Humane aanpak bootvluchtelingen Poetin en Bush geen vrienden Status Russische leider is in VS tot onder het nulpunt gezakt. Spanje en Senegal werken aan model voor legale immigratie. v de \a<3 PZC Vrijdag 29 juni 2007 9 door onze correspondent Frank Hendrickx Washington - George Bush en Vladimir Poetin ontmoeten elkaar dit weekeinde in het buitenhuis van de familie Bush. Van de vriendschap tussen de twee lei ders is weinig over. President Bush zal zijn 'vriend Vla dimir' met alle egards ontvangen in Kennebunkport, het plaatsje in Maine waar Bush' ouders hun vrije tijd doorbrengen. De traditio nele schouderklopjes en lachende poses zullen niet kunnen verhul len dat de relaties tussen de twee leiders danig bekoeld is. Poetin is voor Bush een vriend geworden die vijanden overbodig maakt. De Russische leider, zeven jaar ge leden begroet als een rationele pragmaticus, wordt de laatste maanden met stijgende verbazing gevolgd in de VS. Poetin laat dan ook geen gelegenheid voorbij gaan om Amerika te schofferen. Vorige week nog beweerde hij nog dat Amerika ergere misdaden op z'n naam heeft staan dan Stalin. Eer der vergeleek hij het optreden van de VS al met het Derde Rijk. De New York Times meent dat de Rus voortdurend naar Washing ton wijst om de aandacht af te lei den van zijn eigen zondes: grove schendingen van de mensenrech ten in eigen land en het koeione ren van de buurlanden. Bush heeft naar verluidt ook het vertrouwen verloren in 'Vladimir', zoals hij hem graag noemt. Zes jaar geleden meende hij nog 'in de ziel' van Poetin te hebben geke ken, maar inmiddels heeft hij in besloten kring gezegd dat de Russi sche leider 'verloren' is. „Niets vreest Poetin meer dan democra tie", aldus Bush. In het openbaar liet Bush weten dat de hervormin gen in Rusland zijn 'ontspoord'. Dat de voormalige KGB-kolonel toch wordt uitgenodigd in Maine heeft vooral te maken met Iran. Bush heeft Poetin nodig om te voorkomen dat de ayatollahs in Te heran een atoomwapen ontwikke len, één van de grootste kopzor gen van het Witte Huis. Rusland is de hofleverancier van het nucle aire programma. Sinds enige tijd werkt Poetin mee met het into men van de Iraanse ambities. Dat is Bush veel waard: ook een onge makkelijk weekend met Vladimir. door onze correspondent Henk van den Boom barcelona - Spanje lijkt succes te hebben met de nieuwe aanpak van illegale immigranten. Er ko men dit jaar beduidend minder Afrikaanse bootvluchtelingen naar de Canarische Eilanden dan voor gaande jaren. Ook in Senegal, waar vandaan de meeste Afrika nen vertrekken, wordt enthousiast gereageerd op de nieuwe benade ring. Een zware delegatie van de Spaan se regering reisde deze week af naar Dakar om met president Wa de de resultaten van een jaar inten sieve samenwerking te evalueren. Vorig jaar bereikten 901 vissers bootjes met in totaal 35.000 illega len de Canarische Eilanden. In de eerste helft van dit jaar werden 'slechts' 101 boten aangehouden. Beide landen schrijven het succes toe aan het pakket maatregelen dat vorig jaar, na aanvankelijke tegen werking van Senegal, werd over eengekomen. De kust van Senegal wordt sindsdien bewaakt door pa trouilleboten van Frontex, de door de Europese Unie betaalde en door Spanje uitgevoerde grensbe waking. De onderschepte vluchte lingen worden meteen terugge stuurd naar de kust waar zij van daan komen. „Toen wij vorig jaar begonnen pikten wij elke dag een sloep op. Nu is dat veel minder", al dus een politieman van het pa trouillevaartuig Rio Gabriel. „Onze aanwezigheid schrikt duidelijk af" Datzelfde geldt voor de repatrië ring. Vorig jaar werden vijfdui zend illegalen na aankomst met een op het vliegtuig gezet en terug gestuurd naar Senegal. De rege ring-Wade wilde eerst niet mee werken, maar na een financiële vergoeding en andere toezeggin gen van Spaanse kant ging Senegal akkoord. Het succes van de bilaterale samen werking lijkt vooral te zitten in de humanitaire benadering door de Spanjaarden. „Politie en strenge grensbewaking zijn niet voldoen de om dit probleem op te lossen", zei de Spaanse vicepremier Rubal- caba bij zijn bezoek aan Senegal. „Wij willen samen met Senegal een model voor legale immigratie ontwerpen dat als voorbeeld kan dienen voor andere Afrikaanse en Europese landen." Rubalcaba was samen met de mi nister Caldera van Werkgelegen heid en een sterke delegatie van Spaanse ondernemers naar Sene gal gereisd om scholings- en werk gelegenheidsprojecten op te zet ten. „Spaanse bedrijven moeten in Senegal investeren en wij willen jonge Senegalezen opleiden om met geldige papieren in Spanje te komen werken." Dit jaar heeft 'Strenge grensbewaking is niet voldoende om dit probleem op te lossen' Spanje al 540 legale arbeidscontrac ten met Senegalezen afgesloten. „We hopen dat het aantal na dit bezoek flink zal stijgen", aldus mi nister Caldera. Inmiddels lopen er vijf werk-leerprojecten waar jonge Senegalezen worden voorbereid op de Spaanse arbeidsmarkt. Zij worden opgeleid voor banen in de bouw, de visserij, de toeristische branche en de luchtvaart. Vluchtelingen komen in een reddingsbootje aan bij de Spaanse kust, waar zij worden onderschept. foto Francisco Bonilla/RTR Senegal is een van de armste lan den van westelijk Afrika. Van de bijna twaalf miljoen Senegalezen zit 65 procent zonder werk. De hoofdstad Dakar en de noordelijk gelegen vissersplaats Saint Louis zijn in de afgelopen jaren uitge groeid als doorvoerhavens voor il legale vluchtelingen uit heel Afri ka. De illegalen kunnen voor een fors bedrag een plek kopen in een van de vele vissersprauwen. De oversteek van Senegal naar de Ca narische Eilanden duurt bij goed weer een week. Veel vluchtelingen overleven de reis niet. 57 *»PfA3 3tö8A°n\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9