j v17 PZC Zaterdag 30 juni 2007 over 'de grote leugen'. De scheidingswet gaf een gevoel van bevrijding. Huwelijken die echt niets meer voorstelden, konden worden ontbonden. Bovendien kwam in die jaren de seksuele revolutie op gang. Buitenechtelijke verhou dingen, partnerruil, maar ook de overstap van een hetero- naar een homoseksuele re latie, raakten maatschappelijk geaccep teerd. Het streven naar geluk werd norm gevend. Het geluk van ouders, dan wel te verstaan. Die zoektocht naar het grote geluk is nog steeds gaande, maar aarzelend wordt nu ook het belang van kinderen onderkend. foto Frank Janssen Zeker bij hulpverleners is het besef doorge drongen dat een scheiding problemen ver oorzaakt bij kinderen. Sinds het begin van deze eeuw richtten pedagogen, coaches en counselors tientallen adviesbureaus op die zich vooral bezighouden met de kinderen van gescheiden ouders. In een serie ge sprekken - waarbij de kosten variëren van 30 tot 60 euro per uur - kunnen kinderen vertellen wat zij van die scheiding vinden. Bij het bemiddelingsbureau van Inge Bos veld voert dochter Denise gesprekken met kinderen. „Aan de hand van spelletjes laat ik hen vertellen wat zij voelen." Zo maakt zij gebruik van de verwerkings methode 'Bang, boos, blij'. Kinderen gooien een bal naar een van die woorden en zeggen wat ze voelen. Anne (11), die sa men met haar zusje bij Denise is geweest: „Ik ben blij dat er thuis geen ruzie meer is. Sinds de scheiding zijn papa en mama veel vrolijker." Boos is ze niet, haar jongere zusje Nienke (7) wél. „Ik vind het niet leuk dat we niet meer samen op vakantie gaan. En ik vind het stom dat ik met mes en vork moet eten als de vriend van mama bij ons is." Beiden hebben veel aan de gesprekken ge had. Anne (11): „Je kan dingen vertellen die je niet met papa en mama wilt bespre ken. Het is fijn dat je dan toch iemand hebt die naar je luistert." „Mijn ouders hadden veel ruzie. Ik dacht altijd dat dat over mij ging. Toen ze vertel den dat ze uit elkaar gingen, was ik kwaad. Shit, dit heb ik gedaan." De waarheid was anders. Zijn vader was nog wel verliefd op zijn moeder, maar zij niet meer op hem. Dylan krijgt pas rust in zijn hoofd, als ook zijn vader een nieuwe vriendin heeft. „Papa en mama zijn weer gelukkig. Nu heb ik minder zorgen." Klaas-Jan heeft bij KIES geleerd dat na een scheiding de wereld niet vergaat. „In het begin dacht ik dat wel. Maar nu merk ik dat praten helpt en dat het leven door gaat." Scheiden is geen schande meer, maar dat houdt het gevaar in dat ouders zich niet Ouders zeggen wel dat het belang van het kind voorop staat, maar in de praktijk gaat het vaak anders. Jan-Willem Groos, directeur van 'De Schei dingsmakelaar': „Komt hier een stel binnen. 'We willen het beste voor onze kinderen', zeggen ze. 'Maar kunnen we nu eerst even de lijfrentepolis verdelen?' Het is ikke-ikke-ikke en de rest kan stik ken. Dan grijp ik in. Kom op zeg! Éérst gaan we het over de kinde ren hebben!" De Scheidingsmakelaar, die vier jaar geleden is begonnen en nu al 25 vestigingen in heel Nederland heeft, bemiddelt in principe al leen tussen ouders. Wel verwij zen de 'makelaars' kinderen door naar KIES, Kinderen In Echtschei ding Situatie, een hulpprogramma dat door 'kiescoaches' wordt aangeboden op scholen. In Nederland zijn zo'n tachtig kiescoaches die op een paar honderd scho len trainingen geven. Klaas-Jan (10) herinnert zich nog goed hoe zijn ouders vertelden dat ze gingen schei den. Samen met andere kinderen zit hij in een apart klaslokaal waar hij onder begelei ding van kiescoaches Maaike de Kort en Nelly Snels over de echtscheiding praat. „Ik moest op de bank konten zitten. Papa vertelde dat ze gingen scheiden, maar dat we eerst nog iets leuks gingen doen. We gingen met z'n allen naar Disneyland. Maar toen we terugkwamen stond de ver huiswagen voor de deur om papa's spullen weg te halen. Toen moest ik heel erg hard huilen." Onder schooltijd praat een groepje kinde ren over de scheiding. De hulp is gratis, de school betaalt het project. Voor 2.500 euro kunnen er tien kinderen meedoen. In acht sessies wordt er zoveel mogelijk bespro ken: stiefvaders en -moeders, de nieuwe vriendin van papa en de vriend van mama. En natuurlijk de diepgekoesterde wens: misschien komen papa en mama wel weer bij elkaar. De kinderen die vandaag bij elkaar zitten, vertonen vergelijkbare emoties. Ze zijn ver drietig, maar niet kwaad. De nieuwe vrien din van papa, vinden ze in het begin héél aardig, maar later is ze streng. Of, zoals Jas mijn (8) het verwoordt: „Mijn eigen moe der vind ik liever." Dat mama nog geen nieuwe vriend heeft, vinden ze allemaal heel zielig. Sommige kinderen denken dat zij de schei ding hebben veroorzaakt. Dylan (to): Inge Bosveld (I) en dochter Denise van Oosterhout runnen een scheidingsbemiddelingsbureau in Arnhem. foto David van Dam realiseren dat het voor kinderen wél een drama blijft, waarschuwen kiescoaches De Kort en Snels. Evenals socioloog Spruijt be nadrukken zij dat een scheiding voor kin deren altijd een foute beslissing is. Alleen als er héél veel ellende in een gezin is, kan een scheiding nuttig zijn. „Maar daarna moet het wel beter worden. En dat is vaak niet zo. Veel exen blijven ruzie maken, vaak over de kinderen. Dat is onverteer baar. De scheiding heeft kinderen dan niets opgeleverd." Het ouderschapsplan, dat volgend jaar wet telijk wordt ingevoerd, moet een einde ma- ken aan dergelijk geruzie. Voordat ouders uit elkaar gaan, moeten ze een plan voor leggen aan de rechter, waarin ze zeer gede tailleerd omgangsregels vastleggen. Wie heeft de kinderen tijdens de vakanties, zon- en feestdagen? Hoe laat worden ze ge haald en gebracht en door wie? Spruijt vindt dat het nieuwe kabinet nog een stap verder moet gaan. „Verplicht ouders om gesprekken te voeren met een hulpverle ner vóórdat ze uit elkaar gaan. Dan leren ze om rekening te houden met het belang van hun kinderen." Plichten voor ouders, rechten voor kinde ren zou het uitgangspunt moeten zijn. „Zet op papier wat zij willen. Bijvoor beeld: die nieuwe vriend van mama gaat eerst maar drie maanden op zolder wo nen." Maar het allerbeste is: bij elkaar blij ven. „Vroeger werd daar een beetje lache rig over gedaan", zegt Spruijt. „Moet je bij elkaar blijven voor de kinderen? Ja, mis schien wel. Daar is niets mis mee." Vanwege de privacy zijn de namen van de kinderen veranderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 117