Zo word je ranger iurf ju ranqer if worden? Lüzers korting» risma I v33 PZC Zaterdag 30 juni 2007 Sta je op het punt om een reis naar Afrika te maken? Of heb je gewoon een meer dan gemiddelde belangstelling voor het donkere continent? Voor Afrika-liefhebbers heeft Safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek een heuse rangercursus ontwikkeld. door Johan Bosveld foto's PR met een gamedrive om de smaak te pakken te krijgen. Vervolgens zijn er een aantal theorielessen en een heuse Afrikaanse braai in het tentenkamp, 's Avonds volgt er dan nog een wandeling door het verlaten park onder leiding van een ervaren gids. De volgende dag worden theorie- en praktijklessen afgewisseld waarbij hoefdieren, vleeseters, apen en vogels de revue passeren. Marco Zwerver laat een paar kaken zien. „Aan het gebit kun je veel aflezen over het voed sel dat een dier eet. Carnivoren (vleeseters, red.) hebben knipkie- zen waarmee ze het vlees kunnen doorbijten, maar zebra's hebben plooikiezen waarmee ze het harde gras kunnen vermalen." Marlous van Delft (zelf opgeleid in wildparken in de hele wereld) neemt de lessen over vogels voor haar rekening. „Wereldwijd zijn er zo'n 9.000 hoofdsoorten vogels waarvan er 850 in Zuid-Afrika voorkomen. Die kun je natuurlijk nooit uit je hoofd leren, daarom nemen zelfs ervaren rangers een vogelgids mee om de soorten te herkennen." Van Delft: „De meeste mensen in Afrika zijn alleen maar op zoek naar de 'big five': leeuw, luipaard, olifant, neushoorn en buffel. Maar wat mij betreft kunnen er nooit ge noeg vogels zijn." Toch zijn voor haar vogels niet alleen mooi om naar te kijken. Ze zijn ook een indi catie voor de gezondheid van het ecosysteem. „Flamingo's komen al leen voor als er voldoende vis is en voldoende vis is er alleen als het water schoon en voedselrijk is." Tijdens de vogelles leren de cursisten vo gels herkennen aan sna vel en poten, krijgen ze een idee van hun zang en roep en wordt hen het een en ander ge leerd over het foerageerge- drag. De laatste dag van de cur- werpen. „Aan welke sporen kun nen we denken?", vraagt Zwerver. De antwoorden komen wat aarze lend: „Pootafdrukken, poep..." Zwerver vult aan: „Er is nog veel meer waar we de aanwezigheid van dieren aan kunnen herken nen. Denk maar aan vraatsporen, schuurplekken, holen en nesten, braak- en haarballen, wildwissels en als je goed kunt ruiken geurspo- ren. Ais je bijvoorbeeld een aange vreten accaciaboom ziet, dan weet je dat daar giraffes zijn geweest want die eten de blaadjes en door nen van die boom." En waarom zien we zebra's vaak in het gezelschap van gnoes? De zebra eet hoog gras en de gnoe laag gras, dus ze lopen als het ware achter elkaar aan over de Afrikaan se savanne. Bovendien weet de gnoe het verse gras goed te vinden en is de zebra weer alerter als het gaat om de dreiging van roofdie ren. Het is een voorbeeld waarbij de aanwezigheid van het ene dier verraadt dat de andere soort niet ver weg kan zijn. De rangerscursus begint op vrijdag De driedaagse rangercursus sen worden gegeven op het terrein van Safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Daar wordt ook in de tenten over nacht. De cursus is van vrijdag t/m zondag; de voorlopige data zijn 7 t/m 9 september en 21 t/m 23 september. Bij veel belang stelling kunnen daar extra data bijkomen. Per cursus is het maximaal aantal deelnemers twintig. De minimumleeftijd voor cur sisten is 18 jaar en een rijbe wijs wordt op prijs gesteld. De rangercursus kost 