Eenheid van circus en theater luwaai Het redden van een planeet maakt heel veel 40 Donderdag 5 juli 2007 PZC TRANSFORMERS Danny en David Ronaldo in La Cucina dell'Arte. foto Benny De Grove Vier voorstellingen van broers Ronaldo tijdens Straatfestival Vlissingen. door Rolf Bosboom vlissingen - Circus duikt dit jaar in diverse gedaanten op in het pro gramma van het Straatfestival Vlis singen, dat vanavond wordt geo pend. Het opvallendste circus heeft gisteren zijn tent heeft opge slagen in de Spuikom. Het is Cir cus Ronaldo, dat in totaal vier voorstellingen verzorgt en dat door de organisatie al bij voorbaat is uitgeroepen tot een van de hoog tepunten van het festival. Dat is zeker geen loze kreet, want de huidige voorstelling La Cucina dell'arte reist al jaren met succes door Europa en regelmatig ook ver daarbuiten. Twee weken geleden vormden de Vlaamse broers Dan ny en David Ronaldo nog een van de voornaamste acts tijdens het Oerol-festival. De beide Ronaldo's brengen 'cir custheater', zoals de vijf generaties voor hen dat ook hebben gedaan. „Er zijn generaties geweest dat het vrijwel uitsluitend toneel was. Bij ons is het vooral circus, maar tege lijk heeft het ook iets ontzettends theatraals", zegt Danny Ronaldo. La Cucina dell'arte draait al vier sei zoen en nog altijd zit er geen sleet op. De vrijwel taalloze voorstelling wordt opgevoerd in een kleine tent waar ongeveer 300 toeschou wers in kunnen. De broers spelen een patron van een piepklein res taurant en zijn hulp, die het met elkaar aan de stok krijgen. Dat leidt tot een aaneenschakeling van slapstick, jongleerkunst en aller hande capriolen. „Het is een typische zwart-wit- voorstelling", zegt Ronaldo. „Er is een meester-knechtrelatie en dat maakt de situatie heel duidelijk; zó duidelijk dat we heel breed kun nen gaan spelen. Er worden ont zettend veel nuances gemaakt. Er is geen scheiding tussen voorstel ling en publiek, zoals er voor mij ook geen scheiding is tussen circus en theater. In mijn hoofd is dat één geheel." 'Het publiek ziet wat het overdag meemaakt, maar dan duidelijk overspeeld' De duidelijkheid zorgt ook voor herkenbaarheid. „Iedereen moet er ontzettend om lachen als wij het spelen, maar de samenleving berust meer en meer op mees- ter-knechtrelaties. Het publiek ziet een spiegelbeeld van wat het over dag meemaakt, maar dan duidelijk overspeeld." De Ronaldo's zien aan de reacties van de toeschouwers dat ze vaak iets losmaken. „Wat we doen is al lemaal al eens eerder gedaan. Er zit oude clownerie in, vaudeville, jongleren met pizza's, commedia dell'arte en tóch merk je dat er iets bijzonders gebeurt." Ook al hebben ze de voorstelling vele malen gespeeld, routine is het zeker niet geworden. „Er is wel een verhaallijn, maar er wordt veel geïmproviseerd. Bovendien speelt het publiek de ontbrekende par tijen. Daardoor is elke avond weer anders. Op die manier blijft de voorstelling heel fris en boeiend, maar tegelijkertijd fragiel, kwets baar. We kunnen dus nooit leu nen op routine." Circus Ronaldo, vanaf vandaag t/m zondag dagelijks voorstellingen in de Spuikom in Vlissingen. Aanvang: 21.00 uur. Programma Straatfestival De 26e editie van het Straatfes tival Vlissingen begint vandaag. Het programma van de 1 e dag: Bellamypark, 19.30 uur: Ope ning festival en presentatie plannen voor nieuwe opzet in 2008 door Frank van lersel, di recteur van de Stichting voor Kunst en Cultuur Vlissingen. Aansluitend onthullen wethou der Conny Seijbel en gedepu teerde Harry van Waveren de nieuwe naam van het festival. Bellamypark, 20.00 uur: Sun- Set City, met (al vanaf 16.00 uur) workshopproject Studio ©ontainer van De Werf en doorlopend voorstellingen van duo Babok met Iglo (theatrale kijkdoos), Circo Ripopolo met Fazzoletto ('kleinste circus ter wereld'), LovLab van Theater van de Verloren tijd (synthese van theater, poëzie en beeld) en Tornado Dragon. Spuikom, 21.00 