter het behang wil plakken? „Dat gevoel ken ik niet, maar na tuurlijk ben ik het ook wel eens zat. Wie echt vervelend is en voort durend ruzie maakt, stuur ik naar zijn kamer. Even afkoelen. Dat is goed voor het kind en voor jezelf Als ouder ben jij degene die de rust moet bewaren. )e moet niet door het lint gaan en je afreageren op de kinderen. Dat is een teken van zwakte. Kinderen hebben dat haarfijn door." Uit onderzoek blijkt dat ouders op voeden moeilijker vinden dan vroe ger. Wat is er aan de hand? „Er zijn tegenwoordig meer éénou dergezinnen. Als je er alleen voor staat, is opvoeden een hele klus. Maar wat ik veel van ouders hoor is dat ze moeite hebben met de in formatierevolutie: de opkomst van internet en msn. Het leven van hun kinderen speelt zich daar af en ouders kennen die wereld niet. Ze zijn bang om de greep op hun kinderen kwijt te raken en het con tact te verliezen." Geldt dat ook voor uzelf? Vindt u op voeden lastiger dan vroeger? „Ja, wel als het gaat om die infor matierevolutie. Wij proberen onze kinderen op te voeden tot zelfstan dige mensen die zelf verantwoor delijkheid nemen. Ik loop dus niet als een politieagent door het huis om voortdurend over hun schou der te kijken wat zij nu weer op de computer doen. Wel hebben wij die bewust beneden in de woonka mer gezet. Via msn kunnen kinde ren veel relaties en contacten aan gaan, daar wil ik wel een beetje zicht op hebben. Sommige dingen komen ons huis niet in, zoals extre me geweldspelletjes. Dat vinden we echt niet goed. Er is al genoeg geweld in de wereld." CHRYSLER 300C. MADE FOR PEOPLE WHO MADE IT. U weef het als geen ander, delegeren is controleren. Voor de troepen uit lopen, richting bepalen. Maar dan komt toch dat moment. Dat u zou willen dat u kunt gaan zitten en alles verder vanzelf gaat. Dat- moment is nu aangebroken. Met de Chrysler 300C, De auto waarbij u nog maar éénding hoeft te doen- genieten. Van z'n robuuste uiterlijk bijvoorbeeld en z'n fenomenale rijeigenschappen. Kom binnen kort eens bij ons langs voor een onvei geleiijke proefrit. Eén middogje delegeren moet wel lukken, toch? JAN HOP CHRYSLER GOES Amundsenweg 37, Goes. Telefoon 01 13 - 25 08 58. Internet: www.hopgoes.nl Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00- 1 8.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag 9.00 - 1 7.00 uur. i Chrysler 300C vano( 45.800,- inclusief blw/bpm en exclusief kosten rijklaar maken Leaselorief vonaf 849.- per maand excl. btw, op basis nd, 20.000 km p.j Gemiddeld verbruik: 8,1 12,1 1/100 km (12,3 - 8,3 km/1). COj-uitsloot: 215 - 287 g/km Wijzigingen voorbehouden. Operationele Service ■w.chrysler.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7