Zeeland Wi Bouw zorgcentrum Nieuwland vertraagd De Timmerfabriek Productie zout was goudmijn voor Hulst De satésaus zit aan het plafond, maar de frietkar is weer terecht 22 Dinsdag 3 juli 2007 PZCw Een put die bij opgravingen in Hulst is gevonden. Opgraving geeft inzicht in de economische wortels van Zeeland. door Harold de Puysseleijr hulst - De archeologische opgra ving nabij de Dubbele Poort in Hulst werpt licht op de economi sche wortels en ontstaansgeschie denis van de stad. Dat zegt Marcel de Koning van ad viesbureau ArcheoMedia, dat de opgraving uitvoert. Volgens hem heeft Hulst evenals andere Zeeuw se steden haar welvaart en wel licht een groot deel van zijn ont staan te danken aan de zoutpro- ductie. Bekend is dat in de vijftien de en de zestiende eeuw de zout keten buiten de stad lagen. Ver moedelijk waren dat eenvoudige houten gebouwtjes. Ze lagen aan de haven, met het oog op het brandgevaar dat met de zoutwin ning samenhing. De sporen die bij de opgraving ge vonden zijn, hebben waarschijn lijk te maken met zoutproductie; in het toen nog niet bebouwde deel van de stad in de twaalfde tot en met de veertiende eeuw. Voor het eerst vindt daar nu archeolo gisch onderzoek naar plaats met uitgebreide monstername voor la boratoriumonderzoek. Over het proces van middeleeuw se zoutwinning en het belang van het zout is nog niet zo heel erg veel bekend. De zoutrafïinage was waarschijnlijk een ingewikkeld en langdurig proces. De afzonderlijke processen leverden verschillende afvalstoffen op, die mogelijk door middel van chemische analyse van de lagen en monsters te herleiden zijn. Over het ambacht zelf zijn geen middeleeuwse bronnen be waard gebleven. Tijdens de verschillende processen bleven afvalproducten over die be kend zijn als 'zelas'. De opgraving en analyse van de monsters kun nen bouwstenen aandragen voor de reconstructie van het voor Zee land zo belangrijke middeleeuws zoutwinningsproces. Dat het be langrijk was, blijkt wel uit het feit dat het veen in de provincie over enorme oppervlakten is vergraven. Zo is het kenmerkende Zeeuwse landschap met hobbelige weiden ontstaan. Turfwinning heeft ge leid tot grote landverliezen tijdens overstromingen, zoals bij het Ver dronken Land van Saeftinghe en het Verdronken Land van Reimers- waal. „Een deel zal als zoete turf gedolven zijn en gediend hebben als brandstof Een groot deel van het veen werd echter vergraven voor de zoutwinning. Onduidelijk is hoe omvangrijk de zoutproduc tie nu eigenlijk was en hoe het raf- finageproces in zijn werk ging. Kennelijk was het zout goud waard en nam men het risico van overstromingen op de koop toe." Archeologische opgravingen in Hulst lijken wat licht te werpen op middeleeuwse zoutwinning in Zeeland. Daar is tot op heden nog niet zo veel over bekend. Wel weer kans op nieuwbouw voor jonge gezinnen in het dorp. door Nadia Berkelder nieuw- en sint joosland - De bouw van het nieuwe woonzorg centrum in Nieuw- en Sint Joos- land is vertraagd. Hoeveel langer het duurt voordat de bouw kan be ginnen, is niet duidelijk. „We heb ben een dispuut met Woongoed", zegt de Middelburgse wethouder A. de Vries. „We hebben veel ener gie gestopt in overleg met omwo nenden. Op het moment dat we eruit waren, bleek het wat de kos ten betreft enorm tegen te vallen. Dat was voor Woongoed reden om nog een keer met de stofkam door het plan te gaan." Na de va kantie overlegt de gemeente met de woningcorporatie over hoe het verder moet. Volgens K. de Visser van de dorps vereniging van Nieuw- en Sint Winkeliers Goes willen parkeerverwijssysteem