uur: Circus Ro naldo met La Cucina dell'Arte. Veelgeprezen voorstelling waar in menselijke machtsspelletjes worden verbeeld in een roman tisch, levend theater, met in de hoofdrol twee hilarische pizza bakkers. Volgens de organisatie hoogtepunt van het festival. Arsenaaltheater, 21.00 uur: I Compani met Circusism. Jazzen- semble o.l.v. Bo van de Graaf zorgt voor de muzikale begelei ding van korte films, die in een circussetting worden vertoond. Bellamypark, Theatertent De Luxe, 21.00 uur: Speelman Speelman met Niet over één spoor. Muzikaal cabaretprogram ma van de broers Daan en Joost Speelman. Hal stadhuis, 22.00 uur: Beste- vaer. Kameropera over het con flict tussen Michiel de Ruyter en Cornelis Tromp. Bellamypark, 22.15 uur: Ope ningsvoorstelling Absolute Pearl door de Australische groep Strange Fruit. Dansers voeren op hoge, flexibele pa len een luchtchoreografie uit. Bellamypark, Bogentent, 23.00 uur: Optreden NO Blues. Arabicana-muziek: Amerikaan se folk-blues gecombineerd met traditionele Arabische mu ziek. Zie ook www.straatfestival.nl. le hele goeie Amerikaanse solda ten die in het begin van de film overvallen worden door gemene Transformers, waarna ze vanuit de goedheid van hun Amerikaanse soldatenhart meehelpen met het redden van de wereld. Het redden van een complete pla neet, dat gaat natuurlijk niet zacht jes. Dat maakt heel veel lawaai. En er gaat ook heel veel bij stuk. De brokstukken vliegen bijkans van het scherm. Het is dat de van Star Wars beken de trucagefabriek Industrial Light Magic kosten noch moeite spaar de om alle digitale effenen er zo gelikt mogelijk uit te laten zien. Anders zou je na tien minuten al gillend en krijsend de bioscoop uit hollen. Maar hoe hard je ook zou schreeu wen, niemand zou het horen. Want tegen het onverbiddelijke volume van een onversneden Mi chael Bay-film kan niets of nie mand op. Bij een wedstrijd voor de luidruch tigste regisseur zou Michael Bay wel eens als winnaar uit de bus kunnen komen. In producties als Bad Boys, The Rock en Armaged don zette hij de volumeknop on veranderlijk op tien, en soms nog wel een tandje hoger. In Pearl Harbor schrok hij er zelfs niet voor terug om een van de be langrijkste veldslagen van WO II te reduceren tot het keihard knal lende decor voor een breed uitge sponnen driehoeksrelatie. In de ac tiefilm Transformers, die deze week in Nederland in première gaat, bereikt Bay de overtreffende trap van luidruchtig. Met piepen de oren en een murw gebeukt trommelvlies verlaat je de bios coop. Zich baserend op een lucratieve speelgoedlijn met bijbehorende stripverhalen en een televisieserie, tracteert Bay de kijker op een her- senverwekend verhaaltje over de intergalactische strijd tussen twee Film. Regie: Michael Bay. Met: Shia LeBoeuf, Megan Fox, John Turturro. Te zien in Vlissingen, Terneuzen en Bergen op Zoom. door Fritz de Jong groepen robots, die zich om ondui delijke redenen kunnen omtove ren tot aardse automobielen. Al leen negenjarige jongetjes - of zij die het negenjarige jongetje in zichzelf zijn blijven koesteren - zul len in geestdrift ontsteken bij de aanblik van een Chevrolet Camaro die verandert in een potige vecht- robot. De knalgele sportauto komt in het bezit van een met zichzelf en zijn burgerlijke ouders worste lende puber (Shia LeBoeuf), die zijn oog heeft laten vallen op de spetter van de klas, Megan Fox, die weinig meer krijgt te doen dan de spetter van de film spelen. Hoe Megan Fox (links) en Shia LeBoeuf in Transformers. meer transformerende robots zich knokkend en knallend in het ver haal mengen, hoe minder de toch al niet zo boeiende romance tus sen de twee scholieren ertoe doet. foto GPD/Dreamworks Er zijn goede robots en slechte ro bots en die kun je vooral uit elkaar houden doordat de goeien zulke geinige kleurtjes hebben. Behalve goeie robots zijn er ook nog enke-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 64