I v19 PZC Zaterdag 30 juni 2007 De toekomst van Kosovo Binnenkort moet de Veiligheidsraad een be sluit nemen over de toekomstige status van de Zuid-Servische provincie Kosovo. Kosovo was een autonome provincie binnen de Socialistische Federale Republiek Joegosla vië en voornamelijk bewoond door etnische Albanezen. Vanaf de tweede helft van de jaren tachtig perkte de Servische president Slobodan Milos evic de rechten op zelfbestuur en gebruik van eigen taal in en werden de Albanezen met ge weld onderdrukt. Na jaren van geweldloos verzet ontbrandde in 1998 een guerrillaoorlog tegen het Servische leger en de politie. In 1999 greep de NAVO in. Met een bombar dement van 78 dagen werd Milosevic gedwon gen zich uit Kosovo terug te trekken. Tijdens en na de bombardementen werden de Servi sche bewoners van de provincie door de Alba nezen met geweld verjaagd. De provincie wordt sindsdien door de VN bestuurd, met een steeds groter rol voor een Kosovaarse re gering en parlement. Amerika en de meeste Europese landen willen van Kosovo een onafhankelijk land maken, dat voorlopig nog onder Europees toezicht func tioneert. Servië, dat Milosevic in 2000.afzette, is daar fel op tegen. Servië wordt gesteund door Rusland dat vetorecht heeft in de Veilig heidsraad. bloei dooren heeft inmiddels 160.000 le den. Eén van hen is Mirko Grbic (1925). Hij vocht tussen zijn 16e en 20e in de Tweede Wereldoorlog en leeft inmiddels al veertig jaar van een veteranenpensioen. Na de oor log waren twee getuigen genoeg om te be wijzen dat je daar recht op had. „Onze positie was veel beter dan die van huidige veteranen", zegt hij. „De huidige regering doet alsof Milosevic alles verkeerd deed. Sinds de jaren negentig is het leger zijn reputatie kwijt." longeren verkiezen massaal de (langere) sociale dienstplicht boven de militaire. De maatschappelijk gemarginaliseerde Ser vische veteranen hebben geen goede con tacten met hogere machten. Niet zoals Faik Fazliu die de veteranenkoepel in Kos ovo leidt. Hij drinkt wekelijks koffie met de lokale machthebbers. Hij is bevriend met premier Agim Ceku en oppositielei der Hasim Thaci, beide oud-strijders. Faz liu wordt door medestrijders nooit ge noemd als invloedrijk, maar geeft gematig de Kosovaren en het VN-bestuur in de pro vincie hoop dat bloedvergieten uitblijft. „Als een Servisch vrijwilligersleger oprukt, vertrouw ik op KFOR", zegt hij keurig. De hardliners Lajci en Mushkolaj hebben het echter veel te druk met zichzelf om die uit spraak te horen. ben gemeld, toont veteranen-secretaris Zjelko Vasiljevic een excel-bestand vol na men op de computer in zijn kantoor. Hoewel dezelfde grote woorden klinken - „We hebben wapens en we zijn klaar voor ze" - overtuigen ze minder. De vrijwilli gers bedienen zich rijkelijk van historische en religieuze symboliek en noemen zich de garde van Tsaar Lazar. Deze leider van de Serviërs stierfin 1389 tijdens de slag te gen oprukkende Ottomanen op het Merel veld in Kosovo. Op 14 juni vertrok vanaf de Sava Kerk in Belgrado een twee weken durende mars naar het Merelveld. Onder de ongeveer driehonderd deelnemers be vonden zich ook mannen in uniform en veteranen van de Tsaar Lazar Garde. Ze kregen de zegen van de orthodoxe kerk. Veel Serviërs voelen sympathie voor het vrijwilligersleger, maar vrijwel niemand lijkt ze echt serieus te nemen. Iedereen weet dat de Serviërs niet opgewassen zijn tegen de internationale troepenmacht van 17.000 KFOR-militairen en tienduizenden strijdbare Albanezen. De Servische veteranen hebben bovendien niet dezelfde maatschappelijke status. Ze vochten de politiek omstreden oorlogen in de jaren