Tour de France De elf rondes van Michael Boogerd PZC Dinsdag 3 juli 2007 1 5 1996: Michael Boogerd is uitzinnig van vreugde na zijn eerste ritzege. foto Ed Oudenaarden/ANP 2000: Na een valpartij moet Michael Boogerd opgeven. foto Patrick Boutroux/EPA Rabobank-renner Michael Boogerd (35) heeft in de af gelopen elf jaar van de Tour de France gehouden en de ronde verfoeid. De Hagenaar, die de ko mende drie weken zijn twaalfde en laatste 'Grande Bouclé' rijdt, was op zijn best als er geen druk op hem stond. Een terugblik op zijn julimaanden sinds 1996. 1996:31e „Die eerste ronde in 1996 was voor mij zo'n gave Tour", laat Boogerd jaren later optekenen. „Ik kende de Tour wel van de verhalen, maar had er geen vermoeden van hoe groot bijvoorbeeld het mediacircus eromheen was. Plotseling stond ik volop in de publiciteit. Ik was ie mand. Rabo had gasten als Adriaanse en Van Gaal in de ron de. Man, daar keek ik tegenop. Nu vormde ik het middelpunt. Ik flad derde door die Tour heen." Het helpt Boogerd dat hij een etap pe wint. Tijdens de rit naar Aix-les-Bains demarreert hij vier kilometer voor de streep. Mauri (Once) springt met hem mee, maar verkijkt zich op een bocht. Boogerd profiteert en 'scoort' bij zijn debuut. 1997:16e Boogerd is een lichtpuntje voor Rabobank. Maar de Hagenaar stelt zich bescheiden op in Parijs. „Aan de ritzege van vorig jaar en de 31e plaats in de eindstand heb ik meer plezier beleefd dan nu. Die be vrijding, dat gevoel dat je mag la chen - dat heb ik nu minder." 1998: 5e Festina, TVM en een aantal Spaan se ploegen verlaten de Tour voor tijdig, doordat de Franse justitie de jacht op dopinggebruikers vol heeft geopend. Rabobank blijft wel in koers. Boogerd houdt onder tussen het hoofd koel en eindigt op de vijfde plaats, op 11 minuten en 26 seconden van winnaar Mar co Pantani. 1999: 56e De Tour mislukt totaal voor de Ra bobank, dat wel een goed voorjaar kende. Boogerd valt tijdens de veel besproken Passage du Gois, is één keer net voor de tijdslimiet bin nen en haalt Parijs op 1 uur en 42 minuten van winnaar Lance Armstrong. Met zijn 56e plaats breekt hij het diepterecord van Piet Damen, die in 1961 de beste Nederlander was met de 51e plek. 2000: niet uitgereden In het jaar dat ploeggenoot Erik 2006: Michael Boogerd rijdt sterk en Dekker drie etappes wint, valt Boo gerd uit. Nota bene op de voor laatste dag. „Dan voel je je een stiefkindje, zo zielig en alleen", ver telt hij later. „Als je de Tour niet uitrijdt, is het net of je er niet bij hoort. Later in de criteriums had ik er ook moeite mee om me te la ten huldigen." 2001:10e Rabo-kopman Boogerd twijfelt tij dens zijn zesde Tour volop: is hij nou klassementsrenner of moet hij zich meer op een dagsucces richten? Doordat hij door een goe de laatste week nog als tiende ein digt, neigt hij nog altijd naar het eerste. Maar hij realiseert zich ook dat hij nooit goed genoeg zal zijn kan bergop (zoals hier op de Alpe d'Huez) met de besten mee. foto Vincent Jannink/ANP 1999: In zijn derde Tour zit alles te gen. foto Ed Oudenaarden/ANP om de Ronde van Frankrijk te win nen. 2002:12e Nadat de Amerikaan Levi Leiphei- mer kopman is geworden van de Rabobank, voelt Boogerd zich heerlijk. Dat laat hij ook zien tij dens de koninginnenrit naar La Plagne, een bergetappe met tal van zware cols. „Ik heb de mooiste rit van alle maal gewonnen op een verschrik kelijk mooie manier. Je kunt win nen omdat ze je zeventien minu ten geven. Je kunt winnen in een groepje. Maar zoals ik vandaag heb gewonnen, is de overtreffende trap van mooi", zegt hij na zijn so lo. „Het gaat niet meevallen om dit te overtreffen. Ik wil misschien nog wel een keer Luik-Bastenaken- Luik winnen. Wereldkampioen worden is ook leuk. Maar dit blijft waarschijnlijk toch het mooiste moment van mijn loopbaan." 2003: 32e Boogerd neemt de Tour de France op als tussendoortje in zijn we reldbekerseizoen. Hij hoopt zich met name in de Pyreneeën in vorm te rijden voor een goed najaar. Maar op de grens van Frankrijk en Spanje wordt hij ge hinderd door een heupblessure, die hij eerder in de Alpen heeft op gelopen. 2004:74e De julimaand is een baalmaand voor Boogerd, wat fietsen betreft. De Hagenaar is net vader gewor den en heeft heimwee als hij in Frankrijk zit. Hij is ziek, zwak, mis selijk en 'Tourmoe'. „Volgend jaar nog één keer en dan nooit meer", zegt hij teleurgesteld. 2005: 24e Binnen de Rabo-ploeg heeft Boo gerd de rol van vrijbuiter. Hij hoeft niets, hij mag alles. „Ik wil meedoen, maar weet dat ik op de ze leeftijd niet meer een goed klas sement kan rijden", stelt hij. De Hagenaar rijdt zeker niet ano niem rond, maat valt ook niet echt op. Boogerd geniet in stilte van de ritzeges van ploeggenoten Michael Rasmussen en Pieter Wee ning. 2006:14e Boogerd is al lang geen kopman meer bij Rabo (dat is nu Denis Menchov), maar de Hagenaar is wel de wegkapitein, nadat Erik Dekker heeft moeten afstappen. Menchov luistert naar Boogerd en verzoekt hem soms zelfs af te rem men. Want de routinier is in goe den doen. Rabobank pakt vier ritzeges. Die van Menchov op Pla-de-Beret vindt Boogerd het mooist. Logisch ook, want de Rus profiteerde opti maal van sterk klimwerk van Boo gerd. „Die overwinning is voor de helft van mij." Roeland van Vliet 2002: Michael Boogerd wint op La Plagne. foto Jasper Juinen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 77