De fiscus en de droomstek HUIZENMARKT 13 Van een "vrijstaand reaeatiechalet ïn een sdMIderaditig gebied" van zo n vijfenzestigduizend euro naar "een aan de oevers van het Veerse Meer gesitueerde vrijstaande woning" van ruim vier ton tot een "vrijstaande viiia onder architectuur gebouwd met eigen aanlegsteiger" voor een slordige zeven ton. Zo maar een greep uit het aanbod aan recreatiewoningen in Zeeland. door Annemarie Zevenbergen w ie droomt er niet van een tweede huisje aan de kust. Een oord om bij te komen van de hectiek van alle dag. Van de smalle beurs tot de vet te portefeuille is er wel iets te vin den. Als de aspirant-koper dan ook nog uitkijkt voor eventuele fi nanciële valkuilen, dan wordt de droom geen nachtmerrie. „Een veilige investering" noemt Willem Besems (directeur Ruiter- plaat Makelaardij en Recreatiebe- heer Kamperland) de koop van een tweede woning. Hij zit al ruim twee decennia in de 'recrea- tiemarkt' en kent het klappen van de zweep. Hij legt uit wat de fisca le consequenties zijn van het bezit van een tweede woning, in het kort komt dit er op neer dat met de invoering van een nieuw belas tingstelsel in 2001 de hypothee krente en kosten voor onderhoud van de tweede woning niet meer aftrekbaar zijn. De waarde van een tweede woning geldt als vermo gen en dit vermogen wordt belast in box 3. De hypotheek kan overi gens wel in box 3 als schuld van het eigen vermogen worden afge trokken waardoor er een lagere ver- mogensrendementsheffing betaald moet worden. Voor een tweede woning hoeft geen huurwaardefor fait, ofwel eigenwoningforfait, be taald te worden. Bovendien hoeft de eigenaar van een tweede wo ning de eventuele huuropbreng sten niet op te geven. Wat wel flink kan aantikken is de forensenbelasting die een gemeen te mag heffen. Let wel mag heffen, want een gemeente is dat niet ver plicht. De aanslag geldt voor recre anten die meer dan 90 nachten per jaar overnachten in hun vakan tieverblijf of meer dan 90 nachten jaarlijks een gemeubileerde wo ning voor zichzelf of hun gezin be schikbaar houden De belasting wordt rechtstreeks geïnd bij de re creant en de gemeente mag zelf de berekeningswijze bepalen. Het in komen van de recreant mag geen rol spelen bij de berekening. Het komt er over het algemeen op neer dat het bedrag wordt bepaald op grond van de waarde van het re creatieverblijf Collega-makelaar en taxateur Peter Kodde beaamt dat een tweede huis een 'safe investering' is. Maar hij geeft wel aan dat er een aantal zaken is waar de toekomstige bezit ter van zo'n fraai tweede kot op moet letten. „Met veilig bedoel ik dat in Nederland het kadaster, de gemeente en het notariaat goed op elkaar afgestemd zijn. De infor matie die je nodig hebt, krijg je." Besems: „je hebt hier geen corrup te ambtenaren of onduidelijkhe den over wie de eigenaar van pand of grond is." De aspirant-ko per moet volgens Kodde duidelijk letten op een aantal zaken. Be hoort de grond tot het huis of is er sprake van erfpacht. Hoe zit het met een extra kosten, bijvoorbeeld parkkosten als een recreatiewo ning in een vakantiepark ligt. „In sommige gevallen kan dat op lopen tot 2500 euro op jaarbasis." Belangrijk is ook te weten hoe het zit met een eventuele verhuurver- plichting. En als die verplichting aan het pand zit, hoe is die gere geld. Kan de eigenaar zelf het pand verhuren of zit hij vast aan een verhuurorganisatie. Als de eigenaar van een recreatie object de touwtjes zeifin handen kan en wil houden, is dat het meest ideaal. Hij bepaalt zelf wan neer er verhuurd wordt en wan neer hij er zelf zit. Daar zit wel aan vast dat alles in handen van de ei genaar ligt. Van het maaien van het gras tot het verschonen van de bedden en vernieuwen van het koffiezetapparaat dat net stuk ging toen de familie Krauss uit Köln smachtte naar een Kaffee und Ku- che na de lange reis. Maar er zijn ook verhuurorganisa tie die alles voor hun rekening ne men, van het verhuren tot schoon maak en onderhoud. Daar zit na tuurlijk wel een prijskaartje aan, maar als je bijvoorbeeld niet in de buurt van je eigendom woont, kan dat een goede oplossing zijn. Va kantieparken hebben zelf ook een verhuurbureau en bieden de eige naren van huizen op het park hun diensten gaarne aan. Van huurbe middeling tot huurgarantie. In het laatste geval garandeert het park een bepaalde huuropbrengst. Valt die lager uit, heeft de eigenaar van het pand mazzel. Valt de op brengst hoger uit, tja dan heb je het nakijken. Overigens constateert Besems dat de vraag naar vakantiewoningen het aanbod ruimschoots overtreft. „Het aanbod voldoet niet meer aan de vraag. Ik merk steeds meer dat eigenaren die in de jaren zes tig, zeventig en tachtig een huisje gekocht hebben, dat nu met pijn in het hart verkopen omdat ze het onderhoud niet meer aankunnen. Ze zijn nu bejaard en ik heb ze echt met tranen in de ogen af scheid zien nemen van hun huisje. Als ik dan aan ze vraag 'stel je kunt een recreatie-apparte ment terug kopen in een gebouw met een vereniging van eigenaren, met iemand die het omringend groen verzorgt en ook met zorg binnen handbereik'. Dan antwoor den ze dat ik ze onmiddellijk moet bellen als zoiets er is. Maar dat aanbod is er eenvoudigweg niet. Ik denk dat we de recreatie- woningmarkt moeten vernieu wen. Niet domweg nieuwe parken neerplempen, maar ontwikkelen met beleid en met respect voor de omgeving. De recreatiemarkt heeft de ontwikkelingen in de samenle ving niet gevolgd, dat zie je nu dui delijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 101