afzuigkap sluipt keuken in v47 PZC Zaterdag 30 juni 2007 Het uiterlijk van de afzuigkap in de keuken is de afgelopen tien jaar behoorlijk veranderd. Lelijke bakken hebben plaatsgemaakt voor gestroomlijnde exemplaren van roestvrij staal. Na het uiterlijk is nu de techniek aan de beurt. Want het mag wel wat stiller. door Paul Geerts foto's GPD Een wasemkap zuigt vieze luchtjes uit de keuken. Dat is niet nieuw. Toch adviseert producent Axiair de consument om verder alles maar te vergeten wat hij weet over afzuigkappen. Want het Groningse bedrijf be looft een revolutie. Die revolutie heet PlasmaNorm. Het is een luchtreinigingstechniek die al een aantal jaren wordt toegepast in professionele keukens, maar die nu ook de particuliere keuken kan gaan veroveren. Het systeem werkt eigenlijk sim pel. De afzuigkap is uitgerust met een katalysator die de vervuilde lucht splitst in twee natuurlijke de len. Deze worden vervolgens met behulp van een koolfilter omgezet in normale zuurstof. Een roestvrij stalen, afwasbaar filter, haalt overi gens eerst de ergste verontreini ging uit de lucht. Een van de be langrijkste voordelen is volgens Ro bert de Graaf van Axiair dat je niet, zoals bij bestaande systemen, zo'n twee keer per jaar het koolfil ter hoeft te vervangen. Het sys teem is gebaseerd op recirculatie van de kooklucht. De capaciteit (de hoeveelheid lucht die de wasemschouw per mi nuut ververst) is volgens De Graaf flink groter dan die van bestaande systemen. Het uiterlijk van de afzuigkappen is de afgelopen jaren behoorlijk veranderd. Hing boven het fornuis tot ver in de jaren negentig vaak een lelijke rechthoekige bak, nu bieden producenten voornamelijk gestroomlijnde, strak vormgege ven roestvrijstalen exemplaren aan. Toch is het volgens Erwin van Steenwijk van producent VSMC niet het uiterlijk van de afzuigkap dat de keus van de consument be paalt. „Hij let eerst op het geluids niveau, vervolgens op de capaci teit." Dat neemt niet weg dat pas nu, na het uiterlijk, het technische gedeel te aan de beurt is. Want daaraan valt volgens producenten nog het nodige te verbeteren. Daarbij speelt ook de situatie ter plekke een rol. Een afzuigkap kan nog zo geruisloos zijn, als het appa raat niet goed bevestigd is, neemt het geluidsniveau alsnog toe. Bij een afvoer met veel bochten wordt bijvoorbeeld de weerstand groter en neemt het geluid toe en het vermogen af Van Steenwijk ad viseert daarom, indien mogelijk, voor de meest korte weg naar bui ten te kiezen. Dat is lang niet altijd mogelijk. In veel nieuwbouwwoningen is te genwoordig bijvoorbeeld een warmte terugwin-installatie aan wezig. Met dit gesloten systeem wordt de woning 24 uur per dag geventileerd. Omdat de woning 'gesloten' is, kan een afvoer naar buiten volgens Frans van den Berg van Wave Design geen optie zijn. Het systeem raakt dan verstoord. Dan komt recirculatie in beeld. Daarbij wordt door de afzuigkap ver vuilde lucht uit de ruim te gezogen, met filters gereinigd en vervolgens opnieuw de ruimte in geblazen. Minder weerstand, dus een hogere capaciteit. Dat is het idee achter 'aero performance', een systeem waarmee de kappen van het Duitse Berbel zijn uitge rust. Wave Design in Oosterhout brengt ze in Nederland op de markt. „Berbel heeft een techniek ontwikkeld waarbij je lucht de vrije loop laat", legt Van den Berg Afzuigkappen die zijn uitgerust met aero performance zijn volgens hem enigszins vergelijkbaar met de zakloze stofzuigers van Dyson. De lucht wordt door een smalle opening aangezogen en vervolgens gedraaid. „Het vet valt op de daar voor bedoelde plaatsen, waardoor ook het kanaal schoon blijft. Uit eindelijk zit er nog maar 3 procent vet in de lucht." Daarmee wint het systeem het van de ouderwetse filterkappen, al dus Van den Berg. „Zo'n filter haalt 60 procent vet uit de lucht. Hoe vuiler, hoe minder. Dan maakt de kap bovendien meer ge luid." www.axiair.nl www.wavedesign.nl www.vsmcbv.com Met de klok mee, vanaf grote foto boven: Wandkap Glasline van Berbel; eilandkap Swingline van Berbel; tafelmodel STS van Homeier; model GSI van Homeier en de schuine afzuigkap Glasline (Berbel), die als voordeel heeft dat zowel kleine als grote mensen er gemakkelijk onder kunnen staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 149