Buitenland 'Zestien weken levend begraven' jKeukens KORTING Ruzie over hoofdstad Scandinavië J )/J Tulp, de keuken van je leven OP INBOUWAPPARATUUR GRATIS VAATWASSER 1 O Donderdag 5 juli 2007 PZC De vrijgelaten BBC-correspondent Alan Johnston arriveert aan de Israëli sche zijde van de grens met Caza. foto Tsafrir Abayov/AP Gegijzelde journalist van BBC is vrij door inspanning Harnas. door onze correspondent Ad Bloemendaal JERUZALEM - De zon die Alan John ston 114 dagen lang moest ontbe ren, scheen gistermiddag uitbun dig in de tuin van de Britse consul in Oost-Jeruzalem. De net vrijgela ten BBC-correspondent werd er door een menigte collega's met ap plaus begroet, en zoiets gebeurt niet vaak op een persconferentie. Op zijn beurt kwam Johnston (45) naar eigen zeggen woorden te kort om de internationale pers te be danken voor de voortdurende aan dacht die er voor hem was. „Als al die aandacht er niet was geweest had ik niet hier gestaan", zei hij. Vele kilo's lichter en met een grau we gelaatskleur toonde Johnston duidelijk de sporen van zijn maan denlange gevangenschap in een donkere ruimte. „Zestien weken le vend begraven", beschreef hij de nachtmerrie. Eerder op de dag had hij zich al onder handen laten ne men door een kapper, 'om die gij- zelaarslook kwijt te raken'. In Jeruzalem vertelde hij over wat er gebeurde op 12 maart, toen hij door gewapende en gemaskerde le den van de jihadistische groep Le ger van de Islam in een auto werd geduwd. „Het was een surrea listische ervaring, ik had het in ge dachten al eens meegemaakt", zei hij. Hij doelde op zijn beleving van de 27 ontvoeringen waarover hij als vaste BBC-correspondent in de Gazastrook had gerapporteerd. Dit keer was het ernstiger, conclu deerde hij al snel. Hij werd niet als eerder ontvoerde collega's na een paar dagen vrijgelaten, maar moest uiteindelijk vrezen voor zijn leven. Als Harnas de macht in Gaza niet had gegrepen, waardoor de ontvoerders nerveus werden, had hij er misschien nóg gezeten. Beide kampen in de Palestijnse ge bieden probeerden gisteren munt te slaan uit de affaire. Jasser Abde Rabbo, een naaste medewerker van president Machmoud Abbas van Fatah, noemde Johnstons vrij partijen in de Palestijnse gebieden proberen munt te slaan uit ontknoping' lating 'een lachwekkende verto ning'. Volgens hem hebben Harnas en het Leger van de Islam samen een film gemaakt met boeven- en hel denrollen. Harnas daarentegen wil de wereld laten geloven dat Gaza hard op weg is een toonbeeld te worden van orde en rust. In Damascus zet te leider Khaled Mishal wat dat be treft de toon. Hij zei dat de ont knoping van de zaak-Johnston het verschil laat zien tussen 'de tijd waarin een organisatie anarchie en chaos aanmoedigde en uitvoerde en de huidige toestand, waarin Ha rnas werkt aan stabiele veiligheid'. Niemand maakte gisteren veel woorden vuil aan de prijs die voor Johnstons vrijlating is betaald. Voor zover bekend zijn er geen moslimgevangenen in Engeland vrijgelaten. Maar het Leger van de Islam - een andere naam voor de beruchte Doghmush-clan - is on aantastbaarheid beloofd. De leden mogen hun wapens houden en doorgaan met hun lucratieve smokkelpraktijken. Israël heeft Johnston gefeliciteerd en verwacht nu de vrijlating van de vorig jaar juni ontvoerde korpo raal Gilad Shalit. Daarvoor is een gevangenenruil nodig waarover na lange onderhandelingen nog altijd geen overeenstemming bestaat. De vorige maand afgezette Hamas-pre- mier Haniyeh herhaalde gisteren dat zo'n ruil mogelijk is 'als de Is raëliërs logisch denken'. Maar Is raël heeft weinig trek in een groots gebaar aan Harnas, juist nu het heeft besloten Fatah op de Weste lijke Jordaanoever te steunen. door onze correspondent Windy Kester OSLO - 'Welkom in de hoofdstad van Scandinavië', schreeuwen de reclameposters in de aankomsthal van Stockholms vliegveld Arlanda. De slogan van de Zweedse hoofd stad is een doorn in het oog van de twee andere Scandinavische hoofdsteden, Oslo en Kopenha gen. 