Braat Michelinster voor beeldentuin Orgeltopper Lohmann in Middelburg Concert in Dorpskerk Oostkapelle PZC Dinsdag 3 juli 2007 27 het Noord-Hollands provincie huis; Paviljoen Welgelegen. Een monumentaal gebouw met een rij ke geschiedenis, dat in het verle den onder meer als Rijksmuseum heeft gefungeerd. En waar Steven Braat, zo klein is de wereld soms, beroepsmatig lid is van de restaura tiebegeleidingscommissie. Zo'n twintig jaar geleden stapte Bosch voor het eerst over de drem pel van het Burgerweeshuis in Zie- rikzee. „Gekomen om het interi eur te bekijken, verloor ik me een hele middag in deze tuin. En dat is gebleven. Elk jaar ga ik even op be devaart naar deze plek. Elk jaar heb ik de herkenning van beelden die ik in een voorgaand jaar zag, maar zie ik ook weer nieuwe beel den. Werk van mensen die ik niet ken of niet goed ken." Vaste exposanten zoals een Eric Claus en Ernest Joachim zijn Bosch niet vreemd. Claus, afkom stig uit het nabij Haarlem gelegen Broek in Waterland, is prominent met werk aanwezig. Waaronder het dynamische Nevelpaarden. Joachim, met de grillig gevormde bal Woonplaats van de geest, is heeft met de Schouwen-Duive- landse Marja de Lange ook wei eens geëxposeerd in het paviljoen van Bosch. Maar er is meer, meer en meer. Naast de vierhonderd - in prachti ge tuin en dito woning - uitgestal de werken van deelnemende kun stenaars is er de - inmiddels even goed vast onderdeel uitmakend van de zomerexpositie - door parti culieren aangeboden verzameling van klein antiek en curiosa. „Deze zie je niet vaak in zulke hoeveelhe den", wijzen Steven en Tessa Braat op de uitgebreide collectie negen tiende eeuwse parfumflesjes met gouden doppen. De reeks zilveren doosjes in een volgende vitrine - bedoeld voor pil len, tabak of eau de toilette - doen (met hartjes en andere tierelantijn tjes) een dringend beroep op de verbeelding. Ach, dat geldt eigen lijk voor elke stap die je binnen (vanwege de historische gelaagd heid van het pand) én buiten (van wege de ruimtelijke gelaagdheid die de beeldentuin kenmerkt) zet. De 42ste Zomertentoonstelling in het Burgerweeshuis, Poststraat 45, Zierikzee is geopend t/m zondag 26 augustus. Elke dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Zomertentoonstelling in Burgerweeshuis verrast altijd weer. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Zou er een Michelin ster voor beeldentuinen bestaan, dan zou het Burgerweeshuis in Zierikzee 'm zeker verdienen. Gerrit Bosch - conservator van de kunstcollectie van de provincie Noord-Holland - roemt de kwali teit van het daar getoonde werk, de smaakvolle indeling, de variatie in stijlen en het feit dat er kundig gebruik wordt gemaakt van de be staande omgeving. Tot en met 26 augustus draait in en om het Bur gerweeshuis de Zomertentoonstel ling Nederlandse Plastiek. De tweeënveertigste editie alweer. Wie denkt het nu zo langzamer hand wel te weten, komt bedro gen uit. Bij binnenkomst al, in wat Haarlemmer Bosch omschrijft als het 'heilige der heilige'. In die im mer weer indrukwekkend mooie regentenkamer heeft A sense of hu mour van Marja Steinmetz het ef fect van een luchtige knipoog tus sen diep gefrons. De gele bewaardoos gevuld met ie- niemieniekuikentjes is een eigen tijdse noot, ingeklemd tussen pla fondschilderingen uit de zeven tiende eeuw en achttiende eeuws goudleren behang. Het maakt dat je ook dat interieur opeens weer met nieuwe ogen beziet. Steinmetz is één van de nieuwko mers onder de 41 kunstenaars die dit seizoen in het Burgerweeshuis exposeren. Jaarlijks streven Tessa 'Elk jaar weer ga ik even op bedevaart naar deze plek in Zierikzee' en Steven (moeder en zoon) Braat naar opschoning van het aanbod. Een stuk of vijf nieuwelingen en - waar het kan - wat verversing van het aanbod van de vaste kunste naarsclub. Dus brengt Lex Schilper- oord zijn Sfavillante centro di