Ambitie Defensie leidt Binnenland Bewijs voor kinderporno versimpelen 4 Ponderdag 5 juli 2007 pzc Kamer: websites moeten aantonen dat persoon ouder dan 18 is. DEN HAAG - Websites die seksueel getinte foto's publiceren, zouden moeten aantonen dat de afgebeel de mensen ouder zijn dan acht tien jaar. Door deze bewijslast bij de beheerder van een sekssite te leggen, kan kinderporno op inter net beter worden bestreden. Een meerderheid in de Tweede Ka mer is voorstander van een omge keerde bewijslast, die ook wordt gebruikt om prostitutie door min derjarigen tegen te gaan, zo bleek gisteren tijdens een hoorzitting over de aanpak van kinderporno. Het idee werd aangedragen door Theo Noten van Ecpat, een organi satie die kinderen probeert te be schermen tegen seksuele uitbui ting. „Wij praten over plaatjes van ernstig seksueel misbruik." Omkering van de bewijslast kan vooral helpen bij de aanpak van fo to's en films van jongeren tussen de vijftien en achttien jaar. Politie en justitie doen weinig te gen seksuele afbeeldingen van de ze kinderen, omdat hun leeftijd moeilijk is vast te stellen aan de hand van de plaatjes. Onderzoek heeft vorig jaar uitgewezen dat er in de praktijk geen vervolging 1^ De Tweede Kamer is voor een 'omgekeerde bewijslast' als het gaat om kinderporno. Websites moeten bewijzen dat de afgebeel de persoon ouder dan 18 is. wordt ingesteld voor pornografi sche afbeeldingen van jongeren van zestien en zeventien. Mensen die zich in de dagelijkse praktijk bezighouden met de be strijding van kinderporno grepen de bijeenkomst in de Tweede Ka mer gisteren aan om te pleiten voor hardere bestraffing. Liesbeth Groeneveld van het Meld punt Kinderporno op Internet noemde het voorbeeld van een meisje dat slachtoffer werd van ver krachting en sadomasochisme. Daarvan verschenen vijfhonderd afbeeldingen op het internet. De dader, haar vader, kreeg een cel straf van anderhalfjaar. Psycholoog Jos Buschman van de Mesdagkliniek merkte op dat veel afnemers van pornografisch mate riaal wegkomen met 'een taakstraf- je'. „Vervolgens zit 99 procent na het vertrek uit het politiebureau weer achter de kinderporno." Hij onderzoekt het gedrag van men sen die de porno downloaden. Buschman waarschuwde dat de problemen van kinderporno wor den onderschat: „Ik denk dat er veel meer gebeurt dan wij weten. Het zijn meesterschakers." Gisteren nog werd televisiepresen tator Karl Noten (41) door de poli tierechter in Utrecht veroordeeld wegens het bezit van kinderporno. Hij kreeg 150 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke celstraf. Noten presenteert het Avro-pro- gramma Nederland in Beweging. De Avro haalt het programma per direct van de buis vanwege de ver oordeling van Noten. Deskundigen zijn kritisch over de haalbaarheid van een volgende uitzending. door Remko Tanis Hey Mensen...! Met mij gaat-ie nog heel goed. ]e leert hier echt veel en dit is ook zeker een stuk leuker dan in het bos rondom Arnhem." Was ge tekend: militair Stefan vanuit Uruz- gan. Eind deze maand komt hij terug naar Nederland. Waar zijn volgen de uitzending hem brengt, is nog onbekend. Maar steeds nadrukke lijker wordt er rekening mee ge houden dat Stefan straks zijn plun- jezak in Afrika mag uitpakken. De VN willen eind dit jaar een vre desmacht van 20.000 militairen naar Sudan sturen. „Het verzoek om troepen te leveren is ook bij Nederland neergelegd", weet Jan Pronk, die eind vorig jaar als verte genwoordiger van de VN in Sudan door de regering van dat land werd uitgezet wegens zijn kriti sche houding. „De VN zoeken zich het apelazarus. Alle landen zijn ge vraagd. Niemand zegt ja." Daarom is het volgens Pronk veel betekenend dat minister Van Mid delkoop in een brief aan de Twee de Kamer onlangs liet doorscheme ren dat het kabinet nadenkt over uitzending naar Afrika. De VN hebben nu zes missies op dit continent. Nederlandse militai ren zijn volgens Pronk bij alle zes welkom. „Er is zelfs een pragmati sche reden om voor Afrika te kie zen: het is veiliger dan Afghanis tan. In Afrika heb je geen jihad of zelfmoordcommando's." Nederland heeft in Afrika een ge schiedenis van kleine missies: sinds i960 zijn er tien relatief be scheiden operaties geweest met hooguit 270 militairen. Er was één grote missie, in Ethiopië en Eritrea, waar