KRAS.NL De 'razzia's' van de lesurenpolitie NOORD-IMEDERLAND UTRECHTSE HEUVELRUG ZUIDHOLLANDSE EILANDEN KERKRADE waarom zou je verder zoeken Bijna geen enkele middelbare school geeft voldoende uren les. Directeuren en onderwijzers achten de norm prak tisch onhaalbaar. foto Phil Nijhuis/CPD Veel middelbare scholen hebben aan het eind van het studiejaar te weinig lesuren gegeven. Ze dreigen nu van het ministerie van Onderwijs een boete te krijgen. door Laurens Kok en Carine Neefjes De boeken inzien is oké, maar zijn scholieren moeten met rust wor den gelaten. Mocht de onderwijsinspectie zich dezer da gen bij het Altena College in Sleeu- wijk melden, dan krijgt die nog een zware dobber aan rector Gijs- bert van der Beek. „Geen sprake van dat mijn leerlingen aan zo'n inspecteur hun agenda moeten la ten zien!" Want zo gaat de 'lesurenpolitie' te werk: eerst moet de directie de urenstaten van een heel jaar over handigen, en dan wordt enkele leerlingen gevraagd om mee te werken aan een interview. Terwijl de inspecteur vragen stelt (Vallen er veel lessen uit? Klopt dit rooster dat we van de school hebben ge kregen?) pluist hij hun agenda door, speurend naar uitgevallen les sen en verkorte roosters. „En dat allemaal met de calculator in de hand", verduidelijkt Van der Beek. „Het lijkt wel een razzia." Zoals de meeste scholen is het Al tena College er niet in geslaagd dit schooljaar minimaal 1040 lesuren aan te bieden. Van der Beek ver moedt dat hij blijft steken op iets minder dan 960 uur. Een boete of korting zal hij zeker aanvechten. „Ik heb van tevoren gezegd dat dit geen reële norm is." Van der Beek heeft even overwogen extra lesu ren in te plannen. „Maar ik ga mijn leraren en leerlingen niet over de kling jagen. Er zijn scholie ren in de onderbouw die elke dag een flink eind moeten fietsen. Die hebben één vrije middag in de week. Moet ik ze die afpakken?" Niet elke schooldirecteur durft zich zo hevig te verzetten tegen de strenge nieuwe urennorm. Peter Ronner, directeur van het RSG Lingecollege in Tiel, nam een was lijst aan maatregelen. Zo is het aan tal studiedagen voor docenten ver minderd en is er in het begin van het schooljaar slechts één kennis makingsdag voor leerlingen. Daarnaast heeft hij onderwijsassis tenten laten invallen voor zieke do centen. Een maatregel die de school 200.000 euro kost. En: de rapportenvergadering is voortaan na schooltijd. Ondanks de ingrepen haalt ook Ronner de norm niet. Zijn school zat op 980 lesuren per jaar en hij heeft dat verhoogd tot ruim 1020. Het aantal uren verder uitbreiden gaat ten koste van de kwaliteit van de school, betoogt hij. „Vergaderin gen over wel of niet overgaan kun nen we niet in tien minuten na schooltijd afraffelen. Met 2900 leer lingen hebben we daar een paar dagen voor nodig." 'Ik ga mijn leraren en leerlingen niet over de kling jagen' Dat ex-minister van Onderwijs Ma ria van der Hoeven begin dit schooljaar de strakke urennorm ondanks de vele protesten toch doordrukte, zette in onderwijs land kwaad bloed. De CDA'ster gaf volgens de bonden te gemakke lijk gehoor aan de eis van de Twee de Kamer, nadat ouders en ook scholieren zelf in opstand kwa men tegen de hoge lesuitval. „Ter wijl de roosters al klaar waren, moesten scholen plotseling meer les gaan geven, zonder dat daar extra geld tegenover stond", fulmi neert bestuurslid Martin Knoop van de Algemene Onderwijsbond (AOb). „Dan moet je niet raar op kijken als scholen in de aula zes klassen tegelijk les gaan geven, al leen maar om die norm te halen. Daar is de kwaliteit toch niet mee gediend? De Kamer is naïef ge weest." Schooldirecteur Ronner laakt de Haagse boekhoudersmentaliteit. „De resultaten van onze leerlingen zijn goed. Als scholen naar eer en geweten laten zien dat zij hun best deden, is het absoluut onbehoor lijk om met boetes te komen." Hoewel de huidige minister van Onderwijs Ronald Plasterk zich nog niet uitliet over de hoogte van de boete, vreest Martin Knoop van de AOb dat het om duizenden eu ro's gaat. Zelfs scholieren en ouders zijn er nu van doordron gen dat minister en Kamer te streng waren. „Wij zijn nog steeds ongerust over de hoge lesuitval, maar betwijfelen of die strikte norm juist is", zegt Ton Gelmers van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. Die wil meer flexibili teit, mits de kwaliteit op peil blijft. 