goes - De Goese middenstand ziet veel heil in een parkeerverwijssys teem. Dat moet ervoor zorgen dat parkeerterreinen die nu halfvol staan, voortaan beter worden be nut. Het gebrek aan actuele infor matie over parkeerruimte is elke dag zichtbaar in Goes: sommige parkeerterreinen staan halfleeg en op de volle Kolveniershof rijden automobilisten net zo lang rondjes totdat er een vak vrijkomt. Demonstraties van Werkend Trekpaard grijpskerke - Bij de imkerij Pop- pendamme in Grijpskerke worden deze zomer elke maandagmiddag demonstraties gegeven door de stichting het Werkend Trekpaard Zeeland. Er wordt uitleg gegeven over het inspannen van paarden. Voor kinderen zijn er onder meer een speurtocht en een draaimolen. De demonstraties zijn van 13.00 tot 16.00 uur. Joosland zijn er bewoners van het dorp die echt zitten te wachten op de woningen. „Er is zelfs iemand die hoopte dat ze er voor de kerst nog in kon." Dat lukt dus niet, zegt De Vries. „Het is ook niet te hopen dat het plan zo gewijzigd wordt dat we weer met de omwo nenden moeten overleggen, want dan is al het werk voor niets ge weest." Bij woningcorporatie Woongoed is in verband met va kantie niemand aanwezig om een toelichting te geven. Overigens zit niet iedereen in Nieuwland te wachten op een woonzorgcomplex. Tijdens een in formatieavond eerder dit jaar werd duidelijk dat vooral de jongeren in het dorp liever hadden gezien dat er betaalbare woningen voor gezin- De bouw van een woonzorgcen- trum in Nieuw- en Sint Joosland is vertraagd. Hoe lang het duurt voordat de bouw kan beginnen, is niet duidelijk. Middagpauzeconcerten in Sint Jacobskerk vlissingen - In juli en augustus wordt bijna elke vrijdag een mid dagpauzeconcert gegeven in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Het Flentrop-orgel wordt van 12.00 tot 12.30 uur bespeeld door verschil lende organisten uit binnen- en buitenland. Het eerste concert vindt plaats op vrijdag 13 juli door Henk van Putten, organist uit Ka- pelle en stadsbeiaardier van Vlis singen en Middelburg. Wandeltochten over strand en duinen vlissingen - De wandelsportvere niging de Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen houdt op 7 en 21 juli en op 4 en 18 augustus duin- en strandtochten. Er kan gewandeld worden over 5,10,15, 20 en 30 kilo meter. De deelnemers vertrekken tussen 9.00 en 11.00 uur bij de Ka novijver aan de Burgemeester Van Woelderenlaan. Aan het einde van de tocht wacht een medaille. nen werden gebouwd. Afgezien van het woonzorgcomplex (24 wo ningen) wordt er nu alleen nog ge bouwd op vrije kavels. En die zijn niet voor iedereen te betalen. In de toekomst is het misschien toch mogelijk om nog extra hui zen in Nieuwland te bouwen, stelt De Vries. Dat komt omdat de ge luidzone die rond het Sloegebied ligt, iets opschuift. „Dat geeft in principe de mogelijkheid om het dorp nog uit te breiden. Daar gaan we nog over praten als we samen met een klankbordgroep van be woners gaan praten over een toe komstplan voor het dorp." Middelburg wil op een groot aan tal plaatsen kleinere zorgcom- plexen bouwen. Omdat die vooral in bestaande wijken komen, stuit de bouw nogal eens op weerstand. Zo loopt bijvoorbeeld nog steeds een procedure over het zorgcom- plex in Arnemuiden. „Maar in Pa- pisland in Dauwendaele gaat het goed", zegt De Vries. Kerken in Domburg op dinsdagavond open domburg - In juli en augustus zijn de kerken in Domburg op dinsdag avond van 20.30 tot 21.30 uur ge opend. In de Sint Willibrorduska- pel aan de Badhuisstraat zijn stilte avonden voor bezinning en gebed. In