De blauwe maan is een misvatting 1 v21 PZC Zaterdag 30 juni 2007 Vandaag, 30 juni, is het blauwe maan. Niet dat de aardse wachter dan werkelijk van kleur verschiet, maar voor de tweede keer deze maand staat er dan een volle maan aan de hemel. De aanduiding 'blauwe maan' voor dit verschijnsel berust echter op een vergissing. door Serve Vaessen foto ANP maan van de maand. Volgens de almanak is er namelijk alleen sprake van een blauwe maan als er vier in plaats van drie vol le manen in een seizoen vallen. Na het overlijden van de oorspronkelijke samenstellers van de Far mers' Almanac ging deze betekenis echter verloren en raakte de jongere, maar onjuiste omschrijving steeds meer in zwang. Zo zeer zelfs dat de fout moei lijk terug te draaien valt. De definitie van de Farmers' Almanac - de derde volle maan in een seizoen met vier volle ma nen - is gebaseerd op speciale ka- lenderregels, waaronder het oude kerkelijke voorschrift dat de lente per definitie op 21 maart begint. In werkelijk heid is dat niet altijd het geval, zodat de al manak het begin en einde van de seizoe nen anders omschrijft dan onze kalender. Ook hebben in dit systeem de volle manen eigennamen die afhankelijk zijn van het jaarge tijde. Zo valt de eerste volle maan in de lente altijd vrij kort voor Pa sen, en heet daarom paasmaan of eimaan. 46 dagen voor Pasen begint in de katholie ke kerk de vastentijd, zodat de laatste volle maan voor het begin van de lente te boek staat als vastenmaan. Vanwege deze koppeling van de maanaan- duidingen aan het begin en einde van de seizoenen, bestempelde de Farmers' Al manac in het geval van vier volle manen in een jaargetijde niet de laatste maar de derde volle maan als blauw. Volgens deze definitie valt de eerstvolgende blauwe maan op 20 mei 2008. In de moderne betekenis van de tweede volle maan in een maand is 31 december 2009 het juiste tijdstip. Wanneer de maan werkelijk blauw zal kleuren, is echter niet van tevoren te voorspellen. Dat de woor den 'maan' en 'maand' maar één letter van elkaar verschillen, is geen toeval. Oorspronkelijk was een maand namelijk gelijk aan de duur van de maancyclus, de periode van 29,53 dagen tussen twee volle manen in. Moslims gebruiken nog steeds een op de maancy clus gebaseerde kalender, met twaalf maan-maanden van afwisselend 29 en 30 da gen. Zo'n maanjaar duurt slechts 354 dagen, met als gevolg dat het islamitische nieuwe jaar steeds elf dagen eerder begint dan het voorafgaande jaar. Onze kalender kent dit euvel niet. Daar in duurt een jaar 365 dagen, even lang als de omlooptijd van de aarde rond de zon, en loopt de kalender gelijk op met de sei zoenen. Om het geheel passend te krijgen, zijn de maanden in ons zonnejaar, met uit zondering van februari, opgerekt tot 30 en 31 dagen. Omdat een kalendermaand iets langer duurt dan de maancyclus, kunnen er soms twee volle manen in een maand vallen. De ze maand is dat het geval, want na de laat ste volle maan van 1 juni schijnt de begelei der van de aarde op deze laatste dag van deze maand opnieuw als vol verlichte schijf aan de hemel. Het verschijnsel doet zich gemiddeld eens in de 2,7 jaar voor. Pas sinds kort heet zo'n tweede volle maan in een kalendermaand 'blauwe maan'. De uitdrukking komt van het Engel se Blue Moon en bestaat al enkele eeuwen, maar dan in andere betekenissen zoals ab surd of zeldzaam. In liedjes van Elvis Pre sley en andere popartiesten staat Blue Moon symbool voor verdriet en eenzaam heid. Soms vertoont de maan ook werkelijk een blauwe kleur. Door stofstormen, bosbran den en vul kaanuitbarstin gen kunnen er grote hoeveelheden roet, asdeeltjes en andere verontreinigingen in de atmo sfeer terechtkomen. Mits de deeltjes de juiste afmetingen hebben, verstrooien ze de rode en gele kleuren in het licht van de zon (wit zonlicht is opgebouwd uit de kleuren van de regenboog). Het blauwe licht wordt grotendeels onge moeid gelaten, waardoor het schijnsel van de maan, dat niets anders is dan gereflec teerd zonlicht, een blauwachtige tint aan neemt. Berichten over echte blauwe ma nen (en zelfs blauwe zonnen) duiken vaak op na hevige vulkaanuitbarstingen, bijvoor beeld na de eruptie van de Krakatau in 1883 en de Pina Tubo in 1991. Kleine waterdruppeltjes in de dampkring hebben hetzelfde effect en kunnen onder heiige weersomstandigheden de maan ook wel eens blauw kleuren. Erg vaak gebeurt met, waar door de blau we maan van oudsher geassocieerd werd met iets zeldzaams of uitzonderlijks. De betekenis van blauwe maan als de twee de volle maan in een maand is van veel re centere datum. Voor het eerst dook die omschrijving op in de jaren veertig van de vorige eeuw in het Amerikaanse maand blad Sky Telescope. Het tijdschrift ba seerde zich daarbij op de Maine Farmers' Almanac uit 1937. Deze definitie raakte in geburgerd en kwam in 1986 zelfs terecht in een vraag van het spelletje Trivial Pursuit. Onterecht zoals achteraf bleek, want in 1999 nam Sky 8c Telescope de oorsprong van de blauwe maan opnieuw onder de loep. Bestudering van tientallen exempla ren van de Maine Farmers' Almanac over de periode 1819-1962 leverde meer dan een dozijn meldingen van blauwe manen op die niet samenvielen met de tweede volle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 121