Een miljoenenschade 'Het was net een sciencefictionfilm' Voetbalhomo's PZC Psyiënt groeide in vijfjaar tot volwaardige belangenbehartiger De krant 4 weken voor €9,95! Elf buurtbewoners geëvacueerd vanwege grote brand bij Pot. 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' De belangenvereniging voor psychiatrische (oud)patiënten is jarig. 2 Ivrijdag 29 juni 2007 PZC MATTY VERKAMMAN In ons strandhuisje was 'Geheim Dagboek 1987-1990' van Hans Warren het eerste boek dat er vorige week doorheen ging. Ik vond het niet het boeiendste deel in de prachtige reeks. Op den duur kreeg ik het gevoel dat Warren en zijn gro te liefde Mario in korte tijd alle musea van Frankrijk hadden bezocht, alsmede alle Franse kerken, kastelen en restaurants. Terug in Nederland haalden de twee smulpapen alle schappen met delicatessen bij de ISPC in Breda leeg en verder kochten ze alle dagen kunstwerken. Maar in juni 1988 roert Warren een nieuw onderwerp aan: voetbal. De auteur vindt er geen bal aan, maar hij geniet wel van de mooiste jongens van Europees kampioen Oranje, voor al Marco van Basten. 'De jongen was prachtig in zijn triomf, heel bruin, mager, fijn gezicht, bescheiden. De knapste jongen van het elftal is Gerald Vanen burg, maar die maakt niets klaar.' Ook als heteroseksueel kan ik me goed voorstellen dat een homoseksueel Marco van Basten een aantrekkelijke jongen vindt. Speciaal wanneer de spanning van zijn gezicht valt, is Marco een leuke, lieve jon gen. Wanneer hij lacht, zingen alle engelen in de hemel. Het doet me ineens denken aan een groot taboe in het voet bal: de aanwezigheid van homo's. Natuurlijk zijn er homo's die voetballen, ook aan de top. Het zou mooi zijn wanneer er eens eentje uit de kast kwam. Ik denk dat het voetbalwereldje homo's in het hart zou sluiten, de enkele hard core neander- thaler op de vechttribunes daargelaten. Ook de inmiddels over leden homoseksuelen Ignace van Swieten en John Blanken- stein werden als topscheidsrechters volkomen geaccepteerd. Zelf ken ik een homo, die in de jaren zestig in het Nederlands elftal speelde. Binnenkort ga ik vragen of hij niet langer ver stoppertje wil spelen. Hij zou er anderen mee kunnen helpen. Als Marco lacht, zingen alle engelen in de hemel COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Straat Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Zo'n zesduizend vierkante meter magazijn van meubel zaak Pot in Axel is gisteren verwoest door een enorme vlammenzee. Met veel tra nen, ontluistering en een mil joenenschade als gevolg. door René Hoonhorst en Raymond de Frel Brand bij Pot Op het hoogtepunt van de brand bij Pot bestreden hon derd brandweerlieden het vuur. Het magazijn brandde vol ledig uit, de winkel bleef voor het grootste gedeelte ge spaard. Er kwamen geen giftige stoffen vrij. Vier schilders, die het magazijn opknapten, zijn door de politie gehoord. Naar verluidt zou er afplakmateriaal zijn aange bracht op lampen die automa tisch aangaan. Brandweercom mandant E. Dieleman kan dat niet bevestigen. Omdat de staalmassa gistermiddag nog gloeide, wordt de oorzaak van de brand vandaag onder zocht. Axel werd tot 16.00 uur gedo mineerd door brandweerslan gen. In eerste instantie werden de tankautospuiten bevoorraad via de hoofdleiding op indus trieterrein Vaartwijk. Later werd er zeker twee kilometer slang uitgerold tot aan de Klei ne Kreek. Het gesis van smeulend staal doet algemeen di recteur Jan Berden van Pot pijn. Het magazijn en een deel van zijn winkel zijn veranderd in een puinhoop, een complete ravage. Brandweerlieden blussen aan het eind van de och tend na en cameramensen probe ren treffende beelden te schieten. Iets verderop, enigszins in de luw te, buigen verzekeringsexperts zich met een deel van de familie Ber den over paperassen. Het verstand de baas laten blijven over het ge voel, veel meer kan Jan Berden niet doen. Om kwart voor vier 's ochtends draaide hij zich thuis in het Lim burgse Blerick nog eens lekker om, toen na een paar keer rinke len vreselijk nieuws door de tele foon klonk. Berden belde meteen naar oud-directeur Adrie Geensen, die veel sneller dan hij ter plekke kon zijn, schoot in zijn pak, deed zijn stropdas om en pikte zijn zoon en neef op voor een dik twee uur durende reis naar Axel. „Je weet dat je op zo'n dag veel mensen moet spreken. Dus heb ik mij ondanks de haast toch netjes aangekleed. Maar ik