Zeeland Zwarte brok op strand is puur natuur De verbazing wordt alleen maar groter Laat uw beleggingsadviseur u in de steek? ANALYSE BPZC Donderdag 5 juli 2007 29 www.beveland.rabobank.nl Rabobank Resten van oude bossen spoelen aan na opspuiten van de kust. door Martijn de Koning RENESSE - O nee, niet weer die zwarte brokken. Wethouder Ad Verseput van de gemeente Schou- wen-Duiveland zag in gedachten de mailtjes en telefoontjes alweer komen: gemeente, wat doet al dat teer op jullie strand? En dan zou hij weer geduldig moeten uitleg gen dat het niet om viezigheid gaat, maar om oeroud, organisch materiaal uit de zeebodem: veen- resten. Puur natuur dus. In de periode vóór Pinksteren van dit jaar gebeurde het voor het eerst. Rijkswaterstaat had delen van de kust opgespoten. Het zand dat daarvoor nodig was, haalde ze uit zee. Door dat gekrioel kwam een deel van de oude veenlaag los. Kleine en grotere klonten veen overspoelden de Schouwse kust. Zoveel, dat het strand er zwart van zag. De afgelopen dagen deed Rijkswa tersraat hetzelfde werk opnieuw. En ja hoor, in de loop van de week meldden de hompen zich weer aan de kust. Gelukkig inaar dat het geen strand weer is, dacht de wethouder. Want hoe je het ook wendt of keert, het ziet er wel een beetje vies uit. Straks denken de mensen nog dat we onze stranden niet schoon kunnen houden. Terwijl we daar juist zo mee pronken. De gemeente schakelde dus Rijks waterstaat in om de kust zo snel mogelijk weer een schoon aanzien te geven. De firma Houmes uit Aagtekerke gaat vandaag nog met speciale strandcleaners aan de slag. Alle troep moét voor het weekeinde van de stranden tussen De Punt bij Westenschouwen en de Brou- wersdam zijn. 'Als je hout hoort knappen, heb je een stukje oerbos in handen' Veel mensen zullen daar blij mee zijn, voor anderen is het jammer. Want wie de brokken van dichtbij bekijkt en in tweeën breekt, ont dekt interessante dingen. Resten van takjes en bladeren bijvoor beeld. Sommige stukjes zijn nog niet helemaal in veen omgezet. Je hoort het hout knappen als je het breekt. Op zo'n moment heb je een stukje oerbos in handen. Projectleider Andries Jumelet van Rijkswaterstaat is ook enthousiast. „Mensen klagen uit onwetend heid. Als we het verhaal uitleggen, zijn ze best geïnteresseerd. Het is ook wel bijzonder: het feit dat er kilometers uit de kust en 24 meter onder NAP resten van oude bos sen liggen." 3 foto Dirk-Jan Cjeltema Grote en kleine brokken veen spoelen aan op het Schouwse strand. De externe deskundigen vel len in september niet alleen een oordeel over het Schel- deterrein, maar ook over de toekomst van de wethouder. Een besloten raadsvergade ring komt in Vlissingen niet vaak voor, een extra vergade ring achter dichte deuren nog min der vaak. Dat de raad dinsdag tij dens het net begonnen reces moest terugkomen voor zo'n be sloten bijeenkomst, geeft aan hoe ernstig het probleem is dat Vlissin gen heeft met het Scheldeterrein. Het moment waarop, de manier waarop (per koerier bereikte hen om zes uur het verzoek om ander half uur later te verschijnen) én het onderwerp wekten alom ver bazing. Vorige week nog had de raad vergaderd en toen had wet houder Tineke Verhage niks ver teld over problemen. Ook tijdens eerdere informatiebijeenkomsten over het Scheldeterrein had zij niets gezegd over 'onduidelijkhe den', laat staan over een gebrek aan informatie om een 'verant woorde keuze' voor een project ontwikkelaar te kunnen maken. Terwijl die volgens de mededeling van dinsdag toch al 'in de loop van de afgelopen maanden' aan het licht waren gekomen. De verrassing bij de raad werd al leen maar groter toen bleek dat in dit voor de toekomst van Vlissin gen allesbepalende project op be slissende punten grote vragen on beantwoord blijven. „Wat hebben door Maurits Sep ze dan zitten doen? Wie heeft hier zitten slapen?", verzuchtte SP-fractievoorzitter Trix de Roos. Met 'ze' doelde zij op de ambtena ren die het project al jaren begelei den. Aangezien het Scheldekwar- tier zo belangrijk is, waren dat er varen mensen met aanzien bin nen de organisatie. Toch zijn zij nu door B en W van hun taak ont heven en vervangen door deskun digen van buiten. Die moeten voor eind september wel de ant woorden leveren die het college nodig heeft. Het ontlokte raadsleden van SP en WD al de conclusie dat de ge meente een project van deze om vang kennelijk niet aankan. Ter wijl zij de ontwikkeling van het Scheldeterrein zo graag in eigen hand wil houden om te kunnen bepalen wat er gebeurt. Dat Verhage op het allerlaatste nip pertje heeft ingegrepen, kan dui den op slechte regie door de wet houder. Maar ook op het lef om uiteindelijk toch deze moeilijke stap te nemen en topambtenaren terzijde te schuiven. De deskundi gen vellen in september niet al leen een oordeel over de toekomst van het Scheldeterrein en daar mee van Vlissingen, maar ook over die van Verhage en het hele college. Het is tijd voor de Rabobank. Llw eigen beleggingsadviseur. Over uw beleggingen praat u natuurlijk alleen met iemand die u vertrouwt. Iemand die uw persoonlijke situatie heel precies kent; iemand met verstand van zaken. Daarom heeft u als klant bij Rabobank Private Banking uw eigen vaste beleggingsadviseur. Eén.aanspreekpunt waar u altijd terecht kunt. Dat is wel zo prettig. Interesse? Bel Paul Koole (Teamleider beleggingen) of Remi Lievense (Beleggingsadviseur) voor een oriënterend gesprek (0113) 239280. De waarde van de bank wordt bepaald door de mensen die er werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43