Zeeland 'Zuuge aan de m Arduin ziet brood in boerderijen als huisvesting voor cliënten Groen op begraafplaats besmeurd Zwarte brok op het strand is puur natuur PLAN huisschilderplan Zierikzee Stellendams motel mogelijk toch groter 26 I Donderdag 5 juli 2007 pzc Gehandicaptenstichting is vooral op zoek in gemeente Borsele. door Harmen van der Werf nisse - Stichting Arduin, één van de grootste instellingen voor ge handicaptenzorg in Zeeland, heeft belangstelling voor de aankoop van oude boerderijen in de ge meente Borsele om cliënten in te huisvesten. Een eerste boerderij, La Solitude aan de Lageweg bij Nisse, is al door Arduin verworven. Over en kele andere boerderijen zijn ge sprekken gaande, aldus Arduin directeur Piet van den Beemt. Eén van de boerderijen die Arduin op het oog heeft, staat in het natuur gebied Zwaakse Weel bij Kwaden- damme. Natuurmonumenten is in onderhandeling met Arduin om deze hoeve - voorheen eigendom van landbouwer J. van Iwaarden - over te dragen. Aan de boerderij aan de Zwaakse Weel moet heel veel gebeuren. De woning is er slecht aan toe. De mo numentale schuur is grotendeels ingestort. Het kost een kapitaal om het hele complex op te knap pen volgens de eisen van Monu mentenzorg en geschikt te maken voor bewoning. Van den Beemt houdt zich daarover op de vlakte. Hij stelt zich zakelijk op, in het be sef dat alle betrokken partijen - Na tuurmonumenten, Monumenten zorg en de gemeente Borsele - er belang bij hebben dat oude boerde rijen een andere functie krijgen. „Voor wat hoort wat", vat Van den Beemt samen. Arduin zoekt volop nieuwe huis vestingsmogelijkheden in onder meer oude boerderijen, omdat de stichting groeit. In één jaar is het aantal cliënten toegenomen van Arduin wil herstel van oude boer- derijen combineren met uitbrei ding van huisvestingsmogelijkhe den. Sommige groepen cliënten hebben rust platteland nodig. Aanleg nieuwe bitumenlaag op paden mislukt door nat weer. door Meiita Lanting BURCH-HAAMSTEDE - De bloemper ken en grasvelden op de begraaf plaats in Haamstede zijn gedeelte lijk besmeurd met een dun laagje bitumen. Ook is wat van de smur rie tussen enkele grafstenen geko men. Dit komt omdat de nieuw aangelegde voetpaden niet snel ge noeg. zijn gedroogd, waardoor de bitumenlaag is gaan uitspoelen richting gras en grafzerken. Volgens P. Tol van de gemeente Schouwen-Duiveland ligt de oor zaak in een ongelukkige samen loop van omstandigheden. De aan nemer is inmiddels begonnen met het opruimen. „Want ik zou niet willen dat mensen naar een graf of begrafenis gaan en na afloop in de auto stappen met plakkaten on der de schoenen." Het probleem is ontstaan door een combinatie van een hoge luchtvochtigheid en hevi ge stortbuien. Bitumen is tegenwoordig gemaakt van in water oplosbaar materiaal en dat heeft een paar uur nodig om te drogen, zodat het hecht op de ondergrond en de kiezels bo- Schilders- en afwerkingsbedrijf APON V.O.f voor al uw SCHILDER-, GLAS- BEHANGWERKZAAMHEDEN gjg. Informeer naar ons HuisSchilder www.aoon.nl Industrieweg 39-4 Telefoon: 0111- 417576/450211" 360 naar 460. Voor een deel komt dat doordat de doelgroep is uitge breid met licht verstandelijk gehan dicapten. Onder hen zijn jongeren die niet meer bij jeugdzorg terecht kunnen als ze achttien jaar zijn. „Onder meer voor die categorie willen wij woonvormen in de luw te", verklaart Van den Beemt. „Het is voor een aantal cliënten beter niet te dicht bij een café of koffie shop te wonen." De bestemming van boerderijen moet eerst officieel worden gewij zigd, voordat Arduin er cliënten in mag huisvesten. Van