in trek over de grens Welvaart stimuleert de woningnood Ak PGGM zet bedrijven op 'zwarte lijst' Pensioenfonds wil goed gedrag bij beleggen afdwingen. NVB verwacht dit jaar stijging van 10 procent op bouwkosten huis. PZC Vrijdag 29 juni 2007 I 35 Wat hebben sluizen in het Limburgse Born en Maasbracht en een viaduct in het Franse Compiègne met elkaar gemeen? Zij worden beide door Zeeuwse bedrijven gerenoveerd of gebouwd. Istimewa elektro in Vlissingen-Oost tekende voor de renovatie van de sluizen. Van der Straaten aannemingsmaatschappij uit Hansweert ontwikkelde een nieuwe machine om damwanden te trillen en doet daarmee goede zaken in Frankrijk. door Jeffrey Kutterink Machines om damwanden én te slaan én te trillen hebben ze er al lang. Nu heeft Van der Straaten uit Hans- weert er een echte specialist bij: één die alleen kan trillen. Een brok techniek dat het bedrijf zelf bedacht en samen met Timmer man in Middelburg heeft ge bouwd. Bouwputten storten zonder dam- wand allemaal in. Een aaneenge sloten 'muur' van houten, beton nen of stalen elementen moet dat voorkomen. Het plaatsen ervan is een van de specialisaties van Van der Straaten aannemingsmaatschappij in Hans- weert. Het bedrijf heeft er vier ma chines voor staan. Dat zijn stuk voor stuk 'generalisten', legt Ger ard van Damme, hoofd van de technische dienst, uit. „We zoeken eigenlijk naar een hijskraan die in een lucifersdoosje past, maar wel over een afstand van 50 meter tien ton kan tillen", vult projectleider Evert van Asselt aan. Het apparaat moet dus niet alleen kleiner en stiller zijn, maar ook be ter te vervoeren. „De trend van de laatste jaren is dat er steeds meer wordt gebouwd in binnensteden", vertelt Van Asselt. „Denk bijvoor beeld aan de parkeergarage in Mid delburg, de Fonteyne in Vlissingen en de nog te bouwen parkeergara ge aan het Bleekveld in Goes. De noodzaak om stiller, sneller, scho ner en met minder overlast te wer ken wordt steeds groter." Een nieuwe kraan moest aan al die eisen voldoen. „We hebben eerst een tekening en bestek ge maakt en zijn uiteindelijk terecht gekomen bij Timmerman in Mid delburg", zegt Van Damme. „Er be staat geen catalogus waar je uit een aantal machines kunt kiezen die damwanden trillen. Afhanke lijk van de eisen, moet je een der gelijk apparaat zelf ontwikkelen." Als basis is gekozen voor een be staande graafmachine. Timmer man heeft die zodanig verbouwd dat die geschikt is voor het werk dat Van der Straaten ermee wil doen. Aan de miljoeneninveste ring hebben tussen de 15 en 35 man van Timmerman gewerkt, re kent directeur Mare Timmerman voor. Van Damme: „Het is een 45 tons kraan die is omgebouwd voor funderingswerk. De machine is uit gerust met een trilblok om dam wanden van 17 meter lang in te kunnen trillen of eruit te kunnen trekken." Het trilblok is een bestaand exem plaar. „Dat is er wel één uit een ca talogus", zegt Van Asselt. „Het blok klemmen we bovenop het in te brengen element. Door het in trilling te brengen, neemt de weerstand af en zakt de dam- wand in de bodem. Het volgende element plaatsten we in het slot of groef van het voorgaande en wordt op dezelfde wijze op diepte gebracht." De nieuwe machine is compact en snel inzetbaar, stelt Van Damme. „Hij is 25 tot 30 procent sneller dan de andere machines die we hebben." Van Asselt: „Hoe sneller het appa raat is, hoe korter het op een pro ject staat. Dat drukt de kosten. Bo vendien kunnen we meer projec ten aannemen." Om de apparatuur te kunnen in zetten in Nederland, België en Frankrijk (de werkgebieden van Van der Straaten) is het door drie verschillende keurmeesters geïn specteerd. De kraan die werd ontwikkeld door de firma's Van der Straaten en Timmer man. foto Lex de Meester Van Asselt: „Tegenwoordig moet een dergelijke machine vier keur merken hebben: een Europees en voor elk land afzonderlijk één. Met alleen het Europese keurmerk mogen we het apparaat niet inzet ten in Frankrijk. Dat is geen pretje, want iedere keurmeester let op an dere dingen." De installatie was vorige week ter nauwernood gekeurd of ze moest deze week al op transport naar Frankrijk. In Compiègne - tussen Lille en Parijs - zet de machine 35 vierkante 'bakken' van damwan den waar de fundering voor een viaduct in komt te staan. De 2,2 ki lometer lange constructie 'hangt' straks over het nog te graven ka naal tussen de rivier Oise bij Com piègne en het kanaal Duinker ken-Schelde bij Cambrai. Het ka naal zorgt voor een directe verbin ding tussen de Schelde en de Sei ne. Het moet in 2012 bevaarbaar zijn. Van Asselt: „Ten behoeve van dat kanaal zetten we ook gelijk aan weerszijden van het viaduct damwanden neer." De nieuwe damwand-machine is overigens niet de enige investering van Van der Straaten. Het bedrijf nam onlangs ook een nieuw hy- draulisch-heiblok in gebruik. Ver der is er een nieuwe sondeerwa gen aangeschaft. Deze is geschikt voor