Zeeuwse hotspots: overal en nergens m^wlmerat Internetten onder de toren van de Sint Baafs Altijd contact met het thuisfront PZC Dinsdag 3 juli 2007 Zakelijke gebruikers zullen eerder voor een abonne ment kiezen, maar vakan tiegangers haken steeds vaker aan op plaatselijke draadloze netwerk jes: hotspots. Op zo'n hotspot werk je je weblog bij, checkt je mail en leest je eigen krant op in ternet om te zien hoe het de thuis blijvers vergaat. Een abonnement voor mobiel in ternet is - zelfs bij lage maandlas ten - voor iemand die maar een paar weken per jaar mobiel inter net, minder aantrekkelijk, omdat je er vaak voor langere tijd aan vast zit. Hotspots bieden een goe de tijdelijke verbinding en zijn soms nog gratis ook. Ze zijn onder meer te vinden bij havens, pomp stations, hotels en campings. De aanbieders van hotspots bepalen zelf de prijs. Soms kost inloggen niets, omdat de aanbieder vindt dat het bij de service hoort. Of om dat hij er toch wel geld aan ver dient, bijvoorbeeld omdat op de inlogsite evenementen gepromoot worden. Het kan een snelle ma nier zijn om de plaatselijke be zienswaardigheden onder de aan dacht te brengen. Nederland telt naar schatting zo'n 2500 hotspots. Wie precies in beeld wil krijgen waar ze zijn, ont dekt dat dat nog niet zo makkelijk is. Providers als KPN en T-Mobile publiceren eigen hotspots op hun sites, maar er zijn er veel meer. In Zeeland in ieder geval over de hon derd en vaak op onverwachte plaatsen. Zo kan iedereen bij Strandappartementen De Gulden Stroom in Vlissingen vanaf 3 euro per uur inloggen op hun hotspot, die tot een kilometer ver reikt. Allerlei sites pretenderen een to taaloverzicht te geven. De betrouw baarheid wisselt echter sterk. In Zeeland wordt nu geprobeerd een betrouwbare en volledige hotspot site te maken, in het kader van het project Draadloos Open Zeeland. Het is de bedoeling dat bedrijven en instellingen op www.Do- zSpot.nl hun hotspot aanmelden, zodat deze zomer nog een goed overzicht ontstaat van Zeeuwse hotspots. Op dezelfde site kunnen internetgebruikers dan een net- werkplek in de buurt vinden. ■Fjj www.DozSpot.nl www.my-hotspot.nl www.wificampings.nl www.hotspotsvinden.nl Meer informatie: Consumenten bond-special Mobiel Internet (mei 2007 Zeeland schijnt een moeilijk gebied te zijn voor aanbie ders van telecommunicatie. Hier en daar zijn witte plekken, waar mobieltjes geen bereik heb ben en internetten niet of heel traag gaat. Maar als het aan de pro vincie ligt, is dat in Zeeland straks verleden tijd. Sterker: dan kunnen de eigen inwoners, maar ook toe risten op elke plek inloggen op een digitale infrastructuur voor draadloos netwerken. Zeeland als één grote hotspot. Arno Rootseaert van VAIPS, het bedrijf dat in opdracht van onder meer de provincie gekeken heeft naar de haalbaarheid van een Draadloos Open Zeeland (DOZ), 'Als je op de Markt in Aardenburg je laptop opent, schiet je het internet op' ziet het netwerk groeien. „Een paar weken geleden hebben we een experimentele verbinding ge maakt tussen Vlissingen en Bres- kens. Dat is gelukt, je kon op de veerboot internetten." Zo zijn er in de provincie nog een aantal proefopstellingen. „Als je op de Markt in Aardenburg je lap top openslaat, schiet je direct het internet op. Dan zie je een inlogpa gina met onder meer informatie over de Sint Baafskerk, maar je kunt je ook voorstellen dat plaatse lijke ondernemers er wijzen op aanbiedingen." Op het Techno- park Zeeland in Schoondijke, de thuisbasis van VAIPS, kun je op de parkeerplaats verbinding maken en krijg je direct te zien welke be drijven er zitten. Hans Kerkhof is eigenaar van Cha letpark Hof 't Zuiden in Nieuw- vliet. Op www.hofhetzuiden.nl staat sinds een jaar vermeld dat op het vijf hectare grote terrein overal internetverbinding is. Daarmee kwam