Geld en werk Regeling auto van de zaak nog ingewikkelder 3 5 APOTHEKER PZC Vrijdag 29 juni 2007 I 21 FISCAAL door Wil Vennix Voor de auto van de zaak moet fors worden bijbetaald. Oneerlijk, vinden velen. De regeling verandert, maar wordt er niet eenvoudiger op. Een van de meest gehate be lastingen is de heffing over het privégebruik van de au to van de zaak. Het kabf- net wil vanaf volgend jaar de bijtel ling voor zuinige auto's verlagen. Of het milieu daar iets mee op schiet, is de vraag. Zeker is wel dat de regeling er nóg ingewikkelder door zal worden. De fiscale bijtelling wegens privége bruik van de auto van de zaak is een tamelijk botte regeling. Tenzij de werknemer aantoont dat hij niet meer dan 500 km per jaar pri vé rijdt (zie kader), wordt simpel weg 22 procent van de catalogus- waarde van de auto bij het loon ge teld. Er wordt in het geheel geen rekening gehouden met aspecten als de ouderdom van de auto, het aantal kilometers dat per jaar gere den wordt en de verhouding tus sen privé en zakelijk gebruik. Ook doet het er niet toe of de auto onmisbaar is voor de uitoefening van de dienstbetrekking (voor een vertegenwoordiger bijvoorbeeld) of in feite puur een beloningsin strument is, bovenop het loon in geld. Gevolg is dat de bijtelling voor sommigen feitelijk te laag en voor anderen juist (veel) te hoog is. Die botheid is tegelijkertijd de kracht en de zwakte van de rege ling. De kracht omdat dit de rege ling uitvoerbaar houdt voor de fis cus. De huidige chaos bij de Belas tingdienst zou nog veel groter wor den als de regeling veel fijnmazi- illustratie Job van Celder ger zou zijn. En de zwakte omdat een uniform bijtellingspercentage onmiskenbaar onrechtvaardig is. Bovendien vormt dit systeem een stimulans voor werknemers en hun gezinsleden om het privége bruik op te voeren. De auto staat er toch, de fiscale prijs is al vol daan en extra rijden kost dus niets. Dat werkt dus volstrekt te gengesteld aan het overheidsbeleid om, uit milieu- en mobiliteitsoog punt, het aantal autokilometers trachten te beperken. De vraag is of de vergroeningsplan- nen van Balkenende-4 daar veran dering in zullen brengen. Staatsse cretaris De Jager van Financiën wil de bijtelling wegens privégebruik voor bepaalde zuinige auto's vanaf komend jaar verlagen naar 12 a 14 procent. Allereerst roept dit de vraag op hoeveel extra admini stratieve lasten dit weer gaat opleveren voor het bedrijfsle ven. Sinds 1 januari 2006 heeft de wetgever de controle op de bijtelling wegens privége bruik grotendeels overgehe veld naar de werkgevers. De huidige regeling roept al een berg papierwerk op, maar dat wordt nog erger als er verschillende bijtellingspercentages gaan gelden. Die extra bureaucratie klemt des te meer nu niet bij voorbaat vaststaat dat de verlaagde bijtelling voor zuinige auto's een positief ef fect heeft. Er zal binnen het bestaande leasewagenpark ze ker een verschuiving plaatsvin den naar zuinigere auto's. Maar wie sluit uit dat dit tevens leidt tot méér auto's van de zaak? Juist in het goedkopere segment zal een auto van de zaak door het lagere percentage immers eerder dan thans het geval is voordeliger wor den dan een eigen auto rijden en kilometers declareren. In een markt waarin steeds meer gevochten wordt om personeel, kan de 'zuinige auto van de zaak' wel eens een populair beloningsin strument worden. En hoe zuinig is een zuinige auto waarmee onbe- Ceen bijtelling Als de werknemer aantoont dat hij met de auto van de zaak jaarlijks niet meer dan 500 kilometer privé heeft gere den, vervalt de bijtelling. Alle ritten tellen hiervoor mee, ook van het werk naar bijvoorbeeld de tandarts of een winkel. Bovendien worden hoge eisen gesteld aan het bewijs. Een slui tende kilometeradministratie, ondersteund met een agenda met afspraken, is de beste aan pak. Uiteraard moet de admini stratie niet onderuit gehaald kunnen worden door niet-aan- sluitende tankbonnen, garage nota's of verkeersovertredin gen. Andere manieren om het be wijs te leveren, halen het soms wel voor de rechter, maar de Belastingdienst wil er meestal niet in mee en dus is het niet verstandig het daar bewust op aan te laten komen. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de werkgever moest beoor delen of zijn werknemer wel of niet voldeed aan deze 500 kilo- metergrens. Dat is gelukkig niet doorgegaan. In plaats daar van kan de werknemer bij de Belastingdienst een 'verklaring geen privégebruik' aanvragen. Tenzij de werkgever had moe ten weten dat het niet snor zat, is hij dan gevrijwaard van naheffingen. Ook als later blijkt dat de werknemer toch over de 500 kilometergrens heen gaat. Voor bestelauto's gelden onder voorwaarden wat soepelere re gels. perkt privé kan worden gereden 'zonder dat het iets kost'? Mr. W.j.