bodemonderzoek in slecht toegankelijk terrein. AMSTERDAM - PGGM, het pen sioenfonds voor de zorg- en wel zijnssector, zal goed gedrag afdwin gen bij bedrijven en publiceert nog deze zomer een lijst met on dernemingen die worden uitgeslo ten. Bestuursvoorzitter Else Bos van PGGM verwacht dat het gaat om tientallen bedrijven waarin het tweede pensioenfonds van Ne derland niet maar gaat beleggen. De bedrijven waarin het pensioen fonds belegt, worden aangespro ken op hun activiteiten op het ge bied van milieu, sociale omstandig heden en goed ondernemingsbe- stuur. Bedrijven die onvoldoende presteren op onder meer mensen rechten en gezondheidszorg wor den daarop gewezen door het pen sioenfonds. Als het niet lukt het ge drag van het bedrijf te veranderen, stapt PGGM uit dat fonds. Het pensioenfonds voor de zorg en welzijnsector zoekt daarbij vooral aansluiting bij haar identi teit. „Op basis van de reacties na de uitzending van Zembla en en quêtes blijkt dat het de nadrukkelij ke wens is van onze deelnemers dat we verantwoord beleggen", licht Bos toe. De scherpere criteria kunnen op de korte termijn leiden tot minder financieel rendement. Volgens Bos hebben de deelne mers van PGGM liever iets minder pensioen en dat er verantwoord wordt belegd, dan meer pensioen en beleggingen in bedrijven die zich niet goed gedragen. Boven dien verwacht PGGM, dat in vier duizend bedrijven belegt, dat het uitsluiten van bedrijven het rende ment op de lange termijn niet zal schaden. PGGM heeft een belegd vermogen van bijna 85 miljard eu ro en belegt in onder meer aande len en grondstoffen. Het pensioen fonds kwam half maart in op spraak toen uit een uitzending van Zembla bleek dat het fonds beleg de in bedrijven die clusterbom- men of landmijnen maken of ver kopen. Pensioenfonds PGGM spreekt be- drijven waarin het belegt aan op hun activiteiten op het gebied van milieu, sociale omstandighe den en ondernemingsbestuur. door Henk Schol ROOSENDAAL - 'Bevordering van voldoende woongelegenheid is voorwerp van zorg der overheid' schrijft de Nederlandse grondwet in artikel 22 voor. En een zorg is het. Terwijl nog grote groepen (vooral starters) op zoek zijn naar een huis, stagneren bouwproduc tie- en verkoop. In Nederland is de woningmarkt eigenlijk geen markt. De huurprijzen liggen zo goed als vast en wat er aan koop huizen wordt gebouwd bepaalt niet de consument, maar het ge meentebestuur. En gemeenten wil len zo veel mogelijk opbrengst uit de grond halen of daar in elk geval zo min mogelijk op toeleggen. Dat is een reden waarom de bouw productie stagneert, leggen voorzit ter van de holdingdirectie Ad Wir ken en directeur projectontwikke ling Paul van Oorschot van de BVR-Bouwgroep in Roosendaal uit. Hun club, de Nederlandse Ver eniging voor Ontwikkelaars en Bouwondernemers (NVB), stuur de minister Cramer van Volkshuis vesting een brief waarin de nood klok wordt geluid over de achter blijvende woningbouwproductie. Dankzij de welvaart groeit de wo ningnood. Dat klinkt vreemd, maar de hoogconjunctuur zorgt voor problemen. Het is te druk. Zo zijn er, volgens de NVB, al ernstige personeelstekorten. Bovendien zijn materiaalkosten fors hoger. Conclusie: „De prijzen voor nieuw bouwhuizen staan onder druk want steeds grotere groepen star ters kunnen de prijs niet meer be- 'Te veel appartementen terwijl mensen een huis met èen tuintje willen' talen, terwijl de bouwkosten fors stijgen", zegt NVB-directeur Frits Nuss. De NVB verwacht dit jaar een bouwkostenstijging van 10 pro cent. De eerste signalen van ver minderende vraag naar nieuw bouwhuizen zijn er al. In het eer ste kwart van dit jaar werden 20 procent minder huizen verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. En dan is er nog het milieu. De overheid stelt almaar strengere mi- lieueisen en ook die maken huizen duurder. Van Oorschot: „Het kabi net wil nieuwbouwwoningen nog energiezuiniger maken. Dat vin den wij een goed streven, maar het kost ook duizenden euro's extra om bijvoorbeeld warmteterugwin- ning te realiseren. Bovendien zeg gen onze klanten: ik voel warme lucht uit de installatie komen, dat zal wel geen verse lucht zijn. Zij hebben liever een ventilatieroos- ter." Wirken: „Er is nu wat veel dwang, ook op milieugebied. Je moet mensen verleiden. De Bel gen doen dat met fiscale prikkels om milieuvriendelijker wonen te bevorderen." Van Oorschot: „Om een milieuvriendelijk huis te bewo nen heb je een ingewikkelde ge bruiksaanwijzing nodig. Daar zit lang niet iedereen op te wachten." Wij bouwen nog steeds verkeerd, zegt Wirken. „Wij bouwen te veel appartementen terwijl mensen een huis met een tuintje willen. We moeten wel, want anders kun nen gemeenten niet de grondprij zen halen die zij willen hebben. En de mensen kopen ze, want er is niks anders. Gemeenten beslis sen zo nog steeds voor de consu ment."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37