in de Zeeuwse wateren Sloegebied zoeken Geen Zeeuwse patiënten verkeerd bestraald in ziekenhuis in Gent Sudan PZC Donderdag 5 juli 2007 3 COMMENTAAR Het Nederlandse leger wordt klaargestoomd voor deelname aan een vredesmissie in Afrika. Daar zijn militaire vakbonden, politieke waarnemers en militair deskundigen van overtuigd. Na de missie in Afghanistan volgt uitzending naar Sudan, zo verwacht oud-minister Jan Pronk, die tot zijn uitzetting vorig jaar als vertegenwoordiger van de VN in dat land verbleef. Er is alle aanleiding voor de VN om een vredesmacht naar Sudan te sturen, want bij de bloedige burgeroorlog tussen Arabische en Afrikaanse bevolkingsgroepen kwamen de afgelopen jaren ruim 200.000 mensen om het leven. Dat de VN bij Den Haag aankloppen is logisch, want Nederland beschikt over voldoende financiële middelen om in deze missie een rol te kunnen spelen. Bovendien is algemeen bekend dat twee van de huidige regeringspartijen - PvdA en Christenunie - positief staan tegenover meer aandacht voor Afrika, terwijl ook CDA'er Maxime Verhagen (minister van Buitenlandse Zaken) onlangs nog pleitte voor een missie in Sudan. De militaire vakbonden staan bepaald niet te trappelen om naar Sudan af te reizen. Dat is niet zo verwonderlijk, want de huidige missie in Uruzgan trekt een zware wissel op de krijgsmacht. Bovendien lijkt het kabinet niet van zins extra te investeren in het leger. Integendeel. Eerder deze week presenteerde minister van Defensie Eimert van Middelkoop zijn ingrijpende bezuinigingsplannen. De vakbonden hebben een punt. Grote ambities op het terrein van vredesmissies vergen bereidheid tot grote financiële inspanningen. En daar lijkt het kabinet niet voor te voelen. Een andere hobbel vormt de huidige missie in Uruzgan. Als die operatie minder voorspoedig verloopt dan leger en kabinet hopen, zal de steun voor de inzet van Nederlandse militairen ongetwijfeld verder afkalven. Het is onwenselijk dat het kabinet besluit tot deelname aan een nieuwe missie als daar geen draagvlak voor te vinden is bij de eigen bevolking. impact van vrije tijdsvisserij op de zeevisstand. Eos haalt een studie aan uit 2004 van het Amerikaanse wetenschappelijke tijdschrift Scien ce. In 2002 zouden sportvissers in de Verenigde Staten verantwoorde lijk zijn voor meer dan 23 procent van de vangsten van overbeviste vissoorten. In Schotland zou de be roepsvisserij vorig jaar 6071 zeefo rellen hebben gevangen, tegenover vistoeristen 10.499. Volgens sportvisser Huisman heeft het geen zin te verzanden in een welles-nietes-discussie. Hij ziet meer brood in overleg samenwer king, waarin de amateurs en profs afspraken maken om uit eikaars vaarwater te blijven. Zo zou de Oosterschelde, waarschijnlijk het enige Nationaal Park van Europa waar beroepsvisserij wordt toegela ten, recreatief visgebied moeten worden. Huisman: „Koop die be roepsvisser uit, met geld van de sportvissers, die hebben daar best een paar euro voor over. Ik geloof in de instelling van bepaalde zo nes, waarin de beroeps de ruimte krijgen en de sportvissers ook een kansje maken om eens vis van for maat te vangen." Huisman noemt de fjorden in Noorwegen, die hele maal zijn vrijgemaakt van de be roepsvisserij. Alleen kwekerijen zit ten er nog. Voor zijn part komt er in sommige gebieden een totaalver bod op vissen of een gesloten sei zoen van een aantal maanden, voor bepaalde soorten. Op de politiek hoeven de sportvis sers voorlopig niet te rekenen. Ge deputeerde Toine Poppelaars (CDA, visserij en aquacultuur) vindt een dergelijke scheiding van wateren weinig zinvol. „Ons pri maat ligt bij de beroepsvisserij. Sportvisserij is een afgeleide, een leuke hobby. We proberen te facili- teren waar het kan. Ze hebben de binnenwateren, de kanalen, er zijn toch ook van die forellenvijvers? Ik voel de urgentie niet zo om na te denken over een oplossing als hen gelaars maar vijf vissen vangen in plaats van tien. Ik zie het als een extra sportief element. En dat er minder vis is, is een Europees pro bleem." ■m www.zeevisland.com, www.sportvis- serijnederland.nl, www.zeevis- sen.startpagina.nl, www.zeebaars.in- fo, http://come.to/zeevissen, www.visadvies.nl Sportvissers langs de Westerschelde. Een mooie, dikke vis vangen is geen vanzelfsprekendheid meer. foto Willem Mieras ring of het mogelijk is aanvullende afspraken te maken met Vlaande ren waarin nieuwe inzichten wor den verwerkt op het gebied van klimaatverandering, zeespiegelrij zing en de wereldwijde voedselont- wikkeling. Koppejan wijst erop dat een aantal data uit de Scheldever- dragen nu al niet wordt gehaald, In het Sloegebied zijn alternatie- ven mogelijk voor ontpoldering, denkt de SP. Ook de Kamerfrac tie van het CDA wil innovatieve oplossingen zoeken. zoals de voorgestelde ontpoldering van de Hedwigepolder. De in breng van de PvdA in lijn met die van het CDA. SGP-Kamerlid Van der Staaij vraagt of de natuurmaatregel niet uit de verdragen kan worden ge schrapt, omdat die toch los staat van de verdieping van de Wester schelde. Zo niet, dan moet ook in zijn ogen verder naar alternatieven worden gezocht. Na beantwoor ding van de gisteren ingeleverde vragen volgt na de zomer een Ka merdebat over het Scheldeverdrag. door Raymond de Frel GENT - Het Universitair Ziekenhuis in Gent heeft geen Zeeuwse kan kerpatiënten verkeerd bestraald. Dat zegt directeur J. van der Heij den van het Zorgsaam-ziekenhuis in Zeeuws-Vlaanderen, dat nauw samenwerkt met Gent. De Franstalige krant Le Soir be richtte deze week dat zeventien kankerpatiënten, die in Gent wer den behandeld voor een hersentu mor, niet juist zijn bestraald. Ne gen van hen zijn overleden. Van der Heijden stelt echter dat er geen aantoonbaar verband is tus sen het overlijden en het gebruik van software van het Duitse be drijf Brainlab. „Het gaat om zeven tien patiënten, die onmiddellijk zijn gecheckt nadat het ziekenhuis ontdekte dat de behandeling niet aansloeg. Er kwamen toen geen na delige gevolgen aan het licht. Het is wel juist dat er twaalf millimeter naast de te behandelen plek is be straald, maar dat heeft niet tot sterfgevallen geleid. Dat er in de tussentijd (het voorval speelde in september 2006) patiënten zijn overleden, is overigens wel aanne melijk. We hebben het hier over hersentumoren." Van der Heijden vindt de veronderstelling dat er in Gent fout is gehandeld onjuist. Het UZ was juist heel alert."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3