Zeeland PROFESSIONELE VERF NU 2e BLIK HALVE PRIJS Zuinig én voordelig koken Scheepvaart wordt aan banden gelegd bij vlootshow Café Jersey mikt op 25-plussers A san» WH lüijzonol FIXET SEROOSKERKE Hondegemsweg 2 www.fixet.nl pzc Donderdag 5 juli 2007 I 31 Nautisch commando houdt veiligheid strak in de gaten. door Marcel Modde vlissingen - Niets wordt aan het toeval overgelaten. Iedere bewe ging van de 24 schepen grote vloot die morgen onder de Walcherse kust de Westerschelde opstoomt, is door de marine en Rijkswater staat in een draaiboek vastgelegd. Om ongelukken te voorkomen, wordt de overige scheepvaart aan banden De hoofdroute door het Oostgat en de Sardijngeul is voor de be roeps- en de recreatievaart tussen half elf en drie uur tot verboden gebied verklaard. Voor de vracht vaarders zit er volgens Eric Adan, assistent-districtshoofd Wester schelde, niets anders op dan 1,5 uur om te varen via de vaargeul voor Zeebrugge. De grote rede rijen en de belangrijkste havens in het gebied zijn geïnformeerd over de overlast. Politie, rijkswaterstaat, marechaus see en de strandwacht zijn met zes tien vaartuigen ter plaatste om te waken over een veilige afstand tus sen de marineschepen en het ove rig verkeer. De pleziervaart mag in de Wielingen-Noord ankeren om de show van dichtbij mee te ma ken. Daarbij moet wel rekening worden gehouden met de sterke stroming en mogelijke last van har de wind, waarschuwt Adan. De vloot verzamelt morgenoch tend op zo'n dertig kilometer uit de kust voor Westkapelle. Daar krijgen de 24 schepen een loods aan boord en varen ze in kiellinie naar Vlissingen. Ter hoogte van de stad buigen ze even zeewaarts af richting Cadzand, om vervolgens in een haakse bocht naar binnen te varen. In het Schelde Coördina tiecentrum wordt een nautisch commando ingesteld, met verte genwoordigers van alle toezicht houdende instanties. Rijkswaterstaat en de marine heb ben 1,5 jaar voorbereiding gesto ken in een vlekkeloze intocht van het internationale flottielje ter ere van Michiel de Ruyter. Daarbij kwam onder meer aan het licht dat drie schepen (De Ruyter, de Walrus, de Chatham (GB) te lang zijn of te diep steken om door de Amadore Groep opent vandaag nieuw grand café aan Grote Markt. door Frank Balkenende goes - Bolsjoi is niet meer. Van daag opent in het statige, voormali ge oude landbouwhuis aan de Goe- se Grote Markt een nieuw grand café: Jersey. De enige echt chique uitspanning aan het marktplein. „Ik denk dat we nieuw publiek kunnen trekken, vooral 25-plus- sers", zegt Jerry van Zuylen van ex ploitant Amadore Groep. Door het pand heen leggen bouw vakkers en schilders de laatste hand aan de metamorfose van het grand café. Op de eerste etage ver volmaakt een schilder een glas-in-lood-raam, beneden wordt een hobarium geplaatst. Is het morgen echt klaar? „We gaan dan open, dus..." De Amadore Groep runt tien za ken in Zeeland, met name hotels en cafés op Walcheren. Dat zijn onder meer Hotel Arneville in Middelburg, Grand Hotel Arion in Vlissingen en de grand cafés Stefa- no's en Raymondo in Vlissingen. De laatste heeft al een tijdje een zusje in Goes, in een sfeervol pand aan de Stenen Brug (het vroegere Bon Vivant). Van Zuylen en Van Damme mikken bovenal op 25-plussers. „We merken dat er voor hen in Goes weinig uitgaans mogelijkheden zijn." je kennis van klussen Vakverf Geldig van donderdag 5 t/m zaterdag 7 juli 2007. sluis te kunnen voor de bezichti ging op zaterdag. Zij meren na de vlootschouw af in de Buitenhaven van Vlissingen, waar het publiek