Gezondheid Als je aandacht uitstaat Spinoza kiest voor Rijnsburg SI 'Ik organiseer nu weer van alles tegelijk' V11 36 Maandag 2 juli 2007 PZC DENKWIJZER door René Diekstra Joodse gemeenschap in Amsterdam deed hem in de banvloek Onlangs bracht ik op een avond met een paar goede vrienden een bezoek aan het Spinozahuis in Rijns burg. Het gevoel dat ik had toen ik na een uur weer buiten stond en mijn blik nog een keer over het eenvoudige bouwwerk liet gaan, was er een van diepe, diepe schaamte. In dit huis woonde en werkte van vermoedelijk 1660 tot er gens in 1663 één van de grootste denkers die de wereld heeft gekend. En zeker de grootste denker die ons land ooit voort bracht. Een man die wat betreft zijn invloed op onze denkbeel den over mens en wereld niet onderdoet voor Socrates, Plato of Aristoteles, om enkele andere grootheden te noemen. Hier ook schreef hij zijn eerste gepubliceerde werk en maakte de ontwerpen voor wat zijn belangrijkste werk en een hoogte punt in de menselijke intellectuele geschiedenis zou worden: zijn Ethica. Hij kwam er terecht nadat hij door de joodse ge meenschap in Amsterdam in de banvloek was gedaan en door de niet-joodse burgerij werd beschouwd als opruiende en god deloosheid verspreidende jood. Het dorp Rijnsburg als een ei land van tolerantie, temidden van steden als Amsterdam en Leiden, waar de vrijheid om te denken wat men wilde en te zeg gen wat men dacht, bepaald niet werd gewaardeerd. Waarom ik me dan toch zo diep schaam de? Omdat het huis dat - god betere het - officieel zelfs het Spi- nozamuseum wordt genoemd, vervallen en treurig slecht on derhouden is. Met uitzondering van zijn studeervertrek, waar in een kast gevuld met de boeken die de wijsgeer bestudeerde. Als je iemand wilt vernederen, moet je een bouwsel in zo'n staat van verval zijn museum noemen. Baruch of Benedictus de Spinoza - in 1632 in Amsterdam geboren en in 1677 in Den Haag gestorven - woonde en werkte zijn hele leven in ons land en verdient een betere behandeling. Maar dat was niet de enige reden waarom ik me diep schaam de. Ik realiseerde me ook hoe schrijnend het is dat er in Am sterdam een vergevorderd initiatief bestaat een Spinozamonu- ment op te richten, terwijl het Spinozahuis in staat van verval verkeert. Nota bene de stad die de wijsgeer heeft uitgespuugd. Ook letterlijk, want niet zelden spuugden joodse Amsterdam mers op straat als ze hem tegenkwamen. De stad ook die jaren de dreiging van het gevang boven zijn hoofd hield om hem tot zwijgen en anonimiteit te dwingen. Toch is noch de stad, noch de joodse gemeenschap vooralsnog bereid posthuum verontschuldigingen aan te bieden voor de wrede vernederingen en verdrijving die Spinoza werd aange daan. Als uitvlucht wordt door de joodse gemeenschap onder andere het volgende gebruikt: de originele tekst van de over hem uitgesproken banvloek bestaat inderdaad, maar het ver slag van de officiële bijeenkomst die deze moest bekrachtigen, is onvindbaar. Misschien heeft die bekrachtiging dus wel nooit plaatsgevonden. Alsof de feitelijke en historisch bewijsbare ver drijving en vernederingen niet voldoende bewijs vormen. Ik ben ervan overtuigd, zo goed meen ik Spinoza wel te ken nen, dat als hem nu gevraagd zou kunnen worden waaraan hij de voorkeur geeft - een standbeeld in Amsterdam of een goed ingericht museum en studiehuis in Rijnsburg - hij voor Rijns burg zou kiezen. Vooral omdat zo'n centrum jong en oud ken nis kan laten maken met zijn denkbeelden, en vooral die te be grijpen en erover te discussieren. Want wat die kennis betreft, is het droevig gesteld. Zo droevig, dat onlangs nog een buitenlandse geleerde door Amsterdam moest worden geïmporteerd om te spreken over het denken van Spinoza en over waarom er een standbeeld moet komen. Nóg een reden waarom ik me die avond diep schaamde. Het Spinozahuis in Rijnsburg. foto Vereniging Het Spinozahuis Altijd moeite om je hoofd erbij te houden, chronisch je spullen kwijt, om het jaar op zoek naar een nieuwe baas. Naar schatting 250.000 volwassen Nederlanders lijden aan ADHD. door Lindy Jense illustratie Job van Celder Het is niet zomaar slordig zijn, of moeite hebben met lang stilzitten. Ook wie er wel eens wat uit flapt of aan iets begint zonder het af te maken, komt nog lang niet in aanmerking voor de diagnose 'ADHD'. „Je hebt het elke dag, le venslang, al vanaf je jeugd", zegt psychiater dr. Sandra Kooij. „ADHD is een stoornis die je hele functioneren beïnvloedt." Dr. Kooij is een van de weinige Ne derlandse experts op het gebied van ADHD (aandachtsstoornis met hyperactiviteit, Attention-Defi cit /Hyperactivity Disorder) bij vol wassenen. In 1996 begon ze met behandeling van patiënten met de stoornis en vorig jaar promoveer de ze aan de Radboud Universiteit in Nijmegen op een studie naar de epidemiologie, diagnostiek en be handeling van ADHD bij volwasse nen. „Tien jaar geleden bestond ADHD bij volwassenen officieel niet", zegt ze. „Terwijl er wel kin deren waren met die diagnose. Dat die er op hun 18e plots over heen groeien, leek me