Economie Praktijkschool Hulst in touw voor bedrijfsleven Baby hu is Casita opruiming m PZC Nederlanders hebben minder zin in sparen 1 a 2 stuks -30% 3 a 5 stuks -40% Leerlingen maken handige ijskar voor Het Wafelhuis. Noordstraat 21 4531 GBTerneuzen i I 0115-69 41 18 i info@babyhuisoasita.nl www.babyhuiscasita.nl zomerkollektie baby- en peuterkleding Olieconcern Lukoil ziet winst fors dalen Eon mag kolencentrale bouwen op Maasvlakte Duitse werkloosheid loopt licht terug Geschoold personeel is moeilijk te vinden Oppotten van geld lijkt de langste tijd te hebben gehad. PZC Vrijdag 29 juni 2007 I 39 door Sheila van Doorsselaer HULST - Luciën Crabbe van Het Wafelhuis in Hulst is de koning te rijk met zijn nieuwe ijskar, ge maakt door leerlingen van de Prak tijkschool in Hulst. Voor de leerlin gen was het project leuk en vooral leerzaam en dat maakt het werken in opdracht volgens metaaldocent Cees Vermeulen zeker voor herha ling vatbaar. Het Wafelhuis biedt geregeld stage plaatsen voor Praktijkschoolleerlin gen en Crabbe heeft daardoor zijn contacten met de school. Hij liep al een tijd rond met het idee voor mobiele ijskarren, maar hij wist niet goed waar hij daarvoor te recht kon. De Praktijkschool nam de uitdaging aan. „Concurreren met het bedrijfsle ven wil de school niet", zegt do cent Vermeulen. „Maar het af en toe aannemen van opdrachten van buitenaf betekent een extra uitdaging voor de leerlingen en daar gaat het om." Dat de kosten van fabricage door de scholieren la ger liggen dan elders, mag voor mogelijke opdrachtgevers niet de hoofdreden zijn naar de Praktijk school te stappen. De Praktijk school neemt hoe dan ook lang niet alle opdrachten aan en afspra ken over wanneer iets af moet zijn, worden al helemaal niet ge maakt. Vermeulen: „Het moet wel leuk blijven." Het maken van de ijskar voor Crabbe paste volgens Vermeulen precies in het straatje van de school. „Dat was nog nooit gedaan en de leerlingen konden er al hun 1^ De Praktijkschool in Hulst werkt ook in opdracht. Wel is de school kieskeurig; voor de leerlin gen moeten de projecten leuk maar vooral leerzaam zijn. I Tommy Hilfiger IKKS GUESS GAASTRA I McGregor I MuyMalo I Diesel I Bengh I BOR*Z Bellerose I Vingino I Imps Elfs I CKS I vanaf 6 stuks -50% Spaar mee voor korting op het unieke ^ijcicirzGCTe! i Disney's 15e Verjaardagsspel! De bestelbon kunt u downloaden via de website www.disneys15everjaardagsspel.nl J "'iSrii'jr'v !So -itl Ijsman Lucien Crabbe (tweede van links) trakteert Marino (links), Yorick (tweede van rechts) en docent Vermeulen. foto Camile Schelstraete creativiteit en vakkennis in kwijt. Het resultaat is er naar en laat weer eens zien dat onze scholieren zoveel meer kunnen dan de mees te mensen denken." In totaal heb ben vijf leerlingen aan de kar ge werkt, van lassen tot assembleren. De ijskar van Crabbe is bedoeld voor de verhuur. De kar kan wor den ingezet op (kinderfeestjes. Hij is zo tevreden dat hij er nog een aantal wil laten maken. De opbrengst van de uitgevoerde opdrachten komt ten goede aan ac tiviteiten tijdens het jaarlijkse schoolkamp voor de Praktijk schoolleerlingen. MOSKOU - Het Russische oliecon cern Lukoil heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een netto winst geboekt van 1,3 miljard dol lar. Dat komt neer op een daling van 23 procent ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. De winst daling had te maken met hogere belastinguitgaven. De omzet liet een stijging zien van 15,04 miljard naar 15,74 miljard dollar. ROTTERDAM - Energiebedrijf Eon heeft van de Milieudienst Rijn mond goedkeuring gekregen