Een muzikant WAT KOST EEN LITER.NL Zierikzeese broers nemen Golff over spartelen m een pierenbadje iMiiniMiainiMa LITERS VHM WLISSINGEN www.profiline.nl 0 Executoriale verkoop Huidig eigenaar Michael Ooijens gaat vijf benzinestations runnen. Trompettist uit Dreischor weet precies waar hij heen wil. 26 Vrijdag 29 juni 2007 PZC S 1 1 1 Jongerenraad op eiland po pelt om mee te denken. De volwassenen laten de groep aan de kant staan. De tijd dat politici en raden alleen maar praten óver jeugd zou voorbij moeten zijn. De term jeugdparticipatie is hot en wordt zo vaak gebruikt dat je zou denken dat volksvertegen woordigers voor elke beslissing die ook maar iets met jongeren te ma ken heeft, de lokale kids raadple gen. De gemeente Schouwen-Duive- land kon niet achterblijven. Ster ker nog: ze wenste mede voorop te lopen en riep vorig jaar, als der de Zeeuwse gemeente, een jonge renraad in het leven. De jeugd, met gemiddelde leeftijd van een jaar of zestien, kreeg een adviseren de taak. Niet alleen het college en de gemeenteraad, maar ook dorps raden en andere instanties kun nen een beroep op hen doen, be nadrukten de jongeren zelf Alu - Hout - Kunststof Bel voor een vrijblijvend advies (0113) 671 225 UITEINDELIJK TOOI DE GOEDKOOPSTE c e n Nieuwleusenerstraat 12, postcode 4506 AB Cadzand, kadastraal bekend gemeente Oostburg, sectie EC. nummer 687, Ten overstaan van mr. E.O.F.J. Verhaegen, notaris te IJzendijke, gemeente Sluis, dan wel diens waar nemer, op 5 Juli 2007 om 15.00 uur in Party- en vergadercentrum "Het Mauritshof" aan de Mauritsweg 5 te IJzendijke, GAAT NIET DOOR ANALYSE door Martijn de Koning Vol enthousiame wachtten ze op het eerste telefoontje. Waarna het erg stil bleef Het gat tussen theorie en praktijk blijkt groot. Politiek, dorpsraden en andere instanties weten de weg naar de jeugd niet te vinden of wil len die niet inslaan. Het vertrou wen in het vermogen van de jonge ren om mee te denken, ontbreekt totaal. Op de kennismakingsavond voor jongerenraad en dorpsraden die het Welzijnshuis dinsdagavond or ganiseerde, werd het op een pijnlij ke manier duidelijk. Twee van de zeventien uitgenodigde dorpsra den namen de moeite iemand te sturen. Uit de discussie die daarna toch nog ontstond, bleek ook inhoude lijk de afstand tussen de jeugd en de volwassenen groot. Want de door René Hoonhorst OOSTBURC - Het was gisteren de twaalfde bomruiming in 25 jaar voor ambtenaar veiligheidsbeleid Humphrey Saffrie. Maar net als voor de mannen van de Explosie ven Opruimings Dienst wordt het nooit routine. „Sluis is een recreatiegemeente. We kunnen het ons gewoon niet veroorloven om de veiligheid van mensen, ook niet van onze eigen inwoners natuurlijk, op het spel te zetten." Op het gemeentehuis in Oostburg kunnen ze zich best voorstellen dat de gemiddelde West-Zeeuws-Vlaming niet langer wakker ligt van een bomruiming. Bij een bouwproject van een beet je omvang is het schering en inslag dat er wat bommentuig uit de door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Patrick en Roeland Struijk (26 en 32 jaar) uit Zierikzee nemen half augustus de Golff-su- permarkt in Zierikzee over. De partijen zijn dat gisteren over eengekomen. Michael Ooijens (37), de huidige eigenaar van de su permarkt, gaat als franchisenemer van Shell Nederland vijf benzine stations exploiteren. De stations, tussen Rotterdam en Ooijens nieu we woonplaats Dinteloord, heb ben alle een supermarkt. Ooijens: „Als ik nog iets anders wil, moet ik het nu doen. Ik ben hier jaren lang bezig geweest om de zaak naar het westen van de stad te ver plaatsen. De plek van het tijdelijk gemeentehuis, het oude Praxisge- bouw, een boerderij aan de Miere- weg, er waren allerlei opties. Maar suggestie van de jongeren hen te benaderen voor alle projecten waar ze ook maar enigszins mee te maken hebben, ging er bij de dorpsraadvertegenwoordigers sim pelweg niet in. Die kwamen niet verder dan dat ze de jeugd moge lijk zouden inschakelen wanneer er een hangplek of speelvoorzie- ningen moeten komen en zagen voor hen voorzichtig een kleine rol weggelegd in overlastpreventie. Met die houding doen volwasse nen de jongeren flink tekort. Ze be seffen blijkbaar niet dat ze een kans laten liggen om het gepraat over jeugdparticipatie om te zet ten in daden. De jeugd heeft laten zien enthousiast te zijn en is op or ganisatorisch vlak van een niveau waaraan menig grotemensenclub een puntje kan zuigen. Het besluit van de jongeren om uit eigen beweging aan de slag te gaan met onder meer de inrich ting van speelplaatsen en de situa tie in het openbaar vervoer is daar om slim en noodzakelijk. Het initiatief en de slagkracht die ze daarmee tonen is van de 'vol wassen' raden immers niet te ver wachten. Tweede Wereldoorlog wordt ge vonden. In Oostburg zijn ze er ech ter, sinds die eerste uit 1982, wat minder aan gewend dan in bijvoor beeld Breskens, merkte de afdeling voorlichting. „We werden de afge lopen weken vaker gebeld door