Productie van zout was goudmijn in middeleeuwen Bewoners Zuiderpark willen weg De wankele daadkracht van het CDA Gedicht 'Aantal woninginbraken gedaald, maar bedrijfsinbraken gestegen' 22 Dinsdag 3 juli 2007 pzcZ Vooral jonge gezinnen zijn op zoek naar andere woonruimte. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Meer dan 40 procent van de huidige bewoners van de wijk Zuiderpark in Temeuzen wil binnen nu en vijf jaar verhuizen. Met name bewoners die jonger dan 55 jaar zijn en huurders van appartementen geven te kennen dat ze op zoek zijn naar andere woonruimte. Dat blijkt uit een enquête van wooncorporatie Clavis onder de bewoners van de 260 woningen in wijk. De drie flats aan de Vondel straat en de Erasmusstraat en 146 eengezinswoningen in deze en om liggende straten zijn een jaar of vijftig oud en voldoen niet meer aan de moderne huisvestingseisen. Clavis wil de huizen opknappen en is eventueel bereid woningen te slopen. Alvorens te besluiten tot een rigoureuze herinrichting van de wijk, zijn de meningen van de bewoners gepolst. Omdat blijkt dat zon grote groep wil verhuizen, is het belangrijk dat goed wordt uitgezocht of woning zoekenden nu en over een langere Ruim 40 procent van de bewo ners van de Terneuzense wijk Zuiderpark wil binnen een paar jaar verhuizen, blijkt uit onder zoek van corporatie Ciavis. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het aantal woningin braken in Terneuzen is in het eer ste kwartaal van dit jaar gedaald ten opzichte van dezelfde periode in 2006. Gemeenteraadslid W. Broekhuy- sen constateerde een maand gele den nog een golf van inbraken in de Oranjebuurt in Terneuzen. „Niet zo gek, omdat deze wijk gele gen is aan de doorgaande route naar België", stelde Broekhuysen. Hij wilde dan ook weten of er een relatie was tussen de grote stroom drugstoeristen en de vele inbra ken. Het college van B en W beant woordt die vraag met een duide lijk 'nee'. „De eerste drie maanden zeeuwse: 2BEEEQ Het gaat goed hoor, dank je, zei de collega, op de vraag hoe de opera tie en het herstel was verlopen. Luchtigjes en toch ook een klein beetje zelfvoldaan vertelde hij dat het echt wel meeviel, je galblaas la ten verwijderen. Hij was dan ook in recordtempo weer op kantoor verschenen. „Een paar jaar geleden hebben ze tijd nog wel interesse hebben in de vrijkomende woningen, stelt Clavis in het bewonersblad. Oude re bewoners van de wijk en men sen die in een eengezinswoning wonen, willen minder snel verhui zen. Mensen die willen verhuizen zijn met name op zoek naar appar tementen met een lift of senioren woningen met een tuintje. Uit de enquête blijkt dat een grote groep bewoners tevreden is over de wijk. Een deel geeft echter aan dat de buurt achteruit gaat. Men sen vinden dat met name het on derhoud aan de huizen, tuinen en woonomgeving beter kan. Ook ver dient de sociale veiligheid meer aandacht. Dingen die vooral be houden moeten blijven, zijn vol gens de bewoners de goede sfeer tussen de bewoners, de betaalbaar heid van de huizen en het groene karakter van de wijk. Als de bewo ners het voor het zeggen hadden, zouden de meesten de wijk laten zoals die nu is en de woningen op knappen. De wijk Zuiderpark luidt een nieu we aanpak in van de herinrichting van woonbuurten. Het is de bedoe ling dat de bewoners eerder en nauwer betrokken worden bij de plannen. De gemeente en Clavis gaan met de resultaten van de en quête aan de slag en dit moet uit monden in verschillende mogelij ke toekomstscenario's. Die wor den komend najaar aan de bewo ners