Schieten op de Borden bij de Vlaamse grens als waarschuwing tegen drugstransport Vlissingse school helpt kindslaven Zeekraal uit de kas is ook een streekproduct KOW opent nieuwe locaties voor opvang Zeeuwse en Vlaamse overheden pakken drugstoerisme aan. Scheldemond doneert achtduizend euro aan hulpproject in Haïti. 02 De vrijdag na Sint Jan staat in Domburg in het teken van de traditie. 'Het land(t) in de stad' moet contact tussen boer en stad versterken. 26 1 Zaterdag 30 juni 2007 pzc W door Raymond de Frel MIDDELBURG - De Zeeuwse en Vlaamse overheden willen samen het drugstoerisme in Terneuzen te rugdringen. Zo worden er nog voor het einde van dit jaar op de grensovergangen informatiebor den geplaatst, die automobilisten erop wijzen dat in- en uitvoer van cannabis verboden is. De Terneu- zense koffieshops Miami en Check point moeten hun bezoekers met folders het gebruik van cannabis in het verkeer sterk ontraden. Een door het Euregionaal Veilig- heidsoverleg Scheldemond in het leven geroepen werkgroep Drugs overlast - waarin de provincies Zee land, Oost- en West-Vlaanderen, de Vlaamse grensgemeenten en Terneuzen zijn vertegenwoordigd - presenteerde gisteren in Middel burg een pakket maatregelen dat het drugstoerisme moet terugdrin gen. De Zeeuwse en Belgische poli tie wisselen voortaan intensief per soonsgegevens uit van mensen die betrapt zijn op het bezit van can nabis. „Daarnaast gaan we aan bei de kanten van de grens over tot fre quente, mobiele en vooral slimme controles op drugsbezit", legde burgemeester J. de Roo van de ge meente Maldegem uit. Analisten van de politie in Gent, Brugge, Dendermonde en Zeeland moeten regelmatiger dan nu sa menkomen om informatie uit te wisselen. De Roo: „Ook doen we een be roep op de Nederlandse en Bel gische overheid om snel een nauw keurig meetinstrument te ontwik- De Vlaamse en Zeeuwse overhe- den willen gezamenlijk met inten sieve controles en preventie-ac ties het drugstoerisme in Terneu zen terugdringen. kelen, waarmee kan worden gecon troleerd of iemand onder invloed van drugs rijdt." De Terneuzense burgemeester Lonink kreeg de toezegging van de twee koffieshops dat zij willen meewerken aan de zogenoemde 'sensibilisering' van de bezoekers met folders. „Veertig procent van de bezoekers van de koffieshops komt uit Frankrijk. Daarom willen we er op insteken dat Franse in stanties aan dit soort projecten gaan meedoen", aldus Lonink. Ook op gerechtelijk niveau wordt de samenwerking geïntensiveerd. Zo worden er richtlijnen gemaakt die bepalen waar iemand het best kan worden vervolgd. Dat kan af hankelijk zijn van de woonplaats, of de politiedienst die het onder zoek heeft uitgevoerd. Afgelopen week ging de gemeente raad van Terneuzen nog akkoord met verplaatsing van de twee kof fieshops naar een locatie buiten de stad. door Selma Osman vlissingen - Een maatschappelijk werker die kindarbeiders in Haïti laat uithuilen. Dat vinden derde klassers Niek, Robin, Liliane en Jo- sine van scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen heel belangrijk. Gisteren werd aan Ter- re des Hommes een cheque over handigd die ervoor moet zorgen dat Haïtiaanse kinderen het een beetje beter krijgen. „Of gezelliger", zegt Niek Hemel- aar (15). Achtduizend euro werd twee maanden geleden opgehaald tijdens een sponsorloop voor de kindslaven. De school kijkt terug op een supertoffe sportdag. Onge veer zevenhonderd leerlingen lie pen fanatiek rondjes rond het ge bouw om zoveel mogelijk euro's binnen te halen van hun sponsors. Verder konden ze kiezen uit ver schillende spelletjes zoals mini voetbal, freestyle basketbal of een rodeostier. „Kinderen in Haïti we ten niet eens wat sport of spel is", zei C. Ligthart die namens Terre des Hommes het sponsorgeld in ontvangst nam. De actie is op touw gezet door do cente Marianne de Veen. Tijdens de Franse les liet zij de Vlissingse scholieren kennismaken met de ar moede waarin kinderen elders in de