Scheepvaart aan banden bij vlootshow Onderzoek naar visstand SPECTACULAIRE ZOMEROPRUIMING 20% - 50% korting ft» VERBURG2Z Schoon, zuinig én voordelig koken op kacheltje NU EXTRA LAAG GEPRIJSD op de hele collectie. Vele merkschoenen, zowel in dames-, heren- als kinderschoenen modeschoenen Grote Markt 9 GoesI PZC Donderdag 5 juli 2007 31 Nautisch commando houdt veiligheid strak in de gaten. door Marcel Modde VLISSINGEN - Niets wordt aan het toeval overgelaten. Iedere bewe ging van de 24 schepen grote vloot die morgen onder de Walcherse kust de Westerschelde opstoomt, is door de marine en Rijkswater staat in een nauwgezet draaiboek vastgelegd. Om ongelukken te voorkomen, wordt de overige scheepvaart aan banden gelegd. De hoofdroute door het Oostgat en de Sardijngeul is zowel voor de beroeps- als de recreatievaart tus sen half elf en drie uur tot verbo den gebied verklaard. Voor de vrachtvaarders zit er volgens Eric Adan, assistent-districtshoofd Wes terschelde, niets anders op dan 1,5 uur om te varen via de vaargeul voor Zeebrugge. De grote rede rijen en de belangrijkste havens in het gebied zijn geïnformeerd over de overlast. Ook de recreatievaart wordt via de gebruikelijke kanalen op de hoogte gebracht van de tijde lijke maatregel, aldus Adan. Politie, rijkswaterstaat, marechaus see en de strandwacht zijn met zes tien vaartuigen ter plaatste om te waken over een veilige afstand tus sen de marineschepen en het ove rig verkeer. De pleziervaart mag in de Wielingen-Noord ankeren om de show van dichtbij mee te ma ken. Daarbij moet wel rekening worden gehouden met de sterke stroming en mogelijke last van har de wind, waarschuwt Adan. De vloot verzamelt morgenoch tend op zo'n dertig kilometer uit de kust voor Westkapelle. Daar krijgen de 24 schepen een loods aan boord en varen ze in zogehe ten kiellinie naar Vlissingen. Ter hoogte van de stad buigen ze even zeewaarts af richting Cadzand, om vervolgens in een haakse bocht naar binnen te varen. In het Schel de Coördinatiecentrum wordt een nautisch commando ingesteld, met vertegenwoordigers van alle Havenbedrijf neemt voorbereiding Tweede Maasvlakte serieus. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het Havenbedrijf Rot terdam gaat grondig te werk bij de voorbereidingen van de Tweede Maasvlakte. Momenteel wordt de stand van jonge vis gemeten tot vijftig kilometer uit de kust van Den Helder ter Vlissingen. Voor de aanleg van de nieuwe Maasvlakte worden vanaf volgend jaar enorme hoeveelheden zand opgespoten. Daarbij komt slib vrij dat mogelijk het water vervuilt. Bij de aanvraag van de vergunning voor het opspuiten is afgesproken dat het havenbedrijf tal van onder zoeken doet naar de effecten hier van op natuur en ecologie. Het on derzoek naar de conditie van jon ge vis is er één van. Het gaat om een zogenoemde nul-meting. Er wordt gekeken waar de vis zit, hoe veel vis er zit en hoe de conditie van de vis is. Als het werk aan de Tweede Maasvlakte is begonnen, toezichthoudende instanties. De normale verkeersbegeleiding houdt daarnaast het oog gericht op de beroeps- en recreatievaart. Rijkswaterstaat en de marine heb ben 1,5 jaar voorbereiding gesto ken in een vlekkeloze intocht van het internationale flottielje ter ere van Michiel de Ruyter. Daarbij kwam onder meer aan het licht dat drie schepen (De Ruyter, de Walrus, de Chatham (GB) te lang zijn of te diep steken om door de sluis te kunnen voor de bezichti ging op zaterdag. Zij meren na de