Binnenland Pinpas blijft zeker tot 2013 in gebruik opruimmg. te Kabinet werkt aan moderniseren ontslagrecht en scholingsrechten Petitie openheid over Irak krijgt veel steun Ophef over lijsten met illegalen Nationaal Historisch Museum wordt gevestigd in Arnhem 4 I Zaterdag 30 juni 2007 PZC Invoering van een Europees betaalsysteem duurt drie jaar langer. met heel veel keus peur van straaten PvdA treedt op tegen deelraadsleden Verdachten gijzeling blijven in hechtenis Leeftijdsgrens voor griepprik gaat omlaag Prins Pieter-Christiaan uit ziekenhuis Oproep tot enquête over Nederlandse betrokkenheid. DEN HAAG - De pinpas en acceptgi ro blijven nog tot zeker 2013 be staan. De Nederlandse banken trekken op zijn minst drie jaar extra uit voor de invoering van een nieuw Europees betaalsys teem, genaamd Sepa. Vanaf 2009 zullen beide systemen enkele ja ren naast elkaar functioneren. Dat hebben de gezamenlijke banken gisteren laten weten. Als gevolg van de komst van Sepa verandert er veel in het Nederland se betaalsysteem voor bedrijven en particulieren. Niet alleen ver dwijnen de pinpas en de acceptgi ro, ook krijgt iedereen een langer bankrekeningnummer, wordt de chipknip afgeschaft en verdwijnt de overstapservice voor mensen die van bank wisselen. Slechts acht procent van het huidige be taalverkeer blijft ongewijzigd. De invoering in Nederland wordt vertraagd, omdat er met name bij bedrijven en winkeliers grote be zwaren bestaan tegen het nieuwe Europese systeem. De onderne mers vrezen dat Sepa veel duurder wordt, vooral omdat de goedkope PN Chipknip, pinpas en acceptgiro- kaart verdwijnen in het Europese betaalsysteem Sepa. Het huidige systeem en Sepa blijven enkele jaren naast elkaar bestaan. DEN HAAG - Minister Ronald Plas- terk van Cultuur heeft het Natio naal Historisch Museum toegewe zen aan Arnhem. De twee andere kanshebbers, Amsterdam en Den Haag, hadden het nakijken. Plasterk kiest voor Arnhem 'om zo veel mogelijk jongeren en mensen die niet zo veel naar het museum gaan' te trekken. De minister wil met het Nationaal Historisch Mu- lange vorststraat - goes pinpas wordt vervangen door een duurdere Europese pas. Bij de pim pas betaalt de winkelier ongeveer 5 eurocent per transactie en bij de nieuwe kaart een percentage van de omzet. De extra tijd wordt nu gebruikt om verder te onderhandelen over de tarieven en ook om onderne mers meer tijd te geven hun appa ratuur te vervangen. Wanneer Se pa volledig wordt ingevoerd, is nu onduidelijk. Het duurt zeker tot 2013, maar mogelijk nog langer. De banken hebben nu afgesproken in 2009 te kijken wanneer de defini tieve invoering een feit wordt. Het Europese systeem wordt inge voerd als vervolg op de komst van de euro, zodat ook voor het girale geld dezelfde regels gelden. AMSTERDAM - PvdA-partijvoorzit- ter Koole vindt het 'onacceptabel' dat PvdA-raadsleden in Amster dam- Zuidoost zich schuldig heb ben gemaakt aan belangenverstren geling, waarbij ze ook persoonlijk voordeel genoten. Het partijbe stuur beraadt zich op 'nadere stap pen'. Die kunnen uiteenlopen van een berisping tot royement. Wel krijgen de betrokkenen nog een kans hun verhaal toe te lichten. BREDA - De zes verdachten die wor den verdacht van betrokkenheid bij de gijzeling van een 27-jarige man uit Oudenbosch blijven zeker nog veertien dagen in voorlopige hechtenis. Dat heeft de raadkamer gisteren besloten. Twee van de ver dachten werden woensdag door een arrestatieteam ingerekend op de Maanweg in Den Haag. Daarbij kwam een derde gijzelnemer om. DEN HAAG - De leeftijdsgrens voor de jaarlijkse griepprik gaat vanaf 2008 omlaag van 65 naar zestig jaar. Momenteel krijgen 65-plus- sers, mensen met ernstige ziektes als hiv en diabetes en verpleeghuis bewoners de prik standaard aange boden. Uit onderzoek blijkt dat griep ook bij gezonde mensen tus sen zestig en 65 jaar leidt tot meer huisartsenbezoek, ziekenhuisopna men en sterfte. UTRECHT - Prins Pieter-Christiaan heeft gisteren het Universitair Me disch Centrum Utrecht verlaten en is weer thuis in Amsterdam. De zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven werd vori ge week opgenomen in het zieken huis, omdat hij een ernstige huid infectie had. Hij kreeg direct in de aderen medi camenten toegediend. seum een andere doelgroep berei ken dan de vaste museumbezoe ker. De kracht van Amsterdam, het gro te aanbod van museums, heeft zich dus tegen de stad gekeerd. De PvdA-minister zegt dat hij zich kan voorstellen dat