Cultuur Het data-bombardement van Ikeda Gipsy Road Show op Straatfestival Expositie en concert van Japanse kunstenaar in De Vleeshal. B Mini-karavaan over sinti- en roma-cultuur op Spuikom Vlissingen. Espressobar-expositie in Gallery Revolution Tournee band Destine door Groot-Brittannië Overzichtsexpositie werk Regi van Driel Nieuw platencontract voor 2nd Place Driver PZC Zaterdag 30 juni 2007 I 39 door Rolf Bosboom middelburg - De wetenschap dat Ryoji Ikeda - Japans meest toon aangevende componist van elektro nische muziek - in Middelburg is, heeft al tot opwinding bij fans uit het hele land geleid. Zijn werk kent een flinke schare fanatieke aanhangers. In De Vleeshal toont hij niet alleen een nieuwe audiovi suele installatie data.tron geti teld), maar verzorgt hij vanavond na de opening van de expositie ook een optreden. Rond de kunstenaar hangt een waas van geheimzinnigheid, want hij weigert elke toelichting op zijn werk. Hij wil de ervaring van de toeschouwer of de luisteraar niet beïnvloeden door zijn intenties uit een te zetten. Interviews zijn daar om niet aan de orde, zoals hij zich evenmin laat fotograferen. Ikeda is gefascineerd door data: ge tallen en codes waarmee de werke lijkheid wordt vastgelegd, beheerst Ikeda wil de toeschouwer niet beïnvloeden door zijn intenties uiteen te zetten en begrepen. Die toont hij recht streeks en confronterend. In Mid delburg heeft de kunstenaar De Vleeshal verduisterd. Achterin staat een enorm wit scherm, waar op talloze getallenreeksen worden geprojecteerd die in moordtempo variëren. Het bombardement aan data wordt begeleid door geluid. Bij elke 'piep' staat het beeld even stil. Naar verluidt gaat het om gege vens over de menselijke genen. De toeschouwer wordt vooral overwel digd door de immense hoeveel Data.tron, werk van Ryoji Ikeda in De Vleeshal. heid gegevens, die tegelijkertijd een besef geven van de complexi teit van het leven. De uitvoering van Ikeda's geluids- werk dataphonics vindt vanavond plaats in volledige duisternis. „Het duurt twintig minuten", zegt Rut- ger Wolfson van De Vleeshal. „Veel meer kun je ook niet aan." In De Kabinetten van De Vleeshal begint ook vandaag een expositie in het verlengde van Ikeda's werk. Gastconservator is Lucas van der Velden. Hij heeft werk van drie kunstenaars verzameld die net als de Japanner een totaalbeleving be ogen van beeld, geluid en tijd. Het zijn Thomas Köner, Jürgen Reble en Jan-Peter E.R. Sonntag. Van der Velden wilde juist wat an dersoortig werk laten zien dan in De Vleeshal. „Ikeda is vooral een audiovisuele ervaring die je moet ondergaan. Het is heel digitaal en heeft een eigen soort esthetiek. De drie kunstenaars die ik heb geko zen gebruiken de realiteit als ver trekpunt maar hebben allemaal een eigen manier om daar van daan te raken en te extrapoleren naar een nieuwe werkelijkheid." Köner comprimeert 3000 webcam- beelden van Groenland en Finland tot één sneeuwlandschap, begeleid door een hypnotiserende sound track. Reble filmde vanuit de Ya- manote-trein in Tokio, maar be werkte het materiaal dusdanig dat alleen een duistere reis door wol ken van filmkorrels is te zien. Sonntag brengt twee historische elementen uit 1943 samen: een fo- foto Lex de Meester to van Stalingrad en een geluidsop name van een lied van Schubert. Ryoji Ikeda, t/m 9 september in De Vleeshal, Markt, Middelburg. Ope ning vandaag om 18.00 uur. Aanslui ten, om 19.30 uur, live-optreden van Ikeda. Thomas Köner, Jürgen Reble en jan Peter E.R. Sonntag, t/m 9 septem ber in De Kabinetten van De Vlees hal, Zusterstraat 7, Middelburg. Openingstijden beide exposities: dinsdag t/m zondag, 13-17 uur. door Rolf Bosboom vlissingen - Het Straatfestival Vlis singen, dat van donderdag 5 tot en met zondag 8 juli wordt gehou