Buitengebied Nieuwe raadkaart In 't Wachtje lag het kruit Vakantie PZC Zaterdag 30 juni 2007 21 m ui Ui O 5 Ui O Opnieuw een sfeervol beeld van een Zeeuwse molen uit de collectie van Hans Lindenberg in het kader van het Jaar van de Molen. De vraag is als altijd: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden over de situatie toe en nu zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met donderdag 5 juli worden gezonden naar: Redactie Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. %edeiï «i! door Annemarie Zevenbergen Molen de Hoop op de Zuiddijk in Sint Philips- land was voor veel in zenders goed te herken nen. Mevrouw R. Francoijs-Kem- peneers uit Kruiningen ziet van links naar rechts Kees Noorthoek, Johannes van Oeveren, Marien Geense en Piet de Raat staan, met op de achtergrond bakkerij De Waal en het dijkhuisje van Betje Kempeneers. Volgens familielid Piet Kempeneers is rechts van de molen nog net een huisje zicht baar. „Dit een wachthuisje uit de Franse tijd. Het heette in de volks mond 't Wachtje. Mijn grootou ders hebben daar voor de Tweede Wereldoorlog gewoond." Over dat wachthuisje uit de Napoleontische tijd schrijft C. Fase uit Sint Anna- land: „Het is waarschijnlijk ge bouwd in 1747, tijdens de Oosten rijkse Successieoorlog, toen de Fransen Bergen op Zoom beleger den en het was toen voorzien van kruit en lont. In 1973 werd dit ka rakteristieke buitendijkse huisje af gebroken. Het praathuisje dat bijna op dezelfde locatie staat, kreeg dezelfde naam." Volgens A. Verkerke uit Sint Philip- sland dateert de foto uit de jaren twintig. „In het eerste huisje woon de Janna en haar broer Kees Noort hoek, zij was de laatste in Flipland- se klederdracht. Dan het huisje van Dirk Vermeij, later van Johan- nis van Oeveren met een winkel in vis en kruidenierswaren. In het huisje op de oprit woonde Betje en Kees. Betje droeg altijd een haakmutsje." Piet Kreeft weet nog te vertellen dat in dat huis ook neef Jo introk. „Op de gevel stond toen JO NE FRED (Fred was de bij naam van Kees). NE moest EN zijn. Foutje." „De molen was eigendom van mijn opa Chr. Meijer. Hij had één dochter, dus geen opvolger. Mijn man is er nu vrijwillige molenaar op", schrijft mevrouw J. Reijn- goudt uit Sint Philipsland. Volgens L. B. Andriesse is de molen nog steeds bepalend voor de sfeer rond om het havenplateau. „Volgens mij is de (lage) zeedijk, rechts op de fo to, nog niet op Deltahoogte. Waar schijnlijk was er destijds geen in stantie die technische gegevens over de zeeweringen gedetailleerd in kaart bracht. Er werd zeker nog niet gesproken over zeespiegelstij ging en klimaatverandering." Bij de dijkverhoging in 1980, moest de molen met oog op de windvang ook omhoog. Volgens C. F. Stevense werd de molen op gekrikt (opgevijzeld). Hij schrijft verder dat de molen in 1724 werd gebouwd als vervanger voor een open houten standerdmolen. De molen, een achtkante houten bo venkruier, type grondzeiler, werd gebouwd door timmerman Pieter Oostijk voor tweeduizend gulden. De kap van Fliplandse molen is er momenteel af voor restauratie. De waardebonnen gaan naar: J. Ver meij, St. Philipsland, S. Beun, Oost burg en N. Cijsouw, St. Philipland. Vandaehe kriehe de huus van de basisschole va kantie, 'hröte vakantie'. Zes weken lang oeve ze dus nie in de klasse te zitten en mohe d'ouwers d'r vó zurgen. Net lang genoeg om bie die ou- wers de wardering vö 't vak van 'meêster' of'juf frouw' te laete toeneme, zeker in de zesde we ke..! Vö de huus is zes weken een êle stuit. Een joen- tje uut hroep twee vond het 'ééééêl vee nachtjes slaope' en ie keek d'r bie of't over de ééuwig heid hieng. Jae, een kind ei nog dikwijls het gevoel da ies eêl lang kan dure vöda... t'un verjaert, vöda t'un nè oma mag of vöda sinterklaos komt. Ze telle de nachtjes wat af! Ik kenne dat gevoel ook nog wè van vroeger. Wat kon een middeg op schole toch lang dure. Di kwam hin einde an! J'ao zelf hin horloge an en in de klasse ieng ook hin klokke. As je geluk ao en je keek vee bange, dan mocht je even nè de w.c. en bie ons op schole kon je dan net de to- renklokke zie, as je op de bril van de w.c. hieng stae! Je wist dan oe laete of't was, mè de tied bleef langzaem wegtikke en onderwiele ao je aol van die stomme werkjes te doen. Iedere middeg schrieve en, wat a'k eêl onrechtvaerdig vond, twi keer in de weke 'cieferen', van die hröte staertdêlingen, die a op 'nul' uut moeste kom- me, onderwiele dat de meiden 'nuttig andwer- ken' krehe. Ons krehe nooit andenarbeid, 'k eb be d'r nog last van...! En ik vond 'cieferen' wei nig nuttig en bie 't andwerken van de meiden kan 'k m'n eihen alléén mè herinnere, da ze 't êle 'abc' eindeloos zaete te borduren. Ze keke d'r in ieder geval ook nie vrolijk bie! Wat kon een weke langzaem vöbie hae. En dan ao ik op de hbs in Middelburg d'eeste jaeren nog schole op de zaeterdagochen. De twi leste uren 'tekenen', vréselijk! Ik zat nöha es in 't magazijn, omda m'n tekendöze kwiet was...! En wat dienk je van d'ouwejaersaeven, di leek hin einde an te kommen. Kortom, je wou de wiezers van de klokke as kind nöha es een douw geve! Oe anders glippe diezelfde uren en daehen noe deu je vingers. Di zitte, net as vroeger, nog zestig minuten in een ure en di bluve 24 uren in een dag, mè vö ons gevoel hae het êle leven noe mee een noodgang. Een ure is niks, een dag is vöbie vöda je d'r erreg in eit en de weken klappe zömè open en dicht. Iedereên schient tied tekort t'eb- ben, m'ebbe 't aol stikke druk en onze daehen bin overbezet. Me zouwe wè een paer uren meer wille ebbe in en dag en een weke zou best acht daehen mohe telle. Het wachtende kind is een jachtende volwassene hore. En probeer mè es kind te bluven! Noe moe'k natuurlijk oppasse, da'k nie al te 'pre kerig' overkomme, wan laet ik mè eerlijk weze, ik doe ook aoles hraog een bitje op tied en 't zou vö mien een pieniging weze om te moete le ven in een land, wi as iedereên gewoon een ure of langer te laete komt bie een afspraok! En die landen bin d'r! Mè laete me nie vergete te genieten van aol die dingen die ons bezig ouwe. Wan noe dienk ik an dat ouwe vrouwtje in dat verzurgingsuus. Ze was zö blie, da'k di een middeg verhalen kwam vertelle. Neê, nie omdat ik het was, mè omda ze dan wi een middeg weg kon. De middegen duur de anders zö 'eeeeêl lang'. En dat 'ééééêl lang' kloenk toch 'ééêl" anders dan die kreet van dat joentje uut hroep tweê mee z'n 'ééééêl vee nachtjes slaope'. Vakantie: een zeê van tied vo iedereên. Geniet d'r van. Frans van der Heijden wSÊÊk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21