Zeeland Grote vragen bij ziekenhuisplan De rouwband maakt een comeback hSge SX Alleen andere uitslag in tweede onderzoek kan Hellas redden Geen animo voor tv-programma over Zeeuwse politiek Politiek sceptisch of ambulances op tijd in het ziekenhuis komen. Polsband helpt mensen uit dilemma: hebben we het over de dode of niet. Eventuele aanpassing van Regeling Agressieve Dieren komt te laat. Gemeenten willen niet meewerken aan serie op Maximaal TV. PZC Vrijdag 29 juni 2007 31 door Ernst Jan Rozendaal en Claudia Sondervan MIDDELBURC - De acute zorg en de bereikbaarheid van de ziekenhuis zorg mogen niet lijden onder de herinrichting van de ziekenhuizen op Walcheren en in de Ooster- schelderegio. Het provinciebestuur moet nagaan of de plannen voor Ziekenhuis Zeeland stroken met de wettelijke normen voor de aan- rijtijden van de ambulances. Dat vragen CDA en WD van het dage lijks provinciebestuur. De provin cie is verantwoordelijk voor de uit voering van de ambulancezorg. Het CDA wil weten of de Zeeuwse ambulances de wettelijke norm voor spoedvervoer nu halen en of de concentratie van de acute zorg in Goes daar verandering in brengt. De WD vindt dat de vei ligheid van inwoners en gasten op Walcheren in gevaar komt als de voornaamste spoedzorg in Goes staat door belemmeringen als spoorovergangen en kanaalbrug- gen. De partij wil dat Gedeputeer de Staten die zorgconcentratie te gengaan. CDA wil van GS weten hoe zij het jaar rond tijdige spoed zorg aan de inwoners van Walche ren en Schouwen-Duiveland wil len garanderen. Bovendien vraagt de partij zich af hoe het college haar motto 'de menselijke maat' rijmt met de sluiting van de poli klinische functie van het Medisch Centrum Middelburg. SP-Kamerlid Van Gerven vindt l^j De Statenfracties van CDA en WD en de SP-Kamerfractie vre zen dat de fusie van Zeeuwse zie kenhuizen slecht uitpakt voor de bereikbaarheid van de zorg. dat de ziekenuizen 'misbruik ma ken' van de mazen in de Wet Toe lating Zorginstellingen (WTZi). „Die wet is er op gericht de bereik baarheid van de zorg in stand te houden. Nu lijkt het juist de ande re kant op te gaan." Wat Van Gerven betreft gaat het om meer dan alleen de acute zorg. Daarvoor geldt een bereikbaar heidsnorm van 45 minuten. Hij wijst erop dat die straks niet op heel Walcheren haalbaar is. Bovendien vindt hij dat de zieken huizen 'allerlei kunstmatige oplos singen' aandragen om die acute zorg nog enigszins te garanderen. Maar dan nog. „Misschien wordt wel voldaan aan de lener van de wet, maar toch niet aan de geest. De intentie van de wet is de basis zorg in den brede goed bereikbaar te houden. Als op Walcheren aller lei functies verdwijnen, kun je niet stellen dat daar een volwaar dig ziekenhuis overeind blijft." Gezien het inwoneraantal van Wal cheren en de enorme toestroom van toeristen in de zomermaan den zou dat wel moeten, aldus Van Gerven. Hij heeft minister Klink (CDA, Volksgezondheid) om een oordeel gevraagd. Aleksandra Markusse toont de polsband waarmee mensen kunnen aangeven dat ze in een rouwperiode zijn. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan GOES - Vroeger gingen mensen na een overlijden van een dierbare in het zwart gekleed. Heren droegen een rouwband om de arm. Uiterlij ke tekenen van rouw, anders dan een droef gelaat, zijn verdwenen uit het straatbeeld. Maar de behoef te om subtiel te laten weten dat je kwetsbaar bent door groot ver driet bestaat wel degelijk, merken Aleksandra Markusse en Viona de Vilder. De uitvaartondernemers uit Goes haken aan bij de trend om via pols bandjes een boodschap te geven aan je omgeving. Ditmaal is het geen oranje voor respect, rood te gen geweld, wit tegen de armoede of geel tegen kanker maar zwart als blijk van rouw. Haar M-bracelet (een samentrekking van het Engel se embrace, 'omarm', en bracelet, 'armband') is iets meer dan een rubberen bandje. In samenwer king met juwelier Fabery de Jonge kreeg de band twee zilveren klem men waarmee de drager kan aange ven of die wil praten over zijn ver lies, of juist niet. Een uitgestanst plusteken staat voor 'nu even niet', een .open rondje voor 'ja graag'. „Zodat je na een overlijden in de supermarkt niet begroet wordt met „En, hoe-istie?". Mensen kun nen rekening met je houden," vindt Markusse. Het neutrale sie raad dingt mee naar de Europese brancheprijs International Funeral Awards voor dit jaar. De M-brace let kost 69 euro en is verkrijgbaar via De Uitvaartwinkel en www.sa- menverliesverwerken.nl. OOST-SOUBURG - Het populaire tv-programma Trugkieke van Om roep Zeeland verdwijnt in zijn hui dige vorm. „Vanavond is de laatste reguliere uitzending", bevestigt sa mensteller Jan-Willem