negentig - in Kroatië, Bosnië en Kosovo - en gelden niet als winnaars. Voor de huidige regering zijn ze eerder een last dan hulp. Serviërs richten zich tegenwoordig op oor logen die ideologisch minder besmet zijn door het nationalisme van Slobodan Milo sevic of het communisme van Tito. De ver eniging van nakomelingen van Eerste We reldoorlog-strijders maakt een enorme Ook aan de andere kant van de administratieve grens tussen Kosovo en de rest van Servië, gist het weer onder de oud-strijders. Een deel van de Servische oorlogsveteranen heeft een vrijwilligersle ger gevormd om voor het behoud van Kos ovo te vechten. Als bewijs dat zich inmid dels tweeduizend vrijwilligers zouden heb op zak. Op de vraag hoe groot hun leger is en hoeveel tijd Muskholaj nodig heeft om het bijeen te krijgen, wordt door de man nen rond de tafel gegrinnikt. „We zijn klaar." Na een hoofdknik van Muskholaj gaat de kast in de hoek open. De planken staan vol ordners met lijsten en namen. „Weet je zo genoeg?" Het deur tje sluit weer. ner, Jeremy Irons en Pierce Brosnan. Ik heb het geprobeerd, maar op de Duitse te levisie kijk ik geen buitenlandse films meer. Laatst zat ik met een Duitse fotograaf in de auto en deed mijn beklag over die alles ver pestende nasynchronisatie. Ik ken de foto graaf al langer en schat hem in als werelds en ruimdenkend. Nu keek hij bedenkelijk opzij. „Hoe doen jullie dat dan?", vroeg-ie. „Gewoon, met ondertiteling", zei ik. Het bleef even stil in de auto. „Ondertiteling?", klonk het ongelovig. „Maar dan zit je de he le tijd te lezen, dan zie je helemaal niks meer van de film." Ik kon hem niet over tuigen dat ik daar nooit last van heb ge had. Later wilde hij nog wel toegeven dat het eigenlijk best raar is dat hij nog nooit de stem van Hugh Grant, Jack Nicholson of Julia Roberts heeft gehoord. Knorrig werd hij toen ik zei dat de Duitsers door dat nasynchroniseren ook zo belachelijk Engels spreken, ze horen die taal bijna nooit. Hoe dan ook, nasynchronisatie is voor onze oosterburen even vanzelfspre kend als dat één plus één twee is. Ook in landen als Italië, Spanje en Frank rijk wordt nagesynchroniseerd, maar Duits land is vanaf begin jaren dertig de absolute wereldkampioen. De nazi's waren er dol op, iedere dief of bedrieger in buitenlandse films werd al snel vertaald in 'Jude'. Na de oorlog werd geprobeerd om met on dertiteling te werken (alles wat Duits was, was even niet zo populair) maar het sloeg niet aan. Om toch films te verkopen, bouwde Hollywood in Berlijn en Miin- chen speciale studio's voor nasynchronisa tie. Soms werden zelfs complete scènes op nieuw gefilmd. Het bordje 'Central Sta tion' werd dan bijvoorbeeld vervangen door 'HauptbahnhofDe computer was er natuurlijk nog niet. Nog steeds is de nasynchronisatie een enor me industrie. Er bestaat zelfs een soort Os car voor de beste synchroonprater van het jaar. Compleet met een prijs voor aan stormend talent. De Duitsers moeten er simpelweg niet aan denken om de echte Louis de Funès of Nicolas Cage te horen. 'Een stille wraak op de geallieerden', noem de de inmiddels overleden Duitse tv-pre- sentator Robert Lembke dat. In Berlijn kunnen we gelukkig terecht in een paar bioscopen waar ze de buitenland se films in de originele versie vertonen, mét Duitse ondertitels. Een Poolse vrien din vond trouwens dat we niet zo moes ten zeuren. „In Polen wordt ook nagesyn chroniseerd, maar meestal doen dat maar één of twee mensen per film. Je hebt geluk als ze per rol hun stem een beetje vervor men en dat consequent volhouden", meen de ze. We tellen onze zegeningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 119