'We hoeven niet meer achterom te kijken' Deel van Tweede Kamer wil geen vleesgrill op het Binnenhof KR AS. IML waarom zou je verder zoeken De schitterende EIFEL Het TEUTOBURGERWALD 6 Donderdag 5 juli 2007 PZC Eerste pardon verleend aan het gezin Botari uit Congo. door Karen Zandbergen DEN BOSCH - Het gezin Botari uit Congo heeft als eerste een verblijfs vergunning gekregen onder de par donregeling van het kabinet Bal- kenende-IV. Staatssecretaris Albay- rak van Justitie heeft de stukjes plastic woensdag uitgereikt in het stadhuis van Den Bosch. Nerveus veegt Mauwa over de wang van haar vierjarige broertje Dieuci. Tot het einde toe was de 20-jarige vrouw er niet zeker van dat het zou gebeuren. Gisteren kreeg zij, samen met haar ouders en broertje, dan toch een verblijfs vergunning uit handen van Neba- hat Albayrak. Een jaar lang gedwongen thuiszit ten heeft Mauwa er niet vrolijker op gemaakt. Veertien jaar woont zij al in Nederland en met het ver strijken van de jaren begonnen de afwezige verblijfspapieren een steeds grotere rol in haar leven te spelen. „Als je klein bent, merk je nog niet dat je illegaal bent", zegt de vrouw in haar feestelijke don kerblauwe jurk zachtjes. „Maar als je zestien wordt, mag je geen va kantiebaantje nemen, en als je achttien bent mag je niet meer naar school." Mauwa is vooral blij voor haar va der, die de toekomst steeds som berder inzag. Nu stralen zijn ogen. „Echt tof', vindt Vipero Botari het dat zijn gezin als eerste een ver blijfsvergunning krijgt onder de re geling van het generaal pardon. „Misschien kan ik morgen al wer ken." Wat het precies gaat worden doet er niet toe. „Nu kan ik alles doen. De contacten heb ik wel." Wat die contacten zijn en wat voor werk hij de afgelopen veer tien jaar zonder verblijfsvergun ning heeft gedaan, wil Botari niet zeggen. De tijd van stempels ha Dieuci (I), de jongste van het gezin uit Kinshasa, krijgt alle aandacht. Staats secretaris Albayrak (m) van Justitie heeft de eerste verblijfsvergunningen uitgereikt in Den Bosch. foto Phil Nijhuis/GPD len, illegaal werken, onzekerheid over de toekomst en afwijzingen is definitief achter de rug. Een netwerk hebben ze al in Den Bosch, via de kerk, de school van de kinderen en buren. Mauwa's moeder wil een oplei- 'Nu kan ik alles doen. Misschien kan ik morgen al werken' ding in de verzorging doen. Naar Congo zal de 39-jarige vrouw nooit mee terugkeren. Zij en haar gezin hebben het Afrikaanse land dat zij ontvluchtten toen Mobutu daar nog heerste (toen Zaïre gehe ten), definitief de rug toegekeerd. „Nu kunnen we verder gaan. Niet meer stilstaan en achterom kij ken." Hoe een stukje blauwroze plastic - de verblijfsvergunning - de levens lust weer terug kan brengen, zul len de komende maanden duizen den asielzoekers ondervinden. Al bayrak heeft in twee weken tijd elf honderd brieven verstuurd naar mensen die vóór april 2001 asiel hebben aangevraagd en daarna het land niet meer hebben verlaten. In totaal denkt zij dat tussen de 25.000 en 30.000 mensen onder het pardon vallen dat deze maand van kracht werd. Net als het gezin van Vipero Bota ri hebben die mensen jarenlang niet mogen werken en studeren. Zij hebben geen inburgeringscur- sussen mogen doen en alleen de minimaal noodzakelijke medische hulp gekregen. Wie na april 2001 nog buiten Ne derland is geweest of verdacht wordt van oorlogsmisdaden, moet het land verlaten. Hoeveel mensen dat zullen zijn, is nog onduidelijk. Voor het uitzetten van de afgewe zen asielzoekers heeft Justitie de medewerking nodig van gemeen ten. Enkele burgermeesters kondigden de afgelopen week al aan hun afge wezen asielzoekers niet te zullen aangeven bij het ministerie. Albay rak maakt zich weinig zorgen. „We hebben afgesproken dat ze mee zullen werken, dus dat gaat wel gebeuren." Jaarlijkse barbecue van de 'bio-industrie' roept verzet op. DEN HAAG - De tegenstanders van de jaarlijkse vleesbarbecue van de Tweede Kamer hebben er dit jaar enkele uitgesproken bondgenoten bij gekregen: leden van de Partij voor de Dieren (PvdD). Samen met Kamerleden van andere par tijen verzet PvdD-fractievoorzitter Marianne Thieme zich tegen de 'Binnenhof BBQ\ Deze wordt traditioneel op de dag voor het zomerreces aangeboden door het productschap Vee en Vlees en Eieren. „Kamerleden moeten zich niet la ten fêteren door een bepaalde lob bygroep", aldus Thieme. „Ik vind dat niet juist." Marianne Thieme, die met haar Partij voor de Dieren in november vorig jaar twee Kamerzetels vero verde, zal aanwezig zijn bij de alter natieve, vegetarische 'Buitenhof BBQj, die is georganiseerd door Stichting Wakker Dier, Vereniging Milieudefensie en de Nederlandse Vegetariërsbond. Deze barbecue heeft plaats op het Plein, naast de gebouwen van de Tweede Kamer. Thieme: „Het parlement moet aan de samenleving het goede voor beeld geven. Als