Zeeland Inschikken is nooit gemakkelijk potentiële kopers Mannee Raad in de bres voor school Oostdijk Noord-Beveland stopt proef papierinzameling Tuinconcert Predikant wil moslim- en christenjongeren laten verbroederen. Reimerswaalse fracties willen sneller nieuwbouw Bornput. Inzet van rolcontainer in Wissenkerke blijkt niet kostendekkend. i BPZC Donderdag 28 juni 2007 27 door Willem van Dam KLOETINGE - „Ik verbeeld me niks, maar als ik een heel klein beetje kan bijdragen aan het wegnemen van irreële angst voor de islam, dan wil ik daar graag mijn best voor doen." Dominee Dirk Neven (41 jaar) uit Kloetinge reist over enkele maan den met een groep van ongeveer 25 Bevelandse jongeren naar Syrië af, om daar contacten te leggen met moslim- en christelijke jonge ren in de hoop dat daardoor meer wederzijds begrip ontstaat. Die 'irreële angst voor de islam', proeft hij soms ook op het eigen dorp en in de eigen kerk. „Bij ons op het dorp wonen nauwelijks of geen moslims, maar er wordt toch over de islam gesproken als iets be dreigends." Dat gevoel van onbehagen hoopt dominee Neven enigszins weg te kunnen nemen door jongeren van uit diverse geloofsrichtingen met elkaar in contact te brengen. „Mis schien ontstaat er op die manier iets van een 'klik', waardoor jonge ren zich realiseren dat zij, ondanks de verschillen in cultuur en religie, van deze aarde een plek kunnen maken waar het voor iedereen prettig wonen en leven is." Anderhalf jaar geleden reisde hij samen met zo'n twintig predikan ten door Syrië en Libanon, waar hij niet alleen in contact kwam met geloofsgenoten, maar ook met vertegenwoordigers van andere ge- loofsstromingen. Tijdens die reis ontstond bij hem het idee om er nog eens terug te keren, het liefst met een groep jongeren - in hun handen ligt de toekomst, niet waar? Eind oktober vertrekt de groep Be velanders (in leeftijd variërend van 17 tot 35 jaar) naar Syrië. De reis voert onder meer langs mos keeën en enkele kloosters, waaron der het beroemde Mar Musa-kloos- ter bij Damascus. „Dat is een kloos ter uit de zesde eeuw, dat totaal in verval was geraakt, en een jaar of vijfentwintig geleden opnieuw is opgebouwd. Het is een soort vre- descentrum geworden waar elke dag met jongeren vanuit alle ge loofsrichtingen over een bepaald thema wordt gesproken." Nee, somber over de verhouding tussen christenen en moslims is Neven niet. „Als de islam in het nieuws komt, gaat het vaak over aanslagen en extremisme. Mensen zijn bang dat de islam in Neder land zo'n dominante kracht wordt, dat onze samenleving veel van haar vrijheden zal verliezen. Maar als ik hoor hoeveel mensen gewoon contact hebben met mos lims, geloof ik dat veel Nederlan ders van goede wil zijn. We moe ten een klein beetje inschikken om moslims hun eigen plekje in de samenleving in te laten inne men. En inschikken is nooit ge makkelijk." door Luc Oggel OOSTDIJK - De gemeenteraad van Reimerswaal wil dat wordt onder zocht of nieuwbouw van christelij ke basisschool De Bornput in Oost- dijk eerder kan dan 2011. Een amendement van de SGP-fractie kreeg tijdens de raadsvergadering unanieme steun. Het schoolgebouw van De Born put is ernstig gedateerd. Grootste euvel op dit moment is de klimaat beheersing. Doordat het pand veel raampartijen heeft (enkel glas in stalen kozijnen), is het er in de zo mer veel te warm en 's winters veel te koud. Ook zijn er vochtpro- blemen. Het schoolbestuur en ook dorpsbe woners hebben eind 2005 al aange geven dat het in 1957 gebouwde hoofdgebouw dringend aan reno vatie toe is, maar dat nieuwbouw nog beter zou zijn. Rekening houdend met allerlei procedures zou dat op z'n vroegst in 2010 kunnen, maar in de kader nota (een financieel vooruitzicht) voor de periode 2008-2011 stelt het college van burgemeester en wet houders voor de investering nog een jaar door te schuiven. De raadsfracties zijn daar echter op te gen en steunden daarom allemaal een amendement van de SGP-frac- tie om in elk geval te onderzoeken of nieuwbouw naar voren kan worden gehaald. In de investeringsplanning is een bedrag van 900.000 euro opgeno men. Een nieuw gebouw zou ruim 1 miljoen kosten. GOES - De Bouw- en Infra Harmo nie geeft zondag een concert in de Manhuistuin in Goes, of bij regen in de rk-kerk. Het optreden begint om 12.30 uur. De tuin is te berei ken via de Zusterstraat 11 of via het hek aan de achterzijde. door Luc Oggel WISSENKERKE - Een proef om oud papier in te zamelen met rolcontai ners in Wissenkerke is mislukt. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland heeft daarom be sloten terug te gaan naar de oude situatie. Doel van de proef, die ruim een jaar heeft geduurd, was meer pa pier op te halen en daarmee het milieu te sparen. Dat gebeurde niet, terwijl er wel extra kosten moesten worden gemaakt voor de huur van een inzamelvoertuig. In woners hebben in een enquête aangegeven daar niet voor te wil len betalen. De container werd één keer in de maand geleegd door de Zeeuwse Reinigings Dienst, die daarbij werd geassisteerd door vrijwilli gers van de Protestantse gemeente Wissenkerke Geersdijk. Nu de proef wordt beëindigd, zullen die net als voorheen zelf het papier gaan inzamelen. De containers gaan terug naar de ZRD. Het is nog niet bekend per wanneer de oude methode weer in werking treedt. In Goes en Borsele is de pa piercontainer wel een succes. danks alle individualiteit in de wijk, collectief. Voor de belangstel lenden op zich geen probleem, maar verscheidene mensen had den moeite met de adviseur, Eco- fys, die de gemeente ervoor in de arm heeft genomen. Omdat zij er- 'Kunnen we niet de Vereniging Eigen Huis als partij laten optreden?' van overtuigd zijn dat het goedko per kan. „Kunnen we niet de Vere niging Eigen Huis als onafhankelij ke partij hier naar laten kijken?", was de suggestie uit het publiek. Die nam wethouder M. Dieleman (CDA, wonen) ter harte. De wijk Mannee komt ten oosten van Noordhoek en ten zuiden van Het Coese Meer te liggen. foto Willem Mieras Dominee Dirk Neven uit Kloetinge: „Veel Nederlanders zijn van goede wil, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 73