Kerkhof allereerst tegemoet aan de vraag van de chaletgasten door Ondine van der Vleuten Sandra en Marcel Vervoort uit het Limburgse Beesel zijn wat je noemt zware internet gebruikers. Ook op vakantie. San dra heeft een kapsalon annex na gelstudio en zit elke dag een uur of twee, drie te telebankieren, mail- tjes te beantwoorden en nieuwe producten te zoeken. Marcel is voor zijn werk als industrieel on derhoudsmonteur ook regelmatig op het net. „En als ik vrij ben, vind ik het toch wel prettig om contact te houden met het be drijf." Ze zijn zaterdag met hun die tijdens hun vakantie ook nog een beetje bleven werken, maar hij ziet dat ook de bewoners van tentjes vaak de laptop pakken. Kerkhof legt uit: „Onze gasten ko pen aan de balie een code waar mee ze een week voor vijf euro kunnen internetten. Meer is ook mogelijk, voor een half jaar of jaar kan ook. Als onze gasten het inter net opgaan, opent zich automa tisch onze site en daarop willen we in toenemende mate extra in formatie gaan aabieden, over plaat selijke bezienswaardigheden bij voorbeeld." Arno Rootseart knikt. „Technisch is alles al mogelijk. Nu moeten con sumenten en bedrijven nog ge bruik gaan maken van die moge lijkheden." twee kinderen aangekomen op camping De Paardekreek in Kortge- ne en verblijven tot 21 juli in hun comfortabele stacaravan. Mét inter netverbinding. Erg handig. Via het web vind je razendsnel informatie over de openingstijden van een binnenspeeltuin of leuke activitei ten voor de kinderen, zegt Marcel. „Je raakt eraan gewend, aan die luxe. Hoewel, luxe: tegenwoordig ben je eigenlijk bijna verplicht om overal bereikbaar te zijn, als onder nemer zeker. Je klanten verwach ten gewoon dat je e-mails beant woordt" Hotspot: draadloos netwerk voor datacommunicatie met lokale dek king (een haven bijvoorbeeld), via vrije frequentie WiFi. Biedt bin nen bepaalde omtrek (afhankelijk van sterkte zender) de mogelijk heid draadloos te internetten. Hotspot- of WiFi-finder: appa raatje dat hotspots signaleert. Als gadget (sleutelhanger) of gecombi neerd met andere functies, b.v. WirelessLan-card voor draadloos netwerken. Veel laptops hebben in gebouwde hotspotfinders, maar dan moet de laptop wel aanstaan terwijl je aan het zoeken bent. Wm. Solarcharger WiFi: vrije frequentie voor data verkeer GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA: de frequenties die telecommunica tiebedrijven als KPN, T-Mobile en Vodafone gebruiken voor hun da taverkeer, landelijke dekking Voip: telefoneren via je computer, over microfoon/luidsprekers of via telefoon die op de usb-aansluiting van de computer/laptop/pda wordt aangesloten. Daarvoor is een software-programma nodig. Het bekendste is Skype. Een cam pingeigenaar kan via zijn hotspot Skype aanbieden, zodat buiten landse gasten er goedkoop met thuis kunnen bellen. Sandra en Marcel Vervoort bij hun stacaravan in Kortgene: „Op internet vind je razendsnel informatie over openingstijden." foto Willem Mieras Hotspot- of WiFi-finder. Data- of insteekkaart: kaart waar mee je met de laptop of smart- phone mobiel kunt internetten buiten hotspots. Wordt vaak ge bruikt in combinatie met een abonnement van de provider waar je hem bij koopt. Ook pre-paid (simkaart). Mini-websites: 'uitgeklede' websi tes, lichter endus sneller te laden. Zie www.startpagina.nl/pda/ Smartphone: gsm-telefoon en zak computer in één (geschikt voor in ternet). Notebook/laptop: draagbare com puter Pda (personal digital assistent) of palmtop: zakcomputer voor in- Solarcharger: zonneoplader voor mobiele telefoon. De mogelijkheid om te internetten op Chaletpark Hof 't Zuiden is allereerst voor de zakelijke gasten gecreëerd, maar zelfs in het kleinste tentje blijkt druk gebruik te worden gemaakt van de hotspot. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49