'Zweedse arrogantie', klagen de Noren en Denen. Stockholm is het geografische, cul turele en financiële centrum van de regio, de enige echte Scandina vische hoofdstad, vinden het loka le Bureau voor Toerisme en Stock holm Business Regio, de organisa tie die bedrijven naar de stad moet trekken. Maar in het verleden trokken de drie Scandinavische hoofdsteden gezamenlijk de wereld in als de 'Capitals of Scandinavia'. Voor de Denen en Noren voelt het als ver raad dat de Zweden er nu met de slogan vandoor gaan. „Grootheids waanzin", vindt de woordvoerder van het Kopenhaagse bureau voor toerisme. Voor de Denen is er een troost: Kopenhagen werd door het trendy internationale tijdschrift 'Monocle' uitgeroepen tot de s op-één-na-beste stad ter wereld, e na München. Stockholm moet het doen met een achtste plek. I Privéleger toegestaan in oliesector Rusland Echtgenoot bekent diepvriesmoord deels BRUSSEL - De echtgenoot van een Belgische vrouw die maandag ver moord in de diepvries werd aange troffen, heeft een gedeeltelijke be kentenis afgelegd. De 46-jarige vrouw lag samen met haar 11-jari- ge zoontje in de diepvries van haar huis in Verviers, ten oosten van Luik. De politie vond de twee lijken op aanwijzing van een vrien din van de man. De echtgenoot verklaarde zijn vrouw impulsief met een mes te hebben gedood. MOSKOU - Rusland krijgt twee le gertjes die niets van doen hebben met de landsverdediging. Het par lement gaf gisteren de staatsbedrij ven Gazprom en Transneft toe stemming om met een gewapende eenheid eigendommen te bescher men. De bevoegdheden van deze legertjes zijn uitgebreider dan die van particuliere beveiligingsbedrij ven. De strijdkrachten van Ga zprom en Transneft mogen alles wat politiemensen ook mogen. Bermbom doodt zes Canadese militairen KANDAHAR - Een aanslag met een bermbom in de Zuid-Afghaanse provincie Kandahar heeft gisteren het leven gekost aan zes Canadese militairen en hun Afghaanse tolk. De aanslag deed zich voor in het district Zhari waar Isaf-troepen en het Afghaanse leger deze week slag leverden met Taliban-strij- ders. Bij gevechten in het zuiden van Afghanistan kwamen twintig Taliban-strijders en een politie agent om het leven. Indiase tienerchirurg meldt zich bij politie CHENNAl - Een 15-jarige Indiase jon gen die in opdracht van zijn ouders een keizersnede zou heb ben verricht, heeft zich na weken op de vlucht te zijn geweest, ge meld bij de politie. Hij wordt mogelijk net als vader en moeder aangeklaagd voor po ging tot moord. De jongen zou volgens zijn ouders, die een kliniek leiden, met de keizersnee in het Guinness Book of Records komen. Rusland dreigt VS weer over raketschild MOSKOU - De Russische eerste vice- premier Ivanov zegt dat 'het niet nodig zal zijn nieuwe raketten op te stellen in het Europese deel van ons land inclusief Kaliningrad wan neer onze voorstellen worden geac cepteerd'. Rusland ruziet met de Verenigde Staten over het raket- schild dat de VS in Polen en Tsje chië willen opzetten. De Russen stellen voor op hun eigen grondge bied samen te werken met de VS. Wereldwondergekte op hoogtepunt in Jordanië AMMAN - Inwoners van Jordanië worden platgebombardeerd met aansporingen op hun mobiele tele foons, de radio, tv en in kranten om de woestijnstad Petra te verkie zen tot een van de nieuwe zeven wereldwonderen. Morgen stopt de wereldwonderverkiezing. Zo'n twee miljoen lordaniërs - een der de van de bevolking - hebben in middels op Petra gestemd, door middel van sms'jes of via internet. Ruime keuze van Classic tot Design bij Tulp Keukens Bij ons ontwerpen we samen met u de keuken van uw leven tegen een eerlijke prijs. Daarna wordt door vakmensen in onze eigen fabriek in Rijssen uw keuken gemaakt, die voldoet aan de hoogste kwaliteitseisen. Vraag nu onze brochure aan op TulpKeukens.nl Woonboulevard Veenendaal Groeneveldselaan 35* lel 0318-529344 Rotterdam Alexandrium 111 tel. 010-2205633 Veendam Transportweg 3 tel. 0598-632363 Amsterdam VHIa Arena iel. 020-5675420 Goes Nobetweg 2-26 tel. 0113-216230 Drachten Or. M.L. Kingsingei 44 lel. 0512-541144 Amersfoort Brabantsestraat 6 tel. 033-4640588 Velserbroek Zeilmakerstraat 10 tel 023-5390681 Woerden Jaap Bijzeiweg 25 tel. 0348-462500 Heerhugowaard J.J.P. Oudweg 4 lel 072-5780333 Keukenboulevard Ned. Rijssen Ambachtsstraat 2 tel. 0548-530600 feïtllp KEUKENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10