Zeeland 'Slachtoffer worstelt nog Fotohandel vreest flink verlies aan inkomsten versluis willeboer 36 Zaterdag 30 juni 2007 PZC Zedenrechercheur Warrens: 'Mensen zijn vaak zo beschadigd'. Gemeenteambtenaren gaan straks zelf pasfoto's maken. ZEVEN VRAGEN AAN RICKS MEPPELDER Bereikbaarheidsnormen, aanrijtijden, triage, spoedhulp, acute zorg: ziekenhuiszorg staat bol van de verhullende termen. Waar het om gaat: hoe snel ben je in het ziekenhuis? Naam: Ricks Meppelder functie: medisch manager Regionale Ambulan ce Voorziening Zeeland Woonplaats: Kattendijke Leeftijd: 53 jaar door Claudia Sondervan Er zijn wettelijke normen voor aanrijtijden van ambulances en dan heb je nog de bereikbaarheidsnorm voor acute zorg. Wat betekenen die termen? „De bereikbaarheidsnorm is een algemene planningsnorm. Die zegt niets over de kwaliteit van zorg, maar is tot absolute maat verheven. In feite is het traject van melding tot hulp in mootjes van tijd gehakt." Stel: ik bel 112. Hoe gaat het tijdsverloop verder? „De meldkamer heeft twee minuten om de melding af te handelen. Gegevens vragen, situatie inschatten en de auto oproepen. Die tijd gaat af van de vijftien minuten waar in de ambulancedienst na de melding een ambulance ter plaatse moet hebben. In die dertien minuten moe ten chauffeur en verpleegkundige naar de auto, gaan rijden en aanko men." Gaat op dat moment de bereikbaarheidsnorm van 45 minuten tellen? Nee, daar is dan al vijftien minuten van op. Formeel is er dan nog vijf minuten om de patiënt in de auto te krijgen en 25 minuten om in het dichtstbijzijnde passende ziekenhuis te komen. Dat kan echter langer du ren. Bij aankomst begint de ambulanceverpleegkundige met behandelen en stabiliseren van de patiënt. Bij een hartstilstand wordt defibrillatie of hartmassage gegeven. Er kan een infuus nodig zijn. Een bloeding wordt gestelpt, een breuk gespalkt of een ademweg vrijgemaakt." Het dichtstbijzijnde passende ziekenhuis lijkt hier de sleutelterm. Als in Goes de uitgebreide acute zorg te vinden is en in Vlissingen een 'spoedplein', waar stopt een ambulance met een Walcherse patiënt? „De hulpverlener vertelt de meldkamer wat hij aantreft. Het is aan de meldkamer om te bepalen wat het dichtstbijzijnde passende ziekenhuis is. Dat kan Rotterdam zijn bij een ernstig trauma of, bij brandwonden, Beverwijk. Of Goes. Maar ook Vlissingen, eventueel met de trauma-arts, als een patiënt niet goed stabiel te krijgen is. Soms is het moeilijk te zien hoe ernstig iets is. Een arts werkt altijd beter in een ziekenhuis dan in een ambulance. Daar kun je een echo maken, of een foto en gebruik ma ken van voorzieningen. Daarna kun je rustig kijken waar de patiënt heen moet. Een ziekenhuis ontvangt dan een patiënt waar al meer over bekend is en kan gerichter behandelen." Mensen zijn ongerust over de concentratie van de acute zorg in Goes. Is dat terecht of komt dat door een gebrek aan inzicht in de medische gang van za ken? „Beide. Het ziekenhuisplan is een acceptabele oplossing. Het is niet opti maal gezien de wegstructuur in Zeeland. In de Nederlandse zorg wer ken we vanuit de schaarste. We zijn bereid er zoveel voor te betalen en daar kunnen we bepaalde dingen van doen. Je kunt ook kiezen om te betalen voor twee intensive care-eenheden van hoger niveau." Is de Zeeuwse ambulancevoorziening toegerust op de nieuwe situatie of moe ten er nieuwe middelen worden ingezet om op verafgelegen plaatsen snel ter plekke te zijn? „We moeten bekijken wat het betekent voor de paraatheid van de ambu lances. We hebben in Zeeland overdag twintig auto's klaar staan en na kantoortijd en in het weekeinde elf. Als er geen betere intensive care in Goes komt, moeten er meer patiënten naar ziekenhuizen buiten Zee land en zijn we ambulances langer kwijt. Motorambulances kunnen hel pen om hulp snel in Zeeuwse plaatsen te krijgen die verder weg liggen. Maar dat gaat ten koste van de inzet van auto-ambulances als daar geen extra geld voor komt." En die Zeeuwse helikopter? „De traumahelikopter die nu vliegt is geen vliegende ambulance maar een transportmiddel voor de trauma-arts. Als een Zeeuwse helikopter patiënten moet meenemen vergt dat een andere insteek." Arnesteinweg 27 Middelburg tel. 0118-629056 bezoek onze website www.versluisenwilleboer.nl VLAKGLAS, KUNSTSTOF- EN ALUMINIUM KOZIJNEN door Emile Calon TERNEUZEN - Zeventien jaar is Ma rian Warrens uit Terneuzen al ze denrechercheur. Ondanks die ja renlange ervaring komt ze nog ge regeld met zaken in aanraking die haar verbazen. Nog jonger, nog ge welddadiger, nog extremer is het misbruik waar ze mee te maken krijgt. Maar het 'gewone' werk blijft ook voortduren. Figuurlijk ge sproken holt ze samen met haar collega's van de ene zaak naar de andere. Van de ene incestzaak naar het volgende geval