gepresenteerd. van dit jaar is er 38 keer ingebro ken in woningen. In dezelfde maanden vorig jaar waren er 41 in braken. Wel opvallend is het toege nomen aantal bedrijfsinbraken, waarbij met name staal wordt ge stolen", zegt het college. Zondag hield de politie rond mid dernacht een 44-jarige bromfietser aan op de Schependijk in Terneu zen op verdenking van diefstal van een tachtig kilo zware stalen buis. Toen hij een politieauto zag, stop te hij en liet de buis op straat val len. 1\vee vluchtpogingen misluk ten, beide keren omdat de man viel. Een bedrijf aan de Schepen- dijk heeft aangifte gedaan van dief stal van de roestvrijstalen buis. Tip? redactie@pzc.nl al wat overbodige onderdelen ver wijderd", vertelde hij. „Dus ik weet hoe het is." Alles wat hij echt nodig had, dat hadden ze gewoon laten zitten, want die onderdelen werkten nog allemaal perfect. „De kunst van het weglaten", sprak hij filosofisch. „Eigenlijk ben ik nu een wande lend gedicht." Opgraving geeft inzicht in de economische wortels van Hulst. door Harold de Puysseleijr hulst - De archeologische opgra ving nabij de Dubbele Poort in Hulst werpt licht op de economi sche wortels en ontstaansgeschie denis van de stad. Dat zegt Marcel de Koning van ad viesbureau ArcheoMedia, dat de opgraving op het toekomstige bouwterrein tussen het Godsplein en de Bierkaaistraat uitvoert. Volgens De Koning heeft Hulst evenals andere Zeeuwse steden haar welvaart en wellicht een groot deel van zijn ontstaan te dan ken aan de zoutproductie. Bekend is dat in de vijftiende en de zestien de eeuw de zoutketen buiten de stad lagen. Vermoedelijk waren dat eenvoudige houten gebouw tjes. Ze lagen indertijd buiten de stad aan de haven, met het oog op het brandgevaar dat met de zoutwinning samenhing. De sporen, die bij de opgraving ge vonden zijn, hebben waarschijn lijk te maken met zoutproductie; in het toen nog niet bebouwde deel van de stad in de twaalfde tot en met de veertiende eeuw. Het CDA in Terneuzen vindt dat de regionale denktank zich moet buigen over een nieuwe herindeling. Dat juist de Christen-Demo- catrische Appèlanten nu over een nieuwe herin deling bezuiden de Westerschelde durven te beginnen, is een gotspe. Dat de Terneuzense raadsleden de voorbije week verbaasd reageer den op de uitlatingen van CDA-ffactievoorzitter Henk Siersema is niet vreemd. Het CDA, dat was de partij die in de ja ren '90 van de vorige eeuw de rem zette op een bestuurlijke opschaling in Zeeuws-Vlaanderen en niet alleen daar. Als PvdA- ministers zoals Bram Peper en Klaas de Vries hun evangelie van bestuurlijke schaalvergroting ver kondigden en de verwachting uit spraken dat de daadkracht in nieu- Voor het eerst vindt daar nu ar cheologisch onderzoek naar plaats met uitgebreide monstername voor laboratoriumonderzoek. Over het proces van zoutfabricage en het belang van het zout is nog niet zo heel veel bekend. De zout- raffinage was waarschijnlijk een in gewikkeld en langdurig proces. De afzonderlijke fabricageprocessen le verden verschillende afvalstoffen op, die mogelijk door middel van chemische analyse van de lagen en 'De zoutraffinage was waarschijnlijk een ingewikkeld proces' monsters te herleiden zijn. Over het ambacht zelf zijn geen middel eeuwse bronnen bewaard geble ven. „Het was zeg maar het geheim van de smid", vertelt De Koning. Tij dens de verschillende processen bleven afvalproducten over die be kend zijn als zelas-lagen. De opgra ving en de analyse van de mon sters kunnen bouwstenen aandra gen voor de reconstructie van het voor