Mondo in, wat zoiets als glim mend middelpunt van de aarde be tekent. De Braatjes hebben bij de uit marmeren schijven opgebouw de constructie meteen maar de precieze lengte- en breedtegraden gezet. Want die plek daar aan de Zierik- zeese Poststraat is een zeer specia le. Bosch wreef het er afgelopen weekeinde, bij de opening van de Zomertentoonstelling, nog maar eens in. Die sobere voorgevel met pal daarachter één van de mooiste stijlkamers die hij ooit gezien heeft. En Bosch is op dat vlak be paald geen kleintje. De man draagt zorg voor het interieur van Van linksboven naar rechtsonder: Sfavillante centro di monde van Lex Schilperoord, Paardenboot uit Marrum van Marja Steinmetz, Woonplaats van de geest van Ernest Joachim en Femme van Jeanette Hagen. foto Dirk-Jan Gjeltema OOSTKAPELLE - Leen de Broekert (piano) en Martijn Kooiman (cel lo) verzorgen morgen een Zomer avondconcert in de Dorpskerk in Oostkapelle. Aanvang: 20.00 uur. Op het programma staan Sonate van Debussy, Le Cygne van Saint- Saëns, Sonate in A van Franck, Ron do, opus 94 van Dvorak, Nocturne, opus 19/4 van Tsjaikovsky en Voca lise, opus 34/14 van Rachmaninoff Leen de Broekert is organist van de Koorkerk in Middelburg en do cent piano en orgel aan de Zeeuw se Muziekschool. Martijn Kooi man doceert cello aan de Zeeuwse muziekschool. Samen met De Broekert en violist Carlo Nabbe vormt hij Het Zeeuws Pianotrio. Duitse coryfee dit jaar dé grote naam van serie concerten Middelburg. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Duitse organist Ludger Lohmann is dit jaar dé gro te naam van de concertenreeks die jaarlijks in de zomer wordt gehou den door de Commissie Orgelcon certen Middelburg (COM). Loh mann, volgens COM-voorzitter Al- bert Clement 'de absolute wereld top, de beste van de wereld', komt maandag 23 juli naar Middelburg. In de Oostkerk speelt hij werken van Buxtehude, Bach, Distier en Ritter. De volgende dag verzorgt hij een masterclass bij de Summer School van de Roosevelt Academy. Gezien de drukke agenda van Loh mann is besloten het concert bij wijze van uitzondering op maan dag te houden. De andere optre dens zijn zoals gebruikelijk op dinsdagavond. De reeks wordt op 10 juli in de Lutherse Kerk geo pend door Bernard Winsemius, or ganist van de Nieuwe Kerk in Am sterdam. In het programma valt onder meer het concert van Heinrich Walther op. Op 7 augustus speelt hij in de -Nieuwe Kerk in Middel burg, naast werken van Reger en Brahms, Symphonie en Ré mineur van César Franck. Walther, twee jaar geleden ook te gast in Middel burg, heeft deze complete symfo nie zelf bewerkt voor orgel. Margreeth Chr. de Jong uit Middel burg presenteert dinsdag 21 augus tus een aantal nieuwe uitgaven bladmuziek, waaronder het vijfde deel van haar serie Andachtige Mu- sique (eigen bewerkingen van psal men en gezangen in barokstijl) en de première van 'Variaties over Michiel de Ruyter-lied' 'Organist Ludger Lohmann is de absolute wereldtop, de beste van de wereld' Op 28 augustus speelt de 76-jarige Wim van Beek in de Nieuwe Kerk. Hij is al meer dan vijftig jaar ver bonden aan de Martinikerk in Gro ningen. „Hij was vorig jaar in Mid delburg en toen zeer aangenaam verrast door het orgel", zegt Cle ment. Het was aanleiding hem te vragen voor de concertenreeks van dit jaar. „Het zal waarschijnlijk een van zijn laatste concerten in Zee land worden." Het programma van de serie, die in totaal tien concerten omvat, ziet er verder als volgt uit: 17 juli Bas de Vroome in de Nieuwe Kerk, 31 juli Bram Beekman in de Nieuwe Kerk, 14 augustus Klaas Jan Mul der in de Nieuwe Kerk, 4 septem ber Peter Van de Velde (organist van de Sint-Michielskerk in Ant werpen) in de Oostkerk en, als af ronding van de reeks, op 11 sep tember Henk G. van Putten in de Nieuwe Kerk. Alle concerten beginnen om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47