van mis bruik. „En het stopt niet. Het blijft maar doorgaan." De 47-jarige spreekt dan ook heel wat mensen die alle vertrouwen in mannen, vrouwen, broers, zussen, vaders, moeders of grootvaders hebben verloren. Maar toch, on danks al dat leed en die ellende, vindt ze dat ze de mooiste baan heeft die er maar te vinden is bij de Nederlandse politie. Want bij mij begint de verwerking, zegt ze. „Door het doen van een aangifte begint de verwerking voor de slachtoffers. Tijdens zo'n aangifte moeten ze heel hun verhaal vertel len. Daarna kunnen ze leren het een plaatsje te geven." Wie regelmatig de Middelburgse rechtbank bezoekt krijgt het idee dat er toch wel heel wat mannen zijn die hun handen en andere li chaamsdelen niet thuis kunnen houden. Zowat elke week staan WÊÊff0 foto Lex de Meester daar mannen terecht voor sek sueel misbruik. Dat gaat van onze delijk betasten tot en met jaren lang verkrachten van de eigen kin deren. Warrens werkt nu 27 jaar bij de po litie. De eerste tien bij de uniform dienst. Daarna stapte ze over naar de recherche en kwam direct bij de afdeling zedenzaken. Eerst in Middelburg. Nu werkt ze alweer ja ren vanuit het bureau aan de Rose- gracht in Terneuzen. Ze leerde tij dens verschillende cursussen het een en ander over de diepere mo tieven van zedendelinquenten. Ze geeft echter ronduit toe dat ze nog steeds niet echt goed snapt waar om mensen elkaar zoveel leed aan doen. Want seksueel misbruik ver oorzaakt leed, heel veel leed. De slachtofferverklaringen getuigen daarvan. Jaren later, als de daders hun daden vaak al lang zijn verge ten, worstelen die slachtoffers nog met de gevolgen van dat misbruik. Met nadruk: „Mensen zijn vaak zo beschadigd." Een deel van de daders kan vol gens haar niet omgaan met macht. Anderen -hoe triest- weten niet be ter want ze zijn zelf op jonge leef tijd misbruikt, Daarnaast heb je 'Door het doen van een aangifte begint de verwerking' volgens de rechercheur ook nog de categorie 'zieke geesten', mensen die uit frustratie anderen misbrui ken. Ze zag tijdens haar loopbaan bij de zedenrecherche internet opko men als seksparadijs voor mannen en als heel gevaarlijk voor kinde ren. Ze kent legio meisjes die niets vermoedend in de val liepen van gewiekste 'chatvriendjes' en zich letterlijk blootgaven voor een web cam. Daarbij beseften ze meestal niet dat die beelden vervolgens van Terhole tot Tokio waren te zien. Dankzij voorlichting lijkt de ze vorm van seksueel misbruik door Willem van Dam GOES - Staatssecretaris Bijle- veld-Schouten van Binnenlandse Zaken heeft de fotohandels flink in de gordijnen gejaagd met haar voornemen om gemeenten zelf fo to's te laten maken voor paspoor ten. „Broodroof', zegt Melanie Ko ning, mede-eigenaar van Foto Back in Vlissingen. „Als dit door gaat, valt alle grond onder mijn zaak weg", verzucht Hannelore Et- man van Pasfotoboetiek Carfo in Middelburg. „Dit kost me tussen de vijf en tien procent aan omzet", schat directeur-eigenaar Arjen Ver- schoore van Foto Verschoore. Begin volgend jaar zullen aanvra gers van een paspoort in een aan tal gemeenten bij de balie van het gemeentehuis op de kiek moeten, in plaats van bij een fotograaf Ge meente-ambtenaren krijgen een training in het maken van pasfo to's. Het gaat om een experiment. Indien de proef slaagt, wordt het systeem in juni 2009 in alle ge meenten ingevoerd. Daarmee wil de staatssecretaris het voor burgers makkelijker maken om een pas poort op te halen. Voorzitter George Kral van de Stichting Nederlandse Fotovakhan- del zei gisteren, dat de maatregel gegarandeerd leidt tot faillissemen ten. Jaarlijks maken fotozaken zo'n 2 miljoen pasfoto's voor paspoor ten. Met een gemiddelde prijs van ongeveer 10 euro loopt de branche 20 miljoen euro mis. |<J<I Staatssecretaris Bijleveld-Schou- ten wil dat pasfoto's voor pas poorten voortaan op het gemeen tehuis worden gemaakt; 'brood roof', vindt de fotobranche. Directeur-eigenaar Arjen Verschoo re van Foto Verschoore (8 vestigin gen in Zeeland) 'snapt het verhaal niet zo goed'. Nog niet zo lang gele den hebben fotozaken aanzienlijke investeringen moeten plegen om te kunnen voldoen aan de recente eisen die het ministerie aan pasfo to's voor paspoorten stelt. „En ver volgens halen ze die pasfoto's in eens bij ons weg." Melanie Koning van Foto Back in Vlissingen voorziet dat er 'klappen gaan vallen'. „Wij leven voor een deel van de inkomsten die het ma ken van pasfoto's oplevert. Als dat wegvalt scheelt ons dat toch al gauw acht procent aan omzet.. En ik weet dat er collega's zijn die straks 20 tot 25 procent kwijtra ken." Hannelore Etman van Pasfotoboe tiek Carfo in Middelburg vreest sombere tijden: „Ik ben bang dat ik mijn hoofdbron van inkomsten kwijtraak."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38