wereld leven. „In Haïti zijn drie honderdduizend kindarbeiders die iedere dag moeten werken. Som migen al vanaf een jaar of vier. Ze worden verkocht aan families in de stad die niet rijk, maar 'iets min- Scholieren van Scheldemond haalden met een sponsorloop een flink bedrag op voor kinde ren in Haïti. Het geld gaat naar een opvanghuis voor kindslaven. der arm' zijn." Terre des Hommes heeft in Haïti een opvanghuis voor deze kinderen en biedt hen een maaltijd, onderwijs, kleding en medische zorg. De vier leerlingen die meedachten over een bestem ming voor het geld van de sponsor loop hebben twee doelen uitgeko zen: het aanstellen van een twee de 'maman' voor het opvanghuis en af en toe een leuk uitje voor de kinderen. Josine Glerum (14): „Die maatschappelijk werker is heel be langrijk. Hier ga je naar je moeder als je ergens mee zit, maar dat kun nen zij niet." De Scheldemonders waren vooral getroffen door de starre gezichtjes op de videobeel den. „Ze lachten helemaal niet." Ze hopen dat de achtduizend euro bijdraagt aan meer plezier voor leeftijdgenootjes in Haïti. Het is de bedoeling dat' er een regelmatig contact komt tussen de kinderen in het Haïtiaanse opvanghuis en Scheldemond. door Emile Calon DOMBURG - Mannen zijn het, vrolij ke mannen. Ze slaan elkaar op de schouder, lachen elkaar toe, vertel len anekdotes, drinken samen bier, jonge klare, viesgele citroen brandewijn en koffie. En ze heb ben lol. De week na Sint Jan (24 juni, mid zomer) is voor hen zo'n beetje de week van het jaar. Geen van hen peinst er ook maar over om in die week op vakantie te gaan. Het idee alleen al. Nee. De dagen na Sint Jan moeten ze hoe dan ook in Domburg zijn. Want dan is het gaaischieten oftewel hooischieten, zoals ze daar zeggen. Zestig man nen uit Domburg schieten de eer ste vrijdag na Sint Jan op de gaai. Maar dat schieten is feitelijk maar bijzaak, zo bezweren de Dombur gers. Waar het echt om gaat, is om samen op te trekken. Het regenach tige weer van gisteren was prima gaaischiet-weer. Weinig toeristen en samen lekker in de 'tent' om daar naar eikaars verhalen te luiste ren en om zo nu en dan een oud volksliedje oftewel 'ouwerwesse' te zingen. Samen houden de mannen van Domburg ook een traditie in stand. Want het gaaischieten is al zeker anderhalve eeuw oud. En mogelijk nog veel ouder. Wie je ook spreekt bij het gaaischieten, hij heeft het vroeg of laat wel over zijn vader of zijn opa die ook 'hooischieter' was. David Jonge- pier bijvoorbeeld weet nog goed hoe hij als klein jongetje de vrij dag van de kermis ging kijken hoe zijn vader aan het schieten was. En als tiener verdiende hij een paar centen bij door voor de schut ters wat eten of drinken te halen. Jongepier schoot gisteren voor de 36e keer op de gaai met zijn voorla der uit 1818. Hij bezit een oud le gergeweer en per schot verschiet hij zo'n vier gram kruit. Zijn ogen twinkelen als hij vertelt over zijn geweer, het zelf fabriceren van ko gels en alles wat erbij komt kijken om een schot af te vuren op de gaai. Niet iedereen is in het bezit van zo'n oude voorlader. De helft van de Domburgse schutters schiet met een 'konijnengeweer' oftewel een moderne jachtgeweer. Er zijn er ook die die dag hun 'voorlader' uitlenen. Bij het gaai schieten gaat het immers niet om wie het beste is, wie het eerste een essenhouten blok oftewel 'tronk' omlaag schiet. Het gaaischieten is vooral het samen optrekken en we ten dat je deel uitmaakt van iets dat heel oud is. Jongepier kan de werking van zijn geweer precies uitleggen. Maar uit leggen wat de lol is van het gaai schieten, nee dat lukt hem niet. Het is iets wat volgens hem niet in woorden is te vatten. Dat zeggen ook 'kapitein' Jeffrey Vader en 'bot telier' Chris Maas. Het gaat om Wie goed kijkt, ziet dat die mannen iets bijzonders delen: kameraadschap. een gevoel. Vader zegt zelfs dat het gaaischieten voor buitenstaanders feitelijk niets voorstelt. Wie niet goed kijkt, ziet inderdaad