Heeft iemand Gemeenteraad Middelburg staakt subsidie bloemranden akkers Een portie paling voor de haringkampioen Politie betrapt uiendieven en man die om de koffie komt 16 j Maandag 2 juli 2007 PZC Dronken automobiliste ploegt tuintjes om SINT-MAARTENSDIJK - Een dronken automobiliste uit het Brabantse Steenbergen is vrijdagavond in de Jacoba van Beierenstraat een aan tal voortuintjes doorgereden, alvo rens tot stilstand te komen. De 55-jarige vrouw wilde rond 18.00 uur wegrijden in haar auto, waarna ze aan de andere kant van de straat de stoep opreed en in de tuintjes belandde. Volgens de poli tie had de vrouw ruim twee keer zoveel gedronken als is toegestaan. Schelde-expositie in fort Ellewoutsdijk ELLEWOUTSDIJK - In het fort Elle woutsdijk is binnenkort de ten toonstelling 'In, op en rond de Schelde' te zien. De expositie geeft een beeld van de verschillende functies van de (Wester)Schelde: natuur, economie, recreëren en wonen. De tentoonstelling wordt vrijdag 6 juli officieel geopend. Onbegrip over gebrek aan enthousiasme voor akkerrandenproject. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Dit jaar staan ze er nog, de bloemen langs de akkers van zo'n twintig boeren in Middel burg. Volgend jaar staan er ge woon weer bieten of tarwe, voor spelt J. Kodde, fractievoorzitter van het CDA in de Middelburgse gemeenteraad en gewezen agra riër. Want de gemeenteraad wei gert om nog subsidie te verstrek ken voor het akkerrandenproject. „Het is teleurstellend, want die bloemen verfraaien het landschap. Het publiek vindt het schitterend en toeristen zijn er wild van. En voor de vogels zijn die akkerran den ook gunstig. Om deze rede nen hebben Veere en Noord-Beve land de bijdragen juist verhoogd." B- Fietsster uit Goes lichtgewond GOES - Een 64-jarige vrouw uit Goes is zaterdagmiddag lichtge wond geraakt, toen zij op het Kol- veniershof in haar woonplaats werd aangereden door een auto. De vrouw fietste rond 12.45 op het Kolveniershof en werd over het hoofd gezien door een achteruitrij dende automobiliste. Een botsing volgde, waarbij de fietster ten val kwam. Zij liep daarbij een pijnlijke schouder op en werd naar de huis artsenpost verwezen. Nostalgische wasdag bij museum Goes GOES - Het Historisch Museum De Bevelanden in Goes houdt woens dag 11 juli een 'nostalgische was dag'. Kinderen kunnen op het plein achter het museum een handje helpen bij het wassen op een wasbord of bij het wringen. Naast een speurtocht wordt er ook een jukrace gehouden. De aanvang is 13.00 uur. De laatste jaren betaalde Middel burg tienduizend euro voor het zaaien van bloemen. Kodde: „Ze noemen het subsidie, maar het is een vergoeding voor gemaakte kos ten. Het geld dat een boer krijgt om bloemen te zaaien, komt over een met het saldo van bieten of tarwe. Maar bieten of tarwe zaaien is makkelijker, want die bloemen geven-veel onkruid." Zonder finan ciële steun is er geen boer zo gek om een strook van zes meter in te zaaien met bloemen, stelt Kodde. Het is volgens het CDA-raadslid een misvatting dat de bloemenran den een lucratieve oplossing zijn voor het feit dat boeren geen gif meer mogen spuiten langs de ak- m Dit is het laatste jaar dat er nog bloemen langs de Middelburgse akkers staan. De gemeente staakt de subsidie, tot groot ver driet van CDA-er J. Kodde. Gidsen verzorgen rondleidingen Goes GOES - De stadsgidsen van het Gil de de Bevelanden gaan evenals de voorgaande jaren in het toeristen seizoen weer rondleidingen door Goes verzorgen. In de maanden juli en augustus worden ze elke dinsdag- en zaterdagmiddag gehou den. De rondleidingen zijn gratis en be- ginnnen om 14.00 uur. Het ver trekpunt is de VW aan de Singel straat. De wandelingen duren on geveer anderhalf uur. Lezing over kersenteelt in Fruitteeltmuseum KAPELLE - In het Fruitteeltmuseum in Kapelle wordt zaterdag 7 juli een lezing