Buitenland Londen ontsnapt aan ramp Rechtse radiomakers regeren in Amerika Oost-Timorese vrijheidsstrijder bijna premier Gore wint van Hillary en Barack 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' Politie verijdelt terreuraanslagen met bomauto's. Verkiezingen gaan tussen Gusmao's CNRT en de Fretilin-partij. Conservatieven vegen de vloer aan met alles wat naar links riekt. PZC Zaterdag 30 juni 2007 I 9 door Esther Gotink LONDEN - De terreurdreiging is weer volop terug in de straten van Londen. De stad is in verhoogde staat van paraatheid sinds donder dagnacht een flinke autobom werd ontdekt die mogelijk zijn doelwit had nabij de drukke nacht club Tiger Tiger. De politie meent dat als de explosieve cocktail van benzine, gasflessen en spijkers was afgegaan, een groot aantal gewon den en dodelijke slachtoffers had kunnen vallen. Zij denkt nu een verdachte te hebben: een moslim extremist, mogelijk lid van Al Qai- da, die uren voor de ontdekking van de bomauto op een internetpa gina repte van een grote aanslag. Verdere gegevens zijn niet bekend gemaakt. Gisteravond bevestigde de Londen- se politie de vondst van een twee de autobom. De explosieven wa ren verstopt in een Mercedes die verkeerd stond geparkeerd in de wijk West End en werd versleept naar een plek bij Hyde Park. Scot land Yard heeft het publiek opge roepen uiterst waakzaam te zijn. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de alarmfase 'ernstig' afgekondigd. Dat betekent dat ze een aanslag waarschijnlijk acht. De politie bevestigde gisteravond dat sprake was van een potentiële terreuraanslag. De eerste bom werd aangetroffen in een zilver- groene Mercedes en door de explo sieven opruimings dienst onklaar gemaakt. De auto was ontdekt door een am bulancedienst die er rook uit had zien komen. Het voertuig was te gen vuilcontainers aangereden, waarna de bestuurder op de vlucht was geslagen. Het voorval deed zich voor rond één uur 's nachts. De eerste bomauto is intussen voor forensisch onderzoek naar een laboratorium in Kent ge bracht. Hier werd ook de bus on derzocht die op 7 juli 2005 op Ta vistock Square was geëxplodeerd, m De Britse politie heeft een grote aanslag in het centrum van Londen voorkomen. Een verdach te die tevoren al een aanslag meldde op internet, is opgepakt. Nadat de bom onschadelijk is gemaakt, wordt de auto waarin de eerste vondst werd gedaan afgevoerd naar een forensisch laboratorium. foto AP waarbij een aantal dodelijke slacht offers viel. De nieuwe premier Gor don Brown zei dat de ontdekking van de bom, volgende week pre cies twee jaar geleden na de fatale aanslag in het Londense openbaar vervoer dat 52 mensenlevens kost te, bewijst dat Groot-Brittannië nog altijd wordt geconfronteerd met een 'serieuze en voortduren de dreiging'. Volgens Peter Clarke, hoofd anti-terreurafdeling van de Metropolitan Police, is het te vroeg om te speculeren wie achter de aanslagpoging zat. Hij zei ook nog niet te weten of de locatie waar de auto tot botsing kwam het beoog de doelwit was. DILI - Voor de derde keer in drie maanden mogen de Oost-Timore- zen morgen naar de stembus voor verkiezingen. De parlementsverkie zingen moeten een apotheose wor den voor de nog steeds populaire vrijheidsstrijder Xanana Gusmao. Die probeert met een nieuwe par tij de greep van Fretilin op de macht in het kleine katholieke land te breken. De bebaarde held van de onafhan kelijkheidsstrijd tegen Indonesië, en tot vorige maand president, had jarenlang goede banden met zijn grootste rivaal, ex-premier Ma- ri Alkatiri. Maar die laatste wordt gezien als het zwarte schaap van het land sinds het straatgeweld dat Dili vorig jaar schokte. Alkatiri nam de verantwoordelijkheid voor het bloedvergieten op zich, dat was begonnen met het ontslag door de premier van een deel van het leger. Alkatiri's eens oppermachtige Fre tilin-partij verloor sindsdien veel aan populariteit. Gusmao, ooit lei der van de partij die voortkwam uit de onafhankelijkheidsstrijd met Indonesië (1975-1999), doet met de nieuwe partij CNRT (Na tionaal Congres voor de Recon structie van Oost-Timor) mee aan de verkiezingen. Waarnemers voorspellen dat hij de premier wordt van een brede coalitierege ring. Bij de presidentsverkiezingen van april en mei kozen de Timorezen overweldigend voor Nobelprijs winnaar Jose Ramos-Horta. Die nam de grotendeels ceremoniële 'Exploitatie olievelden grote uitdaging in een land vol analfabeten' post over van zijn vriend Gusmao, die zich nu actiever wil bemoeien met de grote problemen van de ruim een half miljoen inwoners. Het jongste land van Azië kampt met een enorme werkloosheid. Een vijfde van de jonge bevolking (ruim een derde is jonger dan veer tien jaar) is afhankelijk van voed selhulp. Onder de wateren voor de kust liggen grote olie- en gasvoor raden te wachten op exploitatie, Om de miljarden dollars te behe ren die daardoor moeten gaan bin nenstromen, is echter een grote uitdaging in een land waar slechts 43 procent van de mensen kan le zen en schrijven. Toch is Oost-Timor geen misluk king, meent John MacDougall, een waarnemer bij