Zeeland jaren met gevolgen misbruik' Portret van katholieke plekken Hamelink treedt aan als GS-lid Getij denenergie in Borsele stap dichterbij Autozender op digitale televisie 2006 HMHMI MM ■MMI MMBMH HMI RKK-radioprogramma vier weken achtereen in teken van Zeeland. Van Ginkel en Wiersma krijgen koninklijke onderscheiding. Eind dit jaar proef bij steiger Total met prototype turbine. Cijfers zedenmisdrijven in Zeeland over het jaar 2006 Nog 2 dagen PZC Zaterdag 30 juni 2007 I 3 7 telefonische melding meldingen aan het bureau ingezonden processen verbaal* openbare schennis 53 48 23 aanranding 23 40 14 verkrachting 14 42 15 incest 0 11 6 pornografie 1 ontucht minderjarigen 17 38 13 overige zedenzaken 62 25 kinderpornografie 10 Deze zaken zijn door de politie doorgestuurd naar het openbaar ministerie. Hier kunnen ook meldingen uit 2005 bij zitten. BURGH-HAAMSTEDE - Het RKK-ra- dioprogramma U bevindt zich hier speelt zich de komende vier we ken in Zeeland af Programmama ker Bart Geeraedts portretteert hierin katholieke plekken in Ne derland waar een verhaal aan vast zit. Morgen gaat het over Burgh- Haamstede (strandkerk O.L. Vrouw op Zee), 8 juli over Middel burg (Petrus en Pauluskerk), 15 juli over Aardenburg (O.L.V. met de inktpot) en 22 juli over Kapelleb- rug (O.L.V. ter Eecken). De uitzendingen zijn elke zondag avond van 19.00 tot 19.30 uur bij RKK op Radio 5. Bijzonder is dat op alle besproken locaties een bordje komt te staan met een ver wijzing naar een 0900-nummer dat de bezoeker met zijn mobiele telefoon kan bellen om een vijf mi- nutenversie van het programma te beluisteren en zo, ter plekke, meer over die trekpleister te weten te ko men. Bart Geeraedts heeft gisterochtend zelf het eerste bordje geplaatst bij de strandkerk in Burgh-Haamste- de. Het fragment is vanaf maandag te beluisteren. door Ben Jansen MIDDELBURG - Frans Hamelink uit Zaamslag is gisteren in de Staten van Zeeland beëdigd als gedepu teerde. Hij werd met welwillend heid en bloemen verwelkomd. Het lid van de Christenunie neemt in het dagelijks provinciebe stuur de plaats in (en het takenpak- 1 ket over) van zijn partijgenoot Jaap van Ginkel, die zijn functie vanwege zijn gezondheid moest neerleggen. Het terugtreden van Van Ginkel betekent ook de beëindiging van zijn deelname aan de provinciale politiek. Hij was sinds 1991 Staten lid. Zijn vertrek werd luister bij ge zet met een lintje (lid in de orde van Oranje Nassau) en bloemen. Dezelfde huldeblijk viel Marten Wiersma van GroenLinks ten deel. Hij blijft wel actiefin het pro vinciaal bestuur. Als gedeputeerde en niet langer als Statenlid. Die laatste rol vervulde hij sinds 1995. Bij de invoering van het dualisme zijn Gedeputeerde Staten en Pro vinciale Staten strikt gescheiden. Bloemen waren er ook voor de vrouw die dat dualisme in het Zeeuwse provinciaal bestuur voor een belangrijk deel heeft tot stand gebracht,-Statengriffier Bregina Al- lewijn. Zij legt haar functie neer om hoofd van de afdeling welzijn van de provincie te worden. dat de politie de dader heeft ge hoord. Dat hij is gewaarschuwd. Uit haar ervaring weet ze ook dat een deel van de slachtoffers naar de politie stapt omdat ze van de dader geen erkenning krijgen. Hij zwijgt, ontkent. „Ze krijgen op een normale manier geen erken ning van wat hen is overkomen." Slachtoffers stappen vaak pas ook jaren na dato naar de politie om dat ze er dan pas aan toe zijn. „Dat kan heel lang duren." Tegelijker tijd weet ze dat een aangifte doen het begin is van de verwerking. door Luc Oggel BORSSELE - Als het meezit, komt de eerste getijdenenergie in Zee land eind dit jaar in de gemeente Borsele. Er is een samenwerkings verband gevormd dat een proef gaat houden met een getijdenturbi- ne (een onderwatermolen) in de Westerschelde, bij