w<y ST v16 Zaterdag 30 juni 2007 PZC Een bejaard echtpaar staat hand in hand bij de bakkerij. Vooro vergebogen naar de vitrine, be kijken ze samen wat voor brood je ze zullen nemen. De liefde straalt er vanaf. „Prachtig", zucht Inge Bos veld (45) als zij de twee oudjes ziet. „Een leven lang bij elkaar. Het zou mooi zijn als mij dat ook was gelukt." Bij Bosveld liep alles anders. Ze is twee keer gescheiden en moeder van zes kinde ren met verschillende vaders. Een paar jaar geleden is Bosveld een scheidingsbemidde lingsbureau begonnen, met als belangrijk ste missie: houd kinderen uit de vuurlinie als je gaat scheiden. De ervaringsdeskundige erkent dat die boodschap een beetje raar klinkt uit haar mond, maar ze wil voorkomen dat men sen dezelfde fouten begaan als zij. „Zeker bij mijn eerste scheiding, ik was 29, heb ik er géén seconde bij stilgestaan wat dat voor de kinderen betekende. Emotioneel was ik een wrak, ik had veel verdriet. Er was slechts één graadmeter: hoe gaat het op school? Goed, oké, dan hebben de kin deren geen problemen." Haar dochter Denise (24), die bij haar moe der werkt en gesprekken met kinderen voert, herinnert zich die scheiding nog goed. „Ik was 9, mama stond tegen de muur in de kamer. Ze moest heel erg hui len, ik had haar nog nooit zo verdrietig ge zien. Ik voelde dat er iets heel ergs ging ge beuren." Denise had veel vragen, maar kreeg nauwe lijks antwoord. „Als kind hobbel je overal achteraan. Je ouders nemen ingrijpende be sluiten die jij acuut moet opvolgen." Ze moest bij haar vader wonen en kreeg een stiefmoeder die haar niet leuk behandelde, 's Avonds in bed huilde ze uit bij haar lie- velingsbeer. Denise glimlacht: „Die knuffel ligt nog steeds bij mij in bed. Ik kan echt niet zonder die beer." Dat haar kinderen last hebben van veel on verwerkt verdriet, merkt Bosveld vooral aan haar zoon, nu 23 jaar. „Hij is nog steeds zo verschrikkelijk kwaad! De biologi sche vader van mijn kinderen heeft het contact verbroken. Mijn zoon voelt zich in de steek gelaten. 'Waarom hou je niet meer van mij? Wat heb ik als kind mis daan?'" Denise knikt instemmend. Ook zij herkent die emoties. Uit recent onderzoek blijkt dat kinderen van gescheiden ouders meer problemen krijgen dan kinderen uit complete gezin nen. Ze hebben last van angsten en depres sieve gevoelens, vertonen eerder agressief of crimineel gedrag. Ook is de kans groter dat zij gaan roken, blowen of drinken, zo blijkt uit 'Scheidingskinderen', een om vangrijke studie van socioloog Ed Spruijt van de Universiteit Utrecht. In opdracht van de Raad voor de Kinderbescherming nam hij de gevolgen van scheidingen on der de loep. Jaarlijks krijgen 70.000 thuiswonende kin deren te maken met een echtscheiding. Vooral als de breuk gepaard gaat met veel conflicten, krijgen ze problemen. Een kwart van alle echtscheidingen verloopt problematisch. Jaarlijks zijn daar zeker 20.000 kinderen bij betrokken. Bijna 35 procent van die kinderen heeft geen of am per contact met één van de ouders. Dat is meestal de vader. Moeders staan er alleen voor en verliezen vaak hun grip op de kin deren. Kinderen betalen een hoge prijs als hun ouders besluiten uit elkaar te gaan. Dat besef dringt steeds meer door, onder invloed van verontrustende ontwikkelingen en de gewijzigde tijdgeest. De hulpverlening aan kinderen van gescheiden ouders floreert. door Carine Neefjes Gezien deze schrijnende cijfers zou je ver wachten dat ouders wel honderd keer na denken voor zij de handdoek in de ring gooien. Maar volgens socioloog Spruijt wordt het belang van kinderen nog steeds ernstig onderschat. „Alles draait om die ouders. Zij willen zichzelf kunnen ont plooien, zij willen weer gelukkig zijn en vinden dat ze recht hebben op geluk. Ik noem dat 'consumentisme'. We leven in een tijd dat alles te koop is. Genieten kan, dus moet het ook. We moeten aan onze trekken komen. Dat is voor scheidende ouders belangrijker dan het welzijn van hun kinderen." Die hang naar zelfontplooiing stamt uit de jaren zeventig. In 1971 kwam de eerste echt- scheidingswet die het mogelijk maakte dat echtelieden op basis van 'duurzame ont wrichting' het huwelijk konden verbre ken. Voor die tijd was dat absoluut onmo gelijk. Onder invloed van de kerk en de sociale controle van families, was echtscheiding uit den boze. Overspel was de enige, ge gronde reden om een huwelijk te ontbin den. In noodgevallen, als er bijvoorbeeld sprake was van geweld, werd het motief van 'overspel' gebruikt om toch te kunnen scheiden. Besmuikt werd er gesproken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 116