350 euro per persoon (incl. maaltijden en lesmateriaal), daar komen wel reserveringskosten bij. Voor informatie en reservering bel 0900-0200 of mail naar info@libema.nl. Zie ook www.beeksebergen.nl sus, zondag, begint in alle vroegte met een wandeling. Terwijl veel dieren gedurende de dag hun acti viteiten in de zinderende hitte van de savanne beperken, zijn het juist de ochtend- en avonduren dat er de meeste activiteit is. Dat gedrag is in Beekse Bergen - ondanks het gematigde klimaat - niet veel an ders. Tussen de theorielessen door is er halverwege de dag nog een praktijkles 4x4 Jeep rijden en aan het eind van de dag brengt een schip de kersverse rangers van Kon go terug naar Ne derland, waar de heelhuidse thuis komst met frites en kroketten wordt gevierd. e gaan op weg naar Nairobi. Althans dat staat op de voorkant van de voormalige stadsbus waarmee we in safaripark Beekse Bergen een 'gamedrive' gaan maken. We gaan op zoek naar de wilde dieren waar over we eerder het nodige te we ten zijn gekomen tijdens een aan tal theorielessen. De theorielessen en de gamedrive maken deel uit van de rangercur sus die Beekse Bergen dit jaar voor het eerst op het programma heeft staan. Gedurende drie dagen leren de cursisten van alles en nog wat over wat er leeft op de Afrikaanse savanne. Theorie en praktijk wisse len elkaar af en om een beetje te proeven van de Afrikaanse sfeer overnachten we in een tenten kamp. De rangercursus is een primeur voor Beekse Bergen. Het idee is afgeleid van bestaande cursussen die in Afrika worden gegeven. Zo heeft Beekse Bergen voor Ringstaartmaki's krijgen te eten. de ontwikkeling van de cursus sa mengewerkt met het Zuid-Afri kaanse Kololo Game Reserve, waar niet ver van Johannesburg twaalfdaagse rangercursussen wor den gegeven. Bij die cursussen staat het werk van de ranger cen traal. Volgens Marco Zwerver van de afdeling educatie van het safari park is dat ook de rode draad in de cursus in Beekse Bergen. „Maar omdat we maar drie dagen heb ben, beperken we ons vooral tot kennis van de dieren. Een echte ranger houdt zich ook bezig met het beheer en onderhoud van zijn wildpark en met educatie, onder zoek en contact met de plaatselijke bevolking. Wij kijken vooral naar de dieren en gaan daarnaast in op zaken als ecologie, popu- latiebeheer en conserva- tie." De theorielessen voor de aspirant-rangers wor den gegeven in het ten tenkamp midden in het safaripark. Sporen zoe ken is een van de onder- t DE BUURT BUJVEN voor één van de rangercur- In Safaripark Beekse Bergen bele ven bezoekers 'Een dagje Afrika'. Tijdens de wandel-, boot-, bus- en autosafari komt het Afrikaanse wild vaak bijzonder dichtbij. Wie hieraan niet genoeg heeft kiest voor de driedaagse rangercursus. THEORIE PRAKTIJK Gedurende de theorielessen komt u veel te weten over het gedrag, anatomie en fysiologie van de dieren. De theorielessen worden afge wisseld met boeiende praktijkmomenten zoals een nachtsafari, 4x4 rijden, game drives, een Afrikaanse braai en sporen zoeken. sussen voor zomer 2008 en profiteer van 15% korting! De cursuskosten bedragen in 2008 395,- per deelnemer. Dat is inclusief alle theorie- en praktijklessen, lesmateriaal, twee overnachtingen in kant-en- klare tent en Afrikaanse maaltijden (exclusief: consumpties en toeristenbelasting). Bel voor meer informatie reserveringen 0900-0200(€c 1.) of mail naar info@libema.nl. Meer weten? Kijk op www.beeksebergen.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 135