puupe tot ut blauw ziet' Broche brengt Schotse leven terug spzc Donderdag 5 juli 2007 27 Kleinood van laatste 'lord conservator' is terug in Veere. door Selma Osman veere - Een zilveren kleinood van 9,5 bij 5 centimeter, maar voor Veere van een bijzondere waarde. De stichting Delta Cultureel is er in geslaagd de badge van de laatste 'lord conservator' naar Veere te ha len. Een nazaat van deze Sir Alexander Ferrier heeft het ereteken dat bij deze titel hoorde voor vijf jaar in bruikleen gegeven. De broche wordt het topstuk van een ten toonstelling over het Schotse leven in Veere, volgend jaar. Verschillende conservators hebben pn De stichting Delta Cultureel heeft de dienstbroche van de laatste 'lord conservator' naar Veere gehaald. Die had veel con tact met Schotse handelslieden. tussen 1541 en 1799 in Veere ge diend. Maar ook na die tijd werd de titel nog uitgedeeld, zo bewijst Ferrier, die pas in 1822 werd be noemd. „De conservators in Veere waren belangrijke figuren die constant in contact stonden met de Engelse en Schotse koning", vertelt stadsar chivaris Peter Blom. Ze traden ook op als rechter en controleerden de lading van Schotse schepen. Tot de Fransen een eind maakten aan het belastingvrijdom en alle ande re privileges die de Schotten had den. Hoewel de Schotten het lang heb ben volgehouden, is er in Veere maar weinig tastbaars overgeble ven. Daarom gaat een werkgroepje dit jaar op zoek naar voorwerpen uit die tijd. Een boek uit 1900 bracht Blom op het spoor van de Ferriers badge. De Brit John Durmot Turing kreeg hem van zijn grootvader. De conservators-badge is volgens Blom bijzonder vanwege de direc te relatie met de enige buitenland se mogendheid die in de achttien de eeuw nog in Zeeland zat. De conservator droeg het zilveren schijfje alleen wanneer hij in func tie was. De broche is versierd met een distel en een Sint-Andries- kruis. Op het verlanglijstje van de werk groep staat nog een portret van conservator John Davidson die in 1668 in Veere verbleef Of dit schil derij naar Zeeland komt, hangt af van de National Gallery in Edin burgh. Het museum denkt er nog over na of ze het portret wil uitle nen. Blikschade na botsing brommer en auto zierikzee - Een 58-jarige bromfiets ster uit Zierikzee vergat gisteren aan het eind van de middag om op de kruising Regenboogstraat- Ravensteinhof in haar woonplaats voorrang te geven aan een 20-jari ge automobiliste uit Middelburg. Een botsing was daarvan het ge- volg. Niemand raakte gewond. Wel was er blikschade. Lichtgewonde bij aanrijding Bruinisse zierikzee - Op de kruising Lange- weg/Rijksstraatweg bij Bruinisse vond gistermiddag rond zes uur een aanrijding plaats. Een 25-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland verleende geen voorrang aan een 72-jarige man uit Goes. Zijn inzittende, een 70-jarige Goe- se, raakte lichtgewond en moest voor onderzoek naar het zieken huis. Mooiste fuchsia's in 't Hof Popkensburg sint laurens - In de tuinen van 'tHof Popkensburg in Sint Lau rens is gisteren de jaarlijkse show van de Zeeuwse Fuchsia Vereni ging geopend. Nog tot en met zondag zijn onge veer driehonderd fuchsia's te be wonderen. De openingstijden zijn: vandaag en morgen van 13.00 tot 20.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Willem Tros mee met zomertoer radio SD zierikzee - Presentator Willem Tros haakt met zijn programma Met vlag en wimpel (elke donder dag van 14.00 tot 16.00 uur) aan bij de zomertour van Radio Schou wen-Duiveland. Willem ontvangt zijn gasten vanaf 19 juli in Bruinis se (tijdens de Visserijdagen) en ver der op campings en in horeca van Westenschouwen, Den Osse, Kerk- werve, Sirjansland en Zierikzee. Renesse wacht olifanteninvasie renesse - Mensen met lange tenen moeten in Renesse komende week oppassen dat er geen olifant op gaat staan. Evenementenbureau Vi ta Event laat er zaterdag tussen 18.00 en 22.00 uur eentje door de badplaats lopen. Woensdag doet bakkerij Sonne- mans aan de Hogeweg een duit in het zakje. Om 15.00 uur krijgen de grijze reuzen van circus Renz Ber lin een stevig broodlunch aangebo den. Koperdieven gepakt met bliksemafleider zierikzee - Politieagenten hielden gisternacht twee koperdieven uit Brielle van 21 en 22 jaar aan. De auto van de mannen stond op een vreemde plek geparkeerd bij een bedrijfspand aan het Groene Weegje in Zierikzee. Even later reed die met gedoofde lichten weg. De mannen bleken een bliksemaf leider meegenomen te hebben. Ze zijn in verzekering gesteld. Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen d.d. 29 juni 2007 blijkt, dat ten verzoeke van Ardina Petri Zijlstra, wonende te Terneuzen, aan Gamal Abdelaziz Awad Seddik, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend een verzoekschrift tot echtscheiding hetwelk is ingediend ter griffie van de Rechtbank te Middelburg op 25 juni 2007. Van dit exploot kan belanghebbende een afschrift verkrijgen op onderstaand adres. Van Damme c.s. Gerechtsdeurwaarders Axelsestraat 12 4537 AJ TERNEUZEN (0115) 613651 Huug van Berkel (midden), voorzitter van de kan vinden. het Visrookgilde Zonnemaire, laat zien waarom hij het zo goed met zijn gasten van het Walchersch Pijproockgil- foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33