tussen 2000 en 2003 ruim 1600 Nederlandse militairen actief waren, ongeveer eenzelfde aantal als nu in Uruzgan. Bij een nieuwe missie in Afrika, vermoedelijk in Sudan, is op- Plafond bioscoopzaal in Groningen stort in groningen - Veertig bezoekers van bioscoop Pathé in Groningen hebben gisteren in allerijl de zaal moeten verlaten, omdat een deel van het plafond naar beneden dreigde te komen. Kort na de evacuatie stortte een stuk plafond van negen vierkante meter naar beneden. Er vielen geen gewonden. De zaal zal voorlo pig niet worden gebruikt. Zedenslachtoffers mogelijk bedwelmd den haag - Het Openbaar Ministe rie verdenkt een 26-jarige man uit Sassenheim van vier zeer geweld dadige verkrachtingen en een po ging daartoe. Mogelijk vergiftigde de verdachte de vrouwen met be dwelmende middelen, voor hij zich aan hen vergreep. Justitie ver spreidde in april vorig jaar een op sporingsbericht, waarin zij de ver dachte met naam en toenaam noemde en zijn gezicht toonde. Files zijn toegenomen in afgelopen maand den haag - De filedruk op de Ne derlandse wegen (lengte van de fi les maal de duur) nam in juni van dit jaar met 17 procent toe ten op zichte van dezelfde periode vorig jaar. Vooral de vertragingen buiten de spits en tijdens de weekeinden namen fors toe. Grote evenemen ten en werkzaamheden zorgden voor 30 procent meer filedruk in de avond en de weekeinden. Vogelgriep rukt op naar Nederland den haag - De vogelgriep rukt op naar Nederland. Nadat het virus op vier locaties in Tsjechië en Duitsland was opgedoken, is de kans groot dat vier besmette wilde zwanen het virus in het noorden van Frankrijk hebben opgelopen. Zodra duidelijk is of er sprake is van de gevreesde HsNi-variant zal het ministerie van Landbouw een afschermplicht afkondigen voor commercieel gefokt pluimvee. Moeder krijgt tbs voor wurgen van zoontje zutphen - De rechtbank in Zut- phen heeft een 27-jarige vrouw gis teren veroordeeld tot tbs met dwangverpleging wegens het wur gen van haar 5-jarig zoontje. De vrouw leed al jaren aan psychiatri sche stoornissen, waarvoor zij in behandeling was. Het kind ver bleef op proef in de weekeinden bij zijn moeder en zat door de week bij een pleeggezin. Opstellers haringtest AD met dood bedreigd Rotterdam - Een redacteur van het AD en twee onafhankelijke deskundigen die voor de krant de jaarlijkse haringtest hebben opge steld, zijn naar aanleiding hiervan met de dood bedreigd. Dat meldde de krant gisteren. Dinsdagochtend ontving het AD twee anonieme brieven waarin wordt gedreigd de drie te doden als de haringtest wordt afgedrukt. De krant heeft aangifte gedaan bij de politie. PETER S323SÜZ OBER1 PIT K NIET TE VRET6TJ nieuw een grote inzet nodig, denkt Pronk. Er is echter een pro bleem: de missie in Uruzgan vergt al het uiterste van de krijgsmacht. Het materieel slijt snel en de kos ten naderen een miljoen euro per dag: twee keer zoveel als begroot. Dus zal Defensie bezuinigen. Pronk: „Die bezuinigingen moeten absoluut van tafel. Als je actief wilt zijn in vredesmissies, moet je dat goed doen. Dat kost geld." Oud-bevelhebber van de land macht, Hans Couzy, is het daar mee eens: „Met de ambities die Defensie nu heeft, kun je niet meer bezuinigen." Een missie in Afrika hoeft volgens Couzy niet zo veel te kosten als die in Uruzgan. „Je hebt er minder zwaar gepant serd materiaal nodig. Maar dan nog: als defensie in augustus vol gend jaar vertrekt uit Afghanistan, duurt het zo zes tot negen maan den voordat materieel en perso neel klaar staan voor een missie in Afrika." Militaire vakbond AFMP vindt het 'onbegrijpelijk' dat de minister in zijn brief van deze week over die bezuinigingen al vooruitblikte op een mogelijke inzet in Afrika. „Een minister van Defensie moet alle zeilen bijzetten om eerst Uruz gan maar eens tot een goed einde te brengen, in plaats van nu al te denken aan wat er daarna kan", vindt Han Busker van de AFMP. Dick Leurdijk, expert voor VN-mis- sies, is somber over de uitvoerbaar heid van een missie in Afrika. „De beschikbaarheid van personeel en materieel, het geld: het blijven te rugkerende problemen. Met hoe veel inzet Nederland naar Afrika kan, hangt af van de hoeveelheid troepen die het kabinet in Uruz gan wil houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4