mensen die vragen hadden over de ontruimingsprocedures. In Bres kens wisten de mensen het twee jaar terug, toen er oorlogstuig op de plek van de voormalige remise werd gevonden, wel", weet woord voerster Marjolein Reinhoudt. Bommen zijn geen speelgoed en de medewerkers van de Explosie ven Opruimings Dienst moeten dan ook te allen tijde op hun qui-vive zijn. Maar de ontsteking van de vijfhonderdponder kwam ook deze keer weer soepeitjes los. het blijft maar uit en gaat nog ze ker vijf jaar duren. En als het een maal zover is, moet ik zó veel in vesteren dat ik nog zeker een jaar of tien, twaalf moet buffelen. Dan is het te laat om nog iets anders te gaan doen. Nu kan ik die sprong door Martijn de Koning DREISCHOR - De vlag hangt hoog in de mast bij huize Van de Velde in Dreischor. Ernaast echter geen boe kentas, maar een namaaktrompet. Er is reden voor: zoon Pascal stu deerde afgelopen week met een ne gen af op het conservatorium in Utrecht. Dat hoge punt zegt hem niet zo veel, vertelt hij bij zijn ouders thuis. „Met zo'n cijfer zou je kun nen denken dat mijn werk bijna perfect is. En dat is nog lang niet zo. Ik kan nog zoveel details verbe teren." Dat klinkt perfectionis tisch, geeft hij toe. „Maar dat moet je ook wel zijn als muzikant." De 22-jarige Van de Velde is ambi tieus. Al jaren. „Ik ben op mijn ze vende begonnen met trompet spe len bij fanfare Crescendo hier op het dorp. Een paar jaar later voel de ik het al: hier wil ik later mee verder." Vanaf dat moment werd school on dergeschikt aan zijn muziek. „Al mijn vrije tijd ging eraan op. Ik deed alles wat ik maar kon doen, in de hele provincie. Fanfares, har monie, bigband, jeugdorkest, mu ziekscholen, ensembles, musicals op school: het is allemaal voorbij gekomen." Vijf jaar geleden deed Van de Vel de auditie bij het conservatorium in Utrecht. „Ik wilde per se daar heen, vanwege docent Willem van der Vliet. Die leverde al jaren erg goede leerlingen af." Toen de leraar met de vut ging, herhaalde dat scenario zich. Van de Velde wist dat zijn grote voor beeld, Angel Serrano, in Barcelona Conservatoria in Nederland nog maken. Ook het privé-verhui- zen speelt mee. Lekker samen met Darcie in Dinteloord." Ooijens be gon elf jaar geleden bij Golff als be drijfsleider 'na de periode Quist'. Een jaar later nam hij, samen met zijn inmiddels ex-vrouw, de zaak lesgeeft. Prompt kon hij, afgelopen schooljaar, als afsluiting van zijn studie ook daar terecht. „Het ging niet om het buitenland. Had Serra no in Maastricht gezeten, dan was ik daarheen gegaan." De docent in Spanje is niet de eni ge muziekgrootheid waar Van de Velde les van kreeg. Los van zijn opleiding deed hij verschillende ke ren met succes auditie voor master- classes op allerlei plekken in Euro pa. „Hoe dat werkt? De naam zegt het al een beetje. ]e zit een paar da gen met een stuk of dertig men sen in een grote klas. En de mees ter geeft les." De mooiste herinne ringen heeft hij aan acht dagen Be- nidorm. „Daar was Maurice André de docent. Die bewonderde ik al toen ik nog klein was." Het zal niemand verbazen dat de Dreistenaar ook voor de nabije toe- 'Had Serrano in Maastricht lesgegeven, dan was ik daarheen gegaan' komst zijn plannen klaar heeft. „Ik wil gaan spelen in een orkest. Nee, over solo gaan denk ik niet. Het lijkt me mooier om samen iets te bereiken." Nederland en Duitsland zijn de op ties. Maar zoiets gaat niet vanzelf. „In ons land zijn twaalf grote or kesten met elk vier trompetplaat sen. Maar die blijven wel vaak veer tig jaar bezet. Er komt er mis schien één per jaar vrij. En dan moet je opboksen tegen tientallen andere sollicitanten." Voorlopig houdt hij het bij inval len in die orkesten en lesgeven in Rijswijk en Utrecht. En veel oefe nen. „Ik moet constanter worden. Het kan nog een stuk beter." over. De laatste 3,5 jaar deed hij de winkel samen met vriendin Darcie Hassfeld (30), die nu nog parttime, maar straks weer fulltime werkt als bejaardenverzorgster in Dinte loord. Nieuwe eigenaar Roeland Struijk werkte zeven jaar als assistent van Ooijens. Medio augustus nemen hij en zijn broer Patrick de zaak over. Ook de Zierikzeese broers willen de zaak verplaatsen naar het westen. „Aan het centrum zit ten voor- en nadelen. Voorlopig zitten hier goed. Maar uiteindelijk willen we groeien en dat kan in de binnenstad niet." Als korte ter-j mijndoel hebben de broers zich m verbetering van de bezorgdienst® steld. Met het vertrek van Ooij^jf^^H de Oranjevereniging ziji^^^^H ter kwijt. „Ik hoop ders zich daarm|^^H|^^^| moeien. Het re kant Ons land kent negen conservatoria. Het ArtEZ-conservatorium heeft vestigingen in Arnhem, Zwolle, Ensche de. De andere staan in Alkmaar, Amsterdam, Den Haag, Groningen, Maas tricht, Rotterdam, Tilburg en Utrecht. Naast muziek bieden sommige conservatoria ook opleidingen in bijvoor beeld beeldende kunst en dans. Michael Ooijens en Darcie Hassfeld in de Golff. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54