vlootschouw af in de Buitenhaven van Vlissingen, waar het publiek eveneens terecht kan. Een vierde deelnemer, de Mahan, gaat om vei ligheidsreden ten anker op de rede van Vlissingen. Rond dit Am erikaanse schip geldt een verbo den zone van vijfhonderd meter. De Johan de Wit vertrekt direct weer. De afvaart is aanzienlijk minder strak geregeld en gelden er geen be perkingen voor de overige scheep vaart, aldus Adan. De schepen ver trekken zaterdagavond en zondag op verschillende tijden in uiteenlo pende richtingen. Hoofdroute van vlootschouw voor Walcherse kust wordt tot verboden gebied verklaard voor overige scheepvaart tussen half elfen drie uur. wordt het onderzoek herhaald en gekeken of er verschillen zijn opge treden. Het onderzoek is gegund aan een Brits instituut dat met een viskotter de kustwateren bevaart. Op honderd plaatsen worden steekproeven genomen. Dat ge beurt met netten en 'om onder zoekstechnische redenen' 'snachts. „De onderzoekers zijn momenteel bij Schevingen. Ik denk dat ze in de loop van de volgende week de Zeeuwse kust hebben bereikt," zegt voorlichter S. Poppe van het havenbedrijf. Twan Csonka, student van de Hogeschool Zeeland, probeert het kookka- cheltje uit. foto Lex de Meester Piet Roskam maakt rookvrij kookstel voor derdewereldlanden. door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Het ziet eruit als een verfblik op pootjes. Toch is dit kookkacheltje veel meer dan dat. Het kan veel levens redden én gro te hoeveelheden hout besparen. Piet Roskam uit Meliskerke is de maker van het kacheltje. Hij wil mensen in derdewereldlanden de kans bieden om schoner te koken. In derdewereldlanden sterven jaar lijks 1,6 miljoen mensen, voorna melijk vrouwen en kinderen, door 'De mensen daar moeten het kacheltje straks zelf kunnen maken.' giftige dampen en rook uit zelfge maakte kacheltjes. Roskam: „Tach tig procent van de wereldhoutpro- ductie verdwijnt bovendien in de kacheltjes." Roskam heeft het met eigen ogen gezien. Hij doet sinds 1992 vrijwilligers- en advieswerk in Kenia en Uganda. Onlangs bracht Philips een kachel tje op de markt, dat bijna geen gif tige gassen vrijgeeft en veel min der hout verbruikt. „Het apparaat kost vijftig euro, maar dat kunnen die mensen nooit betalen. Als ze één euro per dag verdienen, dan is het veel." Roskam probeerde een goedkoper exemplaar te maken van eenvou digere materialen. „De mensen daar moeten het zelf kunnen ma ken. Dit kacheltje kost ongeveer vijftien dollar. Ik ben aan de slag gegaan met een stel verfblikken." Eenvoud is de kracht van het ka cheltje: een elektrische ventilator zorgt ervoor dat de verbranding nagenoeg zonder koolmonoxide verloopt. „Ik heb te weinig midde len om het te optimaliseren. Een rookgasmeting kost veel geld." Daarom riep Roskam de hulp in van drie studenten van de Hoge school Zeeland. „We zijn twee da gen naar de EPZ geweest om tes ten te doen", vertelt Jan-Willem Oortwijn, die de engineer-oplei- ding volgt. Uit de testen bleek dat het kacheltje inderdaad aanmerke lijk minder giftige gassen afgeeft en 75 procent minder hout ver bruikt. „We willen het kacheltje nog ver der ontwikkelen", geeft HZ-do- cent A. Temmink aan. Zo is er nog een oplossing nodig voor de stroombron, want de ventilator werkt nu alleen met elektriciteit. Roskam hoopt daarom subsidie te krijgen voor zijn project. „Als een ling ben ik niet sterk genoeg om het van de grond te tillen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45