1040-urennorm De momenteel nog geldende 1040-urennorm gaat ervan uit dat middelbare scholieren in de onderbouw in totaal veer tig lesweken van 26 uur onder wijs moeten krijgen (1040 uur in totaal). k- Een leraar voor het bord is niet verplicht: zolang er enige vorm van toezicht is, desnoods van onderwijsassistenten, telt de tijd in de klas mee als onder wijstijd. »- In het verleden lag de uren norm nog hoger, op 1069 uur. Maar die norm werd door geen enkele school gehaald. De on derwijsinspectie rapporteerde deze tekortkomingen wel, maar de minister van Onder wijs greep niet in. Nu gaat dat wel gebeuren en is de norm dus iets verlaagd. Veel middelbare scholen age ren daartegen. Ze stellen dat de oude norm onhaalbaar was en de nieuwe ook. Volgens hen is veertig weken lesgeven niet mogelijk, omdat alleen al door doordeweekse feestdagen (Tweede Paasdag, Hemelvaarts dag) reeds een volle week ver loren gaat. k- Zij bepleiten daarom een band breedte van 940 tot 1040 uur waar scholen aan moeten vol doen. Aankomstdata: maandag, vrijdag en zaterdag van 6/7 t/m 27/10 U verblijft in het 3-sterren hotel Tulip Inn Amersfoort, inclusief ontbijtbuffet. Dit hotel bevindt zich midden in de bosrijke omgeving van de Utrechtse Heuvelrug en vlakbij het centrum van Amersfoort. Het hotel beschikt over o.a. restaurant, bar, fietsverhuur en gratis parkeergele genheid. Het Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug is een fantastisch wandel- en fietsgebied met heideterreinen, kastelen en landgoederen en prachtige bossen. Bekende kastelen en land goederen zijn o.a. het prachtige Slot Zeist en het 18e-eeuwse Kasteel Groeneveld in Baarn. Maar ook de winkelstad Amersfoort, met haar historische binnenstad, is zeker de moeite waard. En vergeet u vooral het DierenPark Amersfoort niet! Reisnummer AUTO 26.047, zie www.kras.nl/26047 Aankomstdata: maandag, vrijdag en zaterdag van 6/7 t/m 29/10 U verblijft in het 3-sterren Hotel Oleartsduyn, gelegen in de bosrijke omgeving van Rockanje. Het hotel beschikt over o.a. een restaurant, gezellige bar met terras en lift. Uw verblijf is inclu sief ontbijt en diner. Rockanje ligt op het duinrijke eiland Voorne-Putten. Het Voornse duin gebied behoort tot de mooiste van West-Europa. In de omgeving kunt u heerlijk wandelen in de duinen of prachtig fietsen door de polder. Breng een bezoek aan werkeiland Neeltje Jans om de Delta Expo te bezichtigen. En wat dacht u van de geuzenstad Brielle met haar leuke winkels en gezellige restaurants? Of gaat u liever naar de steden Rotterdam met de Euromast en Diergaarde Blijdorp of naar regeringsstad Den Haag? Reisnummer AUTO 17.646, zie www.kras.nl/17646 Aankomstdata: maandag en vrijdag van 9/7 t/m 29/10 U verblijft in het 4-sterren Hotel Brughof. Het hotel beschikt o.a. over een gezellige lounge, Tearoom 'La Serre', sauna en fietsverhuur. In het prachtige natuurgebied de Anstelvallei kunt u heerlijk wandelen en fietsen. Op een steenworp afstand van het hotel ligt Kasteel Erenstein, waar u fantastisch kunt lunchen en dineren in een sfeervolle, middeleeuwse ambiance. Bezoek ook gezellig Maastricht met het bekende Vrijthof en de St. Pietersberg. Een absolute must is het Drielandenpunt in Vaals, maar vergeet ook het sfeervolle Valkenburg met de befaam de mergelgrotten niet. Een bezoek aan de stad Aken behoort ook zeker tot de mogelijkheden. In Kerkrade zelf is het GaiaPark Kerkrade Zoo echt een aanrader, evenals het Industrion. Reisnummer AUTO 17.613, zie www.kras.nl/17613 boek online of bel 0900 - 9697 tSt 1 vanaf 3-/4-/5-daagse autovakantie 4-sterren hotel op de grens van Groningen Drenthe PZC Zaterdag 30 juni 2007 1 1 Nergens voordeliger! Aankomstdata: maandag, vrijdag en zaterdag van 7/7 t/m 27/10 U verblijft in het 4-sterren Hotel Stadskanaal, gelegen op de grens van Drenthe en Groningen inclusief ontbijt. Naast het hotel bevindt zich een bushalte. Het hotel beschikt o.a. over lift, sfeervol restaurant, gezellige bar en gratis parkeergelegenheid. In de bruisende win kelstad Stadskanaal kunt u een bezoek brengen aan o.a. het Streekshistorisch Museum of beklim de 43 meter hoge Watertoren. Maar ook de omgeving leent zich uitstekend voor spor tieve en culturele uitstapjes. Wat dacht u van een bezoek aan het unieke vestingstadje Bourtange? Ontdek de gezellige steden Groningen en Assen. Het prachtige natuurgebied 'de Hondsrug' ligt op een steenworp afstand en u kunt hier heerlijk wandelen en fietsen. Reisnummer AUTO 26.060, zie www.kras.nl/26060 3-/4-/5-daagse autovakantie Amersfoort Sfeervol gelegen hotel! Verrassenc voordelig! vanaf 3-/4-/5-daagse autovakantie Rockanje Kom tot rust aan de kust! ontbijt en diner! j| vanaf 3-/4-/5-daagse autovakantie Zuid-Limburg Luxe hotel in oude herenboerderij vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11