Rijks-cao jaagt GGD op kosten Geen getijdennatuur in Braakman-Zuid Geen zorgen over Zeeuwse Impuls Paul de Waard bedankt Australiërs voor medeleven De keuze is meer geld naar de GGD of minder gezondheidszorg. Nadelige effecten van alternatief voor ontpoldering zijn groot. El Provincie neemt even meer aandelen in ontwikkelingsbedrijf. PZC Zaterdag 30 juni 2007 I 31 door Claudia Sondervan GOES - De GGD Zeeland kost de Zeeuwen volgend jaar 17,04 cent per persoon. Als de gemeenten tenminste akkoord gaan met een grotere stijging van het GGD-bud- get dan de richtlijn van Vereniging van Zeeuwse Gemeenten aangeeft. De oorzaak ligt in de salarisstij ging van tien procent die rijksamb tenaren in de komende drie jaar krijgen. Als de GGD geen twee procent meer budget krijgt in plaats van het inflatiepercentage van anderhalf procent, moet de dienst voor 100.000 euro schrap pen in de gezondheidstaken, zegt directeur V. Slenter. „Dan moeten we weer schrappen in de tubercu losebestrijding of in logopedie." Het algemeen bestuur van de GGD vergaderde gisteren over de begroting 2008 van de GGD. Aan vankelijk leken de meeste gemeen ten de stijging van twee procent af te wijzen. Zij wezen op de richt lijn van de Vereniging van Zeeuw se Gemeenten. Die bepaalt hoe veel de diensten die de gemeenten samen betalen, zoals de GGD, jaar- Jijks meer mogen kosten. Dat geldt miet voor de loonkosten, herinner- De nieuwe werkwijze van de ge- zondheidszorg voor nul- tot ne- j gentienjarigen in Zeeuws-Vlaan- r deren leverde de GGD een over schot van 40.000 euro op. den Tholens wethouder M. Velt- huijsen en Hulster burgemeester J. Mulder de vergadering. Weer kor ten op gezondheidstaken zoals log opedie, dat juist vorig jaar met veel moeite en financiële steun van de provincie overeind is gehouden, lokte de gemeenten ook niet aan. De GGD heeft in 2006 ruim geld overgehouden op zowel de wette lijk verplichte taken, zoals infectie- bestrijding en het vaccinatiepro gramma, als op diensten aan ande ren, zoals forensische geneeskun de voor de politie en gemeentelij ke projecten. De nieuwe werkwij ze van de jeugdgezondheidszorg in Zeeuws-Vlaanderen leverde 40.000 euro op. Slenter verwacht dat de gemeenten de integratie van de consultatiebureauzorg en de zorg voor schoolgaande kinde ren tot negentien jaar willen uit breiden naar Walcheren en de Oosterschelderegio. Grote domper is de 190.000 euro die Geneeskun dige Hulp bij Rampen en grote On gevallen (GHOR) extra kostte in 2006. Na een schrobbering van In spectie voor de Gezondheidszorg werd dit geld gereserveerd om de hulp in geval van een grieppande- mie geregeld te krijgen. Of de ge meenten dat geld betalen via de GGD of de Veiligheidsregio, waar de GHOR in januari naar is overge gaan, daar zijn ze nog niet uit. Ac countants moeten daar goed naar kijken, vindt het GGD-bestuur. „Of je door de hond of door de kat gebeten wordt", schamperde burgemeester van Kapelle, S. Kra mer. door Ben Jansen MIIDDELBURG - De Braakman-Zuid is bij nader inzien niet geschikt voor getijdennatuur. Er is lastig er een gebied van te maken met waar devolle estuariene natuur. Het gebruik van de Braak man-Zuid als alternatief voor ont poldering pal aan de Westerschel- de zou ten koste gaan van de zoete natuur, waarvan nu sprake is, en van landbouwgrond. De kosten zijn hoog en ook wordt verwacht dat het gebied snel zal dichtslib ben, waardoor het getij-effect af neemt. De commissie-Maljers heeft de Braakman-Zuid naar voren gescho ven als alternatief voor natuuront wikkeling in polders die aan de Wewsterschelde grenzen. Deskun- Van de vier alternatieven voor ontpoldering die de commis sie-Maljers heeft aangedragen, zijn er maar drie haalbaar. Ook de Braakman-Zuid valt af. digen hebben dit idee