PZC Demontatie W bom verloopt weer soepel Dethon rekent op meer geld gemeenten ✓V* Overleg waterbeheer uitgesteld O L ANDEREN 39 25 31 V V Voor EOD en gemeente Sluis wordt demontatie bommen nooit gewoon. OPRUIMING Verlaging rijkssubsidie remt bedrijfsresultaten van schap. M m Praktijkschool Hulst bouwt ijskar voor Het Wafelhuis Statenfracties zetten grote vraagtekens bij ziekenhuisplan Vrijdag 29 juni 2007 Tip? redtern@pzc.nl 1 door René Hoonhorst I OOSTBURC - Het was gisteren de twaalfde bomruiming in 25 jaar k voor ambtenaar veiligheidsbeleid I Humphrey Saffrie. Maar net als voor de mannen van de Explosie- ven Opruimings Dienst wordt het K nooit routine. „Sluis is een recreatiegemeente. We kunnen het ons gewoon niet veroorloven om de veiligheid van j^^fcmensen, ook niet van onze eigen ^^■nwoners natuurlijk, op het spel te zetten." Op het gemeentehuis in Oostburg kunnen ze zich best voorstellen dat de gemiddelde West-Zeeuws-Vlaming niet langer wakker ligt van een bomruiming. Bij een bouwproject van een beet je orfrvang is het schering en inslag dat er wat bommentuig uit de Draaiboek bomruiming Te demonteren bom omringd door onder meer 32 met stro gevulde containers. Ontruiming 60 bedrijven en 37 woningen; evacuatie 100 bewoners, één hond en één poes. Twee EOD-specialisten de monteren bom, derde coördi neert met burgemeester in commandopost gemeentehuis. Politie zet 40 mensen in voor ontruiming, afzetting en ver- keerscirculatie. - Rode Kruis en EHBO zorgen met 30 vrijwilligers voor op vang evacués, mediavertegen woordigers en hulpverleners. Tweede Wereldoorlog wordt ge vonden. In Oostburg zijn ze er ech ter, sinds die eerste uit 1982, wat minder aan gewend dan in bijvoor beeld Breskens, merkte de afdeling voorlichting. „We werden de afge lopen weken vaker gebeld door mensen die vragen hadden over de ontruimingsprocedures. In Bres kens wisten de mensen het twee jaar terug, toen er oorlogstuig op de plek van de voormalige remise werd gevonden, wel", weet woord voerster Marjolein Reinhoudt. Sergeant-majoor Willem Tink en sergeant Jeffry van den Bout we ten het ook wel. Maar zullen dat - net als Saffry - nooit hardop zeg gen. Bommen zijn geen speelgoed en de medewerkers van de Explo sieven Opruimings Dienst moeten dan ook te allen tijde op hun qui-vive zijn. Maar de ontsteking van de vijfhonderdponder kwam ook deze keer weer redelijk soepei tjes los. Opnieuw vergaapten de vertegenwoordigers van de media zich aan de messing ontsteker, die er na ruim zestig jaar nog als nieuw uitzag. En dus - met wat minder deskundige explosieven- ontmantelaars - ook nog makke lijk de bom had kunnen doen ont ploffen. Geen Oostburger die echt serieus over die mogelijkheid had ge dacht. De bewoners van 37 wonin gen 'in de gevarenzone' sloten hun huizen, onder politiebegelei ding, gedwee af. Tien van hen pro fiteerden van de door Rode Kruis- vrijwilligers geboden gastvrijheid in het Ledeltheater. Makkelijk en gezellig vonden ze allemaal. De chihuahua Luna en de poes Lutti kregen bijna nog meer aandacht. Ook zij lieten zich met graagte ver troetelen. De ontsteker is gisteren uit de Engelse vijfhonderdponder gehaald. De bom is nog niet tot ontploffing gebracht, omdat gemeente en EOD eerst onderzoeken of er nog meer explosieven op Stampershoek liggen, foto Peter Nicolai TERNEUZEN - Het sociaal werkvoor zieningschap Dethon gaat een paar moeilijke jaren tegemoet. Door teruglopende rijkssubsidies en stijgende loonkosten krijgt het schap de komende jaren te maken met een structureel exploitatiete kort. Dit jaar zal dat op circa 479.000 euro uitkomen en vervol gens oplopen tot 517.000 euro in 2011. De Zeeuws-Vlaamse gemeen ten zullen in september beslissen of hun jaarlijkse bijdrage aan het schap structureel verhoogd moet worden. Dagelijks bestuur en direc tie van Dethon gaan er vooralsnog vanuit dat de drie gemeenten sa men 350.000 euro op jaarbasis zul len bijspijkeren. Bedrijfsmatig vergaat het het schap ook niet zo slecht. Het be drijfsresultaat kwam het voorbije jaar zes ton hoger uit. Bij Dethon werkten inclusief parttimers en ambtenaren 800 mensen. Gelet op de financiële positie zal het schap de komende jaren weinig investe ren in gebouwen. Alleen de vesti ging Oostburg wacht een kleine verbouwing van drie ton. De or derportefeuille van het schap is re delijk gevuld. Alleen voor de vesti ging Hulst bestaan er zorgen. TERNEUZEN - De klankbordgroep die het Terneuzense bestuur moet adviseren over toekomstig waterbe heer komt voorlopig niet bij el kaar. De voorbije tijd is gebleken - bij het voorwerk voor een Zeeuws-Vlaams waterplan - dat voor een gedegen planontwikke ling nog veel onderzoek moet plaatsvinden. In de regio ont breekt het aan gegevens over de kwaliteit en hoeveelheden mod der op waterbodems, aan gege vens over flora en fauna in en om binnenwateren en aan goede infor matie over rioleringen. Pas als die gegevens beschikbaar zijn heeft praten zin, aldus B en W. Provinciale Staten Provincie Zeeland Provinciale Staten Volg vandaag de Statenvergadering via www.zeeland.nl of Omroep Zeeland televisie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65