de Dorpskerk is de wereldwin kel aanwezig en er is orgelspel te beluisteren. Op de woensdagen 4 juli, 25 juli en 5 september zijn er concerten in de Dorpskerk. Die be ginnen om 20.30 uur. Extra surveillance bij Miniatuur Walcheren middelburg - Op het terrein van Miniatuur Walcheren wordt de ko mende tijd extra gesurveilleerd. Die maatregel is genomen omdat af gelopen weekeinde na sluitingstijd mensen op het park zijn geweest. De vuurtoren van Westkapelle en de kerk van Koudekerke werden omgegooid. Ook is er door het pu bliek van Blof gelopen. De miniatu ren zijn nauwelijks beschadigd. Gestolen frietwagen duikt dag na diefstal op in het Brabantse Veghel. door Rob Paardekam Stavenisse - Ze was op Google al aan het zoeken naar een nieuwe kar, want Ella Potappel had niet verwacht dat ze haar oude nog zou terugzien. Maar toen kwam plots het telefoontje. „Hij is gevon den, in Veghel." Al 2,5 jaar staat Ella drie dagen per week op het Van de Leek de Cler- cqplein in Stavenisse met haar snackwagen. Niet om er rijk van te worden, maar gewoon als hobby. Het was dan ook een behoorlijke domper toen in de vroege vrijda gochtend bleek dat de wagen was gestolen. „We hadden hem niet verzekerd", vertelt Ella. „Dat kost veel te veel, en bovendien dachten we: wie steelt er nou zo'n friet- kar?" Zaterdagochtend kwam het verlos sende telefoontje: de wagen was te recht. Gevonden in een woonwijk in het Brabantse Veghel. Gewoon gedumpt. „Kennelijk zijn de die ven er toch achter gekomen dat ze met zo'n kar niks kunnen", denkt Ella Ze weet nog niet wanneer ze haar eigendom gaat ophalen, maar vreest voor wat ze aan zal treffen. De politie heeft al laten weten dat de satésaus aan het plafond zit en ook van de magnetron zal niet veel over zijn. „Ik hou er rekening mee dat ik vier tot vijf weken uit de roulatie ben", zegt Ella. Daar zullen vooral de jongeren in het dorp van balen, want zij ko men vaak naar het plein om elkaar te ontmoeten en iets lekker te eten. „De reacties uit het dorp wa ren hartverwarmend", vertelt Ella. „Ik heb zeker honderd telefoontjes gehad, en dan overdrijf ik niet." N* De gestolen frietkar van Ella Pot- appel uit Stavenisse is een dag la ter teruggevonden in in Veghel. Vermoedelijk wisten de dieven niet wat ze ermee moesten. Eerste subsidieaanvraag afgewezen, aan tweede verzoek wordt gewerkt. door Miriam van den Broek vlissingen - Ze moet het visite kaartje worden van het Schelde- kwartier, maar vooralsnog staat de Timmerfabriek in Vlissingen er somber bij. Dit jaar zou het pand uit 1912 een kleine restauratie on dergaan. Maar door een afgewezen subsidieaanvraag moet ze nog een jaar wachten. Op z'n minst. De vergunning voor de opknap beurt was een jaar geleden al aan gevraagd. De buitengevels zouden hersteld worden, en de kozijnen, het dak en de lichtkap ook. Omdat niet bekend was wat er in het mar kante gebouw gaat komen, koos de gemeente voor een conserve ringsplan in plaats van een restau ratieplan. De opknapbeurt zou een paar miljoen euro kosten. Maar de Rijksdienst voor Monu mentenzorg wees het subsidiever zoek af „De Timmerfabriek staat niet in het gebied dat is aange merkt als beschermd stadsge zicht", zegt M. van Alphen, project leider Timmerfabriek van de ge meente Vlissingen. „Daarom kwa men we niet voor die bijdrage in aanmerking." Toch laat Vlissingen de moed niet zakken. Er is een nieuwe subsidie regeling. Het Rijk heeft 140 mil joen euro uitgetrokken om achter standen in restauraties weg te wer ken. „Daar willen we een beroep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24