Den Haag te leurgesteld is. Eerder leek het erop dat deze stad de vestingplaats zou worden. DEN HAAG - Het kabinet werkt aan een voorstel om mensen meer aan het werk te helpen door onder meer het ontslagrecht te moderni seren en werknemers scholings rechten te geven. Dat heeft minis ter Donner van Sociale Zaken gis teren na afloop van de minister raad gezegd. Donner hoopt dat het kabinet het in de komende weken eens wordt, zodat het voorstel voor advies aan werkgevers en de vakbeweging nog deze zomer kan worden voor gelegd. Volgens hem mag de be sluitvorming niet te lang duren ge zien 'de expansiefase van de econo mie' die gepaard gaat met tekorten aan personeel, terwijl langdurig werklozen moeilijk aan de slag ko men. De meest betrokken bewindslie den werden het vorige week op hoofdlijnen al eens over een nieu we opzet. Het plan bestond eruit Minister Donner van Sociale Za ken wil meer mensen aan het werk hebben. Werknemers moe ten onder meer scholingsrechten krijgen. kom j we- A/êvuea; ER ng<s BEAJ DEN HAAG - Meer dan 126.000 Ne derlanders hebben hun handteke ning gezet onder een oproep voor een parlementaire enquête naar de Nederlandse betrokkenheid bij de oorlog in Irak. De burgerbeweging Openheid over Irak (OOI) trok daarvoor hon derd dagen het land in. De organi satie verzamelt nog verder en hoopt er dinsdag 130.000 hebben. Ook op de website openheidover- irak.nl is ondertekening mogelijk. Op 3 juli willen de Tweede Kamer leden Harry van Bommel (SP) en Femke Halsema (Groenlinks) sa men met Bart Griffioen van de coalitie Stop de Oorlog de petitie overhandigen aan voorzitter Yvon ne Timmerman-Buck van de Eer ste Kamer. Ook hebben ze de fractievoorzit ters en de senatoren die het woord voeren over Buitenlandse Zaken, Defensie en Ontwikkelingssamen werking uitgenodigd voor de aan bieding, die symbolisch om vijf voor twaalf plaatsvindt. De actievoerders wenden zich tot de Eerste Kamer, omdat in de Tweede Kamer steeds te weinig steun is geweest voor zo'n onder zoek. De senaat debatteert op 3 juli over mandaten van toekomsti ge missies en betrokkenheid bij conflicten. De Eerste Kamer mag een onder zoek houden naar de Nederlandse steun voor de oorlog in Irak. Pre mier Jan Peter Balkenende heeft eerder gezegd dat het de senaat vrij staat zo'n besluit te nemen. De drie regeringsfracties in de Tweede Kamer hebben afgespro ken dat zo'n onderzoek er niet komt, maar die afspraak is niet bin dend voor de senaat. Vooral voor de PvdA is dat cruciaal. De PvdA is al jaren voorstander van zo'n parlementair onderzoek. „Een van de eerste dingen die we gaan doen als we gaan regeren is een onderzoek naar de inval in Irak. Je moet als land bereid zijn je zelf kritisch te onderzoeken", zei PvdA-Kamerlid Aleid Wolfsen nog in november 2006 in de aan loop naar de verkiezingen. Bij de formatiebesprekingen kreeg de par tij haar coalitiegenoten CDA en Christenunie niet mee. Het CDA zat destijds in de regering die het besluit nam naar Irak te gaan. dat de gouden handdruk voor ho gere inkomens tot maximaal een jaarsalaris wordt beperkt. Lagere inkomens kunnen meer jaarsalaris sen meekrijgen, tot een maximum van 75.000 euro voor personen on der de 40 jaar en van een ton voor 40-plussers. Het onderwerp ontslagrecht zorg de voor veel problemen rond de participatietop waar het kabinet deze week afspraken heeft ge maakt met werkgevers, vakbewe ging en gemeenten om 200.000 extra mensen aan de slag te hel pen. DEN HAAG - De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) keert zich tegen een oproep om lijsten van illegale vreemdelingen bij te houden. De koepel van gemeenten vindt dat dit buiten de afspraken valt die met staatssecretaris Nebahat Albay- rak (Justitie) zijn gemaakt over de pardonregeling voor een oude groep asielzoekers. „Gemeenten houden geen lijsten bij van illegale vreemdelingen", al dus VNG-voorzitter Wim Deet- man gisteren. „Burgemeesters heb ben ook helemaal geen titel of be voegdheid om te controleren of ie mand al dan niet illegaal in Neder land verblijft." De VNG-voorzitter reageerde op de oproep die burgemeester Walla ge van Groningen doet om infor matie over illegale vreemdelingen te overleggen aan Albayrak. Wallage vindt dat burgemeesters niet moeten weglopen voor de ver velende kant van de pardonrege ling. Die is dat Albayrak illegalen die niet in aanmerking komen voor een verblijfsvergunning con sequent wil uitzetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4