Antheunis- se, die laat blijken daar allerminst gelukkig mee te zijn. In de zomer periode zijn er op zondag korte herhalingen. Wat er daarna met het programma gebeurt, is op dit moment onduidelijk. „Maar in zijn huidige vorm stopt het zeker", zegt Antheunisse. Volgens hoofd informatief Michel van Sluijs staat dat nog niet vast. „We hebben er nog geen uitspraak over gedaan. Daar gaan we in de zomer over nadenken, zoals we bij alle programma's doen." Bij Trug kieke zal dat extra zorgvuldig moe ten gebeuren, omdat dat program ma een - zoals Van Sluijs het for muleert - 'redelijk vastigheidje' is. BIJ NADER In het interview met PvdA-Kamer- lid Luuk Blom stond gisteren abu sievelijk dat Nederland 2,5 miljard euro per jaar betaalt aan Europa en 5 miljard terugkrijgt. Dat is an dersom: Nederland krijgt 2,5 mil jard terug van de 5 miljard die aan Europa wordt betaald. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Alleen de contra-exp- tertise lijkt de in beslag genomen hond Hellas uit Aagtekerke nog het leven te kunnen redden. Begin mei werd deze Amerikaanse staf ford in belag genomen, omdat de eigenaar niet over een stamboom beschikte. Bij een eerste schouw werd geconcludeerd dat de hond pitbullachtige trekken heeft. Op grond van de Regeling Agressieve Dieren (RAD) is dat een reden om hem af te maken, want pitbulls en pitbullachtige hondentypen zijn in Nederland verboden. Gisteren debatteerde de Tweede Kamer over de RAD, want die is omstreden. De Partij voor de Vrij heid, de Partij voor de Dieren en de SP vinden dat de RAD ten on rechte uitgaat van alleen de uiterlij ke kenmerken van een hond en niet het gedrag. Het CDA neigt daar ook toe. Minister Verburg heeft de Tweede Kamer toegezegd de RAD te willen evalueren, maar het resultaat daarvan laat nog drie kwart jaar op zich wachten. Voor Hellas was .daarom gisteren de vraag aan de orde wat de Kamer zou besluiten voor een overgangs periode. Kun je honden afmaken op basis van een regeling die moge lijk gaat veranderen? PvD-Kamerlid Thieme haalde Hel las als voorbeeld aan. „Een tien jaar oude lieve hond wordt afge maakt omdat hij geen stamboom De Regeling Agressieve Dieren wordt geëvalueerd maar blijft voorlopig van kracht. De hond Hellas blijft dus alleen in leven als het geen pitbulltype is. heeft, terwijl zo'n zelfde hond mét stamboom door kan blijven leven. Laten we het gedrag als uitgangs punt nemen en niet het uiterlijk." Ook CDA-Kamerlid Ormel had zijn twijfels. Hij wil weliswaar dat de RAD tot de evaluatie 'onver kort van kracht' blijft, maar vroeg wel of bij een contraschouw ook een gedragstest kan worden afge nomen. „Als een hond daar met vlag en wimpel voor slaagt, kun nen we hem dan niet gewoon te ruggeven aan de eigenaar?" Volgens Verburg voldoet de huidi ge gedragstest nog niet. Het ge bruik daarvan neemt ze mee in de evaluatie. Tot die klaar is - in maart 2008 - geldt de RAD. Blijkt ook uit een tweede schouw dat Hellas een pitbulltype is, dan moet hij dus inslapen. Thieme hoopt nu nog met een motie ge daan te krijgen dat gedrag toch al meetelt vóór de evaluatie klaar is. door Luc Oggel GOES - De Zeeuwse gemeenten lo pen niet warm voor een televisie programma over de Zeeuwse poli tiek. Dat zou vanaf het eind van de zomer moeten worden uitge zonden op regiozender Maximaal TV. 'Politiek Publiek' is een idee van producent Yabeau, waar Maximaal veel mee samenwerkt. Volgens Maximaal-directeur R. de Kerf is de achterliggende gedachte van het programma om de burger via de tv dichter bij de lokale politiek te brengen. Vanaf woensdag 19 sep tember zouden veertien afleverin gen moeten worden uitgezonden; per keer staat wekelijks één ge meente een half uur lang centraal, de laatste uitzending is een compi latie. Volgens De Kerf bestaat het programma onder meer uit inter views met politici en wordt de ge meente in het algemeen belicht. Voormalig TWeede Kamerlid Siem Buijs zou 'Politiek Publiek' moe ten presenteren. Vanuit de Vereniging Zeeuwse Ge meenten (VZG) is echter afkeu rend gereageerd op het idee. Een woordvoerster van de gemeente Noord-Beveland laat weten dat het plan niet voldoende onder bouwd zou zijn en dat er wordt ge twijfeld aan de kwaliteit. De Kerf had wel verwacht dat het 'lastig' zou worden om alle ge meenten mee te krijgen, maar dat geen enkele gemeente enthousiast is vindt hij 'een gemiste kans'. Overigens staan er bij het commer ciële Maximaal TV in het najaar een hoop veranderingen op stapel. Er wordt gewerkt aan nieuwe pro gramma's, waaronder dagelijks om 17.00 uur een eigen Zeeuwse nieuwsuitzending. Ook gaat de ka belkrant op de schop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33