den, heeft een nieuw onderdeel aan het programma toegevoegd: de mini-karavaan van de Gipsy Road Show. Deze is doorlopend te zien op vrijdag, zaterdag en zon dag voorafgaand en na afloop van de voorstellingen van Circus Ronal- do op de Spuikom. De toegang is gratis. De Gipsy Road Show is een afgelei de van het Internationaal Gipsy Festival Tilburg. Het bestaat uit een mini-karavaan met authen tieke woonwagens, een mobiele crêperie, een mobiele barwagen, een muziekkiosk en een circus tent. Het geheel is voorzien van passende aankleding, een serie le vensgrote portretfoto's van Rogier Fokke, een kleine expositie over sinti en roma in Nederland en he dendaagse live-sinti-en romamu- ziek. - Op vrijdag 6 juli om 22.30 uur is er een concert van Basily. Deze groep stond al vier keer op het North Sea Jazz Festival en is de inspirator Gypsy Road Show. van het jaarlijkse Rheinhardt-festi- val in Rijswijk. Basily brengt en spervuur van tokkel- en slaggitaar- werk, met daaroverheen Zuid-Eu- ropese vioolklanken. De dag erna, zaterdag 7 juli treedt om 15.00, 16.30 en 22.30 uur het Lincan Gipsy Ensemble op, het Roemeense orkest van topcymbal- ist Giani Lincan. De groep laat de passie van de van de Roemeense en Hongaarse zigeunermuziek ho ren maar ook de geraffineerde sa- lonmuziek uit Parijs en Wenen. Op de afsluitend zondag is drie keer (15.00,16.30, 22.30 uur) Rome- ny Jag te zien, een verhaal-, mu ziek- en dansproject van Bluma Schattevoet en het Romeny Jag En semble. De basis voor het program ma zijn de belevenissen en herin neringen van sinti en roma in Ne derland. De verhalen worden ge combineerd met uiteenlopende muziek, van czardas tot hotclub en van kermismuziek tot eigen com posities van accordeonist Roger Moreno. middelburg - Gallery Revolution 10" in Middelburg opent morgen de nieuwe expositie Espressobar Ko D'oooooooor met bijdragen van Henric Borsten (ruimtelijke struc tuur) en galeriehouder William Verstraeten (interieurconcept). Gerrit Schoenmakers verricht om 12.00 uur de opening van de expo sitie. De galerie (Lange Noordstraat 43) is open op maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 18.00 uur, za terdag van 10.00 tot 17.00 uur en de eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur. goes - De gedeeltelijk Zeeuwse rockband Destine maakt komende zomer tussen 4 en 16 augustus een tour door Engeland, Schotland en Wales. Er zijn al vier data beves tigd; de rest van de optredens wordt de komende weken bekend gemaakt op de website www.desti- ne.nl. Ter promotie van de tour is Destine vrijdag 6 juli te zien op muziekzender TMF, tussen 16.30 en 17.30 uur. Destine bestaat uit Robin van Loenen, Hubrecht Eversdijk, Laurens Troost, Tom Vorstius Kruijff en Robin Faas. kortgene - Een overzichtstentoon stelling van het werk van Regi van Driel is tot 11 augustus te zien in De Woongalerij aan de Kaaistraat in Kortgene. De expositie is te be zoeken van maandag tot zaterdag van 10 tot 18 uur. Het werk omvat tekeningen en schilderijen vanaf 1989 tot nu. De tekeningen zijn gemaakt met pot lood, krijt, houtskool en grafiet. Bij de schilderijen past zij vaak ge mengde technieken toe. Door vele lagen, bewerkingen en toevoegin gen van ander materiaal krijgt het werk diepte en structuur. goes - 2nd Place Driver, de band van de uit Goes afkomstige gitarist Bart Dietvorst, heeft een platen contract getekend bij Stacey Re cords. Het label dat de vorige cd's van de groep uitbracht - ...1 (2005) en The hungry ones (2006) - is on langs gestopt. Die twee albums zijn vanaf volgende maand ver krijgbaar via Stacey Records/ Rough Trade. 2nd Place Driver is momenteel be zig met nieuw werk voor een der de cd, die Stacey Records later dit jaar wil uitbrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41