de steiger van de Total-rafïinaderij bij het dorp Borssele. De gemeente doet al langere tijd onderzoek naar mogelijkheden om elektriciteit op te wekken uit stroming. Wethouder M. de Bruij- ne zei vorig jaar dat water altijd in beweging is en daardoor een be trouwbaardere energiebron dan wind. Bijkomend voordeel is dat getijdenturbines geen horizonver vuiling veroorzaken, zoals wind molens. Het consortium, dat op korte ter mijn een intentieovereenkomst on dertekent, bestaat naast de ge meente Borsele uit Total Neder land, Greenlab (Greenchoice en Eneco), Istemewa installatietech niek, Ecofys, aannemingsbedrijf Van der Straaten, Zeeuwind en de Zeeuwse Milieu Federatie. De be trokken partijen zijn inmiddels bij elkaar geweest. Er wordt op aange stuurd om eind dit jaar een proto type van de zogeheten Wave Ro tor van Ecofys bij de steiger te Borsele vindt partners voor opwekken elektriciteit uit stroming Westerschelde plaatsten voor het verrichten van metingen. Aan de hand van de re sultaten kunnen eventueel nog aanpassingen worden gedaan. De komende twee maanden wordt bekeken hoe de kosten wor den verdeeld en wat de rolverde ling binnen het project wordt. PZC Felix Binicewicz bron politie Zeeland GOES - Delta Digitale TV breidt het PlusPakket aanbod uit met de nieuwe Nederlandse televisiezen der CarChannel. CarChannel is volledig gericht op de auto. De nieuwe zender is vanaf maandag 2 juli te zien. CarChannel zendt iedere dag van 17.00 tot 01.00 uit en vervolgens wordt dit blok twee keer herhaald. Tussen 22.00 uur en 24.00 uur is er iedere avond een specifiek the ma om de verschillende doelgroe pen van autoliefhebbers gericht te benaderen. De thema's zijn Tu ning, 4x4 Off Road, Techniek, Ac tueel, Sports Adventure, Oldti mers 8c Classics en On the move Daarnaast is er een nieuwspro gramma CarUpdate. weer wat af te nemen. Wel raadt ze ouders en kinderen aan toch vooral voorzichtig te zijn met de computer. Want wat eenmaal op de computer staat is nooit meer te verwijderen. Wie bij de politie binnenstapt om aangifte te doen, voert eerst een oriënterend gesprek. Daarin ver telt Warrens of een van haar colle ga's wat er allemaal komt kijken als er een aangifte wordt gedaan. Want bij een aangifte gaat als het ware de justitiële bal rollen en komt er een onderzoek. De uit komst daarvan is van tevoren zel den goed in te schatten. Vooral niet omdat er meestal geen getui gen zijn van een seksueel misdrijf. Daar krijgt het slachtoffer ook te horen dat een aangifte grote gevol gen kan hebben voor haar of zijn verdere leven. Een aangifte kan im mers zorgen voor een enorme breuk in de familie. Niet zelden ontstaan er na zo'n stap naar de politie twee kampen. De ene par tij gelooft het slachtoffer, de ande re partij de verdachte. Tijdens zo'n eerste gesprek wordt ook nagegaan of er sprake is van een strafbaar feit, of er nog tech nisch bewijs is te vinden en of er gens ondersteuning is te vinden voor het misbruik. Bijvoorbeeld een dagboek, of een vriendin die in vertrouwen is genomen. Als het slachtoffer doorzet volgt er een officiële aangifte en start het onderzoek. Lang niet altijd wordt dat gevolgd door een veroordeling. Als het bewijs niet is rond te krij gen, wordt de zaak meestal gesepo neerd. Warrens weet dat een aan tal slachtoffers het al prima vindt Wat moet je gezien hebben als je op vakantie bent in Zeeland? PZC- lezers kunnen toeristen op Zeeuwse juweeltjes wijzen. De stranden en de steden kennen de toeristen inmiddels wel. Maar er is meer: van unieke uitzichten, zwembaden, cafés, bruggen tot een verrassende wandeling. Geef uw tips én vakantiefoto's door aan onze zomerredactie. We plaatsen in juli en augustus dagelijks een selectie. Mail naar zomer@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39