Mode Gothics en Lolita's r PZC Maandag 2 juli 2007 35 Het is een sub-sub-subcultuur in Japan, maar wel een van de opvallendste: jonge mannen en vrouwen die zich kleden en opmaken als kleine meisjes, of als zombie. De stijl wordt aangeduid als Gothic&Lolita, en is inmiddels uitgewaaierd naar andere landen, zoals Nederland. door Koos van Wees foto's CPD De Japanse fotograaf Masayuki Yoshinaga heeft voor uitgeverij Phaidon de meest in het oog springende Gothic&Lolita-creaties vastgelegd. Het resultaat ligt nu in de boek handel. De foto's van Yoshinaga schetsen een intrigerend beeld van een deel van de Ja panse samenleving. Hoe klein dat deel ook is, ook daarin blijken weer verrassend veel variaties aanwezig. De ene Lolita is de ande re niet, en hetzelfde geldt voor de 'Goths'. Er zijn tal van stij len, van als 3-jari- gen geklede volwas senen, in negen- tiende-eeuwse ba rok en rococo ge klede meisjes met pijpenkrullen, tot in keiharde latex dan wel ravenzwart velours gehulde dertigers. Je eigen handtekening aan je kle ding geven, gaat boven regels en conventies. De kledingstijl kwam in Osaka op rond 1999, als voortvloeisel van een specifiek Japanse muziek cultuur die wordt omschreven met het westers-Japanse woord 'visualkei': uitzinnig geklede en opgemaakte rockbands, soms heel zoet gekleed, soms heel shocking. Ook de fans gingen zich zo kle den. Vanuit Osaka waaierde het verschijnsel uit over heel Japan. De populariteit werd vergroot doordat 'Goths' en Lolita's steeds vaker opdoken in Japan se tekenfilms en strips. Veel jonge mensen aan wie het verschijnsel tot dan toe was voorbijgegaan, bekeerden zich alsnog. Ook zij wil- - den zich kleden als hun helden, ook al zijn die niet van vlees en bloed. Yoshinaga signaleert in zijn boek slechts; over de mensen die zich hullen in de kleding komt de lezer nauwelijks iets te weten. Alleen voornaam, leeftijd, het merk kleding en het meest fa voriete kledingstuk van de gefoto- grafeerden worden vermeld. Bij de presentatie van het boek on langs in Amsterdam waren zo'n twintig Nederlandse 'Goths' en Lo lita's aanwezig. Drie van hen ko men hieronder aan het woord. Gothic Lolita door Masayuki Yoshinaga. Prijs 29,95 euro. JESSICA (19) „Ik was in Japan, en zag daar meisjes die als prinses jes waren gekleed. Ik vond het mooi en elegant, die Lo lita's. Eerst had ik meer met Gothic, maar dit is lieflijker, onschuldiger. Je ziet Victo riaanse invloeden, Edwardi- caans, ontwerpen uit de eer ste helft van de negentien de eeuw. Heel apart." „De reacties zijn heel ver schillend. Oma's vinden het vaak mooi, vanwege al dat kant en die rijke bewerkin gen. Jongeren reageren vaak negatief: wat is dat voor ra re kleding, heb je geen geld voor gewone kleren? Ter wijl het erg dure kleding is, onder de 400 euro heb je geen outfit. Het moet uit Ja pan komen. Daarom maken Jessica: „Onder de 400 euro heb je geen outfit." veel mensen het zelf Op je werk kan je er niet mee aan komen. Ook op school is het ongeschikt.In het weekeinde loop ik er wel in." „Er zijn heel veel stijlen: bij Gothic Lolita is alles zwart-wit, Sweet Lolita heeft heel zoete kleurtjes, en met Sailor Lolita loop je in een matrozenpakje. Ik ben een Gothic Lolita. Zolang ik het lichaam ervoor heb, blijf ik het dragen." ALEXANDER (21) „Ik ben half-Japans, dus ik ga vaak op vakantie daar. Zo ben ik met Gothic&Lolita in aanraking gekomen. Het is gewoon een subcultuur. Je loopt over straat en denkt: dit vind ik mooi, dat wil ik ook." „Het is waar dat er weinig jongens meedoen. Hoewel: in Japan gebeurt het wel dat mannen zich als jong meisje kleden, het zogenaamde cross-dressing. Ik ben gegre pen door de mannenkle ding. Mijn stijl wordt om schreven als Gothic Aristo crat. Dat contrast van zwart en wit vind ik heel mooi. De kleding heeft ook een perfecte snit." „Voor naar het werk is het niet geschikt, daarvoor moet Foto's boven en links uit het boek Gothic Si Lolita (foto omslag hieron der) van Masayuki Yoshinaga. Alexander: „Dat contrast van zwart en wit vind ik mooi." je representatief gekleed zijn. Als ik uitga, trek ik het wel aan. Mijn vrienden vin den het mooi. Er komen steeds meer Japanse bands naar Nederland, daar kom ik ook de andere 'Goths' en Lolita's tegen." „Ik heb nu vier outfits. Het is wel duur, maar je kan het ook zelf maken. In de Gothic&Lolita-Bible, een soort magazine, staan steeds nieuwe patronen." LEYLA (22) „Het is nog een kleine groep in Nederland, maar het groeit snel. Ik heb een win kel in Bilthoven, Mfashion, die als enige deze kleding ver koopt. Mijn klanten komen uit heel Europa, en dan via internet." „Ik zat in Gothic, het alterna tieve circuit, en via internet kwam ik achter deze kleding stijl. Mijn ouders hadden al een winkel, en ik wilde iets met kleding doen. Aanvanke lijk was het moeilijk de Ja panners te overtuigen dat wat ik wilde ook mogelijk was. Pas toen ik naar Japan ging, lukte dat." „Ik ben een Sweet Lolita, een beetje prinsessenachtig. Ik vind de kleding erg mooi. Het kant dat bij deze kleding Leyla: „Je moet wel zelfver trouwen hebben." hoort, zie je nu overal, ook bij ontwerpers als Alexan der McQueen. Ik zou graag weten of onze kledingstijl hem beïnvloed heeft." „Ik blijf me altijd zo kleden, alleen wordt het misschien wat rustiger qua kleur en ap plicaties. De meeste men sen beginnen ermee rond hun 18e: je moet het je ook kunnen veroorloven en het zelfvertrouwen hebben om ermee te durven lopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51