voor de bouw van een kolencentrale op de Maasvlakte in de Rotterdamse haven. Dat heeft de provincie Zuid-Hol land gisteren bekendgemaakt. Eon heeft plannen voor een 1100 megawatt poederkoolcentrale met een hoog energierendement. NEURENBERG - Het aantal werklo zen in Duitsland is in juni met 37.000 gedaald naar 3,82 miljoen. Het cijfer is gecorrigeerd voor sei zoensinvloeden. De daling is gro ter dan verwacht. Analisten gin gen uit van een afname met 20.000. Door de daling kwam de werkloosheid uit op 9,1 procent van de beroepsbevolking. In mei was dat nog 9,2 procent ALPHEN AAN DEN RIJN - Vier op de tien ondernemingen in Nederland hebben moeite om geschoold per soneel te vinden. Dat komt door de aantrekkende economie. Dat meldt de accountants- en adviesor ganisatie Arenthals Grant Thorn ton. Volgens het bureau speelt het probleem in alle sectoren. Het ge brek aan geschoold personeel hin dert bedrijven in hun groei. door Rik Elfrink EINDHOVEN - Jarenlang hebben Ne derlanders massaal hun geld opge pot. Maar nu is er sprake van een kentering. Nederlanders hebben minder zin in sparen, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Het loont dan ook nauwelijks. Verhogingen van de hypotheekren te haalden de afgelopen maanden bijna elke week het nieuws. Maar aan het spaarfront is het opvallend rustig. De vier grootste banken in Nederland (Rabo, ABN Amro, ING en Postbank) bieden spaar ders 3,2 of 3,3 procent rente op hun populaire internetspaarreke- ningen. Hoe lang de grote banken in Ne derland de rentes van net boven de 3 procent nog kunnen handha ven, is de vraag. De spaarzin van Nederlanders is dit jaar flink afge nomen. De hoeveelheid vrij opneembaar spaargeld daalde in de eerste vier maanden van dit jaar van 210 mil jard euro naar 204 miljard euro. Die kentering komt nadat Neder landers jarenlang massaal hun geld oppotten. Tussen 2003 en 2006 nam het nationale spaarsaldo nog met 55 miljard euro toe. Winkelen tussen verschillende banken leert echter dat sparen nog steeds lonend kan zijn. Onder meer Ohra (4,25 procent), SNS (4,25 procent) en ASN (4,0 pro cent) bieden hun spaarders nu een hoger rentepercentage dan de gro te vier banken. Daarbij kan wel een aantal 'lastige' voorwaarden gelden, bijvoorbeeld de verplich ting om maandelijks een bedrag bij te storten. Wie niet naar een andere bank wil verkassen, kan er ook voor kiezen spaargeld bij de huidige bank voor een bepaalde periode vast te zet ten in de vorm van een deposito, een bedrag dat voor een bepaalde rentevaste periode opzij wordt ge zet. Dat kan soms behoorlijk veel schelen, signaleert DNB. Wie er bijvoorbeeld voor kiest om spaargeld bij marktleider Rabo bank, waar 35 procent van het par- - ticuliere spaargeld in Nederland is gestald, voor twee jaar vast te zet ten, krijgt geen 3,2 procent, maar 4,2 procent rente. Spaarders moe ten dan wel meer dan 4000 euro op hun rekening storten en mo gen daar twee jaar niet over be schikken. Tussentijds opnemen is niet mogelijk. Ook bij de andere banken is het mogelijk om spaargeld voor lange re tijd vast te zetten. Op vergelij kingssite independer.nl blijkt dat de rente bij vastzetten meestal hoger is. Het kan ook lonend zijn om over de landsgrenzen te kijken. Wie bij de Deutsche Bank een spaarrekening opent, kan rekenen op een rente van 4,25 procent. Daarvoor moet het spaargeld wel een jaar lang aan de kant worden gezet. 1^ De hoeveelheid vrij opneembaar spaargeld in Nederland daalde in de eerste vier maanden van dit jaar van 210 miljard euro naar 204 miljard euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41