Smaakvolle avonturen in de Ardennen BELGIE Ardennen "1 v36 j Zaterdag 30 juni 2007 PZC •Durbuy •La Roche- en-Ardennes Dinant* In het België tussen Luik en de Franse grens zijn met veel Europees geld en federale initiatieven nieuwe projecten en renovaties doorgevoerd. Het goede is gebleven: bos, ingesneden valleien en riviertjes voor avontuur plus heerlijk eten en drinken. tekst en foto's Thom Olink infographic: GK bron: ANP Op de Place aux Foires in hartje Durbuy is het nog stil. Maar wat is hartje? Durbuy aan de ri vier de Ourthe is maar een kommetje in het echte Belgische Ardennenlandschap. Het telt zo'n vierhonderd inwoners, is van de veertiende eeuw en heeft zich getooid met de te betwijfelen titel 'kleinste stadje ter wereld'. In het seizoen kookt de kom over van toeristen. Op de ge- vel van Le Grand Café staat de naam ook in het Japans, want dat is een taal die hier 's zomers heel veel wordt ge hoord. Vanaf het Pare de Topiairies met een moe makend aantal in strakke vorm geknipte buxus- en taxusstruiken, heeft men een prachtig uitzicht op het stadje, waar eten en drinken, als in de rest van Wallonië, tot meer dan een deugd zijn verheven. Durbuy heeft ook een naam opgebouwd als een van de cen tra van de openluchtrecreatie. Een industrie is het. Mooi voorbeeld is Durbuy Adventure op weg naar Barvaux, uiter aard het grootste avonturenpark van België. Het presenteert zich met de volgende verpletterende cijfers: staf van 140 per sonen, duizend kajaks en dertig raftings, 110 quads, zeshon derd mountainbikes en duizend bedden die in chalets, ti- pi's, tenten, boomhutten en hotels staan. Avontuur wordt groot geschreven in de Ardennen, die in het Franssprekende deel van België liggen. Later wordt dat nog eens duidelijk in het altijd weer fraai opdoemende Di nant met zijn dominante citadel aan de Maas. Ook hier flo reren de bedrijven, die klanten met hun kajaks zijrivier de Lesse laten afvaren. In een tachtig meter diepe steengroeve van Dinant Advent ure even buiten de stad met zijn casino en gemoderniseer de terrassen, kan de adrenalinepomp worden opengezet met een kabelbaan, apenbruggen, abseilparcours of onder grondse labyrinten. Het loopt hier storm zodra het voorjaar aanbreekt, maar veiligheid wordt met een hoofdletter V ge schreven. Even tijd voor wat lekkers tussen al die flinkheid. Het is niet moeilijk te vinden want de echte Belgische Ardennen hebben voor iedereen een plateau waaraan je je vol kunt eten. Bij chocolatier Cyril in Samrée, bij la-Roche-en-Arden- nes likken de klanten hun vingers af als de patron en zijn zoon voor duizenden toeschouwers per jaar uitleggen hoe die heerlijke repen en bonbons worden gemaakt. Je komt er via een kalmerende route door de bossen en dalen via Champion en Nassogne waar het bulkt van het wild, dat niet zelden een laatste rustplaats op de gedekte tafels vir.dt. Zakken vol Europees geld hebben geholpen het zo lang don kere Ardennengebied met veel projecten weer helder en fris op de kaart te zetten. En kunst en cultuur zijn in dit oude Europese gebied overal te vinden. Ook het kasteel van Lavaux-Sainte-Anne heeft geprofiteerd van de nieuwe aandacht voor de Waalse Ardennen en is met vers geld gerenoveerd. Begonnen als uitkijktoren in de dertiende eeuw, is het uitgegroeid tot een indrukwekkend kasteel met slotgracht. Verschillende bouwstijlen die in de opeenvolgende eeuwen aaneen zijn gesmeed, maken dit bolwerk even machtig als gracieus. Binnen zijn sedert 2004 drie musea onderge bracht. Het kasteel staat in de Famenne, een boerenstreek waarin ook Durbuy ligt. Daar komt op deze korte rondreis door het soms nevelige en geheimzinnige land van de den nenbossen en rotspartijen nog eens het bewijs op tafel van de zeer streekgebonden kostelijke keuken. In hotelrestau rant Jean de Bohème doen wild en een trappistenbier uit de directe omgeving het water in de mond lopen. Het afscheid van de Ardennen komt bij een aardige man van standing. Het historische landgoed Freyr, dat de aandacht heeft van Unesco, wordt het kleine Versailles aan de Maas genoemd. Baron Axel Bonart, ver want aan vele voorname families in Europa, leidt ons rond door het bewoonde kasteel met twee gerenoveerde vleu gels, een wandeling door de eeuwen heen. Voor de bomen, waarvan enkele door ouderdom zwart zijn geworden en sterven, komen mensen uit de hele wereld. Belgisch Verkeersbureau voor Wallonië Brussel, tel: 023-5344434, ook: www.bel- gie-toerisme.be Verder: www.durbuyadventure.be www.dinantadventure.be, voor het kasteel Freyr: www.freyr.be en www.belgie-toerisme.be

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 138