den Beemt verwacht dan ook dat het wel een jaar duurt voordat La Solitude bij Nisse zal zijn bewoond. De Borsel- se wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) heeft vandaag een eerste gesprek met Van den Beemt. „Ik ben benieuwd naar de plannen van Arduin", laat ze weten. „Wij hebben tot nu toe weinig vernomen." Dat boerderij en een andere bestemming krij gen, juicht de wethouder toe. venop vastliggen. Deze tijd heeft de laag op de voetpaden echter niet gekregen. Daardoor zijn de kiezels weggespoeld en is de bi tumen in het gras gelopen.-De res terende smurrie die nog in de per ken ligt, wordt ook zo snel moge lijk weggehaald. Als het weer het toelaat, worden de paden opnieuw van een laag voorzien. Rokers van vis en pijp genieten van elkaar in Zonnemaire. door Martijn de Koning zonnemaire - Eigenlijk, geven ze toe, is het roken bijzaak. Veel meer gaat het de leden van 't Walcher- sche Pijproockgilde om de sfeer, het genieten. Een hapje, een drank je, een babbeltje. „En daar hoort voor ons nu eenmaal een pijpje bij", stelt voorzitter Simon Sies. De heren pijprokers, die als thuis basis Middelburg hebben, werden gisteravond op hun wenken be diend tijdens hun jaarlijkse club avond-op-locatie. Die was dit keer in Zonnemaire, in de grote tuin van Huug van Berkel. Die is ook lid van een gilde, maar dan die van de visrokers uit Zonnemaire. Link tussen de twee rokende clubs is Ron Wissekerke: hij is lid van de visrokers en aankomend lid van de pijprokers. Hij bracht de twee gilden bij elkaar. Het bleek een schot in de roos. Want waar zowel Ron als Huug re gelmatig een pijpje opsteken, hou den de pijprokers op hun beurt wel van een hapje. Dus wordt het rookgerei in de loop van de avond met plezier even weggelegd voor het nuttigen van een gebraden kip petje (een nevenactiviteit van de visrokers) en, later op de avond, voor ambachtelijk gerookte paling. Tussendoor blijkt echter dat het de mannen niet helemaal om de gezelligheid alléén gaat. „Mis schien willen jullie nu een wed strijdje doen?", stelt Wissekerke voor. Een wedstrijd? Jazeker: denk niet dat pijproken soms geen ech te sport is. Niet voor iedereen wel iswaar, maar er zijn er die het héél serieus nemen. Die reizen heel Eu ropa door, om mee te doen aan wedstrijden. Er is zelfs een wereld kampioenschap. Daarom zijn er ook universele regels. En die wor den ook op een woensdagavond in een tent in Zonnemaire geres pecteerd. Zo'n onderlinge strijd kan niet be ginnen voordat het clublied gezon gen is. „En we zuuge aan de puupe tot ut blauw ziet", klinkt het massaal. Waarna het inder daad niet lang duurt voordat het flink mistig wordt in de tent. Gelukkig is er tussendoor ook veel tijd om bij te praten. En van elkaar te leren natuurlijk. Wissekerke ver telt over zijn visrookgilde, dat uit drie personen bestaat. „We doen al een poosje mee aan wedstrij den. Dat wilden we een beetje uit breiden. De afgelopen tijd hebben we wat demonstraties gegeven 'Een hapje, een drankje, een babbeltje. En daar hoort voor ons een pijpje bij' hier op het dorp. Stukje muziek er bij en zo. Zo'n avond als deze past mooi in dat plaatje." En de leden van het pijprookgilde willen best wat over hun club kwijt. „We hebben zo'n 25 leden", vertelt Sies. „Een paar komen uit België. Eentje is voorzitter van het Genootschap Pijp en Toebak." Een ander vertelt over de verscheiden heid van de pijpen en de tabak. „Tegenwoordig is die tamelijk zoet. Vroeger, toen de pijpen nog van steen waren, was dat wel an ders." Zijn woorden verstommen als het clublied weer ingezet wordt. „En