nader onder zocht en zijn tot de conclusie geko men dat getijdennatuur in dit ge bied weinig zinvol is. Dat geldt ook voor uitbreiding van het Zwin. Daarvoor waren drie polders in beeld. De Zwinpolder is te klein en levert maar weinig estuariene natuur op, zeker wan neer dat wordt afgezet tegen de ho ge kosten van de aanleg van een zoutwaterkanaal. In de Willem-Le- opold- en de Verschepolder kan de beoogde zoute planten- en die renwereld zich lastig ontwikkelen vanwege de tamelijk hoge ligging. Maljers en de zijnen hebben ook de opvulling van de geul Vaarwa ter langs Hoofdplaat gesuggereerd. Dat is een ingreep die volgens des kundigen tot een forse ingreep in het geulen- en platenpatroon kan leiden. Op andere plekken in de Westerschelde is deze maatregel wellicht beter toe te passen. Blijft over van de alternatieven van Maljers de aanleg van buiten dijkse natuur bij Perkpolder. Daar was al 40 ha voorzien, maar er kan 35 ha extra aan worden toege voegd. Deze uitbreiding is volgens de deskundigen wel zinvol. door Guido van der Heijden MELBOURNE - Paul de Waard steekt vanuit het zieke- huisbed zijn duim op. De Middelburger die bij een schietpartij in Melbourne zwaargewond raakte, is aan de beterende hand. De Waard heeft gisteren in een ver klaring de inwoners van Melbourne en alle overige Au straliërs bedankt voor het medeleven. Inmiddels ligt hij niet langer op de intensive care maar op een gewone af deling van het Royal Melbourne Hospital. In de verklaring bedankt hij voor de overweldigende hoeveelheid kaarten, brieven, emails, bloemen en knuf fels. De Waard zei er veel steun van te ondervinden. Kort daarna moest De Waard weer naar de operatiezaal vanwege complicaties. Zijn genezingsproces verloopt niettemin voorspoedig volgens ziekenhuisvoorlichter Rod Jackson Smith. foto familie De Waard www.pzc.nl door Ben Jansen MIDDELBURG - In de Staten van Zee land leven zorgen over het begin van het ontwikkelingsbedrijf Eco nomische Impuls Zeeland. Niet no dig, verzekerde gedeputeerde Mar ten Wiersma (GL, economie) giste ren. Carla de Paepe (WD), Bas Feijtel (CDA) en Gertjan Bouterse (SP) gaven uitdrukking aan hun bekom mernis. Aanleiding was de mede deling van het dagelijks provincie bestuur dat de provincie in de aan loopfase niet 49 procent van het aandelenpakket van de NV Econo mische Impuls voor zijn rekening neemt, maar 86 procent. En dat terwijl het de bedoeling was dat de gemeenten, onderwijsinstellin gen en het bedrijfsleven elk voor 17 procent zouden deelnemen. De Statenleden maakten zich zorgen om het draagvlak voor het ontwik kelingsbedrijf waar zo lang naar is uitgekeken. Wiersma wuifde de bezorgdheid weg. Hij legde er de nadruk op dat het grotere aandelenpakket voor de provincie als een tijdelijke op lossing moet worden gezien om Economische Impuls Zeeland snel aan het werk te krijgen. Aan het De provincie Zeeland wil vaart maken met de oprichting van ontwikkelingsbedrijf NV Econo mische Impuls Zeeland en ver ruimt aandelenpakket. grotere belang van provincie mo gen geen conclusies over het draag vlak worden verbonden. Eén ge meente (Borsele) heeft tot nu toe laten weten niet aan het ontwikke lingsbedrijf mee te willen doen. In drie andere (Kapelle, Noord-Beve land en Sluis) is de besluitvorming nog niet afgerond. Onderwijsinstel lingen en bedrijfsleven formeel kunnen pas mee doen nadat de op richting van de NV een feit is. Wiersma: „Vanwege er vaart in zien te krijgen. Dat kan door als provincie tijdelijk een groter aan delenpakket te nemen en later weer terug te gaan naar de afge sproken 49 procent. Als we dat niet zouden doen, duurt het tot oktober of november voordat we het het ontwikkelingsbedrijf aan de slag kunnen gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65