stug. Zeker omdat ADHD erfelijk is. Het wordt in families doorgegeven." Inmiddels heeft Kooij uit eigen on derzoek geconcludeerd dat 2 pro cent van de Nederlanders boven de 18 ADHD heeft. „Zo'n 250.000 mensen, en dat is een conservatie ve schatting. In Amerika gaat men ervan uit dat 4,5 procent van de volwassenen het heeft." Kooij werkt bij PsyQ, een landelij ke instelling voor psycho-medi- sche zorg met een programma voor volwassenen met ADHD. Op de site van PsyQ_staan voorlich tingsfilms over ADHD en een kor te test waarmee je kunt zien of je symptomen hebt. Kooij: „Wie ADHD heeft, kan zich moeilijk concentreren. Mensen zijn chao tisch, twijfelen aan alles, hebben moeite met plannen en opruimen. Sommigen zijn dwangmatig, maar doen dat juist om de chaos in hun 'ADHD'ers zijn dwangmatig, maar juist om de chaos in hun hoofd te compenseren' hoofd te compenseren." Ook on rust is een indicator. „Ze hebben moeite met lang stilzitten. De on rust is voor de omgeving voelbaar. Vaak sporten ze extreem veel. Er zijn relatief veel sportinstructeurs met ADHD." Een derde kenmerk is impulsief ge drag. Woedeaanvallen en wisselen de stemmingen komen er vaak bij. Patiënten beginnen makkelijk aan relaties, maar kappen ze even snel af en wisselen veel van werkgever. „Maar er zijn ook ADHD'ers die vijfentwintig jaar bij één baas wer ken. Niet iedereen heeft alle symp tomen in dezelfde mate." Leven met ADHD heeft veel valkuilen. Zo kan het andere stoornissen verergeren: angst, depressie, verslaving en per soonlijkheidsproblemen kunnen chronisch worden. Hoewel de meeste patiënten er aanvankelijk van schrikken, is er volgens Kooij maar één effectieve therapie: pil len. Met middelen als Concerta en Strattera kunnen patiënten hun aandacht langer vasthouden en hun impulsen beter beheersen. Behandelaars moeten daarbij goed opletten dat ADHD'ers die ook aan een angststoornis lijden, eerst voor hun angsten worden behan deld. Wie paniekaanvallen heeft, kan veel last hebben van de ver sheide hartslag als gevolg van de medicatie. Kooij ziet vooral voordelen voor de rest van de behandeling als er medicatie wordt gebruikt. „Bij ADHD'ers functioneert het deel van de hersenen dat nodig is om je te kunnen concentreren, niet goed. De medicatie stimuleert die hersenfunctie. Pas als ze rust heb ben, kun je beginnen ADHD'ers met coaching te leren hoe ze hun huis kunnen opruimen, een agen da bijhouden of op tijd komen. En let wel: het gaat hier meestal om intelligente mensen. Het is een ernstige handicap hoor, als je aan dacht uitstaat" www.psyq.nl Personeelsfunctionaris Hilde van Zuylen (48) is gehuwd en heeft twee zoons met respectievelijk ADHD, PDD- NOS en Gilles de la Tourette. W h f eel mensen denken dat een ADHD'er al leen maar druk is. Maar het is ook: impul sief zijn, hypergeconcentreerd en, in mijn geval, een pietje-precies. Ik heb een aantal slechte eigen schappen van de ADHD'er omge bogen tot mijn sterkste kanten. Ik ben een onvoorstelbaar goede orga nisator. Alles bij mij thuis ligt in mandjes en ik kan mijn sokken in het donker vinden. „De diagnose is pas een halfjaar geleden gesteld. Achteraf valt er veel op z'n plek. Als meisje begon ik al trucjes te verzinnen om ADHD te maskeren. Gelukkig heeft mijn moeder me geleerd mijn eigen keuzes te maken en daaraan vast te houden. Ik kan me niet herinneren dat ik door mijn ADHD in mijn jeugd teleurstellin gen heb gehad, ik ben aan vijf of zes beroepsopleidingen begonnen en heb die geen van alle afge maakt, maar dat heb ik nooit als een faien ervaren. Ik heb nog een poosje als kok op de grote vaart ge werkt, dat was geweldig. „Mijn man en ik passen goed bij el kaar, het heeft tussen ons nooit grote spanningen gegeven. De om slag kwam voor mij pas toen we kinderen kregen. Ik werd op latere leeftijd moeder en toen werd alles ineens veel minder gestructureerd. Na een aantal jaren bleek dat onze jongens stoornissen hebben. De oudste heeft ADHD, PDD-NOS en Gilles de la Tourette. De jongste heeft symptomen van een aan au tisme verwante stoornis. Ik kon er niet mee omgaan, had veel moeite te accepteren dat onze kinderen anders waren. Mensen om je heen komen met commentaar als: 'je voedt ze ook niet goed op', of'ach, ze groeien er wel overheen'. Dat doet me nog steeds veel verdriet. „Van een actieve en extraverte vrouw werd ik een soort robot, on genaakbaar en in mezelf opgeslo ten. Overgeorganiseerd en heel kri tisch. Een half jaar geleden heb ik professionele hulp gezocht en toen werd snel duidelijk dat ik ADHD heb. Nu liggen er bij ons thuis gezinsverpakkingen Ritalin en Concerta. Sindsdien ben ik scherper, geconcentreerder. Vroe ger durfde ik niet verder dan een rondje om de kerk te rijden, maar onlangs ben ik met de kinderen van IJsselsteijn helemaal naar Hee renveen gereden. Ik spreek nu weer mensen aan op straat en ik organiseer weer van alles tegelijk. Ik ga binnenkort een postacademi sche cursus doen om coach te wor den voor volwassenen met AD HD. Daar is een tekort aan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52