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingad viseurs te Tilburg door Sanne Terlouw en Jan Terlouw Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn. Aflevering 4: Waarin Klaartje een gevaarlijk spel speelt Klaartje nam vaker dan de anderen de avonddienst waar van de apotheek. Ze had geen gezin of vriend en zei dat ze het niet erg vond om 's avonds te werken. Een makkelijke prooi was ze, zo 's avonds alleen in de apotheek. Was het dan een wonder dat ze medelijden had gekregen met de bleke jongeman die op zulke avonden dikwijls een praatje kwam aanknopen? Natuurlijk liet Klaartje hem niet binnen, ze spraken elkaar alleen door het ruitje, hij op de bank onder het loket. Waarschijnlijk wist ze best dat het link was. Apothekersassistentes worden voor dergelijke mannen gewaarschuwd. Die willen uiteindelijk maar één ding: morfine. De morfine lag veilig in de kluis en er werd nauwkeurig bijgehouden hoe groot de voorraad was. Op een avond pakte Jimbo, zoals hij zich aan haar had voorgesteld, Klaartjes hand toen ze hem door het loket een plastic bekertje met koffie aanreikte. Hij streelde haar vingers met onstuitbare passie en ze liet het toe. Toen hij haar vingers een voor een in zijn mond begon te stoppen, zwichtte ze en deed de deur voor hem open. Staande tussen de medicijnkasten die hen aan het oog van passanten onttrokken, bedreven ze de liefde en daarvan werd Klaartje zo week dat ze Jimbo voor zijn vertrek zonder morren een morfinesetje toestopte. Een onopvallend doosje met daarin een spuit en een flesje met het verdovende middel. Sinds die tijd kwam Jimbo altijd langs, en natuurlijk ook binnen, als Klaartje dienst had. Klaartje wist dat de ontdekking van de diefstal nabij was en dat er geen enkele uitweg voor haar was. Maar zoals hij aan verdovende middelen, was zij verslaafd geraakt aan zijn aanraking en lieve woordjes. Op een ochtend moest de inhoud van de kluis worden gecontroleerd. Klaartje beet alle tien haar vingernagels af terwijl Louise telde. 'Wat gek,' hoorde ze haar mompelen. 'Er is minder morfine dan in het boek staat. Hoe kan dat?' 'Gewoon opnieuw tellen. Je vergist je natuurlijk,' zei Janine van achter het bureau. 'Nee echt. Kijk jij dan!' Klaartje kon zich nauwelijks verroeren. Om niet verdacht te lijken, moest ze natuurlijk ook verbaasd zijn, dus wist ze zichzelf op een of andere manier naast Louise te krijgen. Samen met Janine telden ze de flesjes na. 'We zullen wel een vergissing maken,' zei Klaartje zwakjes. 'We moeten onmiddellijk mevrouw van der Geest er bij halen,' zei Louise paniekerig. 'Ik wil hier niets mee te maken hebben,' zei Janine kattig. 'Ik weet zeker dat ze meteen mij weer zal verdenken.' Louise riep Antoinette erbij. "Vergis je je niet?' vroeg die. 'Ja, 't is vast een vergissing,' zei Klaartje zwakjes. 'Nou nee,' zei Janine nijdig. Antoinette overzag de situatie en zuchtte diep. Er was maar één verklaring: diefstal. Dat maakte haar razend, vooral omdat de dief haar dwong iets te ondernemen en ze had geen idee wat. Hoe moest ze dit oplossen? Ze had neiging om woedend te gaan schreeuwen, maar beheerste zich. Hou je hoofd erbij, zei ze streng tegen zichzelf Denk na. Politie natuurlijk. Maar meteen de politie bellen was ook zo wat. Misschien kon ze maar het beste gewoon vragen of iemand er meer van wist. Dat deed ze en het knalrode hoofd van Klaartje gaf het antwoord. 'Kom even mee naar mijn kantoor, Klaartje,' zei ze. Snikkend liep Klaar achter haar werkgeefster aan. 'Vertel me alles maar meteen,' zuchtte Antoinette. En Klaartje vertelde alles. 'Je weet dat ik je moet ontslaan,' zei Antoinette. 'En dat ik de politie moet inschakelen.' De klap voor de apotheek was groot. Politie in de zaak, Klaartje die mee moest naar het bureau. Haar ontslag daarna. Ze probeerden het uit de publiciteit te houden, en dat lukte redelijk, maar voor de sfeer in de apotheek was het funest. En het was alsof de klanten dat roken. Ze hadden geen zin hun pijnstillers en vitaminepreparaten te kopen in een apotheek met een verziekte sfeer. Thuis was Cees er met zijn aandacht niet bij. Dat Antoinette problemen had, leek hem nauwelijks te raken. Het maakte haar boos, en het verwijderde haar ook van hem. Nee, het ging beslist niet goed. Morgen aflevering 5. Olivier ontmoet een vriend in de trein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21