'Het was best moeilijk om Zeeland Raad Sluis kraakt beleid van college PROFILINE Huisartsen werken samen voor kwaliteit Tieleman lijdt meer schade Felle kritiek raad op financieel beleid in kadernota. Klusje Philippiense reisde de wereld rond als veearts in opleiding. Oprichting nieuwe organisatie voor, door en van huisartsen. BLIK OP ONEINDIGE MOGELIJKHEDEN Bel voor een vrijblijvend advies (0113) 671 225 www.profiline.nl Executoriale verkoop GAAT NIET DOOR 26 Vrijdag 29 juni 2007 PZCZ door Frank van Cooten SLUIS - De gemeenteraad van Sluis maakt gehakt van het financiële beleid. Bijna alle partijen, zowel coalitie als oppositie, leverden gis teravond tijdens de behandeling van de kadernota stevige kritiek op het college van burgemeester en wethouders. Het dagelijks gemeentebestuur constateert de financiële proble men, maar doet er in de kademo- ta verder niets aan, was het belang rijkste verwijt. Die nota is te ma ger." Het tekort van bijna een miljoen euro op de jaarrekening 2006 is weliswaar weggewerkt, maar de manier waarop stemde de raad niet tevreden. „Dat is immers al leen voor elkaar gebracht door boekhoudkundig gesleutel en wat externe meevallers", zei Johan Pro voost (WD). Helder Zeeuws en PvdA namen zelfs de term 'faillissement' in de mond als het beleid niet snel ver andert. 1^ Het dagelijks gemeentebestuur van Sluis treft te weinig concrete maatregelen om de financiën op orde te krijgen. Dat vindt de ge meenteraad. ZEEUWSE H Ze hebben al best veel ervaring, de twee klussers uit Renesse. Badcelle- tje verbouwen of elektra aanleg gen? Ze draaien er hun hand niet voor om. Dus leek het leggen van een goed koop kliklaminaatvloertje een klus je van een uurtje of twee. Met de radio aan voor de arbeidsvi taminen ging het duo in de loop Dat moet dan vooral gebeuren door een betere aansturing van het ambtenarenapparaat door col lege en raad. „De politiek moet weer terug aan de macht", zei Hans Meijer (Helder Zeeuws). „In vier jaar tijd is er dertien miljoen euro doorheen gejaagd. Daar staan nauwelijks inkomsten tegenover. Het schip lijkt stuurloos te zijn. Er is geen coördinatie en beheer." „De vinger moet veel strakker aan de pols worden gehouden", vulde Robert Evers (PvdA) aan. Om wat te doen aan de hoge per soneelskosten pleit Helder Zeeuws voor een vacaturestop. Voor wethouder Leen Wille is dui delijk dat zowel de oppositie als de coalitie heel kritish hebben geke ken naar de stukken. „Toch heb ben we de indruk dat de beheer sing toeneemt. Ik had liever ook een kadernota met meer persec- tief gehad." Een kritische noot werd ook ge kraakt over de geheimzinnigheid rondom de wethouderspensioe nen. De bijraming van ruim zes ton is een belangrijke oorzaak van het te kort op de jaarrekekening. Een aan tal fracties vond het zeer laakbaar dat het college blijft weigeren in de openbaarheid verantwoording af te leggen. „Het is niet pluis met de pensioenen in Sluis", conclu deerde William Gijsel (Gemeente belangen). Tip? redactie@pzc.nl van de middag vol enthousiasme aan de slag. „Vanavond kunnen we de boel weer inruimen", zei de vrouw des huizes nog vol optimis me. Dat viel een beetje tegen Drie volle dagen én een extra pak met laminaatlamellen later kon het zweet worden gewist. De vloer lag er in. door Joeri Wisse PHILIPPINE - Ze is net geslaagd als dierenarts, maar nu al is Nina Be- rendsen uit Philippine de hele we reld over gereisd om dieren te hel pen. Zo heeft ze in Zuid-Chili dui zenden koeienklauwen voorbij zien komen. Voor haar opleiding als dierenarts aan de Universiteit van Utrecht mocht ze zelf een on derzoeksvoorstel doen. Nina (24): „Dan kun je naar een veearts in de buurt en vragen of je aan een be staand onderzoek mee mag doen. Maar je kunt ook naar het buiten land en zélf iets opzetten." Voor Nina werd het de laatste op tie. „In Nederland is het vanzelf sprekend dat de poten van koeien regelmatig worden bijgewerkt. In Zuid-Amerika roepen de meeste boeren er pas een arts bij als het echt niet anders kan." Op de vele boerderijen die ze met haar twee medestudentes en een plaatselijke veearts bezocht, hanteerden ze de zelfde methode. „Na het melken bekeken we hoe de koeien weglie pen. De meest kreupele exempla ren haalden we eruit om nader te onderzoeken. Dat is zwaar werk. Bij sommige boeren stond je tot je enkels in de stront. Ie kwam er al tijd vies uit. Bovendien is het be kappen van klauwen zwaar licha melijk werk." Er zat ook een door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De huisartsen in Zeeuws-Vlaanderen richten sa men een nieuwe organisatie op die de continuïteit en kwaliteit van de eerstelijnszorg in de streek moet garanderen. Dat is besloten tijdens de Algeme ne Vergadering van de Huisartsen vereniging Zeeuws-Vlaanderen en de huisartsenposten de Honte en Antonius. Met het opzetten van Nucleuszorg BV wordt gezamenlijk beleid ge voerd ten aanzien de geïntegreer de eerstelijnszorg, de samenwer king met andere zorgaanbieders. De huisartsen zijn daardoor niet al leen in staat gezamenlijk zeven da gen per week het 24-uurs zorgaan- mooie kant