De grote vis is op SP wil alternatief ontpoldering in De Week van... De krant 4 weken voor €9,95! PZC 2 Donderdag 5 juli 2007 PZC WILLEM VAN DAM Verkeert u ook in zo'n feeststemming? Nou, ik wel. We vieren tenslotte niet elke week de Week van de Merk lap. Nauwelijks bekomen van de festiviteiten in het ka der van de Week van het Water (een gratis waterflesje ontvan gen), stort ik mij nu in het feestgedruis rondom de merklap. Een tentoonstelling, lezingen, workshops - het kan niet op. En tijd om op adem te komen, is er nauwelijks, want het is vrij wel elke dag feest. Onze huiskamer is al geruime tijd vrolijk versierd ter ere van het [aar van de Dolfijn. De dolfijnen ondervinden daarbij ove rigens ernstige concurrentie van het molenaarsgilde, want dat heeft 2007 uitgeroepen tot het Jaar van de Molen. En tussen de bedrijven door worden we ook nog geacht de vlag uit te ste ken voor het Jaar van de Tech niek. Door al drie drukte is de Maand van de Gebitscontrole ('Hét moment voor een gebitscon trole bij uw dierenarts') helaas aan mijn aandacht ontsnapt, maar aan de Week van de Liefde hebben mevrouw Van Dam en ik hartstochtelijk deelgeno men. We waren daarmee zo druk doende, dat we geheel verga ten de Dag van de Aarde, de Dag van de Stage, de Dag van de Architectuur, de Dag van de Bouw, de Dag van de Dialoog, de Dag van het Park en de Dag van de Dag (ook die bestaat echt!) in onze agenda te noteren. Niet erg, want er valt de komende tijd nog genoeg te vieren: de Dag van de Klant, de Dag van de Belegger, de Dag van de Romantische Muziek, de Week van de Vooruitgang, de Week van het Bos, de Week van het Leren, de Maand van de Energiebesparing, de Maand van de Spiritua liteit, de Maand van de Mondgezondheid. Voor volgende week staat er - geloof ik - niets op het program- Tijd om op adem te komen, is er niet; het is elke dag feest Dat wordt een Week van Niks. COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon- liHHM nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Hengelaars aan de oevers van het Veerse Meer, Wester- en Oosterschelde en Noordzeestrand moeten steeds meer moeite doen een dikke vis uit het water te halen. Een oplossing lijkt nog niet voorhanden. door Lilian Dominicus Nog niet zo heel erg lang geleden waren de Zeeuwse wateren een waar Mekka voor de sportvisser. Een middagje hengelen aan de oevers van het Veerse Meer of de Oosterschelde leverde zo een em mertje dikke, vette vissen op. Ka beljauwen van drie tot vijf kilo, met een bek zó groot dat de punt van een laars erin paste. Voor zee baarzen, hetzelfde verhaal. Overal langs de kant van de weg werden pieren en zagers gevent en hen gelsportverenigingen bloeiden. Me nig hengelaar mijmert nog over de ze tijden van weleer. Het tij is gekeerd, voorgoed lijkt het. De grote vis is op. Een henge laar vanaf de kant mag tevreden zijn met een gulletje, een kleine ka beljauw. Wie een vis van anderhal ve kilo aan de haak slingert, heeft; een megavangst. Daar spreken de andere sportvissers nog maanden met respect én afgunst over. „Een droeve zaak", vindt secretaris Piet Hollestelle van de Eerste Goese Hengelsport Vereniging. „Het is al zeker vijf of zes jaar aan de gang. We bewonderen de mensen aan de kant." Hollestelle heeft veel vere nigingen ten onder zien gaan. Hij noemt, toepasselijk in deze con text, 't Lege Net uit 's-Gravenpol- der, maar er zijn er meer, weet hij. „Het is niet meer wat het geweest is", bevestigt eigenaar Kees Pro voost van hengelsportwinkel Zui derduin in Westkapelle. „In de ja ren zeventig ving je op een middag vier of vijf kabeljauwen, nog mooie ook. Maar het houdt een keer op." Qua omzet hoor je Pro voost overigens nog niet klagen. Dat kan ook niet met 1,8 miljoen sportvissers in Nederland. En Zee land blijft een aantrekkelijk gebied voor de hengelaars. Maar Provoost zegt wel dat vertegenwoordigers van de toeleverende bedrijven een afnemende vraag naar artikelen be speuren. En ook Sportvisserij Ne derland registreert klachten van hengelaars uit het zuiden, midden en westen van het land. Rob Huisman, een ervaren sport visser uit Wolphaartsdijk, die ten minste een keer per week aan het water te vinden is, kijkt er nuchter naar. „Een sportvisser moet zijn verwachtingspatroon behoorlijk bijstellen. Kijk, in principe kun je overal wel wat vangen. Schar, schol, tong, bot, zeebaars, wijting, gul, haring, makreel, geep, steen bolk... Het is er allemaal nog wel, maar het is erg weinig. Als je wat vangt, is het mini-spul. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, maar vroe ger was een mooie, dikke vis stan daard! Als ik als tiener ging vissen bij Kattendijke, bij het haventje, ving ik in drie uurtjes tijd twintig stuks mooie platvissen. Als je nu geluk hebt, vang je er drie, vier...misschien vijf" Zoveel deskundigen, zoveel verkla ringen. De fosfaten zijn uit de was middelen verdwenen, daarom zit er minder plankton in het water en zijn er minder vissen, zegt de een. „Klopt", zegt projectmedewerker Gerard de Laak van Sportvisserij Nederland. „In vergelijking met de situatie van voor 1900 is het water helderder en is er minder vis. Maar andere vissen gedijen nu beter. Dus moet je op andere soorten vis sen, zoals snoek en zeelt." „Dat is een zoetwatervis", reageert Huisman, verontwaardigd. „Ik ben een zoutwatervisser. Je ziet mij toch niet langs de Westsingel in Goes staan? Op zoek naar snoe ken? Ik moet stroom hebben en zand!" Volgens hem klopt het verhaal van de fosfaten dan ook niet helemaal. „Dat doet al vijftien jaar de ronde." Hij nodigt De Laak uit eens te kij ken bij het oude havenhoofd aan het Goese Sas. „Ik overdrijf niet, met opkomend water zie je daar miljarden hele kleine visjes zwem men. Dat is weer voer voor grotere vissen. Aas zat. Wel constateert hij een verbete ring van de waterkwaliteit in, bij voorbeeld, het Veerse Meer. Vroe ger hielden forellen en palingen zich in leven in het ondiepe water aan de oevers. Gewoon, omdat hun voedsel, krabbetjes en garnaal tjes, in de diepere stukken te wei nig zuurstof kregen. Als gevolg van de ingebruikname van de Katse Heule, drie jaar geleden, keert het voedsel terug naar de diepere wa- terlagen en de vis volgt vanzelf Tja, en dat is pech voor de sportvis ser, tenzij die een worp heeft van honderd meter, of de beschikking heeft over een bootje. Daarnaast zwemmen de forellen, nu het meer verzilt en er meer ontsnap pingsmogelijkheden zijn, het meer gewoon uit. Van oudsher kregen zeehonden al de schuld van een lage visstand; eind zestiende eeuw loofden de Zeeuwse overheden een premie uit voor elke neergeschoten zee hond. Nu de kwaliteit van het wa ter verbetert, zijn er ook meer zee honden, bruinvissen en aalschol vers. Niet dat weldenkende henge laars nu een serieuze lobby begin nen tegen deze visveelvraten, maar geduchte concurrentie vormen ze natuurlijk wel. Waar een zeehond zwemt, is geen vis meer te beken nen. Sport- en beroepsvissers willen el kaar nog wel eens de Zwarte Piet toespelen als het gaat om de vis stand. Volgens de hengelsporters kapen de beroeps alle vis voor hun neus weg door te dicht bij de oevers en de kust te vangen. On langs publiceerde het populair we tenschappelijke maandblad Eos-Magazine een artikel over de Sportvisserij een van de meest beoefende buitenactiviteiten De sportvisserij in Nederland is goed voor een jaaromzet van 700 mil joen euro, becijfert Sportvisserij Nederland. Tientallen groothandels, hon derden hengelsportzaken, bootverhuurbedrijven, reisbureaus en verblijfs- accommodaties zijn geheel of gedeeltelijk afhankelijk van de hengelsport. Nederland telt 1,8 miljoen vissers, onder wie 600.000 zeevissers. De meeste hobbyvissers zijn nog steeds mannen (56 procent), 15 procent is vrouw. De rest, 29 procent, zijn jongeren. De gemiddelde sportvisser zit vijftien keer per jaar aan het water, circa vier uur per keer. In totaal zijn dat 27 miljoen visuitjes en 108 miljoen vis- uurtjes per jaar. De meerderheid blijft met beide voeten op het droge staan. Een derde ge bruikt wel eens een boot. In totaal hebben bijna 75.000 vissers de be schikking over een eigen visbootje. SI Bron: Sportvisserij Nederland Ja, Ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal D ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bón naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 08000231 231 (gratis) Naam voorletters. m/v Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het coloton treft u nadere informatie Kamerfracties maken begin met behandeling Scheldeverdragen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De SP-fractie in de Tweede Kamer stelt het kabinet voor te onderzoeken of in het Sloe- gebied getijdennatuur kan worden aangelegd. Als bedrijven daar zuini ger met de ruimte omgaan en als grote braakliggende stukken grond worden benut, is dat mogelijk een alternatief voor de 600 hectare ge tijdennatuur die moet worden aan gelegd in het kader van de Schelde verdragen. Ontpoldering van land bouwgrond is dan niet nodig. „Is het kabinet bereid in overleg te treden met het havenbedrijf en de aanwezige bedrijven om te bespre ken in hoeverre er hier ruimte is te vinden voor aanleg van getijden- natuur?", vraagt SP-Kamerlid Pol derman in de schriftelijke inbreng die de Tweede Kamer gisteren moest inleveren over de Schelde verdragen. Als voorbeeld noemt hij de uitgestrekte parkeerplaatsen van Cobelfret. Als dat in meerdere lagen gebeurt, zou er enorm veel ruimte ontstaan. Volgens Polder man blijkt uit de aanwezigheid van een meeuwenkolonie in de Antwerpse haven dat industrie en natuur goed kunnen samengaan. Ook het CDA wil op zoek naar in novatieve oplossingen om ontpol dering van landbouwgrond te voorkomen. „Het kan niet zo zijn dat we anno 2007 bij natuurherstel alleen denken aan het onderlopen van een polder", zegt CDA-Kamer- lid Koppejan. Hij vraagt de rege-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2