de verkiezingen die het land geregeld bezocht. „Oost-Timorezen kunnen nu kie zen voor hun nieuwe leider, dat was zes jaar geleden ondenkbaar." WASHINGTON - De Democraat en gewezen vice-president van de Ver enigde Staten, Al Gore, blijft als spook boven de campagne hangen in de aanloop naar de voorverkie zingen in 2008. Hoewel de milieuactivist Gore geen kandidaat is, is hij nog altijd razend populair onder Democrati sche kiezers. In de staat New Ham pshire is hij zelfs zo geliefd dat hij meteen aan de leiding zou gaan, mocht hij zich alsnog melden aan het verkiezingsfront. Hillary Clinton gaat momenteel comfortabel aan de leiding in de opiniepeilingen. Zij lijkt steeds minder te vrezen te hebben van haar belangrijkste rivaal Barack Obama. Mocht Gore echter toch besluiten mee te doen, dan verdampt de steun voor de gewezen first lady. Bijna 30 procent van haar aanhan gers heeft aangegeven de steun aan haar in te trekken ten faveure van Gore. Voor Obama zou een dergelijke stap van Gore nog veel slechter uit pakken. In New Hampshire zou hij liefst 45 procent van zijn kie zers aan de voormalige vice-presi dent verliezen, zo bleek gisteren uit een peiling van de Suffolk Uni versity. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De nieuwe immi- gratiewet is van de baan in de Vere nigde Staten. Rechtse radiomakers die wekenlang campagne voerden tegen de wet, kraaien victorie. „Talk radio regeert dit land." De stem van Rush Limbaugh is overal in Amerika luid en duide lijk te horen. De ongekroonde ko ning van 'talk radio' mag dagelijks op zo'n 650 radiostations urenlang tekeer gaan tegen alles wat het ge liefde Amerika bedreigt. Of het nu ongelovigen zijn of tegenstanders van de oorlog in Irak of Bill en Hil lary: Rush veegt er onder het kau wen van zijn sigaar met plezier de vloer mee aan. Het stranden van de door de Ame rikaanse president George Bush ge wenste immigratiewet donderdag is voor een groot deel te wijten aan radiomakers als Limbaugh, Sean Hannity en Michael Savage. En nog tientallen andere aartscon servatieven die normaal gesproken hun pijlen richten op Democra ten. De ooit bijna de hemel in ge prezen Georg Bush riep hun toorn over zich af door te pleiten voor een wet die twaalf miljoen illegale immigranten de kans zou geven op een verblijfsvergunning. „Een uitverkoop van het land", meenden de conservatieve radio makers. De 'amnestie' zou hetzelf de effect hebben als de intocht van de Hunnen voor het Romein se Rijk: de totale ineenstorting. Limbaugh en zijn epigonen riepen hun luisteraars op om Republikein se voorstanders van de wet te be stoken met telefoontjes en brie ven. Geldschieters van Republikeinse verkiezingscampagnes moesten hun geld terugeisen. Het had effect: de ene na de ande re Republikein haakte af. Uiteinde lijk kwam Bush donderdag maar liefst veertien stemmen tekort in de Senaat. „Talk Radio regeert dit land", mop perde de Republikeinse senator Trent Lott eerder. „De helft van de tijd weten ze niet waar ze het over hebben." De kritiek viel slecht bij de Republikeinse achterban. „Heeft Lott net politieke zelf moord gepleegd?", vroegen politie ke commentatoren zich af Lott 'De helft van de tijd weten ze niet waar ze het over hebben' moest zich daarna in alle bochten wringen om te benadrukken dat hij een groot respect had voor de miljoenen luisteraars en dat zijn opmerking zeker niet beledigend was bedoeld. „Het is dan ook een grap om talk radio nu de schuld te geven van de gestrande wet", meent Michael Harrison van Talkers Magazine, een Amerikaanse vakblad over talk radio. „Politici proberen hun falen altijd af te schuiven op ande ren. Door af te geven op de conser vatieve radiomakers zeggen zij ei genlijk: iedereen die het niet met mij eens is, moet zijn mond hou den." Het is op z'n minst ironisch te noe men dat de Republikeinen zich nu beklagen over de radioshows, meent ook Mark Lloyd, auteur van een recent rapport over de Ameri kaanse talk radio. „Normaal ge sproken hoor je de Republikeinen niet, want politieke radio in Ameri ka is conservatieve radio. Van iede re tien uur die op commerciële sta tions gevuld wordt met politieke programma's, is negen uur conser vatief te noemen", zegt Mark Lloyd. De eenzijdigheid van het Ameri kaanse radioaanbod is een erfenis van toenmalig president Ronald Reagan. Die maakte in 1986 een einde aan de 'fairness doctrine', een handvest dat radiostations ver plichtte om een onderwerp even wichtig te behandelen. Reagan zorgde er ook voor dat de mede dingingsregelgeving versoepeld werd. Daardoor zijn de honderden loka le en regionale radiostations van Amerika nu in handen van een handvol eigenaren. „Shows als die van Limbaugh zijn overal in het land te horen omdat de eigenaren daarmee goedkoop zendtijd kunnen vullen", aldus Lloyd. „Progressieve radiomakers hebben veel minder geprofiteerd. Conser vatieve radio is nu eenmaal gun stig voor de business. Linkse radio doet moeilijk over milieuvervui ling en hoge bonussen in het be drijfsleven. Adverteerders houden daar niet van."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9