gehouden en een rond leiding gegeven rond het thema kersenteelt. Daaraan is ook een be zoek verbonden aan een kersen- teel tbedrijf in Biezelinge. Het eve nement is vooral bedoeld voor amateur-fruittelers. De aanvang is 14.00 uur. kerranden. „Die spuitvrije zone loopt langs de sloot en is maar een halve meter breed. Dat is wat an ders dan zes meter waar de bloe men staan. Europa is trouwens be zig om die zone te verbreden." De partij van Kodde maakte zich de afgelopen jaren sterk voor de ge meentelijke bijdrage. Dat komt doordat hij meewerkte aan de in troductie van de bloemenranden, toen hij nog actief was in de land en tuinbouworganisatie LTO. „Het idee van de akkerranden komt uit Zuid-Engeland. Daar zijn ze veel verder met het plattelandsbeleid. Ze noemen me de geestelijk vader van de akkerrand. Het is teleurstel lend dat juist in de gemeente waar ik raadslid ben de akkerranden om zeep worden geholpen. Mid delburg verhoogt wel de toeristen belasting, dat moet de gemeente ook alles aangrijpen om het toeris me te stimuleren." Ontmoetingsdag allochtonenorganisaties in de Goese Polder. door Willem van Dam GOES - Aarab Elhouarie tilt trots de glimmende deksels van de scha len. Kijk eens hoe lekker: dajaaj, kefta, begrir - allemaal Marokkaan se hapjes. Buiten, op het pleintje, laten de wijkbewoners het zich goed smaken. Wie wil er nog een Surinaams pasteitje of een bakaba- na? Of toch maar liever een Hol landse haring of een blokje kaas? Op dat pleintje, achter de BP-gara- ge in het hartje van de Goese Pol der, troffen zaterdag zwart, bruin, blank en geel elkaar. Om samen een hapje te eten, een glaasje te drinken, te dansen én om elkaar een beetje beter te leren kennen. Zevenduizend bewoners telt de Goese Polder, onder wie veel al lochtonen: Surinamers, Antillia- nen, Arubanen, Marokkanen, Tur ken, Joegoslaven, Vietnamezen. Het kan nooit kwaad, zo bedach ten allochtonenorganisaties, als al die verschillende nationaliteiten eens wat vaker bij elkaar over de vloer komen. En zo ontstond het initiatief om een ontmoetingsdag voor alle wijkbewoners te organise ren. Nodig? „Vind ik wel", knikt Aarab Elhouarie (45 jaar), voorzitter van de Marokkaanse stichting. Hoe vaak worden Marokkanen niet met een scheef oog aangekeken? Niet eerlijk, zegt hij. „Het overgro te deel van de Marokkanen heeft zich aangepast aan de Nederlandse samenleving. Met de meeste Ma rokkanen kun je gewoon gezellig iets eten en drinken." Het pleintje is versierd met vlagge tjes. Uit de geluidsboxen klinkt een muziekje dat sterk doet verlan gen naar een vakantie op het strand van een exotisch oord. Op bouwwerker Jos Bekkers blikt te vreden om zich heen. Mooi toch, zo'n ontmoetingsdag? Het idee vloeide voort uit het voor nemen van de stichting Surantar (Surinamers, Antillianen, Aruba nen) een open dag te organiseren om te laten zien wat zij zoal doet. We doen mee, zeiden de Turken. Wij ook, riepen de Marokkanen. Er werden folders verspreid en affi ches tegen lantarenpalen geplakt. Met de ontmoetingsdag (rommel markt, kinderspelen, hapje eten, drankje drinken, dansje doen) wil den de organisatoren niet alleen aantonen dat blank, zwart, geel en bruin heel goed naast elkaar kun nen wonen, ze wilden ook laten zien dat de Goese Polder een wijk is, waar het niet zo slecht toeven is als velen nog altijd denken. Wie wil er nu in de Goese Polder wonen? Ik niet, dacht ook Wille- mien Everse (52 jaar) toen ze er elf jaar geleden, door privé-omstan- digheden gedwongen, terecht kwam. Maar het is zó'n wijk en ze steekt de duim waarderend om hoog; al die verschillende nationa liteiten maakt de Goese Polder kleurrijk. „Als je hier een beetje an ders bent dan anderen, stoort nie mand zich daaraan. Vroeger durf de ik nauwelijks te vertellen dat ik in de Goese Polder woon, de wijk had het toch het imago van rot zooi, achterstand en criminaliteit. 