heb mijn pak nog nooit zo snel aangedaan als vandaag", zegt Berden. Heel even kan er een lachje af, maar veel vaker stokt zijn stem. De schade loopt in de miljoenen euro's, er moet zesduizend vierkante meter op nieuw worden opgebouwd. Vier vrachtauto's, een busje en ontelba re meubelstukken zijn tot as ver worden. „Dat is natuurlijk ver schrikkelijk, maar wat mij vooral emotioneel raakt is het beeld van de veertig werknemers. Al die mensen die hier vanochtend ston den té huilen, ja dat raakt mij." Alles wat de laatste drie maanden is verkocht, is verbrand. In de win kel is zoveel rook- en waterschade dat ook daar het grootste deel van de meubels als verloren moet wor den beschouwd. „Maar ik ben blij dat de winkel nog staat. In eerste instantie leek het er op dat de vlammen zouden overslaan, maar de tussenmuren bleken gelukkig goed brandwerend. Desondanks lijden we een miljoenenschade, en da's nog zacht uitgedrukt. We heb ben dit bedrijf een jaar geleden overgenomen van Macintosh, we hebben vierduizend meter ver bouwd... het was net klaar. Ver schrikkelijk. Voor ons, maar vooral voor onze klanten." Het personeel van Pot, van wie een groot aantal 's ochtends niets vermoedend naar het werk ging, krijgt het verzoek naar huis te 'Al die medewerkers die stonden te huilen, ja dat raakt mij' gaan. De zaak blijft zeker nog da gen dicht. Ook voormalig direc teur Geensen, die zo nu en dan nog adviserende hand- en span diensten levert, keert huiswaarts. Hij zag hoe de vlammen vanaf kwart over drie heel Axel en omge ving verlichtten. Daarbij kwamen herinneringen boven aan een eer dere brand op 28 november 1975, toen het toenmalige pand van Pot aan de Kerkdreef volledig uitbrand de. „Ik ben wel met pensioen, maar het moment dat de brand weer zei dat ze het magazijn opga ven... ja, dat deed mij wat." door Raymond de Frel Het klinkt misschien gek, maar het is deze donderda gochtend best gezellig in tijdelijk opvangcentrum De Halle in Axel. Grote schalen met brood jes, de burgemeester op bezoek, dat gebeurt natuurlijk niet elke dag. Maar desondanks willen de elf geëvacueerde Axelaars eigenlijk maar één ding: naar huis. Rob, Els en Leonie van Dijk wer den rond vier uur wakker door si renes en stank. „Eerst dacht ik dat ons huis in brand stond, maar dat bleek gelukkig niet het geval. Toen we naar buiten keken, konden we Pot niet eens meer zien. De vuur- spetters gingen alle kanten op", vertelt Rob. Zijn vrouw Els vult hem aan. „Echt, het was net scien ce fiction." Hun buurman Jan Tichem spreekt soortgelijke taal. „Man, toen ik mijn deur opendeed leek het wel of ik een film binnenstapte." De fa milie Van Dijk vond het om half zes welletjes. Els: „Toen het maga zijn helemaal plat lag, dacht ik: ik ga nog even lekker slapen. Hoewel de stank misselijkmakend was. We lagen net weer in bed, toen een agent aanbelde om te zeggen dat we ons huis moesten verla ten." En dus zit de familie nu met acht buurtgenoten in De Halle. In de hoop thuis snel de ramen open te mogen zetten. Hoewel... als de bewoners om kwart over negen weer naar huis mogen, maakt niet iedereen meteen aanstalten. „We gaan eerst nog wat van die lekkere broodjes eten", grapt Tichem. Dinsdag 3 juli VOORNAME KUNSTVEILING Aanvang 14.00 uur. Grote Kerk Veere Kijkdagen: Ma. 2 juli 15.00 tot 20.00 uur Di. 3 juli 10.00 totl 1.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl door Claudia Sondervan GOES - Belangenvereniging Psyiënt is in vijf jaar tijd uitgegroeid van klein vrijwilligersinitiatief van 's-Gravenpoldernaar en huidig di recteur Adri Walhout tot een lan delijke beweging van, door en voor patiënten van de psychiatrie. Het merendeel van de bestuurs functies en verenigingstaken wordt door patiënten uitgevoerd. Psyiënt vierde de ontwikkeling van de vereniging in vijf jaar tijd en de emancipatie van de psychia trische patiënt van de gisteren met een drukke jubileumreceptie in Oosters restaurant Golden House in Goes. De vereniging biedt ad vies, voorlichting, lotgenotencon tact, dagbesteding, re-integratie en werk in de fruitproductie in De Fruithoeve en bemiddelt actief voor de Vriendendienst Lidsmaat, waarbij mensen met gedeelde inte resses voor activiteiten of sociale contacten bij elkaar gebracht wor den. Vereniging Psyiënt Neder land geeft jaarlijks een prijs voor voor bijzondere inzet in de GGZ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2