één bepaalde sec tor wordt uitgenodigd, is het goed als er een tegenhanger komt. Ook Pieter van Geel van het CDA was als staatssecretaris van Milieu bij de vegetarische barbecue om een signaal af te geven." Ook de SP-fractie heeft moeite met het jaarlijkse grillfestijn. „We De tegenstanders van de vlees- barbecue van de Tweede Kamer krijgen dit jaar voor het eerst steun van de parlementariërs van de Partij voor de Dieren. gaan er met naartoe zegt een woordvoerder. Volgens SP-Kamerlid Agnes Kant is 'de jaarlijkse barbecue de SP al jaren een doorn in het oog'. Het is geen 'parlementaire' barbecue. „Het is een barbecue van de bio-in dustrie", aldus Kant. Een woordvoerder van het pro ductschap Vee en Vlees en Eieren doet de kritiek van de parlementa riërs af als een 'jaarlijks terugkeren de riedel'. „Wij huren het onafhan kelijke perscentrum Nieuwspoort af voor de barbecue en nodigen mensen uit, onder wie ook Kamer leden. Het staat hen vrij wel of niet te komen. We moeten er in Nederland niet naar toe dat Ka merleden anderen gaan voorschrij ven welke feestjes ze mogen bezoe ken, lijkt mij. Overigens bieden wij ook vegetarische gerechten aan. Dat deden we al ver voordat de Partij voor de Dieren bestond", aldus de woordvoerder. Aankomstdata: maandag en vrijdag van 13/7 t/m 26/10 U verblijft in het 3-sterren Hotel Tryp Michendorf, inclusief ontbijtbuffet. Dit hotel ligt in het plaatsje Michendorf op ca. 45 minuten rijden van het centrum van de stad. Het hotel beschikt over o.a. lift, bar, restaurant, terras, gratis gebruik sauna en parkeergelegenheid. Berlijn heeft enorm veel te bieden. Bekijk de wereldberoemde Rijksdag, de Brandenburger Tor en de Berliner Dom. Breng ook zeker een bezoek aan deTiergarten, met de beroemde Triomfzuil en het interessante Pergamonmuseum. Winkelliefhebbers hoeven zich ook geen moment te vervelen, met de vele winkels op o.a. de bekende Kurfürstendamm. En ook het grote warenhuis KaDeWe mag u tijdens uw bezoek beslist niet overslaan. Reisnummer AUTO 17.723, zie www.kras.nl/! 7723 Aankomstdata: vrijdag van 13/7 t/m 26/10 U verblijft in het 4-sterren Parkhotel Euskirchen inclusief ontbijt en welkomstdiner. Dit hotel ligt in het centrum van Euskirchen en beschikt over o.a. liften, restaurant, bar, sauna en fitnesscentrum. U verblijft in Euskirchen, met vele historische bezienswaardigheden. Ook kunt u op het marktplein even heerlijk bijkomen en op een terrasje genieten van een heerlijk Duits biertje! De Eifel is een prachtig gebied is en zeer geschikt voor het maken van wan delingen en fietstochten. Naast schitterende natuurparken vindt u er vele middeleeuwse burchten. Nabij deze prachtige streek, liggen vele bruisende steden, waaronder Keulen, met haar prachtige Dom en het gezellige Belgische Kwartier. Reisnummer AUTO 17.738, zie www.kras.nl/17738 Aankomstdata: zaterdag, zondag, maandag en dinsdag van 13/7 t/m 26/10 U verblijft in het 4-sterren Sinnhotel Bristol. Dit hotel ligt in het plaatsje Bad Kissingen en beschikt over o.a. restaurant, bar, tuin met zomerterras. Daarnaast kunt u ontspannen in de 'Bristol Oase', met zwembad, Finse sauna (gratis) en massagemogelijkheden (tegen betaling). Bad Kissingen is het bekendste kuuroord van Duitsland. Neem o.a. een kijkje bij de diverse classicistische paviljoens met arcadebogen, die dienden als onderkomen voor de bisschoppen die hier kwamen kuren. Bekend is o.a. de KissSalis Therme, een schitterend thermencomplex met talloze binnen-, buitenbaden en sauna's. Ook kunt u genieten van de schitterende omge ving. Dit gebied is een paradijs voor wandel- en fietsliefhebbers. Reisnummer AUTO 26.122, zie www.kras.nl/26122 Aankomstdata: maandag van 6/8 t/m 22/10 U verblijft in het 3-sterren hotel Mercure Bielefeld City Waldhof, inclusief ontbijt. Dit hotel ligt in het sfeervolle centrum van Bielefeld en beschikt o.a. over lift, restaurant, lounge en bar. Door de gunstige ligging van het hotel, kunt u talrijke uitstapjes maken in de prachtige omgeving. Wat dacht u van Bielefeld met haar leuke winkels en restaurants. Of wilt u liever genieten van de prachtige natuur van het Teutoburgerwald? Net buiten Bielefeld wacht u maar liefst 580 km aan wandel- en fietsroutes. Deze reis is vanaf slechts 125 ook te boeken op basis van all inclusive d.w.z. ontbijt, lunchpakket, diner en drankjes (tussen 18.00 - 21.00 uur) onder reisnummer AUTO 17.671 Reisnummer AUTO 17.625, zie www.kras.nl/17625 boek online of bel 0900 - 9697 -| iS?5 Ontdek deze bruisende metropool! Absolute prijskraker! vanaf 3-/4-daagse autovakantie Duitsland Luxe en voordelig naar prachtige streek! TOPhotel! vanaf Prachtig kuurhotel tegen bodemprijzen! Uniek aanbod! vanaf 5-daagse autovakantie Duitsland Supervoordelig naar hotel in hartje Bielefeld! Spectaculair geprijsd! vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6