'Als je hier een beetje anders bent dan anderen, stoort niemand zich daaraan' Maar dat beeld is helemaal achter haald. Zodra ik de -televisietoren zie, voel ik me helemaal thuis." Onder een tentzeiltje drinkt 'oma' Sprenger de Roover (86) een glaas je sinaasappelsap. Hoe ze hier ver zeild is geraakt? Nou, via, haar 'lie ve buurvrouw'. En ze wijst naar de Surinaamse Mera Held. Ze wo nen al lang naast elkaar, 'en we kunnen zoveel van elkaar leren'; hoe je Hollandse erwtensoep maakt bijvoorbeeld, en wat je alle maal met Surinaamse kruiden kunt doen. Een eindje verderop zit lanus de Visser (70) die in zijn scootmobiel een shagje draait en aan een pijpje pils zuigt. „Ik kwam toevallig langs en dacht: hé gratis bier." Geeft niks, glimlacht Surish Raghoebier, bestuurslid van Suran tar, iedereen is welkom. Iemand nog trek in een bakabana? Havendagen Tholen trekken ongeveer 9000 bezoekers. door Willem van Dam THOLEN - Hoeveel haring kan een mens naar binnen werken? Veel, héél veel. Als je maar over de juis te techniek beschikt. Zaterdagmiddag, op het Thoolse havenplateau, deden elf deelne mers een gooi naar de titel Thool se haringhapkampioen 2007. André Faber uit Sint-Annaland liet er 22 (in 15 minuten) naar binnen glijden. Daarmee veroverde hij de wisselbeker én - als extra beloning - een portie paling. De winnaar van vorig jaar, Izaak Goedegebuure (ook al uit Sint-An- naland), moest zaterdag verstek la ten gaan; probleempje met zijn nieren en de arts had hem boven dien ernstig ontraden om aan de kampioenschappen deel te ne men. De ervaren haringhapper, zo we ten de kenners, begint héél rustig. En tussendoor - vis moet zwem men, nietwaar? - dient een glaasje gedronken te worden. De één pre fereert een bekertje water, de an der geeft de voorkeur aan een pils je, en een enkeling zweert bij een glaasje whisky. Zo rond de tien tot twaalf harin gen ligt het breekpunt. „Dan gaat het maagzuur opspelen." Vandaar die emmertjes die veiligheidshalve op het podium gereed zijn gezet. De eerste deelnemers haakten al bij vijf haringen af André Faber slikte in kalm tempo door. Nauw lettend op de vingers gekeken door in blauwe T-shirts gestoken scheidsrechters. Want ook het ha ringhappen is aan regels gebon den; de haring dient tot aan het staartgraatje geconsumeerd te wor Haringhapkampioenschappen in Thol den, zo niet, dan volgt puntaftrek. Een verbetering van het record (27 haringen) zat er zaterdag niet in. Dat lag vooral, vond één van de deelnemers, aan de kwaliteit van de haringen. „Het leken wel bakste nen." Het kampioenschap haringhappen was een onderdeel van de Thoolse havendagen. Die trokken ongeveer 9000 bezoekers. Dat waren er on 1:geen record... foto Willem Mieras geveer net zoveel als vorig jaar. Op en rond het water waren tal van ac tiviteiten: een zomermarkt, de monstraties oude ambachten, kin derattracties, shantykoren en op tredens van plaatselijke popbands. De havendagen werden zaterdaga vond afgesloten met Marianne We ber en Albert West. De organisato ren waren dik tevreden. „Volgend jaar weer!" NIEUWE TONGE - Twee 23-jarige in woners van Ouddorp zijn zaterdag avond in een veld aan de Batte- noordseweg bij Nieuwe Tonge be trapt op het stelen van uien. De politie werd door een getuige at tent gemaakt op de mannen. Zij hadden al 25 kilo uien in hun auto gelegd. Eveneens in Ouddorp greep de po litie een 19-jarige inwoner van Mid- delharnis in de kraag. Deze man was een woning binnengedron gen. Toen de politie hem aantrof was hij daar koffie aan het zetten. De bewoners waren 's ochtends rond vijf uur wakker geschrokken van de geluiden die de indringer maakte. De man, verkeerde onder invloed van alcohol en had door weekte kleren aan. Hij verklaarde niet te weten hoe hij de woning was binnengekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44