alleen maar wat mannen die zo af en toe met een geweer op een paal schie ten. Wie echter beter kijkt, ziet dat die mannen wel iets bijzonders de len: kameraadschap. Het hele gaaischieten in Domburg is, net als in buurdorp Westkapel- le, omgeven met tal van tradities. En ze waken ervoor dat die niet verloren gaan. Burgemeester Rob van der Zwaag wees de zestig schutters er gisteren wel op dat er de afgelopen jaren iets is veran derd: aan het begin van het gaai schieten wordt niet meer de jene- verfles opgegraven noch wordt die fles aan het eind van de dag weer begraven. Dat was voor kapitein Vader reden om aan te geven dat er maar eens goed onderzoek ge daan moet worden naar die fles. En als blijkt dat die fles echt tot de tradities behoort, graven de man nen van Domburg hem mogelijk de eerste vrijdag na de volgende Sint Jan weer op. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Arie van 't Geloof laat glunderend zijn knapperige zeekraal zien. Zelf gekweekt in een kas in Kapelle. Zeekraal uit een kas? „We hebben een eb- en vloed systeem nagebouwd", vertelt hij. „Gewoon, zout water rondge pompt." Van 't Geloof is één van de studenten die gisteren op de streekproductenmarkt in Middel burg stond. Die markt - het land(t) in de stad - is een initiatief van het Groen College in Goes. Studenten leren tijdens hun zomerstage hoe ze streekproducten aan de man kun nen brengen. Gisteren gebeurde dat nog onder begeleiding, in au gustus moeten ze het alleen doen. Het ministerie van Landbouw on dersteunt het project met subsidie. „Het gaat erom dat ze op een be drijf alles van producten leren, maar dat ze ook het economische aspect in de vingers krijgen", ver telt Hans Overvliet van het Groen College. „In augustus moeten ze bijvoorbeeld de producten presen teren aan de horeca in Middel burg. Dan moeten ze uitleggen waarom de horeca met die kaas van Pitteperk moet werken en dat het nog betaalbaar is ook." Met zichzelf presenteren heeft Van 't Geloof in ieder geval geen moei te. „We zijn met de zeekraal bij een professionele teler geweest, Po- leij uit Kruiningen. Die heeft er naar gekeken. Hij zei dat de zee kraal bijna beter was dan die van hemzelf. Of er toekomst in de kasgekweek- te zeegroente zit, weet Van 't Ge loof niet. „Het voordeel is natuur Het bezoek aan de streekproductenmarkt 'Het iand(t) in de stad' viel giste ren tegen door het slechte weer. foto Lex de Meester lijk wel dat je het hele jaar door kunt oogsten. Daarom haal je er ook meer rendement uit." Zelf gaat hij niet verder in de land- of tuinbouw. Na het Groen College begint hij aan een studie bedrijfse conomie. Bijkomend doel van het project is om de stadsbewoners kennis te la ten maken met hun buren op het platteland, zonder te vervallen in nostalgie of idylle. „Er gebeurt enorm veel op het platteland", zegt Overvliet. „Ook diensten, zo als zorgboerderijen of recreatie. Maar het is ook vaak nogal in zich zelf gekeerd. Het lijkt me geweldig om onze vierdejaars studenten een keer een congres te laten orga niseren om te proberen om al die initiatieven met elkaar te verwe ven." MIDDELBURG - Kinderopvang Wal cheren (KOW) opent na de zomer vakantie, op maandag 13 augustus, zeven nieuwe locaties waar kinde ren voor en na schooltijd terecht kunnen. KOW heeft met bijna alle basisscholen op Walcheren een overeenkomst gesloten over deze buitenschoolse opvang. De scho len zijn vanaf het nieuwe school jaar verplicht deze opvang te bie den aan de kinderen van ouders die daarom vragen. Voor de mees te Walcherse scholen verzorgt KOW de buitenschoolse opvang. Nu zijn er al zestien locaties waar kinderen voor en na schooltijd naar toe kunnen. De locaties die er vanaf augustus bij komen zijn De Schotse Helm in Veere, Grote Beer in Oostkapelle, Jodokus en Dunantlaan in Middelburg, Fla- mingoos in Vlissingen, Kraaien nest in Oost-Souburg en De Speel kamer in Grijpskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28