als we uitgezooge zien, drinken we een glaasje wien..." Spelregels van een pijprookwedstrijd De deelnemers krijgen allemaal een zelfde pijp en drie gram tabak. Vervolgens hebben ze vijf minuten de tijd om de tabak naar eigen inzicht klaar te maken en de pijp te stoppen. Na het signaal 'stoppen met stoppen' krijgen de rokers één minuut om de pijp aan te steken. Daar hebben ze twee lucifers voor. Wie het langst het vuur in z'n pijp houdt, is winnaar. Wereldtoppers ha len drie uur, de meeste Zeeuwen zijn blij met een uurtje. Resten van oude bossen spoelen aan na opspuiten van de kust. door Martijn de Koning renesse - O nee, niet weer die zwarte brokken. Wethouder Ad Verseput zag in gedachten de mail- tjes en telefoontjes alweer komen: gemeente Schouwen-Duiveland, wat doet al dat teer op jullie strand? En dan zou hij weer gedul dig moeten uitleggen dat het niet om viezigheid gaat, maar om oer oud, organisch materiaal uit de zee bodem: veenresten. Puur natuur dus. In de periode vóór Pinksteren van dit jaar gebeurde het voor het eerst. Rijkswaterstaat had delen van de kust opgespoten. Het zand dat daarvoor nodig was, haalde ze uit zee. Door dat gekrioel kwam een deel van de oude veenjaag los. Kleine en grotere klonten veen overspoelden de Schouwse kust. Zoveel, dat het strand er zwart van zag. De afgelopen dagen deed Rijkswa terstaat hetzelfde werk opnieuw. En ja hoor, in de loop van de week meldden de hompen zich weer aan de kust. „Gelukkig maar dat het geen strandweer is", dacht de wethou der. „Want hoe je het ook wendt of keert, het ziet er wel een beetje vies uit. Straks denken de mensen nog dat we onze stranden niet schoon kunnen houden. Terwijl we daar juist zo mee pronken." De gemeente schakelde dus Rijks waterstaat in om de kust zo snel mogelijk weer een schoon aanzien te geven. De firma Houmes uit Aagtekerke gaat vandaag nog met speciale strandcleaners aan de slag. Alle troep moet voor het weekein de van de stranden tussen De Grote en kleine brokken veen spoelen aan op het Schouwse strand. foto Dirk-Jan Gjeltema Punt bij Westenschouwen en de Brouwersdam zijn. Veel mensen zullen daar blij mee zijn, voor anderen is het jammer. Want wie de brokken van dichtbij bekijkt en in tweeën breekt, ont dekt interessante dingen. Resten van takjes en bladeren bijvoor beeld. Sommige stukjes zijn nog niet helemaal in veen omgezet. Ie hoort het hout knappen als je het breekt. Op zo'n moment heb je een stukje oerbos in handen. Projectleider A. Jumelet van Rijks waterstaat is ook enthousiast. „Mensen klagen uit onwetend heid. Als we het verhaal uitleggen, zijn ze best geïnteresseerd. Het is ook wel bijzonder: het feit dat er kilometers uit de kust en 24 meter onder NAP resten van oude bos sen liggen." door Martijn de Koning STELLENDAM - Motel De Goede Reede in Stellendam mag mogelijk toch uitbreiden. De eigenaar heeft een gewijzigd plan ingediend. Het oude idee, uitbreiden met zestien appartementen, werd eerder door de gemeenteraad van Goedereede in de prullenbak gegooid nadat het college het wel had goedge keurd. De raad viel vooral over het aantal parkeerplaatsen (te weinig) en de huisvesting van buitenlandse werk nemers (niet goed voor de omlig gende recreatiebedrijven). Het nieuwe plan voorziet in meer par- keermogelijkheden en de bouw van zestien huisjes met een motel functie in plaats van appartemen ten. Huisvesting van buitenlanders in motelkamers is minder omstre den dan vestiging in woningen. De gemeenteraad buigt zich na de zomer over het nieuwe voorstel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32