Zeeland zo belangrijke mid deleeuws zoutwinningsproces. Het veen is in de provincie over ANALYSE door Conny van Cremberghe we gemeenten zou toenemen, waren het de CDA'ers in de regio die daaraan twijfelden en zich te gen een herindeling verzetten. Onder aanvoering van de zoon van CDA-stichter Piet Steenkamp - de jonge Thomas, aankomende burgemeester in Hontenisse - werd jarenlang de opschaling van acht naar drie gemeenten opge houden. En nu zouden de CDA' ers voor een verdere opschaling zijn, voor één gemeente Zeeuws- vlaanderen? Ga toch gauw. In Middelburg wenst toch niemand zo'n grote gemeente. Zo'n bestuur lijke eenheid zou onmiddellijk een bedreiging vormen voor het voortbestaan van de provincie. Als enorme oppervlakten vergraven. Zo is het kenmerkende Zeeuwse landschap met hobbelige weiden ontstaan: de moeren en poelen. Turfwinning heeft geleid tot enor me landverliezen tijdens overstro mingen, zoals het Verdronken Land van Saefthinge en het Ver dronken Land van Reimerswaal. „Een deel zal als zoete turf gedol ven zijn en gediend hebben als brandstof Een groot deel van het veen werd echter vergraven voor de zoutwinning. Onduidelijk is hoe omvangrijk de zoutproductie nu eigenlijk was en hoe het raffina- geproces in zijn werk ging. Kenne lijk was het zout goud waard en nam men het risico van overstro mingen op de koop toe." Het braakliggende terrein van de Woonstichting is gedurende acht weken het werkgebied geweest van de oudheidkundige bodemon derzoekers. Deze week slaat de aannemer die na de bouwvakantie begint aan de bouw van het appartementencom plex de damwanden voor de par keerkelder onder het gebouw. Daarna komen de archeologen tot eind juli nog twee weken terug voor onderzoek van het laatste ge deelte van het terrein. ArcheoMedia presenteert aanslui tend een onderzoeksvoorstel aan de gemeente en de Woonstichting voor de verdere uitwerking van de onderzoeksresultaten. Dan is er ook duidelijk aan te geven wat de opgravingen en de uitwerking daarvan in totaal kosten. De gemeente stelde eerder niet meer dan een half miljoen euro uit te willen trekken voor alle ar cheologische onderzoeken in het kader van het stadsvernieuwings project De Nieuwe Bierkaai. De Koning schat in dat het 'heel erg lastig zal gaan worden' om daar aan te voldoen. Hij wijst daarbij onder meer op kansrijke vondst plaatsen zoals de plek waar de oude haven weer moet worden ge graven. Wel hoopt de gemeente op geld van het Rijk voor de ar cheologische onderzoeken. het verder om daadkracht gaat, heeft met name het CDA de voor bije jaren zich in de drie heringe deelde Zeeuws-Vlaamse gemeen ten van zijn slechtste kant laten zijn. In Hulst werden de chris ten-democraten na drie jaar nik sen uit het college gehouden. In Sluis pleegden de CDA'ers broeder moord op Rein Leentfaar en Leen Kamphuis zonder daarvoor motie ven aan te dragen. Opvolger Peter Ploegaert werd na het debacle met Nieuw-West aan de kant gezet en in Terneuzen legde CDA-wethou- der ]o Luijcks na een jaar zijn func tie neer, omdat hij het werk niet aankon. Oudgediende Sien de Mol-Marcus- se werd teruggehaald om de boel in Terneuzen op de rails te hou den. Slechts één CDA-wethouder overleefde de laatste herindeling. Zwaargewicht Adhemar van Waes, een bestuurder die juist de laatste tijd vanwege zijn beleid veel twijfels heeft opgeroepen. In eigen kring en daarbuiten. Marcel de Koning van adviesbureau Archeomedia op het terrein waar na de bouwvakantie appartementen worden gebouwd. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38