aan haar werk in Chi li. „Vooral bij de kleinere boeren werden we hartelijk ontvangen en werden we uitgenodigd om mee te eten. Daardoor leer je de men sen en het land goed kennen." Ni- na heeft als één van de laatsten vijfjaar lang voor zowel de behan deling van grootvee als gezel schapsdieren geleerd. „Tegenwoor dig moet je na het eerste jaar kie zen." Ook al wil ze verder met honden en katten, de ervaringen met varkens en koeien zijn nuttig geweest. „Ik had niet verwacht dat zo leuk te vinden." Tijdens haar opleiding heeft ze echter ook min der leuke klusjes moeten opknap pen, zoals biggen castreren en koeien doden. „Het was best moei lijk om de nek van een koe door te snijden, maar je moet later in je werk ook een noodslachting kun nen uitvoeren als zo'n dier pijn heeft en niet meer te behandelen is." Het heeft Nina wel bewust ge maakt van de schaduwzijden van de bio-industrie. „Ik ben geen ve getariër geworden, maar ga wel be wuster om met het eten van vlees." Aan de oostkust van Mexico lever de Nina een bijdrage aan de be scherming van de zwarte zeeschild pad door 's nachts over het strand te patrouilleren „Schildpadden leg gen soms wel tachtig eieren in één keer op het strand. Die worden weggehaald door de plaatselijke be volking, om het simpele feit dat het eten is." Haar laatste buiten bod te handhaven, maar het zorg aanbod ook uit te breiden en te op timaliseren. Het leveren van de zorg dichtbij de patiënt blijft het uitgangspunt. Nucleuszorg gaat de ontwikkeling van bedrijfsmatig sterke en gezon de huisartsenpraktijken in de dor pen en steden ondersteunen, die daardoor de patiënten de zeker heid bieden van de best mogelijke zorg. De organisatie coördineert de samenhang van de zorg en stemt dit af met het beleid van de tweedelijnsgezondheidszorg (zie kenhuizen en verpleeghuizen), an dere zorgaanbieders in de eerste lijn en zorgverzekeraars. Centraal in de organisatie staat de regiefunctie die de huisartsen in Zeeuws-Vlaanderen blijven bekle den. De huisartsen in de regio blij ven het eerste aanspreekpunt van patiënten bij hun primaire gezond- heidsvragen. landse 'dierenreis' ging naar Span je. Even boven Madrid kwam ze te recht in een kliniek waar drie die renartsen bij wijze van spreken aan de lopende band zwerfhon den en zwerfkatten castreren." Dat is een enorm probleem in Spanje. Ie ziet de dieren.overal op straat rondscharrelen. In die kliniek wor den ze onvruchtbaar gemaakt. Heel verwilderde dieren worden vervolgens teruggezet, anderen krijgen een plaatsje in het bijbeho rende asiel." In de Spaanse dieren artsenpraktijk kon Nina kennisma- 'lk ben geen vegetariër geworden, maar ga wel bewuster om met vlees' ken met het werk wat ze straks wil gaan doen: gezelschapsdieren helpen. Al over een paar weken, als het diploma nog maar net bin nen is, mag ze dierenartsen in haar woonplaats Utrecht en Vlis- singen vervangen tijdens hun va kantie. Dan begint dus het echte werk. „Spannend ja. Sommige vriendinnen van me zijn al kilo's afgevallen van de spanning. Het is toch opeens een hele verantwoor delijkheid, niemand houdt je handje meer vast. Opleiding KLOOSTERZANDE - De Raad van Sta te oordeelt dat transportbedrijf Tieleman uit Kloosterzande recht heeft op een hogere omrijschade- vergoeding dan de 41.000 euro die het ministerie van Verkeer en Wa terstaat wil uitkeren. Tieleman claimt door het verdwij nen van de veerverbinding Perk- polder-Kruiningen meer kosten te moeten maken. Meer kilometers en bijkomende kosten voor een rit door de Westerscheldetunnel nek ken het bedrijf De transporteur komt in aanmerking voor een be drag uit de Regeling Nadeelcom pensatie Verkeer en Waterstaat, maar tegen het toegekende bedrag is zowel het ministerie als Tiele man in beroep gegaan. Het minis terie wilde niet hoger gaan dan 41.000 euro omdat Tieleman al in 1991 had kunnen weten dat d veerverbinding opgeheven worden en maatregelen ha nen nemen. Volgens d State klopt dit niet. Onbetwist uw kozijnen specialist! Alu - Hout - Kunststof u e ft h ft e g e n &uer h ft e g e n Nieuwleusenerstraat 12, postcode 4506 AB Cadzand, kadastraal bekend gemeente Oostburg, sectie EC, nummer 687, Ten overstaan van mr. E.O.F.J. Verhaegen, notaris te IJzendijke, gemeente Sluis, dan wel diens waar nemer, op 5 juli 2007 om 15.00 uur in Party- en vergadercentrum "Het Mauritshof" aan de Mauritsweg 5 te IJzendijke, De Universiteit Utrecht biedt als enige universiteit in Neder land de opleiding diergenees kunde aan. Er worden jaarlijks 225 studen- - ten toegelaten. Meestal zijn er meer dan 1000 gegadigden. De opleiding is zwaar. Niet allen moeten studenten de ana tomie van alle veel voorkomen de dieren kennen, ze moeten deze ook kunnen genezen. De opleiding duurt zes jaar, waarvan drie jaar lang co-schap- pen moeten worden gevolgd. Na de opleiding diergeneeskun de kunnen studenten aan het werk als dierenarts in praktijk voor gezelschapsdieren. Ze kun nen ook als veearts of in de bio-industrie aan de slag. Nina beschermde in Mexico zeeschildpadden. repro Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 66