eveneens terecht kan. Een vierde deelnemer, de Mahan, gaat om veiligheidsreden ten an ker op de rede van Vlissingen. Rond dit Amerikaanse schip geldt een verboden zone van vijfhon derd meter. De )ohan de Wit ver trekt direct weer. De afvaart is minder strak geregeld en gelden er geen beperkingen voor de overige scheepvaart, aldus Adan. Excursie langs randen van Oosterschelde tholen - Staatsbosbeheer en na- tuurvereniging Tholen geven op 14 juli en li augustus excursies langs de buitendijk van de Ooster schelde en natuurgebied De Pluim- pot bij Sint-Maartensdijk op Tho len. Begin- en eindpunt is MFC Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk. Om u aan te melden of meer infor matie op de doen kunt u bellen met 0166-663771. Zwaar ongeluk loopt wonderwel goed af zonnemaire - Het leek erger dan het uiteindelijk was. Nadat op het kruispunt Kruisweg-Stapelsweg bij Zonnemaire twee auto's op el kaar reden en één daarvan de an dere op de kop de sloot in drukte, werden in allerijl ambulance, brandweer en een traumahelikop ter opgeroepen. Uiteindelijk kwa men de bestuurders er wonderwel zonder kleerscheuren vanaf De au to's raakten compleet vernield. Staatscircus Moskou week in Cadzand-Bad Cadzand-Bad - Het staatscircus van Moskou-Holiday komt van dinsdag 24 tot en met dinsdag 31 juli naar het Evenemententerrein Cadzand-Bad. Naast clowns, acro baten, trapeze-artiesten, trampoli nespringers en een paardendres- seur komen er Bengaalse tijgers in de ring. De voorstellingen zijn elke dag om 16.30 en 20.00 uur. De laat ste dag, 31 juli, is er één voorstel ling om 15.00 uur. Piet Roskam maakt rookvrij kacheltje voor derdewereldlanden. door Cornelleke Blok vlissingen - Het ziet eruit als een verfblik op pootjes. Toch is dit kookkacheltje veel meer dan dat. Het kan veel levens redden én gro te hoeveelheden hout besparen. Piet Roskam uit Meliskerke is de maker. Hij wil mensen in derdewe reldlanden de kans bieden om schoner te koken. In derdewereld landen sterven jaarlijks 1,6 miljoen mensen, voornamelijk vrouwen en kinderen, door giftige dampen en rook uit zelfgemaakte kachel tjes. Roskam: „Tachtig procent van de wereldhoutproductie verdwijnt bovendien in de kacheltjes." Ros kam heeft het met eigen ogen ge zien. Hij doet vrijwilligers- en ad vieswerk in Kenia en Uganda. Onlangs bracht Philips een kachel tje op de markt, dat bijna geen gif tige gassen vrijgeeft en veel min der hout verbruikt. „Het apparaat 'De mensen daar moeten het kacheltje straks zelf kunnen maken.' kost vijftig euro, maar dat kunnen die mensen nooit betalen. Ze ver dienen één euro per dag." Roskam probeerde een goedkoper exemplaar te maken van eenvou digere materialen. „De mensen daar moeten het zelf kunnen ma ken. Dit kacheltje kost ongeveer vijftien dollar. Ik ben aan de slag gegaan met een stel verfblikken." Eenvoud is de kracht van het ka cheltje: een elektrische ventilator zorgt ervoor dat de verbranding nagenoeg zonder koolmonoxide verloopt. „Ik heb te weinig midde len om het te optimaliseren. Een rookgasmeting kost veel geld." Roskam riep de hulp in van drie studenten van de Hogeschool Zee land. „We zijn twee dagen naar de EPZ geweest om testen te doen", vertelt Jan-Willem Oortwijn, die de engineer-opleiding volgt. Uit de testen bleek dat het kacheltje in derdaad aanmerkelijk minder gifti ge gassen afgeeft en 75 procent minder hout verbruikt." Twan Csonka, cheltje uit. student van de Hogeschool Zeeland, probeert het kookka- foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55